■■■■■II 12'A JAAR GELEDEN GING EERSTE AH-ZR OPEN AH speelde anonieme hoofdrol in Televisie-documentaire Zien en kopen in zirs In ïnemoriam VERS VLEES Is ZB geschikt voor Nederland? de heer M. Ligtenstein Landelijke editie Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 21e Jaargang No. 8 - September 1964 Bij de foto: Mevr. H. v. d. Niet-Betram contro leert de verpakking van het verse vlees, dat sinds 9 september verkrijg baar is in filiaal Joh. Verhulststraat te Amsterdam. Een opname tijdens de televisie- I uitzending „Zien en kopen" van 10 sept. j.l. r\p de middag van donderdag 10 september j.l. zond de AVRO-Televisie een programma uit, dat gewijd was aan de zelfbediening in het levensmiddelenbedrijf onder de titel ,,Z'en en kopen". Hierin werd vooral het accent gelegd op de ontwikkeling van de Supermarts. „Meneer G. J. De heer G. J. Heijn betoogde in het interview met Ilse Wessel, dat Aan dit programma werd voor Albert Heijn de Mant Jety btjzon_ een groot deel door Albert He,jn ders te bleden heeft Vro t meegewerM. "I M dan ook dat de verkober zijn produkten mon. gedurende deze 4o minuten lange de„ aanprljaen. Tegenwoordig uitzending iedere vorm van rekla- kent men heel ander» mlddele° uitzending me en het noemen van firmanamen angstvallig werden gemeden. De zoals advertenties, raambiljetten en folders. Bedoeling hiervan is i, iuiuciö. ueuueiiiis iiiciva.ii 10 heer G. J Heijn werd door de cnerzijds de kIant te behouden en TV-omroepster Ilse Wessel dan ander^ljds om nieuwe klanten winnen. Hierdoor ontstaat een ver hoging van de omzet hetgeen weer resulteert in lagere prijzen. Dus voordelen voor klant en detaillist. ook aangesproken met G. J." Andere medewerkenden waren; mevrouw F. Noordbroek, huis vrouw, de heren J. Janssen (rekla- mebureau Prad), drs. M.v. Loggem (psycholoog) en de heer B. Buiten dijk van de. Consumentenbond. In het tweede vraaggesprek (Zie verder pag. 2) Dank zij een reeds grote Ameri kaanse ervaring werd dit opgelost door Nationaal Kasregisters in de persoon van de heer Van der Sluis, ja, dezelfde die ook nu bij openin gen vaak nog de vaste rots in de branding is", vertelt de heer Heijn. Een verhaal apart vormt de inven taris. In Nederland was slechts houten inventaris te verkrijgen met vaste planken. Bij A.H. was men ondanks elk gebrek aan eigen ervaring zo eigenwijs om de mening aan te hangen dat er een metalen inventaris moest ko men met verstelbare planken. Die gingen de heren Heijn en Legerstee in gezelschap van me vrouw Heijn zoeken in Engeland. Veel winkels werden bekeken waar soms behoorlijke inventaris sen stonden, maar - vonden de heren het kon toch beter. Schetsen cp board 7,o vonden zij zichzelf tenslotte in hemdsmouwen staan in een klein kantoor te Bristol van Parnall, een grote fabrikant van inventa rissen. Daar trachtten zij met schetsen op board duidelijk te ma ken, hoe zij in Schiedam de in ventarissen wilden hebben. Bij dezelfde fabrikant werden ook de twee open Hussmann-koelkas- ten besteld. Voor „vergrijsden" in het Z.B.-vak: dit waren de OMD 12 voor kaas en margarine en de ODD 11 voor vleeswaren. Al deze stukken werden op tijd ge leverd, ofschoon de zenuwen soms zwaar op de proef gesteld werden en er ettelijke telefoontjes en tele grammen tussen Zaandam en Bristol gewisseld zijn. Een ander probleem vormde de opleiding van bedrijfsleider Pas man. In eigen land viel hieraan niet te denken en daarom wilden de heren Heijn' en Legerstee hem enige tijd naar Zwitserland heb ben. Het is hun niet gemakkelijk gevallen de directie zij zelf maakten daarvan toen nog geen deel uit er van te overtuigen dat dit broodnodig was en dat de kosten volledig verantwoord wa- De heer G. Heijn in gesprek met de burgemeester van Schiedam in de eerste zelfbediening van Albert Heijn. ren. Veel is er ook gedebatteerd over de lay-out. Met een model-op- schaal is uren en dagen „ge speeld" om de goede opstelling te vinden. Maar ondanks allerlei telkens weer opduikende problemen, waar onder het veroorzaken van her haalde electrische storingen in het gehele flatgebouw door de neon lichtreklame er maar één was, ging A.H.'s eerste zelfbedienings zaak op 8 maart open. Het succes was overweldigend en maakte het merendeel van de sceptici in één klap tot Z.B.-en thousiasten. Daartoe behoorde óók de heer G. Heijn, over wie het - overigens onbevestigde ver haal gaat, dat hij de heren A. Heijn en J. Legerstee ter plaatse tot onderdirecteur wilde benoe men. Maar ja, een omzet van 7000, op één dag was toen ook onge- noord. (Zie ook pag. 2) Het verkopen van vers vlees is bij Albert Heijn niets ongewoons meer. Al sinds 1954 gebeurt dit in de supermarts. Thans gebeurt dit evenwel ook in twee Amsterdamse ZB's n.l. in de filialen Joh. Ver- hulststraat en Van Woustraat 148. In de rubriek van de divisie Am sterdam (pagina 4) wordt hierover meer verteld. Deze nieuwe ontwikkeling is mo gelijk geworden door wijzigingen in het z.g. Eisenbesluit voor het Slagersbedrijf, dat verkoop van vers vlees, verpakt buiten de in richting waar de verkoop plaats vindt, toestaat. Ondermeer is dan vereist, dat de filiaalbeheerder in het bezit is van het diploma Klein handel in Vlees. Het Slagersvak- diploma, gericht op het gehele am bacht, is hier geen voorwaarde meer. De twee ZB's krijgen het vlees, evenals de Amsterdamse SM's, ge leverd vanuit de Centrale Model Slagerij. Door de directie wordt deze verkoop gezien als een proef, om na te gaan of deze vorm van verkoop voldoende mogelijkheden biedt om ook in andere ZB's van voldoende omvang tot vers vlees verkoop over te gaan. Op korte termijn zullen dan ook nog geen andere ZB's kunnen worden inge schakeld. Zelfbedieningszaken zijn uit het bedrijf van Albert Heijn niet meer weg te denken. Toch is het nog maar twaalf-en-een-half jaar geleden, dat de eerste werd geopend. Om precies te zijn was dat op 8 maart 1952. Heel levendige herinneringen aan deze dag heeft de heer A. Heijn, nu president-directeur, toen (zonder titel) belast met de ontwikkeling van zelfbedieningszaken. Onvoorstelbaar groot zeker in Met het Z.B.-systeem hadden als eersten tijdens reizen in de Ver enigde Staten de heren G. en J. Heijn en de heer J. Legerstee ken nis gemaakt, vertelt de heer Heijn. die zelf later in Zwitserland (bij MI GROS) en in Engeland (bij PEARKSeen intensieve studie van de Z.B. gemaakt had. De discussies hierover spitsten zich in hoofdzaak toe op de vraag: is Z.B. geschikt voor Nederland de ogen van 1964-ers waren de problemen, die opgelost en de weerstanden, die overwonnen moesten worden. Waar moet Z.B.-inventaris vandaan komen? Waar wordt een goede koeling gevonden? Kun je kaas, vleeswaren, koekjes etc. wel verpakt ver kopen? Waarin kun je het verpakken? Hoe moet geseald worden? Waar kan de be- bedrijfsleïder worden opge leid? Zo waren er nog veel meer vra gen, waar de heer Heijn, gesteund door een even enthousiaste heer Legerstee, antwoorden op moest Zeer velen in het bedrijf waren zien te vinden, van oordeel, dat dit niet het geval .Er was eigenlijk maar één onder was, maar tenslotte viel toch het deel dat vlot opgelost kon wor- besluit het te proberen. den: de opleiding van caissières. Hiermede vervullen wij de droeve plicht kennis te geven van het overlijden van de heer M. Ligtenstein, tot voor enige jaren onder-direkteur der ven nootschap. Wij geden- ken in hem met respect een bijzonder vitale en ac tieve per soonlijkheid, die geduren de ruim 30 jaren onze onderneming als hoofd van de afdeling Inkoop vol toewijding heeft gediend. DE RAAD VAN BESTUUR VAN ALBERT HEIJN N.V.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 1