Eet U wel eens een Rotterdammer Mechanisatie bepaalde huidige broodvorm Ideeën zijn scheppingen van liet verstand Albert Heijn in Babyion Bartelson bezoekt De heren Roet en Van Gogh deelden f 150.- uit ideeënpot Verklaring der afkortingen 4 AH-FLITSEN Evenals op de bereidingswijze van het brood heeft de mechanisatie ook zijn invloed gehad op de verschillende broodvormen. Afgezien van het verschil tussen bruin- en witbrood wordt brood immers bepaald door de vorm. In de supermarts wordt een uit gebreid broodassortiment geboden. De verpakking van ieder brood verhoogt hygiëne en daarmee de omzet. De produktiebedrijven Amsterdam produceren dit totale assortiment. Het is dus niet voldoende om een bruin- of witbrood te bestellen wan neer LI de bezorger aan de deur krijgt, maar U zou hem moeten vragen om een vloerbrood, een knip of Rotter dammer. een pan- of busbrood, een kist of platte weit, een casino, een papper of een Duitser. Kortom namen genoeg maar wat zeggen ze ons? Oervorm Ze vertellen in het kort hoe de broodvorm bepaald werd door de mechanisatie. De oervorm was eigenlijk niets meer dan een platte koek, welke direkt op de ovenvloer gebakken werd. Nadat men bepaalde rijsmiddelen zoals gist ging gebruiken, werden de koeken hoger. Daarnaast wilde men wat op de boterham gaan ge bruiken waardoor de vorm werd aangepast en er ontstond het z.g. vloerbrood. Vloerbrood Het typische kenmerk van het vloerbrood is, dat de broden na het bakken aan elkaar zitten en los gebroken moeten worden. Aan de Na de vakantiestemming waarin we enige tijd geleefd hebben gaan wij weer over tot de orde van de dag. Degene die de vakantie nog te goed hebben, wensen wij veel genoegen, en kijk uit, want het is overal even druk. Bij de fam. J. Broek (V.A.) is een dochter Arina Jacoba geboren. Bij de fam. Zwuup werd een zoon Pieter Coen geboren. Wij wil len de ouders van de nieuwe we reldburgers feliciteren, en hopen dat deze kinderen in de beste ge zondheid mogen opgroeien tot vreugde van hun ouders. Mej. Coppens (KB) is op 8 juli jj. in de huwelijksboot gestapt, wij wensen haar veel gezondheid en een goed huwelijk toe. De kaas stad wordt haar woonplaats. De pas getrouwden onze felicitaties. Op 31 juli was de heer Berghege 25 jaar in dienst, dit is een onver getelijke dag voor hem geworden. Onze felicitaties en nog vele jaren toegewenst in uw werk en gezin. Op 30 juli is mej. C. Balder (V.A.) in het huwelijk getreden met de heer J. Verwer, wij wensen hen een goed huwelijk toe, met veel ge zondheid. Bij de fam. Kuiper (T.B.) is een zoon Marcel geboren, wij willen deze ouders feliciteren met dit blijde gebeuren. De heer De Boer (KB) is thans weer opgenomen in een ziekenhuis in Amsterdam. Met de heer Bergh wil het nog niet erg, wij wensen hem het aller beste toe. De heer Beekman (D.C.) werd in zijn zomerverblijf in Huizen ziek. Wij hopen dat alles een gun stig verloop mag hebben. De heer B. Knol moest weer opgenomen worden in het ziekenhuis, maar is inmiddels weer thuis gekomen. Mej. Snaterse is enige tijd door ziekte verhinderd geweest haar werk te verrichten. Ten huize van de heer Jaap Heijn (gepens.) is weer vreugde, nu mevr. Heijn na bijna vier maanden in het zieken huis te zijn geweest weer thuis is. Ook mevr. Bezooijen moest opge nomen worden in het St. Janszie kenhuis, wij wensen haar het al lerbeste toe. De heer Mantel van het D.C. moest het werk stoppen door ziekte. Mevr. Ingenbleek heeft na vele weken ziek te zijn geweest, het werk weer hervat. Zo wil ik dan besluiten om al onze zieken thuis en in het ziekenhuis het allerbeste toe te wensen. zijkanten zit dus geen korst. Dit op de vloer schieten van de broden is in de moderne gaasbandovens niet meer mogelijk. Vervolgens ging men om het brood een mooie gelijkmatige vorm te geven gebruik maken van plaat ijzeren vormen, de z.g. pannen of bussen, zodat mechanisatie van het broodrollen en het in de pannen doen mogelijk werd. Pan- of busbrood Naar deze vormen werden de bro den al spoedig genoemd. Een va riatie in de vorm van het brood was eigenlijk alleen nog mogelijk aan de open bovenkant van de pan. Wordt er geen bewerking toe gepast dan ontstaat het pan- of busbrood, dat een bolle bovenkant heeft; deze broodsoort wordt hoofdzakelijk in witbrood uitge voerd. Wordt het in de pan ge rezen deeg voordat het de oven ingaat aan de bovenkant in de lengte opengeknipt, dan ontstaat het knipbrood (of Rotterdammer), deze vorm wordt voor wit- en bruinbrood toegepast. Een kist Sluit men de bovenkant van de pan af met een deksel dan krijgt het brood een platte bovenkant en wordt een kist of platte weit ge noemd (zowel wit- als bruin- brood). Indien de vorm voorzien wordt van ribbels dan wordt het brood een hoge casino (hoofdzakelijk witbrood). Wordt deze geribbelde pan afgesloten dan noemt men het eindprodukt casino-brood. U ziet keuze volop in de broodvormen en broodsoorten waarbij een Franse stok of een Frans waterbroodje de maaltijd helemaal tot een feestdis kun nen maken. Smakelijk eten! i De heer Slot (PB Amsterdam) be dient de opmaakmachine. In het verleden hebben wij regelmatig de aandacht gevestigd op het belang van een ideeënbus. Meermalen hebben wij getracht u een leidraad te geven, in welke richting gezocht moet worden naar ideeën. Wellicht klinkt dit u een beetje vreemd in de oren. Natuurlijk kun je geen ideeën vinden in de letterlijke betekenis van het woord. Ideeën ontstaan. Ze ontstaan vaak uit een bestaande situatie. Door uw opmerkzaamheid is deze situatie opeens gewijzigd. Men zou dus kunnen zeggen, dat een idee een „schepping" is van uw verstand. Uitvoerbaar Na deze ietwat filosofische be schouwing zullen wij bovenge noemde uitingen wat nader uit werken. Als U van mening bent, dat een bepaalde situatie voor verbetering vatbaar is, wil dat nog niet altijd zeggen dat het idee waarin deze Op de bijeenkomst van 23 juni j.l. van de ideeënbuscommissie PB Zaandam werden 9 ideeën beloond. De heren Roet (VA) en v. Gogh (VA) kregen ƒ150,te verdelen, voor het idee van de vergroting van het koffiekaar voor de vacuum- installatie. 25.werd toegekend aan de heer G. Onrust (KB) voor de verbetering van de werkwijze bij het inpakken van de Zaanse koeken. Spoelbak Drie ideeën ingezonden door de heer J. Kerkhoven (LF) wer den beloond met resp. 15, 15,en 20,een idee voor de afdekkingplakmaehine; een idee voor het aanbrengen van een spoelbak op de limonadekamer en het idee voor het maken van een veiligheidsschakelaar om de bot telmachine zodat deze machine direct kan worden uitgeschakeld als er een fles eventueel dreigt vast te lopen. Om aankoeken van chocolade in de hagelpers te voorkomen stelde de heer Poetsma (CF) voor een mes in deze machine te plaatsen, hetgeen uitgevoerd werd en hem 50,beloning opleverde. Aanmoediging Een voorstel tot verbreding van de toegang naar de wafelkamer om het transport te vergemakkelijken werd voor de heer J. van Dijk (KB) beloond met 15.De heer J. Bijsterbos ODontving 10, voor een verbetering aan de He- crona spuitmachine. Tenslotte ont ving mej. Wijdenes (LF) ƒ15, voor een idee betreffende verande ring aan het flessenschouwraam aan de spoel machine. Vier aan moedigingspremies a 5,werden verder nog behaald voor ideeën welke niet uitvoerbaar waren. Zes ideeën worden nog op uitvoer baarheid getest. Vier stuks moes ten helaas worden afgewezen om dat ze onbruikbaar bleken. verbetering wordt voorgesteld, goed is. Het idee is alleen dan waardevol, als er een realiseerbare verbete ring van een situatie ontstaat, met andere woorden: het idee moet uitvoerbaar zijn. Hoe zou men te werk kunnen gaan om een gebruikelijke metho de te verbeteren? Opschrijven Een werkzaamheid, een handeling, bestaat uit verschillende fasen. Men moet nu stap voor stap na gaan wat men, door aldus te han delen, denkt te bereiken en zich afvragen of het zin heeft die han deling zó te doen. Is men nu van mening, dat iets in een der han delingsfasen beter gedaan kan worden, dan moet men dit note ren, want anders bestaat het ge vaar, dat het vergeten wordt. Bedrijfsblindheid Verder moet men zich afvragen of het wel zin heeft iets wat ge daan wordt, zo te blijven doen. Men moet proberen voor een on- j bevredigende phase iets anders in i de plaats te stellen. Die andere methode, dit nieuw gevondene, I moet kritisch bekeken worden op alle voor- en nadelen, althans voorzover men dit beoordelen kan. Meestal is het zo, dat die voor- en nadelen niet zo gemakkelijk te zien zijn. De ideeënbuscommissie zoekt dit dan ook in zo'n geval uit en deelt haar bevindingen aan de inzender (ster) mede. Deze methode om naar ideeën te zoeken, heeft het grote voordeel, dat bedrijfsblindheid erdoor wordt voorkomen. Hieronder verstaan wij dan een situatie, dat iemand een werkwijze vanzelfsprekend gaat vinden; dat hij of zij zich niet meer afvraagt: ,,kan het nu niet anders en beter gedaan worden?" Wij lijden allemaal min of meer aan bedrijfsblindheid. Wij gunnen ons de tijd niet om over hetgeen wij doen na te denken. Voldoening Wij menen maar al te gauw dat het werk vlot verloopt. Wij moe ten ervoor waken, dat een werk methode een werkgewoonte wordt. Laat u niet afschrikken als uw idee misschien wordt afgewezen. Alleen het feit al van uw inzen ding getuigt ervan, dat u nadenkt dat u uw werk anders dan ande ren ziet. Dit geeft op zichzelf al een grote voldoening. Al heel vroeg waren we in hotel Vruchteloos (bij Pappenheim) bij el kaar gekomen. Nog niet helemaal wakker lazen wij de agenda die per abuis te laat verspreid was: 1. Kontakten P.B.—D.C.—C.M.S.— H.K. 2. P.M.C. via het V.R.I.O.? 3. In elke S.B.Z.A.F.C.? 4. I.C.B.-formulieren via A.C. c[ P.S. 5. Eén P.V.-formulier voor alle U.P.- W.K.P. en L.L.-artikelen? 6. O.P.W.-dag in O.G. of A.C.? Ik keek de kring eens rond. Aan mijn linkerhand achtereenvolgens een S.M.B.L.-, een S.M.B.L.I.O- en een T.R.O.-man. Aan mijn rechterhand een O.S., de S.P. Non-Foods en een D.L. Tegenover mij van links naar rechts een V.S., A.V.S., een D.L. en iemand van P.Z. waarschijnlijk voor de Flitsen), dan was er natuurlijk iemand van het K.A.B. en een S.K.B.-man, die zijn aanwezigheid zelf ook niet kon verklaren, maar zoals later bleek vanwege punt 2 was uitgenodigd. Wat zegt uNee, er was niemand van de O.R. of C.C. De voorzitter heette ons welkom, wat een aardige geste was en wij hapten met tegenzin in de agenda en ver heugd in het eerste kop koffie. Punt 12 en 3 werden vlot afge werkt, maar helaas was er geen tijd voor punt 4, 5 en 6. Het resultaat van deze vergadering moet helaas voor altijd geheim blij ven, maar dat is niet belangrijk. Voor het geval, dat u dit verslag niet goed hebt kunnen volgen, moge on derstaande lijst van 63 bekende A.H.- afkortingen u helpen. R.L. Rayonleider V.S. verkoopspecialist D.L. divisieleider S.M. supermart Z.B. zelfbediening B.Z. bedieningszaak S.S.M. standaard supermart S.B.Z. standaard bedieningszaak U.K. hoofdkantoor P.B. produktie bedrijven D.C. distributie centrum G.D.C. groente distributie centrum C.M.S. centrale model slagerij P.Z. personeels zaken F.B. filiaalbericht A.F.C. aardappelen, fruit en citrus G.Z.B. groente zelfbediening P.M.C. premie van de maand club V.R.I.O. verpakking, reklame, inven taris, onkosten K.B. koekbakkerij D.K. divisiekantoor en B-filialen brood en banket filialen M.Q. Mac Queen Fac. facultatief Com. comestibles tnv. inventaris Gafb. goederen afboeking Wet wetgeving gontv. goederen ontvangst B.L. bedrijfsleider S.M.B.L. (i.o.) supermart bedrijfs leider (in opleiding A.H. Albert Heijn P.V. prijsverandering R. reklame N.V. niet voorradig T.R.O. technologische research, ont wikkeling K.T.K. koffie, thee, kaas W.K.P. wissel knokprgs O.P.W. omzet prestatie wedstrijd W.W. weekwinner F.R. fantastische reiniger B.S. beschuitfabriek S.B. suikerbakkerij C.F. chocolade fabriek V.A. verpakkingsafdeling P.M. papier magazijn R.v.B. raad van bestuur A.C. administratie controleur P.S. personeels specialist S.P.O. sales promotion opening P.M. 1. product manager 2. papier magazijn K.A.B. kwaliteits-, assortimentsbe waking 0.5. organisatie specialist S.P. sales promotion. 1.B.C. ideeënbus commissie O.R. ondernemingsraad P.V. personeelsvereniging C.C. contact commissie O.G. ontspanningsgebouw F.D. Fonodisk R.Z. rechtstreekse zending O.Z. onderlinge zending U.P. uitzonderingsprijs

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 4