PAPIERFABRIKANTEN ZAGEN NIETS IN ZELFBEDIENING AH in televisie-documentaire Achter het scherm Organisatie wijziging Onvergetelijk incident 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 21e jaargang no. 8 September 1964 Verantwoordelijke eindredactie: F. BRANDSMA Redacteuren: G. Kortleve, J. J. M. van Meer, J. C. Voskamp Public Relations: Bureau G. J. van Huizen, Scheveningen Aan dit nummer werkten mee: J. Bollema, N. v. d. Brink, P. Jonkergouw, P. Kerkhoff, D. Laeuwen, H. Malag, K. Romp, A. Smout, J. de Wever, G. van Wanrooy, H. Wijma, H. v. Petten J. H. Jacobs, J. Ma nuel, Dr. H. P. Meppelink. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts ge oorloofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Drukkerij Ramshorst N.V., Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. ,,De opvatting dat zelfbediening in Nederland niets zou worden, was in kringen van papier- en verpakkingsfabrikanten zeker zo sterk als elders in het land", is de mening van de heer Jb. Meijn, die al tientallen jaren papierinkoper van het bedrijf is en hij kan het dus weten. „Ons zoeken naar geschikt ver- er een cellophaan is gevonden, dat pakkingsmateriaal dat nodig was op dit tempo berekend is. voor de ZB's vond dan ook weinig weerklank. De fabrikanten wens- PriJSStempei ten zich er gewoonweg niet in te Zo zitten we nu nog vaak in de verdiepen, omdat ze er niets in zorgen", zucht de heer Meijn, die zagen. Een ongelukkige bijkom- tot besluit zegt: „O ja, weet u wat stigheid was dat de orderporte- destijds onze grootste zorg was? feuilles goed gevuld waren. Wij Qp v'rïjwol geen enkele verpakking moesten dan ook vaak om de toen was plaats om er een prijsstempel nogal kleine hoeveelheden bede- op te Zetten.'" len". De heer Meijn vertelt dan hoe hij als één der velen uit het bedrijf die voor allerlei nieuwe problemen kwam te staan een „tentoonstel ling" organiseerde in de directie vergaderzaal van het met veel moeite verkregen materiaal. Tentoonstelling Veel werd zijns inziens geheel terecht als in feite ongeschikt verklaard door de ZB-planners. Maar er was toen niet anders en het werd er mee gedaan. Uit het buitenland viel ook niet veel te halen en als er al iets was, kon het niet worden betaald. Tenslotte was toen het grootste deel van het assortiment in de BZ's nog onverpakt: peulvruchten, koekjes, biscuits, vermicelli, choco lade, rijst, bloem, zuidvruchten, zout, soda etc. En de strikte eis was: de prijs van het verpakte artikel mag niet hoger zijn dan O at interieur van de zelfbediening i (Vervolg van pagina 1) bracht de heer Heijn naar voren, dat de Supermarts ingericht wor den naar het boodschappenlijstje van de klant. Wat een huisvrouw combineert, wordt ook zo gecom bineerd opgesteld in de winkel. Als voorbeeld haalde hij aan de maca roni bij de blikjes (tomatenpuree. Vroeger kon een goede bediende de bijverkoop stimuleren door goed op de hoogte te zijn van diverse menu's of schotels. Hij diende daarmee niet slechts de eigen om zet, maar evenzeer de klant. Voor haar is het immers altijd verve lend na thuiskomst te ontdekken, dat zij iets vergeten heeft. De artikelen-combinatie in de winkel opstelling heeft de funktie van deze bediende overgenomen. Winkelopstelling Nog tal van andere bijzonderheden noemde de heer Heijn. Bijv. die van de winkelopstelling. De gebak- afdeling mag nooit aan het begin van de winkel staan, aangezien het niet denkbeeldig is dat een zwaar blik later op het gebak in het wagentje komt te staan. Ver der is de winkelopstelling zo, dat de klant door de gehele winkel loopt. Ook belichtte de heer Heijn uit voerig het punt impulsaankopen, het kopen van artikelen zonder lijstje en zonder vastomlijnd plan. De groep huisvrouwen met bood schappenlijstje wordt steeds klei ner. De tegenwoordige huisvrouw koopt met in gedachte het menu en haar gezin. j Een ander typisch voorbeeld is wel van het onverpakte. „Pas schoorvoetend is de indu strie zich met de eisen van de moderne detailhandel gaan bezig houden. Wel heeft de technische industrie zich geworpen op de ver pakkingsmachines. Daardoor kun nen we nu beleven, dat er machi nes op de markt komen, die zo'n hoog tempo hebben, dat het soms een jaar of langer duurt vóórdat Voor een onvergetelijk incident kort voor de opening van de Z.B. Schiedam zorgde een plichtsge trouwe, doch wat starre douane beambte in Rotterdam. Daar arriveerden met de boot uit Engeland de twee open koelkas ten, misschien wel de eerste die de man-van-de-inveerrechten in zijn loopbaan te zien kreeg. In elk geval was hij de man, die de heer A. Heijn spoorslags naar de haven deed snellen. „De artike len", zo oordeelde in invoerrech- tenheffer hebben geen deuren, daarom zijn het geen koelkasten maar meubelen" Op zich genomen misschien een uitspraak om te reageren met: nou vooruit, als hij nu zo graag wil! Maar zijn beslissing betekende een invoerrecht van 18°/0 in plaats van 6% en daar voelde de heer Heijn niet zo veel voor. Geen enkel te genargument maakte op de doua ne-man evenwel enige indruk en Schiedam moest open. Onder hef tig protest werd 18% betaald. Toen het teveel betaalde tenslotte werd terugbetaald, was Schiedam al vele maanden open 12]/2 jaar danig is veranderd, toont bovenstaande foto. Hieronder een deel van de werkers van het eerste ZB-uur. dat in Amerika bij de huisvrouw vlees de hoofdschotel is, terwijl een enquête hier te lande aan het licht bracht, dat groente en fruit de hoofdschotel vormen, hoewel er in Nederland toch wel een zgn. „jus-trots" bestaat. Geen slachtoffers In zijn slotwoord zei de heer Heijn, dat de huisvrouw toch echt niet meer dat hulpeloze wezentje op het gebied van levensmiddelen is, hoewel zij nog steeds wordt afge beeld als slachtoffer dat naar de slachtbank wordt gevoerd. Dit laatste was volgens hem be slist niet waar. Naar zijn mening laat de klant zich geen knollen voor citroenen verkopen, hetgeen mevrouw Noordhoek beaamde. Zij stelde dat zij kocht wat ze nodig had en zij ging dan ook in be langrijke mate op de reklames af en geheel meegaande met de heer Heijn vertelde zij, dat ze zich be slist niet onmondig voelde. De heer Janssen (Prad) lichtte de gang van zaken toe in de reklame- wereld. Bij het reklamemaken voor een bedrijf gaat men niet over een nacht ijs, aangezien de advertentie een te belangrijk medium is. Vele vragen en gesprekken gaan aan het maken van een advertentie vooraf, daarbij gebruikmakend van het Amerikaanse hulpmiddel AIDA. A attention (aandacht) I interest belangstelling D desire (verlangen, klant wil kopen) en A action (aktie koopdaad) Suggestie Met nadruk zei de heer Janssen dat de huidige vorm van adver teren niet zegt: „Koop!!!" dus een verplichting suggereert, doch er wordt door middel van de ad vertentie langs een omweg op iets gewezen. Dit is gekomen door de kunst van zelfbediening. Immers vroeger ad verteerde de winkeleigenaar zelf door in te gaan op hetgeen de huisvrouw vroeg. Nu doet de fa brikant dit reeds vaak vantevoren. Wanneer nu ook de verpakking goed herkenbaar is, zal stellig de aktie of koopdaad volgen. Van een geheel andere zijde be naderde de heer drs. Van Loggem de koopgewoonte van de huis vrouw. Lange tijd heeft men zich, vooral in de USA, bezig gehouden met het motievenonderzoek en as sociatie, namelijk het zoeken naar motieven waarom men iets koopt. Konklusie was wel, dat in de men sen veel onbewuste motieven leven, die hen tot bepaalde daden laten komen, ook bij aankopen van le vensmiddelen. Advertenties Hoe bepaalde advertenties aan slaan, blijkt uit het volgende: de vrouw die poederkoffie koopt wordt geacht geen zorgzame huis vrouw te zijn. Daarentegen is de huisvrouw die snelwasmiddelen koopt wel zorgzaam. Immers zij wil de was snel klaar hebben en zodoende meer gezelligheid bren gen in het gezin. Ook de associatie speelt een be langrijke rol in de advertentie. Ge dacht wordt o.a. aan de PTT-ad- vertentie, waarin telegrambestel lers gevraagd worden. In deze ad- Vrijdag 21 augustus j.l. is voor de heer en mevrouw Groen uit Drach ten een hoogtijdag in hun leven ge worden. Onder grote belangstelling van collega's, vrienden en beken den vierde bedrijfsleider Groen n.l. op deze dag zijn zilveren jubileum. Namens de direktie waren de heer G. Heijn en de heer D. A. Ter Wee aanwezig om hem met dit jubi leum te feliciteren. Naast het gou den polshorloge dat hij uit handen van de heer G. Heijn ont ving, mocht hij van de heer D. A. Ter Wee het vererende getuig schrift van Handel en Nijverheid ontvangen. Mevrouw Groen werd verrast met een prachtige kande laar terwijl nog vele bloemstuk ken de kamer sierden. De heer G. Heijn decoreert de heer R. Groen met het gouden kruis. Aan de bouw van het supermart- onderdeel in de NTS-studio A hebben de heren Th. Daalhuy- sen (hoofd Pré-opening SM) en de heer Duyser (chef van de reklame-studio) hun han den vol gehad. In een hoekje van de levensgrote studiohal was langs twee wanden een stelling kruide nierswaren opgezet, alsmede een door de NTS natuurge trouw nagemaakte groente en fruitkoelvitrine met echte spiegel. Aangezien echte koe ling niet te realiseren was, hield de heer Daalhuysen de groenten fris door ze met wa terverstuivers te besproeien. Verder was er een frisdrankenop stelling, een afdeling Non Foods, alsmede een kleine dro gisterij-afdeling, wagentjes en een check-out. Een grappig, nauwelijks opge merkt incident was dat de deurknop van de ingangsdeur aan de binnenkant van de deur was gemonteerd en bij de uitgangsdeur aan de buiten kant. Aan de kassa in de studio stond de hoofdcaissière van de Su- permart Helmholzstraat, mej. A. J. Broere, thans mevrouw A. J. Vermuijten-Broere. Op 28 augustus j.l. stapte zij n.l. in het huwelijksbootje en thans is zij op de huwelijks reis. Hierdoor konden wij haar helaas niet interviewen, doch wij nemen aan dat zij het bij zonder prettig gevonden heeft deze rol te mogen vervullen. vertentie is uiteraard het werk primair, doch daarnaast is er voor de jongelui de aantrekkelijkheid om op een snelle brommer te mo gen rijden. Als laatste in de rij van geïnter viewden vroeg de heer Buitendijk van de Consumentenbond zich af of de beïnvloeding van de kopers wel verantwoord is. Diverse adver tenties vond hij verwerpelijk. Tussen de bedrijven door werd een filmpje afgedraaid, dat was opge nomen in onze Supermart Osdorp en een in Studio A van de NTS gemaakt onderdeel van een SM. Veel winkelende huisvrouwen werd hun mening gevraagd over het winkelen in de Supermart. In het algemeen stonden zij vrij positief tegenover het verschijnsel Supermart. Immers men kan op z'n gemak winkelen. Ondanks een minder kontakt met het personeel de gezelligheid toch aanwezig is. Wel waren zij van mening dat men wel wat meer koopt dan de be doeling is, hoewel in de praktijk blijkt, dat deze artikelen beslist niet lukraak gekocht zijn. Ook bleek, zoals de heer Heijn reeds had gesteld, dat de meeste dames geen boodschappenlijstje meer ge bruiken. De directie heeft op 15 september j.l. de volgende mededeling ge daan „Met ingang van 21 september a.s. zal het rayon Zuid van de heer J. Ruys worden samengevoegd met de divisie Arnhem. Deze samenvoeging betekent dat de heer Ruys direkte kontakten zal onderhouden met de divisielei der, de heer H. de Roode. De heer Ruys zal zich in hoofd zaak bezig houden met de verkoop in de Limburgse filialen. Voor de goede orde delen wij u nog mede, dat het rayon van de heer G. A. de Groote blijft bestaan."

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 2