Tuinieren na geslaagde zakencarrière T.R.O. krijgt gestalte Baas Henknam afscheid Drie nieuwe medewerkers Ten geleide AH-FLITSEN „Toen het in 1957 bekend werd, dat wij onze zaak hadden over gedaan aan Albert Heijn, gaf dat grote beroering in de bakkers wereld" en „ik moest er wel heel erg aan wennen dat ik nu voortaan niet meer het laatste woord had, maar dat ik dit aan anderen moest overlaten". Dit zijn twee citaten uit de afscheids rede, die de heer H. Hoeve hield bij zijn aftreden als directeur van Gebr. Hoeve, nu Albert Heijn. Want zo is het toch wel gevoeld door de velen, die op 25 juni j.l waren samengekomen in de grote hal van de broodfabriek Zwanen burg. Het begrip Hoeve is opge lost in het begrip Albert Heijn Vele jaren geleden kwamen de Hoeve's uit Noordholland naar de hoofdstad om een bakkerijtje te beginnen. „Ik had toen een paar centen op de bank en die moesten er af en van toen af aan heb ik nooit meer geld, doch alleen ste nen gezien" heeft één van de ge broeders me eens gezegd. Dag en nacht hebben de heren samen ge werkt, elke cent werd in de zaak gestoken en zo ontstond de brood fabriek. Uit de Van Lennepstraat naar de Borgerstraat en vandaar naar Zwanenburg: een groot ge worden bakkerijtje, zoals er meer dere zijn in ons land. Most niet magge En dan in 1957: Hoeve is Albert Heijn geworden. Wat gaat er nu gebeuren. O ja, we kenden het samengaan van bakkers met bak kers en vonden dat eigenlijk wel gewoon. Maar nu ging een krui denier een verbintenis aan met een bakkerwelke gevolgen kan dat geven? Van „het most niet magge" tot „het zal mijn tijd wel duren" waren de commenta ren. Vele bakkers voelden zich niet happy bij deze alliantie en zagen zich misschien wel in hun direkte bestaan bedreigd. Maar wat kon je er tegen doen? Zeven jaar later Albert Heijn stoot het bezorgge- bied af en sluit enkele Hoeve winkels. Weer mededelingen in de dagbladen en koppen in de vak pers. De politiek wordt wel duide lijker. A. H. (als je groot bent wordt je met initialen genoemd) gaat zijn eigen weg. Hij heeft deze fabriek gekocht om zijn kruidenierswin kels en vooral de „supers" van brood te kunnen voorzien. Na de oorlog is er een verandering in de koopgewoonten van het publiek gekomen en misschien ook wel ge stimuleerd en A. H. wenst, dat zijn klanten in de A. H. winkels alles kunnen krijgen, ook brood. En daarmee uit. Mag-ie soms? Of mag-ie niet? Misschien is het wel een zaak van wetten en mazen in de wetten. Ondertussen zijn er in 1963 bijna duizend bakkerijen op geheven. Wat verder? In ae gesprekken die ik op de af- scheidsmiddag van de heer Hoeve met verschillende functionarissen van A. H. mocht hebben, bleek me wel heel duidelijk welke ideeën en plannen er in deze onderne ming leven. Wij gaan door met het verkopen van brood in onze winkels en daarvoor zullen we in vele plaatsen van ons land brood Oscar, zoon van W. Lake- man (Pensioenafd.). Jacqueline, dochter van N. Th. v. d. Velde (Resultaten Fil. Contr. Afd.). Beanca Jolanda, dochter van mevr. M. J. Heller- Termaat (V.A.). Joianda, dochter van de heer M. Groen (C.F.). Arina Jacoba, dochter van de heer J. Broek (V.A.). betrekken van de bestaande bak kerijen. Dat begrijpen we. Maar er blijven nog vele vragen, b.v. „zal het brood als een lokartikel moeten fungeren". En: „wat gaat er met de prijs van het brood gebeuren?" We weten, dat in de bakkerij op Zwanenburg heel veel krenten brood wordt gemaakt of beter: gefabriceerd. Je merkt heel goed dat het begrip industrie hier het ambacht heeft weggevaagd. Ik zie echter nog geen gebakjes uit dit bedrijf komen. Daarom zal er naast deze industrie altijd een heel goede plaats voor het am bachtelijk bedrijf zijn. Steeds meer zien we een betere toekomst voor de kleinere bedrijven naast de fa brieken. Of we dit nu toejuichen of niet leuk vinden, doet gewoon weg niet ter zake: het gebeurt en daarmee hebben we rekening te houden. Laatste woord De heer Hoeve, voor zijn personeel „Baas Henk", heeft niet alleen de struktuurverandering van zijn be drijf meegemaakt, maar hij is daar ook als mens heel nauw bij betrokken geweest. Het tweede citaat, dat ik uit zijn afscheids rede heb gelicht, spreekt hierover. Het is voor hem. na '57, wel eens moeilijk geweest om niet meer het laatste woord te hebben. Ook dat kunnen we zo heel goed begrijpen. Hoeve is dankbaar Als eigen baas mag en moet je de eindbeslissingen nemen. Ik geloof. Bijgaand artikel werd door de heer J. Timmer uit Naarden geschre ven, voor het blad „Bakkerswe reld". Wij vonden dit verhaal dermate interessant en sympathiek van op zet dat wij het gaarne ongewijzigd in onze Flitsen opnemen. De opname van het voormalige Hoeve-bedrijf in het A.H.-concern heeft namelijk ook de gemoederen in de bakkerswereld nog al in be weging gebracht en voor ons A.H.'ers is het bijzonder prettig dat ingewijden als de heer Tim mer, een dergelijk objectief en dui delijk beeld van deze integratie kunnen weergeven. dat dit voor heel velen onder ons de grootste charme van het „eigen baas zijn" is. En we zijn vaak be reid om hiervoor een enorme tol te betalen. Maar de besluitvor ming is ook in grote bedrijven geen sinecure. De heer H. Glazenburg, lid van de Raad van Bestuur, biedt de heer H. Hoeve een foto van het produktiebedrijf te Zwanenburg aan. De heer Hoeve is dankbaar. Dit afscheid is niet een „partir c'est mourir un peu" maar „partir c'est sourire un peu". Natuurlijk is er de ernst van het gebeuren, maar Baas Henk weet het met een glimlach te incasseren. En als hij dan vanaf het katheder de grote kring van medewerkers, leveran ciers, vakbondsleiders en direktie- leden overziet, dan voelt hij zich een dankbaar mens, die veel strijd en veel teleurstellingen heeft ge kend, maar nog meer overwin ning en vriendschap heeft onder gaan. Een geslaagd mens, die de rijpe vruchten van zijn arbeid mag De heer A. Heijn neemt afscheid van de heer en Hoeve overdragen aan zijn opvolgers. Populair Verschillende sprekers hebben nog een goed woord gesproken. Dat hoort er zo bij, evenals het glas sherry of jus d'orange. Er waren bloemen en veel cadeaus, er waren gezichten met een glim lach, maar toch... die oudgedien den van Gebr. Hoeve zagen hun geliefde Baas Henk vertrekken en dat vonden ze niet zo leuk. Want de heer Hoeve is zeer populair bij zijn mensen en met reden. Hij was voor hen echt meer dan een pa troon... een vriend, vooral „in de nood". Goed, de opvolger, de heer P. Hoogerhuis, lijkt ook de kwaai- ste niet, maar als je zo veel jaren met Baas Henk te maken hebt ge hadDat waren zo de over wegingen van veel personeelsle den. Tuinieren Mevrouw Hoeve, die natuurlijk met haar kinderen ook in de kring zat, heeft me toevertrouwd dat haar man veel om tuinieren geeft. Dat doen meer Gooise mannen. Maar in ge dachten zie ik mezelf op een ten toonstelling in Londen achter de heer Hoeve hollendie man was niet bij te houden. En nu tuinieren? Zo met een schoffel- tjeik ga vast eens kijken. Want in de vele jaren van zakendoen is er een goede relatie tussen ons ont staan en die wordt maar niet door zo'n af scheidsmiddag gebroken. Van af deze plaats goede gezondheid en veel geluk!! lAezer dagen hebben een drietal nieuwe medewerkers hun intrede gedaan bij Albert Heijn. Het zijn mej. ir. M. E. Veth en de heren ir. H. N. Hes en A. J. M. Heijmerink, die deel zullen gaan uitmaken van de groep Technologisch Research, Ontwikkeling en kwaliteits beheersing, bij de meesten beter bekend onder de afkorting T.R.O. T.R.O. heeft tot taak het op stellen van vaste kwaliteitseisen voor de afzonderlijke artikelen, die deel uitmaken van het A.H.-assortiment. Dit zich steeds uitbreidende assorti ment maakt een vaststelling van kwa liteitsnormen noodzakelijk. Vroeger, d.w.z. enkele tientallen jaren geleden, bestond het A.H.- assortiment uit slechts enkele hon derden (specifieke kruideniers-)- artikelen; tegenwoordig omvat het assortiment van de grote SM's meer dan 6000 artikelen, waaron der behalve kruidenierswaren, ook groente en fruit, vlees en v'eeswaren en de zgn. „non-foods" (textiel, drogisterijartikelen e.d.). D T.R.O. op zich maakt tenslotte Het is duidelijk dat deze assorti- weer deel uit van een centrale mentsuitbreiding een steeds grote- stafdienst die is samengesteld re artikelkennis van de Inkoop- voor de ontwikkeling van grote Verkoop- en Produktieafd ver- Pacten, betreffende de produk- oicf r>™ a^„ tiebedryven en distributiecentra eist. Om deze afdelingen nu van en 0/ekten van algemene aard advies te kunnen dienen op het die te omvangrijk zijS voor de ge- gebied van de kwaliteitseisen, decentraliseerde stafdiensten van Voor de groep „non-foods" (a) is reeds in dienst de heer G. K. Beute. De heer Heijmerink zal zich als assistent van de heer Beute eveneens met T.R.O.-werk- zaamheden op dit gebied gaan be zighouden. Met de T.R.O.-werkzaamheden voor de kruidenierswaren (b) is ir. Hes belast. Voor groente en fruit (c) is per 13 juli j.l. mej. ir. Veth in dienst gekomen, terwijl de heer Bracco-Gartner zich tijdelijk met vlees en vleeswaren (d) bezig houdt. Ir W. A. Eggers heeft de direkte leiding van T.R.O. Centrale stafdienst waaraan de verschillende artike len moeten voldoen is T.R.O. in het leven geroepen. Vier hoofdgroepen T.R.O. zal uit 4 hoofdgroepen be staan, n.l.: non-foods b. kruidenierswaren groente en fruit d. vlees en vleeswaren. de verschillende bedrijfsleiders. Tot de grotere, algemene projek- ten behoren bijvoorbeeld: de McKiDsey-activiteiten, de T.R.O.- werkzaamheden en bepaalde tech nische projekten. Van deze centrale stafdienst, die eveneens onder leiding staat van ir. Eggers. maken behalve de T.R.O.- medewerkers ook de heren Ph. IJpma, Verwey en W. Haeser deel uit. Mej. ir. M. E. Veth Midden juli is mej. Veth, die evenals de heer Hes in Wage- ningen is afge studeerd aan de landbouwhoge school, onze T.R.O.-gelede- ren komen ver sterken. Haar aandacht zal vooral uitgaan naar de groen te- en fruit-sektor, hoewel ook andere aspekten tot haar taakveld zullen gaan behoren. Mej. Veth was voorheen werkzaam als assistente van prof. Den Har- tog op het Voedingslaboratorium te Wageningen en keerde bij haar indiensttreding terug in de streek waar zij een deel van haar jeugd doorbracht. A. J. M. Heijmerink De uitbreiding van het assor timent artike len in de niet levensmidde- len-sektor (non food) en de vele werkzaam heden, verbon den aan het onderzoek van PMC-artikelen, maakten het noodzakelijk aan de heer Beute een assistent toe te voegen. De heer Heijmerink, die aan de Hogere Textielschool te Enschede de opleiding volgde en zich in de technisch-commerciële richting specialiseerde, zal de heer Beute gaan bijstaan. Vanzelfsprekend zullen vooral textielproblemen tot zijn werkterrein gaan behoren, maar daarnaast zal de heer Heij merink zich met velerlei andere zaken moeten bezig houden. De aanpak van al deze problemen is in principe gelijk en maakt kom- binatie mogelijk. Ir. H. N. Hes Per 4 mei j.l. begon de heer H. N. Hes zijn loopbaan in ons bedrijf als me dewerker van T. R. O., waar over u hiernaast meer kunt le- j zen. De heer Hes studeerde aan de land bouw hoge school in Wageningen af in de richting levensmiddelen technolo gie. Hij zal speciaal aandacht gaan schenken aan de artikelen in de levensmiddelensektor. Uit dien hoofde zal hij nauw kontak ten onderhouden zowel met onze eigen produktiebedrijven als ook met de afdeling inkoop.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 3