Opleiding Nieuws uit de ideeënbus Nieuws uit de divisies Supermart III Arnhem Zilveren jubilaris in Geleen Coentunnel D 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 21e jaargang no. 7 augustus 1964 Verantwoordelijke eindredactie: F. BRANDSMA Redacteuren: G. Kortleve, J. J. M. van Meer, J. C. Voskamp Public Relations: Bureau G. J. van Huizen, Scheveningen Aan dit nummer werkten mee: J. Bollema, N. v. d. Brink, S. Eusman, N. Hupkens, P. Jonker gouw, P. Kerkhoff, D. Lieuwen, H. Malag, M. de Rijke, K. Romp, A. Smout, J. de Wever, H. Wijma, H. v. Petten. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts ge oorloofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Drukkerij Ramshorst N.V., Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. (Vervolg van pagina 1) stellen, dat iemand, die opgeleid wordt, voor zeker 70 zijn eigen opleiding moet waar maken. Op geleid worden betekent in wer kelijkheid alle gelegenheid be nutten, die tijdens cursussen en stages worden geboden. Zichzelf opleiden Hij of zij wordt opgeleid is op de keper beschouwd een ver keerde uitdrukking. Beter is: hij of zij leidt zich zelf op dank zij de middelen en de gelegenheden, welke hem/haar door het bedrijf worden geschonken. Dan ontstaat, gevoed door een verantwoorde lijkheid en een mentaliteit, een persoonlijk actief reageren op dat gene, nodig voor de vervulling van de functie waarop de oplei ding zich richt. Ter bevordering van een goede gang van zaken in het filiaal en ter verkrijging van een beter in zicht in taakstelling e.d., bleek ook, dat aan de opleiding tot af delingschef in de supermart en tot reservechef in de ZB-sector een andere inhoud moest worden gegeven, beantwoordende aan de eisen van deze tijd. Het opleidingsprogramma werd dientengevolge aangepast en de uitvoering daarvan zal nog dit jaar starten voor hen, die begrip hebben voor hun verantwoorde lijkheden. Zo zullen er op ruime schaal cur sussen gegeven worden voor af delingschef foods en non foods (textiel, huish.artikelen, drogist), hoofdcaissière SM, le caissière Z.B., assistent- en reservechef, zowel in Hoog Soeren als in Zaan dam. Sealen Onnieuw heeft de Ideeënbuscom missie diverse ideeën ontvangen, waarvan er drie met een aanmoe digingspremie gehonoreerd kon den worden. Idee 64-47, ingezonden door de heer J. S. Selier, Apothekersdijk 3 te Leiden, had betrekking op een gewijzigde methode kaas en vlees waren te sealen. Zijn voorstel komt in het kort hierop neer, dat twee bestaande seal-apparaten tegen over elkaar geplaatst worden. Door middel van een bepaalde constructie kunnen beide bekken met één handbeweging gesloten worden, waardoor het pakje kaas Opleidingsschool e opleidingsschool zal worden uitgebreid, het internaat ge moderniseerd en de lokaliteiten van Hoog Soeren zullen intensief worden benut. Dit alles om aan ca. 500 personeelsleden, die daarvoor geschikt zijn bevonden, de gele genheid te geven een opleiding te volgen tot betere vervulling van hun taak in de huidige zaak of van hun toekomstige taak in een nieuwe zaak. In divisieverband zal worden voortgegaan met discussie-bijeen komsten, met de heren bedrijfs leiders BZ/ZB en SM, onder lei ding van de heren divisieleiders. Er zal een duidelijk beroep wor den gedaan op de arbeidsmarkt om een versterking van ons ka der te bevorderen. Wij hebben die versterking nodig in de ko mende jaren. Inhalen Deze ontwikkeling zal voor hen, die met eigen vorming en op leiding uit gemakzuchtige over wegingen achterbleven, een prik kel inhouden om „in te halen". Opleiden, aldus gezien, is dus geen teken des tijds, maar harde nood zaak. Opleiden is een wisselwer king tusen bedrijf en personeel. Deze wisselwerking moet bevor derd worden door degenen, die tot een leidinggevende taak zijn ge roepen èn door degenen, die onder die leiding hun taak vervullen. Het beleid van onze directie is er, met inachtneming van de vrij hoge kosten, op gericht het bedrijfs belang en het belang van haar personeel te doen samengaan. Dit zal van twee kanten inspanning kosten. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Een volgende keer meer over wat U dan aan Uw opleiding kunt en moet doen. Een stralende mevrouw W. van Staverden-Pauptit (secretaresse op het di- visiehantoor supermarts Amsterdam) die op 30 juni j.l. in het huwelijk trad. Deze maand is onze ambulante administratice, mejuffrouw H. Nieuwenhuis haar werkzaamheden officieel begon nen. In onze Di visie zal zij de administratie in nieuwe super marts opzetten, nieuwe administratrices opleiden en de secretaresse op het divisiekantoor bij afwezigheid vervangen. Diverse opdrachten heeft zij inmiddels achter de rug. Huwelijk Op 16 juni j.l. trouwde de heer Rieken, chef textielafdeling in Nij megen (Daalseweg) en vestigde zich in Oss. Jammer dat wij in Oss geen textiel verkopen want dagelijks heen en weer reizen valt niet mee. Op 1 augustus 1964 trouwde sla ger Gelok uit Geleen. 25 augus tus is een dubbel feestelijke dag. Op deze dag zijn er twee huwe lijken n.l. Hoofdcassière mejuf frouw Sleenhoff in Oss en admini stratrice mejuffrouw Rosendal in Haren. Hoe moeten we dit nu doen in verband met felicitaties? De personeelchef heeft maar één auto! Diversen Zoals U elders kunt lezen vierde de heer J. van Welbergen op 7 augustus zijn 25-jarig dienstjubi- leum. De heer Van Schayk, ad ministrateur in Nijmegen, Daalse weg is na vele maanden ziekte (en vele operaties) gelukkig weer begonnen. Minder gelukkig was de heer Dallinga uit Haren die een auto ongeluk kreeg evenals mejuf frouw Brochschmidt uit Haren die door onvoorzichtigheid met de gehaktmolen haar werk tijdelijk moest beëindigen. Wij wensen hen van harte beterschap. Mutaties Bedrijfsleider Menkveld die be stemd is voor Deventer, behoort nu ook tot onze Divisie evenals bedrijfsleider Boersma die 22 sep tember 1964 naar Apeldoorn gaat. Geslaagd voor algemene handels kennis: de heer M. Tillemans, Maanstraal, Enschede; de heer G. Huvings, Weth. Nijhuisstraat, Enschede; de heer B. Vonk, Winterswijk; de heer H. Stomps, Lochem; de heer J. Lenaers, Weert; de heer Oude- kotte, Deventerstraat, Apeldoorn; de heer J. Griffione, Uden. Voor vakdiploma de heer Th. Theunissen, fil. 5519, Sperwerstraat, Arnhem. Gehuwd 37 A. v. d. Mierden en mej. A. Kuijpers, fil. 5536, chauf feur. of vleeswaren tegelijk aan beide kanten dichtgeseald is. Het onderzoek naar de voor- en nadelen zijn echter nog niet af gesloten. Niettemin is voor dit idee een aanmoedingspremie be schikbaar gesteld, omdat hier een werkmethodeverbetering naar vo ren werd gebracht. Klassiek Ook de inzending van de heer J. van Hanegem, Oudwijkerveldstr. 29 te Utrecht werd met een aan moedigingspremie beloond. In zijn idee 64-50 wordt voorge steld een andere dan de tot nu toe gebruikelijke voorziening te tref fen ter voorkoming van het uit betalen van statiegeld op eenma lige emballage. Door deze suggestie heeft de in zender getracht tot een kostenbe sparing te komen, doch een reële uitvoering, op welke wijze dan ook is niet uitvoerbaar. De em ballage zonder statiegeld is her kenbaar aan de afwijkende vorm ten opzichte van de „klassieke" flessen en potten. Waar mogelijk wordt in het glas gestanst, dat het statiegeldvrije emballage be treft. Zegelboekjes Een ander regelmatig terugko mend idee luidt: Stuur de volge plakte spaarboekjes niet per post, maar geef ze met de A.C. mee. Als voordeel memoreert men dan een niet onbelangrijke besparing aan portikosten. De uitvoering van deze suggestie stuit op verschillende bezwaren Wij krijgen namelijk een opeenho ping van zegelboekjes in de filia len, want de regelmaat waarmee de boekjes weggehaald worden, is afhankelijk van allerlei faktoren. Een wekelijkse afwerking van de zegelboekjes is, mede met het oog op accountantscontrole, noodzake lijk. Ten derde zou de controle op de boekjes meer tijd gaan vergen, omdat op een bepaald moment zeer veel boekjes aangevoerd wor den. Uniform De heer R. H. Goldenbeld, Hoofd straat 153 te Emmen, stelt in idee 64-61 voor, een uniform emballa ge-blokje te maken voor alle fi lialen. Naar aanleiding van dit voorstel moet opgemerkt worden, dat over de administratie van de emballa ge die in de winkel wordt ontvan gen, een instructie zal verschijnen. Aangezien de inzender dit niet kon weten en er behoefte bestaat aan een uniforme regeling is dit idee beloond met een aanmoedi gingspremie. Veertig jaar geleden werd de heer J. van Welbergen, bedrijfsleider van de supermart te Geleen, in het Gelderse plaatsje Bathmen geboren. Als zoon van de plaatselijke kruidenier zit het „winkelen" bijna in het bloed. bevestigde de heer Van Welbergen ons desgevraagd, „in die tijd kenden wij thuis al het supermart idee, want wij ver kochten van alles o.a. textiel, klompen en petroleum. Vaak be diende men ook zichzelf, eenvou dig omdat de winkel te klein was voor dit grote assortiment. Vaak vroeg mijn vader aan de klant: „Pakt U het maar, het staat ach ter U". Toen ik van school kwam ging ik naar de handelsschool in Deven ter en werkte overdag bij een coöperatie. Aan het feit, dat de leraar eens een uur weg moest heb ik de kennis making met Albert Heijn te danken. Tijdens deze pauze zag ik in een A.H.-winkel een bordje staan: „Jon gen gevraagd" en omdat ik mijn loon van f 3,tot f 4,per week wilde verhogen stapte ik er op af. Ik weet nog hoe of ik mij gepas seerd voelde omdat de A.H.-chef mij vroeg: „Wit jij kruidenier wor den?", want ik voelde me al een hele kruidenier met mijn 17 jaren!" Na 1945 werkte de heer Van Welbergen achtereenvolgens als vervanger in Apeldoorn, Ermelo en Leeuwarden en werd op zijn 23e jaar benoemd tot bedrijfslei der in Oosterbeek, waar hij 12 jaren bleef. Tijdens de opleidings periode voor S.M. bedrijfsleider die lx/2 jaar duurde, woonde hij met zijn vrouw in Amsterdam. Toen in 1962 de supermart te Geleen werd geopend werd hij daar bedrijfsleider en het bevalt hem best. „Ik ben nu zelfs aan het tuinieren", vertelt hij met een olijke glimlach, alsof hij zojuist de Tour de France gewonnen heeft. Op 7 augustus herdacht hij de dag waarop hij 25 jaar geleden bij Albert Heijn in dienst kwam. (Vervolg van pagina 1) wegen bestaat enorme vertraging. Het is nu haast wel zeker dat die wegen niet klaar zullen zijn, wan neer in de Zaanstreek de vlaggen uitgaan ter gelegenheid van de opening van de Coentunnel. En dat is bijzonder triest, want wat heb je aan een prachtige, moderne tunnel, als daar geen nieuwe brede wegen op aansluiten, die voor een snelle aan- en afvoer van het ver keer kunnen zorgdragen? Niet voor niets hebben de Kamers van Koophandel voor Amsterdam, Haarlem. West-Friesland, Hollands Noorderkwartier, Gooiland en Zaan land de noodklok geluid. Ernstige moeilijkheden dreigen, zo staat in die brief, indien de aansluiting Coentunnel op het wegennet van Zaandam niet tijdig gereed komt. „In dat geval zou de Coentunnel voor het verkeer tussen Zaandam en Amster dam nauwelijks van enige betekenis zijn". Ontoelaatbaar Over de vraag of eind 1965 de zij tak van de Coentunnelweg naar de oostelijke Stanweg in Zaandam gereed zal zijn, bestaat nu nog grote onzekerheid. Is die weg niet op tijd klaar, dan moet al het ver keer over de Oostzanerzeedijk worden geleid, een uit een oogpunt van verkeersveiligheid ontoelaat bare toestand. Komt die weg er wel, dan blijft nog een zeer bezwaarlijke situatie bestaan omdat al het doorgaande tunnelverkeer door de stadsstra ten van Zaandam moet worden gevoerd. Voor al dat verkeer is die route ongeschikt. De Kamers van Koophandel hebben bij de minis ter van verkeer en waterstaat er op aangedrongen, dat hij de ople vering van de Coentunnelweg bin nen de oorspronkelijke vastge stelde tijdslimiet zal bevorderen. Problemen nog te over. Het zou bijzonder jammer zijn wanneer de vreugde in de Zaanstreek bij de opening van de Coentunnel moet worden getemperd, omdat die tun nel de noodzakelijke moderne aan- en afvoerroutes moet missen. Maar al zijn alle moeilijkheden nog niet overwonnen, het staat in ieder geval wel vast dat de Coen tunnel voor de toekomst van de grootste betekenis zal zijn voor de verdere groei en ontwikkeling van de Zaanstreek. Die toekomstver wachting is niet ongegrond. Des kundigen houden er rekening mee, dat de nieuwe verbinding via de Coentunnel een sterke prikkel zal betekenen voor een verdere on stuimige expansie van de Zaan streek. Voorspel Wat de Zaanstreek betreft zal de groei zich gaan aftekenen door twee nieuwe ontwikkelingen: 1. ontsluiting van ruim 1500 ha. weiland aan de noordelijke oever van het Noordzeekanaal voor in dustrieën, die behoefte hebben aan diep vaarwater en toeleverings activiteiten meer landinwaarts. 2. De Zaanstreek zal niet alleen woonruimte gaan bieden voor de werknemers in dit nieuwe gebied, maar voor tienduizenden andere Nederlanders, voor wie in de Amsterdamse agglomeratie geen plaats meer is. De bouw van de Coentunnel is het voorspel van die machtige ont wikkeling van de Zaanstreek. Meer industrieën en meer mensen betekenen: meer welvaart en nog grotere mogelijkheden voor een gebied, dat ondanks het geografi sche isolement, in de loop der eeu wen al getoond heeft, wat Hol landse ondernemingslust vermag. Binnen 20 a 25 jaar zal de Zaan streek, nu nog een gebied met rond 100.000 inwoners, uitgroeien tot een woon- en werkgebied voor 250.000 inwoners. Na op 7 augustus j.l. de felicitaties van de directie in ontvangst genomen te hebben, poseerde de zilveren jubilaris, de heer J. van Welbergen, voor onze fotograaf.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 2