van start gegaan Begin van 'n belangrijke periode plechtigheid Sobere maar stijlvolle ■■IlililIIIIll In memoriam «I. Heijn Teraardebestelling van de lieer J. Heijn - SAH002000124 1 Flitsen Fabr/Zaan oklober 1964 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Zaan-editie 21e Jaargang No. 9 - Oktober 1964 Een broer te verliezen, waar je trots op geweest bent en waar je 40 jaar in de grootste harmonie mee samengewerkt hebt, waarmee je een grote zaak hebt opgebouwd, iedereen zal begrijpen welke leegte hij achterlaat. Zij, die met hem hebben samengetverkt weien welk een mooi karakter hij had. Hij ruste in vrede. G. HEIJN. De heer Jan Heijn is van ons weggenomen. Plotseling kwam een einde aan zijn werkzame en drukke leven. En nu staan wij, die hem zo lang gekend hebben in zijn functies bij het bedrijf, dat zijn vader in 1887 zo klein begon, hierbij een ogenblik stil. In mei 1919 kwam hij als procuratiehouder van de toenmalige Firma Albert Heijn, en hij werd op 1 april 1920 directeur, met zijn broer, van cle toen opgerichte naamloze vennootschap, welke titel later werd verwisseld voor die van Lid van de Raad van Bestuur. Als dagelijks leider bleef hij werkzaam tot 1 juli 1962, om het bedrijf verder te dienen als CommissarisDus ruim 45 jaar verbonden aan het bedrijf dat hij lief had. 45 jaar? Och, U zoudt ook kunnen zeggen 60 jaar, want reeds als knaap zat en speelde hij in het bedrijf van zijn vader. Maar toen kenden ivij hem niet. Wij kenden hem als de sterke, onvermoeibare. Als de man van weinig woorden. Hard werken. Nooit ziek. Ernstig en stil, bijna stroef. En toch Er was een andere, kant aan zijn karakter, dat niet zo velen kenden. Onbewogen was hij allerminst. Maar slechts weinigen wisten van zijn grote beivogenheid in het bijzonder met het gehandicapte kind, en met de arme jongeman die wegens geldgebrek niet kon studeren. En de man die zijn financiën bij hield, kon maar met moeite de bestemming te weten komen van de gelden die hij hiervoor uitgaf. En hoe kon dat ernstige gezicht zich plotseling ontspannen tot een zonnige lach, bij het zien van een kind, hoe kon hij in een ernstige en gespannen bespreking, ineens een opmerking plaatsen in een eigen droge humor, die de spanning verdreef. In het bedrijf ging zijn aandacht in hoofdzaak uit naar het bouwen en naar machines. En hierin was hij vaak een perfectionist, clie maar met moeite over sommige details lot een beslissing kon komen. Rustige mens als hij was, kon hij slechts heftig worden als hij meende onoprechtheid of oneerlijkheid te zien. En dat waren zaken die hij niet gemakkelijk vergaf. En de man die zo ongaarne sprak, kon ineens een toespraak hou den, zo boeiend en welsprekend, dal men een ander persoon meende te horen. Het is als hoor ik hem zeggen „En zo is het toch zeker wel ge noeg, niet?" En daarom, genoeg. Een bijzondere en markante figuur is aan het bedrijf ontvallen. Ere zij aan zijn nagedachtenis. Onze gedachten gaan nu uit naar zijn weduwe. Moge haar de kracht worden geschonken dit zware en onverwachte verlies te dragen. En troost vinden in de gedachte dat zijn werk wordt voort gezet door zijn beide zonen, en in het bezit van haar kinderen en kleinkinderen. J. W. DE VRIES. Op donderdag 8 oktober j.l. om 12 Het computer-tijdperk heeft bij Albert Heijn definitief zijn intrede gedaan. 19 september arriveerde de lang verbeide „1401" aan de Hoogendijk, waar alle voorbereidingen waren getroffen om de aanpassing van deze nieuwste werknemer in het AH-bedrijf zo soepel mogelijk te laten verlopen. Dat is in alle opzichten voortreffe lijk gelukt, vertelt drs. C. Bre- voord. Met de komst van de 1401 is de eerste fase van het com- I puter-tijdperk bij AH begonnen. Alles wat op het ogenblik door de conventionele apparatuur (tabel leer-, reken- en sorteermachines e.d.) wordt verwerkt, zal geleidelijk aan door de computer worden overgenomen. iceerde inwendige van de computer IBM 1401. waarvanuit de opdrachten o.a. gaan naar schijvengeheugens. printer, kaartenpons- en j kaartenleesmachines. Bovendien vindt hierin al het rekenwerk plaats! uur werd de heer J. Heijn op de Algemene Begraafplaats in Zaan- iam ter aarde besteld. Velen waren er om de heer Heijn de laatste eer te bewijzen. Niet alleen familie, vrienden en beken den, maar ook deputaties van oudere personeelsleden, die jaren met de heer Heijn hadden samen gewerkt in de produktiebedrijven, filialen en kantoren. Het woord werd gevoerd door de heer G. Heijn en door onze presi dent-commissaris, prof. mr. dr. G. M. Verrijn-Stuart, die beiden op bijzonder treffende wijze de ge voelens vertolkten, die eigenlijk bij alle aanwezigen leefden. De heer A. Heijn herdacht daarna op gevoelvolle wijze zijn vader en bracht dank voor de grote be langstelling. Na afloop was er gelegenheid voor de aanwezigen om de familie hun medeleven te betuigen, waar mede de sobere maar stijlvolle plechtigheid besloten werd. Ik zeg met opzet „geleidelijk aan", aldus de heer Brevoord, omdat het echt nog wel even zal duren eer de computer aan haar eigenlijke werk zal kunnen beginnen. Mo menteel is men bezig met het tes ten van de apparatuur, die hope lijk half oktober zal worden op geleverd. Daarna begint het tes ten van de programma's, waar van er op het ogenblik 33 gereed zijn. Tijdwinst Dat programma-testen hoopt men eind november te kunnen afslui ten, zodat men rond 1 december a.s. met de eigenlijke proef-werk- zaamheden kan beginnen. Ver loopt dat allemaal volgens plan, dan zal de computer januari 1965 officieel in gebruik worden geno men. Het is de bedoeling dat het eerste echte werk van de computer zal zijn het bijhouden van de admini stratie in het D.C. M.a.w. het ma ken van de ophaallijsten, het fac tureren en het bijhouden van de voorraadadministratie. Men hoopt daarmee een aanzienlijke tijdwinst te kunnen boeken t.o.v. de huidige gang van zaken. Sneller Op het ogenblik is het zo dat het Zelfstandig De derde fase tenslotte zal om streeks 1967 ingaan. Dit is de fase waarin de zgn. Impact-formule zal worden toegepast (Impact Inventory - Management - Pro gram - And - Control - Technic). Dit betekent dat men dan zover hoopt te zijn dat de computer zelf- bijna twee dagen duurt eer de 80 bestellingen van de filialen die er per dag binnen komen zijn ver werkt en de bijbehorende ophaal lijsten in het D.C. zijn. De com puter heeft voor dit complex van werkzaamheden slechts 3-4 uur nodigDat betekent dus dat aan de wensen van de filialen veel sneller dan tot dusver kan wor den tegemoet gekomen. A la minute De tweede fase, aldus de heer Brevoord, zal zijn de overdracht van de filiaalboekhouding op de computer. Dat zal ongeveer plaatsvinden in januari 1966. Dit houdt in, dat de resultaten-over zichten per filiaal dan door de computer kunnen worden ver vaardigd, waardoor het mogelijk wordt om a la minute een verge lijking met de begrotingscijfers op te maken. Met grote voorzichtigheid wordt de lang verwachte apparatuur binnengebracht. standig en automatisch datgene zal kunnen doen wat nodig is om de voorraad in het D.C. op peil te houden. Automatisch Wanneer de voorraad van een ar tikel op een bepaald moment be neden de van tevoren vastgestelde bestelgevens komt, wordt er door de computer automatisch een be stelformulier voor de leverancier opgemaakt, waarbij rekening (Vervolg op pagina 4)

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 1