Amerika-„gangers" vertellen over hun ervaringen Inrichting Supermarkets eenvoudig en goedkoop Verwerking van vlees sterk gemechaniseerd Massaproduktie leidt tot lage verkoopprijzen Winkelcentra liggen buiten woonwijken -. AH-FLITSEN 3 Na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, zijn wij erin geslaagd on danks de vakantiedrukte nog even kontakt te krijgen met de heer K. R. op de Beek. Zoals u zich wellicht zult herinneren, heeft de heer Op de Beek vanuit Amerika een reisbrief gezonden, die wij in de juli-edïtie hebben op genomen. K. R. op de Beek Op onze vraag, wat hij na de al gemene cursus van National Cash Register Company is gaan doen, vertelde hij dat er eerst een 5- daags bezoek aan de firma Doro thy Lane op het programma stond en daarna een bezoek aan de fir ma Rike. Een van de 3 S.M.'s van eerstge noemde firma heeft zich vooral toegelegd op de Discount verkoop. Dit houdt in dat een aantal arti kelen, veelal uit het normale le vensmiddelenassortiment, tegen 'n zeer lage prijs en soms zelfs be neden kostprijs worden aange boden. Zondag geopend Deze filialen zijn op zondag geopend en in de week tot 21.00 uur. Dat de omzet op zondag niet on belangrijk is moge blijken uit het feit dat er van de totale weekomzet 15 op deze dag wordt ontvangen. De werkzaamheden in een van deze S.M.'s met een weekomzet van ruim 100.000 dollars, werden door 100 personeelsleden verricht, waarvan 50 part-timers. Men heeft de beschikking over speciale salestronic kassa's, waar mede het mogelijk is de verkoop van 990 artikelen per dag te vol gen. 's Avonds worden dan deze gegevens verwerkt en de bestelling opgemaakt. Enkele punten, die de heer Op de Beek zijn opgevallen, waren on der andere: De artikelen zijn allemaal goed geprijsd; zeer weinig personeels leden, die in de zaak rondlopen; er wordt veel gewerkt met 2 of 3 aanbiedingen; men bedankt de klant bij het verlaten van de kas sa; er zijn inpaksters bij iedere check-out; men werkt met carry- out boys; de aandacht, die aan de service wordt besteed, is beslist niet van ondergeschikt belang, waarbij vooral gelet wordt op het vakkundig en behoorlijk te woord staan van elke klant, die vragen stelt of informaties wil inwinnen. Kleuren Iets dat ons enigszins vreemd aan doet is het werken en spelen met kleuren, ook wat betreft inventa risonderdelen. Zo vindt men het heel normaal de vlees en diep vriesvitrine in 'n pasteltint (rose) te leveren. Dit verhoogt de sfeer en draagt bij tot het gezelligheids element in een winkel. Overigens blijkt men aan het be lang van het praktische nut van bijv. kleine inventarisstukken meer waarde te hechten dan aan het mooie of kwalitatief goede materiaal. De gemiddelde klant beweegt zich gemakkelijk en koopt vlotter dan haar collega in Euro pa. Het kopen met de auto is in derdaad zeer gebruikelijk, hetgeen ruimte vereist. Hier ziet men dan ook veel meer het gehele gezin samen winkelen. binnen- shopping/ stad centres vrouwen alleen 85% vrouw en kinderen 6% vrouw en gezin 3% 42% 21% 12% Men heeft het inrichten van de S.M.'s eenvoudig en goedkoop ge houden, zonder het doelmatige en efficiënte en het service-verlenend aspekt uit het oog te verliezen. Een emballageprobleem, waar wij steeds mee te maken hebben kent men daar nagenoeg niet. Met uit zondering van enkele vruchten dranken zijn de artikelen verpakt in eenmalig glas, blik of carton. De automaten, die perfekt wer ken, staan in de meeste S.M.'s op gesteld voor de verkoop van dran ken en eetwaren, die ter plaatse geconsumeerd worden. Men kent dus een soort eet- en drinkhoek. Het assortiment in de NON FOOD sektor bleek niet zo veel af te wijken van de sortering, die wij kennen. Resumerend kunnen we stellen dat de heer Op de Beek zeer veel in drukken heeft opgedaan, die on getwijfeld in een of andere vorm weer in onze S.M.'s uitgewerkt zullen worden. Drs. P. J. de Jongh bracht even eens een werkbezoek aan de Ver enigde Staten, waar hij in de eer ste week van zijn verblijf een cur sus volgde bij de N.C.R. Hierna bracht hij twee weken door bij Big Bear te Columbus, ten einde kennis te nemen van de vleesbewerking en distributie in dat bedrijf en hij volgde boven dien een korte cursus in Park Forest bij Chicago. Big Bear telt 42 supermarkets, waarvan er en- kele zelfs een apotheek hebben en I bovendien een discountkassa. Wat de aanvoer van het vlees betreft, dit wordt vrijwel allemaal I van één leverancier betrokken en in een soort centraal magazijn Hoe breed het assortiment non-foods in de U.S. geworden is, bewijst deze foto wel. Ook de heer M. Spits, chef sales promotion bracht in het kader van zijn werk een bezoek aan de V.S. Hij bezocht na een cursus van Nationaal Cash Register Company verschillende grootwinkelbedrijven om een inzicht te krijgen in de Amerikaanse verkoop technische en koopgewoonten. Het meest opvallend van de V.S. voor de heer Spits is de veropge- voerde massaproduktie met als re sultaat een felle konkurrentie en lage verkoopprijzen. Allerlei vormen van detailhandel treft men er aan, waar wel de supermarkt en het discounthouse de meest karakteristieke zijn. De supermarkten verschillen voor namelijk in grootte van de A.H. supermarts, doch niet wat betreft de inrichting. Discounthouses zijn grote tot zeer grote zelfbedie ningswarenhuizen zonder verdie pingen, waar de goederen met supermart-technieken worden ver kocht tegen lage prijzen. Soms hebben deze discounthouses een hele supermart als afdeling. Praktisch iedereen heeft een auto, veel gezinnen hebben zelfs 2 auto's (of meer). De groei van het aantal S.M.'s is de laatste jaren wat gestabili seerd, terwijl de discounthouses sterk in aantal nog steeds toenemen. Doordat de bouwgrond vrij goedkoop is, KJT c kunnen er gro- P te zaken gebouwd worden. De Amerikaanse S.M. is bijna uitslui tend met een groot assortiment foods en een afdeling Drogisterij Produkten ingericht. Een sterk opgevoerde produktivi- teit en een felle konkurrentie brengen een goedkoop artikel, zo dat iedereen hiervan profiteren kan. Prijsbewust Verder kan gezegd worden dat de Amerikaan prijsbewust is, immers niet minder dan 70 maakt een boodschappelijstje aan de hand van advertenties en verdere publi citeit. Hoewel'de Amerikanen welvarend zijn vinden zij lage prijzen min stens zo belangrijk als wij. De Amerikaanse huisvrouwen spa- De royale ingangsparty van een discount-house. ren niet minder dan hun Holland se collega's. Niet minder dan 9 van de 10 huisvrouwen sparen (gratis) De helft gaat 1 maal per week naar de supermarket, de andere helft 2 tot 3 maal. Veel gezinnen hebben een diepvrieskast, waar ze speciaal graag de koopjes op vleesgebied in bewaren. Topdagen voor de supermarket zijn de vrij dag en de zaterdagmorgen tot een uur of elf. De drukste avond de zaken zijn van 's morgens 9 tot 's avonds 9 uur open is de vrijdagavond; dan winkelt vaak het hele gezin. Door de langere openingstijden, waarbij toch iedere werknemer een 40-urige werkweek heeft, zijn veel parttimers ingeschakeld. Het streven is dan ook dat 65 part-timer is en 35 vast perso neel. Onder het personeel bevinden zich ondanks de hoge welvaart, veel gehuwde vrouwen, die bgvoorbeeld werken voor een tweede auto. Naar de mening van de heer Spits zullen tal van deze zaken zich in de komende jaren ook in West- Europa gaan voltrekken. Dus ook steeds nauwer wordende steden, veel autobezitters en een stijgende welvaart, waarbij aange tekend moet worden dat het nog wel 7 jaar zal duren, voordat Europa op het peiF is van het Amerika van heden. ontvangen. Van hieruit volgt de distributie van onbewerkt vlees naar de betrok ken S.M.'s. Vleeswaren daarentegen worden vacuum verpakt afgele verd. Van 't ver se vlees maakt rundvlees het grootste kwan tum uit; waarin een zeer grote omzet is door rsJ' e Jon9^ de uiterst lage prijzen. Daarnaast is er een grote verkoop van verse kippen en van enorme gerookte en gekookte hammen. De centrale ontvangst is niet al leen belangrijk om een zo laag mogelijke inkoopprijs te kunnen bedingen, doch ook de bewaking van de kwaliteit is daardoor beter te handhaven. De achtervoeten bijvoorbeeld laat men in een speciale koelruimte rij pen, waardoor de smaak voller en het vlees malser wordt. Pas na 14 dagen zal de aflevering plaats vinden aan de supermarkets. Opvallend is dat de verwerking van vlees, zoals verpakken en be- prijzen sterk gemechaniseerd is, hetgeen een hogere produktie en een lage prijs betekent. Als stelregel dient, dat wanneer een bepaalde handeling veel han denarbeid vraagt, men zo snel mo gelijk tracht dit werk door een machine te laten overnemen, te meer daar Amerika bijzonder kos- tenminded is ten aanzien van loonkosten en materiaal. Zo ook de werktijden. In ons land kent men een vastgestelde werk tijd per dag. In Amerika niet, aan gezien de arbeidstijden zijn aan gepast aan de pieken in de week. Met andere woorden wanneer op de donderdag de vleesomzet hoog is zal men doorwerken tot de slui tingstijd, die rond 9 uur 's avonds ligt. Zal daarentegen op vrijdag de grootste verkoop van vlees zich tot de middag beperken, dan zal het slagerspersoneel daarna vrij zijn. Ondanks deze afwisselende werk tijden komt men dan toch aan de gestelde 40-urige werkweek. Een andere bijzonderheid is wel het goede „vitrine-spel". Dit wil zeggen dat het verpakte vlees in de koeling beslist niet ouder is dan IV2 dag, hetgeen mede komt door de hoge omzet, doch vooral ook door planning en een inten sieve controle van de vitrine. Verder is het zo dat iedere werk nemer zijn taak goed kent, maai er ook van uitgaat dat een ander zijn taak goed kent. Door het ver trouwen in andermans kennis kan zeer snel gehandeld worden. Mochten er fouten gemaakt wor den, dan zal de betreffende per soon dit onmiddellijk erkennen, zodat zeer snel correcties kunnen worden toegepast. Het personeel is goed opgeleid. Over het algemeen wordt er veel gedaan aan de interne opleiding. Een slager wordt in 2% jaar in het bedrijf opgeleid volgens het sys teem van dat bedrijf. Met hetgeen in Amerika gezien en gehoord is, zal men ook hier moe ten komen tot een kostenverlaging' en hogere bruto-winsten in de sla gersafdeling, door te zoeken naar nieuwe arbeids- en verkoopmetho den. Drs. P. Schnellen, die zich in ons bedrijf bezig houdt met de be studering van vestigingsmoge lijkheden voor SM's en ZB's heeft zich tijdens zijn studiereis speciaal georiënteerd op alles wat samen hangt met de ontwikkeling van het winkelcentrum. In Amerika heeft men een heel andere opvatting over het begrip afstand dan in ons kleine land. Niet alleen de afstanden tussen de verschillende steden zijn gro ter, maar de steden zelf beslaan ook een veel groter oppervlakte. Dit komt vooral omdat 79 van de Amerikaanse bevolking in eengezinswoningen leeft, daar door wordt de bebouwing als het ware uit elkaar getrokken. Het klinkt ons, die Amerika ver eenzelvigen met enorme wolken krabbers, wel vreemd in de oren dat daar maar zo weinig mensen in hoogbouwwoningen leven. De grote afstanden zijn voor de Ame rikanen geen bezwaar. Bijna ieder gezin beschikt er over een auto en een aanzienlijk aantal heeft er zelfs twee. Winkelcentra De winkelcentra vindt men niet in de woonwijken, maar ge ïsoleerd tussen bijvoorbeeld twee woonwijken in, bij zo'n winkel centrum ligt altijd een enorme parkeerruimte, zodat de klanten, die vrijwel allemaal per auto ko men, hun wagens gemakkelijk kwijt kunnen. De ontwikkeling van deze win kelcentra bui ten de bewoon de wereld is in hoge mate be vorderd door het ontbreken van parkeer ruimte in de binnensteden. In de binnen stad van bij- noun voorbeeld Day- Drs' R Schnellen ton en Columbus kun je de gevol gen van deze ontwikkeling duide lijk zien aan de grote winkelpan den die leeg staan. Er komen geen klanten meer omdat ze hun auto niet kwijt konden. Deze leegstaande panden bieden nu de mogelijkheid om in de bin nenstad meer parkeerruimte te scheppen. Zo heeft een groot, in Columbus gevestigd warenhuis Lazarus (7 etages hoog, met een totale vloeroppervlake van onge veer 100.000 m2j vier blokken grote, leegstaande winkelpanden gekocht waarvan nu parkeergarages zijn gemaakt van 4 en 5 verdiepingen hoog. Het warenhuis in de bin nenstad heeft dus zijn bestaans recht niet verloren, maar er moet voldoende parkeergelegenheid zijn. Particulier initiatief In Amerika ligt het initiatief tot het vestigen van een winkelcen trum meestal brj particulieren. In ons land zijn met de bepaling van de vestigingsplaats van een win kelcentrum de gemeentelijke dien sten voor Stadsontwikkeling en Stadsbouw belast. Om deze dien sten, ook in het belang van ons bedrijf, te kunnen voorlichten over de voor de distributie zo gunstig mogelijke vestigings plaatsen, is een studiereis als die onze heer Schnellen gemaakt heeft, bijzonder belangrijk. Niet dat wij alles uit Amerika zouden kunnen of moeten overne men, aldus de heer Schnellen, maar het kennisnemen van de er varingen die men daar op dit gebied heeft opgedaan geeft ons, voor de bepaling van de koers in ons eigen land, een belangrijke achtergTond-kennis

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 3