m STUDIEGIDS FILIALEN IS UIT KEURINGSDIENST VAN WAREN VERVULT LOGISCHE FUNKTIE Meer werk in minder tijd Nieuwe wijze van opgeven filiaalbestellingen gaat in november van start Hartewens in vervulling Bouwvergunning kinderboerderij afgegeven 4 AH -FLITSEN „Mag ik uw bestelling opnemen Deze vraag of een variant erop, zal in de komende weken via de telefoon aan steeds meer bedrijfsleiders gesteld worden. Daar mee is een nieuwe wijze van bestellen bij A.H. een feit gewor den. Adieu, bestellijst De oude, vertrouwde manier van invullen en opzenden van de be stellijst zal begin november tot het verleden behoren, nadat alle di visies en het rayon van de heer De Groote in het schema van het telefonisch bestellen zijn opgeno men. Het zal allemaal nog moeten wen nen en daarom werd besloten niet alle zaken in één keer er bij te betrekken. In het computer-bericht nr. 4 is aangegeven in welke volgorde de divisies worden ingeschakeld. Bo vendien krijgt iedere bedrijfsleider nog persoonlijk bericht. Door iedere week een groep zaken in het bestelschema op te nemen, raken de filialen en het hoofdkan toor gemakkelijker op elkaar inge speeld en wordt voorkomen, dat er in de beginperiode stagnaties op treden, die storend zouden kunnen werken. Razendsnel Meer werk in minder tijd afhan delen. Dat is het doel, dat wij met de computer beogen. En dat kan! In de computer-ruimte staan de machines met hun moderne strak ke vormgeving opgesteld, die in een razendsnel tempo de hun „op gedragen" werkzaamheden ver richten. Een van die werkzaamheden is het verwerken van de bestellingen, die door de bedrijfsleiders zijn opge geven. De computer berekent of er voor deze bestellingen voldoende voorraad is en maakt daarna de ophaallijsten en de fakturen. Daar na kan het DC de bestelling af werken. Vlot Dit kan allemaal zó snel gebeuren dat een bestelling, die vandaag door de BL wordt doorgegeven, de volgende of de daaropvolgende dag, afhankelijk van het vervoer- schema, wordt thuisbezorgd. Op dit ogenblik zijn wij nog niet zo ver, doch begin 1965 hopen wij deze vlotte wijze van afhandelen en bezorgen te kunnen realiseren. Bij een dergelijke werkmethode past de oude manier van bestellen niet meer en daarom werd besloten tot het telefonisch opnemen van bestellingen over te gaan. Magnetisch In een zaaltje van het kantoor aan de Hogendijk, waar de tele foons staan opgesteld, die door een tiental dames van de bestel- centrale bediend worden, hangt een planbord, waarop per dag de filialen staan aangegeven, die ge beld moeten worden, benevens de tijden, waarop dat gebeurt. Het planbord heeft magnetische staafjes, waarop metalen op- schriftplaaijes bevestigd kunnen worden. Op deze plaatjes, die ver schillend van lengte zijn, zijn ge kleurde strookjes aangebracht, waarop de filiaalnummers staan gedrukt. Lang - langer - langst De supermarts met hun grotere assortiment en daardoor ook lan- Op 22 september j.l. is de harte wens van de heer P. J. Bastiaanse in vervulling gegaan. Verschillen de malen verzocht de heer Bas tiaanse in de gelegenheid te wor den gesteld, de produktiebedrijven en het distributiecentrum te mogen bezichtigen. De speciale aandacht ging naar de afdeling Retouren uit de filia len. De heer Bastiaanse verzorgde n.l. het retourgoed in filiaal Laren. Samen met zijn vrouw heeft hij een onvergetelijke dag gehad. ge re besteltijden hebben een langer plaatje dan de ZB's en deze zaken hebben weer een iets langer plaat je dan de BZ's. De lengte van een plaatje geeft namelijk de tijd aan, die nodig is om een bestelling te lefonisch op te nemen. 80 bestellinen Voor iedere telefoniste is bepaald, hoeveel bestellingen zij tussen 8.25 uur en 12.30 uur opneemt en in welke volgorde dat moet gebeu ren. Op de magnetische staafjes worden nu de betreffende plaatjes per telefoontoestel achter elkaar één „lijn" aangebracht. Een aantal van deze „lijnen" onder elkaar geven dan aan hoeveel en welke zaken op één morgen door de bestelcentrale gebeld worden. Gemiddeld zijn dat ruim 80 bestel lingen per morgen. Samenspel Een tijdschema aan de bovenzijde van het planbord maakt, dat de chef van de bestelafdeling ieder moment kan nagaan of het op nemen van de bestellingen volgens plan verloopt. Zou dit niet het geval zijn, dan moeten er direkt maatregelen getroffen worden. Het is daarom noodzakelijk dat er een goed samenspel is tussen filiaal en hoofdkantoor. Zeven punten In computer-bericht nr. 3 werd in een zevental punten aangegeven wat gedaan of nagelaten moet worden om een bestelling zonder haperen door te bellen. Het aller belangrijkste daarbij is, dat de bestelling in het filiaal klaar moet zijn op' de morgen, waarop deze opgegeven wordt. Vier van de 10 telefonistes, die voortaan dagelijks de bestellingen zullen opnemen. Ieder filiaal beschikt één dezer dagen over alle gegevens betref fende studiemogelijkheden buiten de interne bedrijfsopleidingen. Het zijn in de eerste plaats de voorbereidende cursussen als; Sleuteldiploma Praktische Algemene Vorming I en II P.B.N.A. cursus bedrijfsleer Deze cursussen zijn nodig als basis voor bet kunnen volgen van de meeste interne bedrijfsopleidingen. Tenminste wanneer u geen volledige M.U.L.O. of daaraan gelijkstaande vooropleiding heeft. Verder de vakcursussen: Kruideniersvakdiploma Kleinhandel in vlees Vakdiploma groenten, aardappelen en fruit Brevet textielhandel Vakopleiding drogisten Vakcursus huishoudelijke artikelen A en B Vakcursus speelgoederen Vakcursus glas-, heidsartikelen keramische-, luxe- en kunstnijver- De telefoniste heeft het nummer ge draaid en wacht op het antwoord uit het filiaal. Vakcursus diploma melkhandelaar In een volgend nummer van Flitsen komen wij nog uitvoerig terug over de waarde van de Speciale Algemene Vormingscursussen. Een ieder, die een bedrijf uitoefent heeft te maken met de ver schillende wettelijke bepalingen en voorschriften. We denken hierbij onder andere aan de hinderwet, de winkelsluitingswet, de arbeidswet, de vestigingswet en de warenwet. Deze wetten spreken voor zichzelf. In de winkelsluitingswet bijv. worden de toegestane openingstijden van een winkel geregeld en de arbeidswet houdt zich bezig met de werkuren van de werknemers. Zo handelt de warenwet, waarmee elke bedrijfsleider en dus ook ieder personeelslid van ons be drijf veel te maken heeft, over waren in het algemeen. Deze wet heeft mede als belang rijkste doel het beschermen van de consument door er voor te waken dat artikelen van goede hoedanigheid worden verkocht en dat deze van een juiste aandui ding zijn voorzien. Verder wordt in het Algemeen Besluit van deze wet o.a. gespro ken over de eisen, waaraan de inrichting van een winkel moet voldoen en over het behandelen en bewaren van de waar. De warenwet is in 1921 van kracht Olympische verkooptaktiek Een klant schreef ons waarderend over het grappige initiatief van een jeugdig medewerker uit filiaal Schippersgracht te Amsterdam: Mijne Heren, AFDELING REK LAME (Dit is geen klacht, integendeel!) Mijn ervaring in de winkel van Albert Heijn N.V., Schippersgracht 16, hoek Foeliedwarsstraat, tegenover de „Scharrebiersluis"Amsterdam-C., op zater dagmorgen 17 oktober j.l. Ondergetekende heeft jaren in de U.S.A. gewoond, o.m. 8 jaar in Pensa- cola, Florida, aan Golf van Mexico; Delchamps en A. P. zijn voor mij geen onbekende klanken. Nu is het zo, als mijn vrouw de winkel binnenkomt en zegt: mag ik een pakje boter en een blikje appelstroop en ze gaat daarmede de winkel uit, dan is het geen verkoper, geen ware salesman, maar slechts iemand die bedient. Nu was er in die winkel die dag een jongen, van een jaar of 14. 15, ik ken z'ti naam niet. Nu wil ik niet zeggen dat hij een typical American Highpressure Salesman was, zo een met de voet tussen de deur, nee, hij was het tegengestelde, low pressure, subtle, handig. Ik stond daar maar te staan, en hij zegt: meneer wat ziet u er sportief uit, ik heb iets wat u zal interesseren, en hij duwt me gelijk een mooi boek van Jan Cottaar „Dit ging aan Tokio vooraf" in de hand. Nu zie ik er hele maal niet sportief uit, maar een man van tegen de 50 voelt zich al direkt gevleid als zo'n jongen dat zegt. Dat was handig van hem gezien. Maar hij ging handig verder, man en vrouw moeten beide geïnteresseerd zijn: mevrouw doet me niet onmiddellijk denken aan Fanny BI ankers-Koen. maar ze is zo jong dat ze beslist veel aan sport gedaan moet hebben"en op deze wijze kreeg ook zij een boek „Zo zal het zijn in Tokio" in haar handen gedrukt. Needless to day dat dit voor die jongen een „Quick sale" werd. Ik had er plezier in, waande me even terug in de Supermarkets van America, instead of de Schippersgracht, hoek Foeliedwarsstraat. Met vriendelijke groet. Uw klant. Onlangs vernamen wij dat voor de kinderboerderijdie tijdens het jubileum in 1962 aan het gemeentebestuur van Zaandam werd geschonken de bouwvergunning is af gegeven. Daar de grond al beschik baar is, kan met de uitvoe ring van dit plan begonnen worden. geworden en de juiste naleving van de bepalingen is opgedragen aan de Keuringsdienst van Waren. Daartoe is ons land verdeeld in 16 keuringsgebieden, die elk een aantal gemeenten bestrijken. De directeur van zo'n dienst heeft o.a. de beschiking over een aantal keurmeesters en over een labora torium. Deze keurmeesters verschijnen ook regelmatig in onze filialen en onlangs had de redactie een ge sprek met de heer C. de Kruif van het gebied Alkmaar. De heer De Kruif, die reeds een tiental jaren in deze funktie werk zaam is, vertelde ons dat er bij de controles o.a. gelet wordt op de volgende punten: a. het in deugdelijke toestand verkeren van deze artikelen in het filiaal. b. de juiste opslag van de arti kelen. c. het juiste netto gewicht. d. zindelijke werkkleding van het personeel. e. de hygiëne in de winkel, ma gazijn, kelders, inventaris enz. in de meest algemene zin des woords. Vooral de laatste twee punten zijn voor ieder personeelslid van be lang, want hoewel hierover ge lukkig meestal in onze filialen niets gezegd hoeft te worden, kan er toch niet genoeg op ge let worden, dat aan deze zaken de nodige zorg wordt besteed. Er heerst wel eens de volkomen foute gedachte, dat die keurmees ters maar lastige ambtenaren zijn. Dit is natuurlijk ten enenmale on juist. Alles, waarover de wetge ver richtlijnen geeft, is zo van zelfsprekend, dat ook zonder de warenwet de Directie tenminste dezelfde eisen zou stellen voor de filialen. Hoge eisen Onder het motto: „Wie de schoen past, trekke hem aan," vragen wij u zowel voor uzelf als voor de omgeving waar u werkt zeer kri tisch te zijn; bekijk uzelf en uw winkel, zoals de klant deze ziet. Het mag niet voorkomen dat een verkoopster met nagels met rouwranden, vleeswaren staat te sealen, dat een verkoper met een meer zwarte dan witte jas in de winkel rondloopt, dat er na ge bruik van toilet geen handen wor den gewassen, dat er geen schone handdoek aanwezig is enz., enz. Er worden door de consument steeds hogere eisen gesteld aan de kwaliteit en verpakking van artikelen. Hierbij behoort ook de gehele sfeer in een filiaal en deze sfeer wordt in sterke mate be- invloed door een goede hygiëne.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 4