OPLEIDING: geen teken des tijds maar hardefnoodzaak ZAANSTREEK ZIET REIKHALZEND UIT NAAR VOLTOOIING C0ENTUNNE1 Albert Heijners bezochten Amerika Nieuw hoofd Opleiding S9n H" is U allen voldoende bekend, dat reeds jarenlang bij Albert Heijn aan opleiding van de personeelsleden in verschillende sectoren aandacht werd geschonken. Ten geleide Snellere verbinding voor DC van groot belang Ondeskundige inbrekers stichtten brand in hoofdkantoor Formosa Flitsen Landelijk augustus 1964 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 21e Jaargang No. 7 - Augustus 1964 iptJfcj® £**1*5 nunctpf? Vier Albert Heijners zijn enige weken geleden van een studiereis door de Verenigde Staten teruggekeerd. U ziet hen op de foto hierboven, die gemaakt is voor het ge bouw van National Cash Register te Dayton. Het zijn v.l.n.r. de heren M. Spits (afdeling sales promo tion), Drs. P. J. de Jongh (specialist verkoop van vers vlees), Drs. P. H. J. E. T. Schnellen (afdeling onroe rende goederen) en K. R. op de Beek (verkoopspecialist SM Divisie I). In ons vorig nummer schreef de heer Op de Beek reeds een en ander over hun reis en over de cursus die de heren volgden te Dayton. In dit nummer treft u op pagina 3 een aantal inter views aan, die een beeld ge ven van de huidige stand van zaken in de Amerikaan se methoden van distributie. Met ingang van 1 augustus j.l. is de heer Dr. H. P. Meppelink in dienst van ons bedrijf getreden als Hoofd Opleiding. De heer Meppe link volgt in deze funktie Drs. E. Keuskamp op, die enige tijd gele den het bedrijf heeft verlaten. Diens werkzaamheden werden tij delijk waargenomen door de heer W. A. Scholte. De heer Mep pelink, die r - - thans 38 jaar oud is, studeer- j ÊT de sociografie j I in Utrecht en y-ga» iii Fr Amsterdam en deed in 1950 zijn doctoraal yV - examen. N Intussen was Blffa.-. reeds als leraar aan een H.B.S. werkzaam geweest en in 1948 in dienst getreden bij de Kamer van Koophandel te Utrecht, waar hij zich bezig hield met de problema tiek, die zich door de industriali satie aandiende op het terrein van scholing en personeelleiding. Van '52'54 was hij verbonden aan het adviesbureau Bosboom, in de buitendienst als bedrijfsad viseur en in de binnendienst voor opLeidingswerkzëiamheden. Bovendien trad hij in deze periode een halve dag per week op als le raar aan een H.T.S. te Utrecht, Er wordt wel eens beweerd, dat het de taak van een bedrijf is om zijn medewerkers voor de diverse functies op te leiden. Over deze gedachte kan urenlang gediscussi eerd worden, zowel door de lei ding van het bedrijf, door haar medewerkers en door de leiding en haar medewerkers samen. Het is niet onze bedoeling in dit arti kel deze discussie aan de orde te stellen. Wel willen wij U graag een inzicht geven hoe onze Direc tie opleiding als onderdeel van haar beleid ziet en wat tengevolge van dit inzicht werd en nog zal worden verricht. Aanvankelijk begonnen in de bij oudere medewerkers bekende Jeugdherberg te Amsterdam werd de centrale opleiding van het per soneel voortgezet in de Oplei dingsschool te Zaandam, alwaar onder leiding van de heer A. H. Pilger, aan velen onder U de nodige kennis werd bijgebracht. Daarnaast vond een belangrijk deel van bepaalde opleidingen plaats in het filiaal van de be trokken bedrijfsleider. Noodzaak Bij de groei van Albert Heijn bleek de noodzaak van deze op leidingen steeds duidelijker. Aan de medewerkers in de leiding gevende functies werden steeds hogere eisen gesteld. De Zaanstreek wordt niet ten onrechte getypeerd als een gebied dat bruist van initiatieven en van bedrijvigheid. Van oudsher ligt hier een stuk Nederland waar op ondernemende wijze wordt aangepakt, waardoor in de loop van de geschiedenis dit gebied is uitgegroeid tot een samenbundeling van economische kracht. „Die groei is uniek in ons land", heeft iemand eens gezegd, en die uitspraak geeft bijzonder juist weer wat hier gepresteerd is. Want er is geen tweede streek in ons land waar zó dicht bijeen zó veel ondernemingen zijn geves tigd. Van Zaandam tot aan Krommenie liggen langs de kronkelende Zaan en verder landinwaarts de fabrie ken, bedrijven en handelskantoren. Isolement Maar tegelijk met de ekonomische expansie groeiden ook de proble men, die vooral veroorzaakt wer den door de geografische ligging. De Zaanstreek ligt, wat de ver keersverbindingen betreft, geïso leerd. De af- en aanvoer van goe deren en het personenverkeer on dervinden dagelijks grote hinder van die geïsoleerde ligging. De Coentunnel zal daar verande ring in brengen. Ook voor Albert Heijn N.V. is de Coentunnel van groot belang. Het nieuwe distri butiecentrum van A.H. aan de Achtersluispolder zal snelle ver bindingen krijgen via de Coentun nel met geheel Nederland. Teleurstelling Het is dan ook begrijpelijk dat waar in het kader van de onder wijsvernieuwing het vak „perso- neelaangelegenheden" gedoceerd werd. In 1954 trad de heer Meppelink in dienst van de Nederlandse Spoor wegen bij de toen nieuwe Dienst Personeelszaken. Zijn werkterrein lag de eerste jaren op het terrein van werkclassificatie, beoordeling en werving. In 1959 volgde zijn benoeming tot Personeelchef Werkplaatsen, ter wijl hij de laatste maanden een coördinerende funktie had in de Stafgroep Personeelszaken, als vertegenwoordiger van de Techni sche' Diensten., Ondertussen promoveerde^de 'heer Meppelink in 1961 op een studie over de opkomst van het vakon derwijs in Nederland. Dit is een gedeelte van het impo sante bouwdok, waarin de 90 me ter lange tunnelsegmenten worden vervaardigd. Allereerst dienden zij zich zelf vaktechnisch te bekwamen voor hun taak (c.q. hun toekom stige taak), doch daarnaast bleek het steeds noodzakelijker te wor den, dat hen via de bedrijfsop leiding de moderne verkoop methodes enz. werden bijgebracht. De cursussen Zandvoort voor de bedrijfsleidersfuncties ZB zullen bij velen van U nog een prettige herinnering hebben. De ontwikkeling in de levens middelendistributie eiste echter verkoopplaatsen met grotere ca paciteit, een eis, welke duidelijk door onze Directie werd gezien. De vestigingen van supermarts hebben reeds aangetoond, dat het bedrijfsbeleid gelijke tred hield met de gesignaleerde ontwikke ling. Overigens kwam daarbij de wens tot bredere opleidingen tot uitdrukking. In 1961 startte de eerste centrale opleiding tot be- drijfsleider-supermart, weldra ge volgd door een tweede en derde, ten einde voor de nieuwe vesti gingen geschikte leiders te heb ben. Mocht intussen de gedachte zijn ontstaan, dat volstaan kon worden met deze opleiding als zodanig, dan moeten wij hier stel len dat niets minder waar is. Kennis overdragen Opleiden betekent kennis over dragen. Is de cursist echter niet bereid gedurende de totale oplei dingsperiode alles op alles te zet ten om deze kennis over te ne men, dan is opleiden een ver geefse zaak. Die bereidheid valt in vele factoren uiteen, n.l. leer gierigheid, zelf-opoffering, onge regelde werktijden, uithoudings vermogen, mentaliteit, instelling, enz. Met het geven van theoretische en praktische cursussen zijn we er niet. Wanneer een cursus dooi de cursisten zelf tot een succes is gemaakt, kan zij pas geslaagd heten. Dit succes wordt verkregen, wanneer er belangstellend ge luisterd, gevraagd, aangetekend en gereageerd wordt. Wanneer men ook durft te erkennen, dat men iets niet heeft begrepen. Ver geet niet, dat de zogenoemde domme vragensteller er zelf vaak al meer van begrepen had dan de .zwijgende" mede-cursist. In groepsverband zal een cursus tevens meer succes hebben, wan neer de cursist bereid is voor zijn medecursist open te staan, hem te stimuleren en hem in zijn ge- da chtenonlwikkeling zonodig te steunen. Zonder meer mogen we dan ook (Vervolg op pagina 2) reikhalzend wordt uitgezien naar het moment, waarop de Coentun nel voor het verkeer wordt open gesteld. Helaas kwam begin juni j.l. het teleurstellende bericht dat de ope ning van de Coentunnel niet, zoals verwacht werd, midden volgend jaar, maar pas begin 1966 zal plaatsvinden. Begin juli hoopte Rijkswaterstaat de bouwput aan de Zaandamse kant onder water te zetten. Het bouwdok, waarin de vijf tunnel segmenten van elk 90 meter lang liggen, volgt dan in oktober a.s. Rijkswaterstaat verwacht tegen het eind van dit jaar zover ge vorderd te zijn, dat de tunneldelen op de bodem van de gegraven sleuf in het Noordzeekanaal zul len liggen. Noodklok Toch zal de Coentunnel bij de ope ning niet direkt het einde van het Zaans isolement betekenen. Want in de aanleg van de,aansluitende (Vervolg op pagina 2) Vorige maand is in het hoofdkantoor van Formosa te Amsterdam, brand uitgebroken. De stichters van deze brand zijn inbrekers ge weest. Toen men met een snijbrander trachtte de brandkast van Formosa te openen, heeft men de vonkenregen blijkbaar niet onder controle kunnen houden. De inbrekers schijnen nog wel met een schuimblusapparaat getracht te hebben het vuur te bestrijden; toen dit niet lukte heeft men ijlings het hazepad gekozen. Ondanks verbranding van veel „5 x 8" op de hoogte. Wanneer de brandweer later was gewaar schuwd waren ongetwijfeld de gasflessen, die de inbrekers in de kelder hadden laten liggen, ont ploft. De ramp zou dan onvoor- waardevolle stukken, is toch een stelbaar zijn geweest. ramp voorkomen, door het kor date optreden van de M.U.L.O.- leerling Rudi Ouwendijk. Toen deze jongen net aan z'n kranten wijk wilde beginnen en langs het gebouw van Formosa fietste, zag hij rookwolken uit de roosters van het gebouw opstijgen. Hij aarzel de niet en belde meteen de brand weer. Een voorbijganger stelde Behalve grote lof voor Rudi en de voorbijganger, heeft de heer J. H. E. M. van Heuveln, direk- teur van Formosa, dit ook voor het personeel. Dit heeft enorm hard gewerkt om zo snel mogelijk het nieuw ingerichtte kantoor aan de Overtoom te betrekken. De schade bedraagt tussen de 85.000 en 100.000 gulden.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 1