HOOG SOEREN: van begrip naar realiteit AH in Babyion W1 Verklaring der afkortingen AH-FLITSEN fPfUCM In deze moderne tijd volgen de ontwikkelingen in het bedrijfs leven elkander in een steeds sneller tempo op. We worden re gelmatig met deze ontwikkelingen geconfronteerd o.m. in pers, radio, televisie en vakbladen. Jaarverslagen, fusies, beursbe richten, bedrijfsvestigingen. EEG e.d. stellen ons steeds op de hoog te van hetgeen zich, zowel binnen als buiten ons land, om ons heen voltrekt. Uit de verschillende berichtgevin gen is zonder meer vast te stellen, dat elk bedrijf, klein of groot, in deze gang van zaken, hetzij direkt hetzij indirekt is betrokken. Ook Albert Heijn maakt hierop geen uitzondering. Wij behoeven U alleen maar te attenderen op hetgeen in de le vensmiddelen- en non-foodsdistri- butie de afgelopen jaren reeds is geschied. De opvattingen op het gebied van het moderne verkoop beleid in haar ruimste zin, hebben reeds duidelijk gestalte gekregen. Stringente eis Deze opvattingen staan echter niet stil. Een tijdig onderken nen van hetgeen zich in de totale distributie nog zal voordoen, blijft een stringente eis voor hen, die bij de leiding van een levensmid- delenbedrijf zijn betrokken. Deze eis brengt met zich mede, dat aan een juiste voorbereiding, een verantwoorde planning, een goede organisatie en een gerichte aan pak van datgene, wat gebeuren moet, alle aandacht moet worden besteed. Wil één en ander echter met het gewenste resultaat bekroond wor den, dan zullen alle medewerkers, in en buiten onze filialen, met een positieve instelling de leiding moe ten volgen en steunen. Zij zullen echter tevens moeten beschikken over de juiste mentali teit, de nodige kennis en het ver eiste inzicht, een duidelijke taak stelling en het daarbij behorende verantwoordelijkheidsgevoel. Zijn deze elementen aanwezig, dan kan de continuïteit (het voortbestaan) van ons bedrijf en die van haai medewerkers verzekerd blijven. Een gedeelte van ons directie beleid met betrekking tot de voorbereiding en de planning za gen wij reeds in de opleiding van supermartbedrijfsleiders, waarbij naast de practische stages, kur- sussen werden georganiseerd en gehouden in Hotel Oranje-Oord te Hoog Soeren. Over die kursus- sen gaarne echter meer in ons onderwerp „Opleiding" in het vol gende nummer. Oranje-oord Hoog Soeren. Een dorpje in de omgeving van Apeldoorn, verscholen in de bosrijke streken, en beschikkend over verschillende hotels, waaronder „Oranje-Oord". Een ideaal vakantieoord, maar te vens voor ons bedrijf een niet min der ideale plaats om beleidsuit spraken voor te bereiden. Beleidsuitspraken op het gebied van de divisie-organisaties, de taakstellingen in de divisies, waaronder begrepen de filialen, de taakstellingen van stafleden, ook buiten het divisie-verband. Zo werden er gedurende het afgelo pen half jaar regelmatig 3- of 2- daagse besprekingen gehouden, onder de persoonlijke leiding van de heer J. van Meer, Directoraat Dit is Hotel Oranje-oord.te Hoog- Soecen. Hieronder „Het Jachthuis", een dépendance van „Oranje-oord" dat eveneens voor onze kursussen en bijeenkomsten wordt ingezet. sprekingen werd deelgenomen door de heren divisieleiders, divi sie-stafleden, stafleden operations en anderen. Uit deze besprekingen werden ge boren de taakbeschrijvingen van de heren divisieleiders SM en ZB/ BZ, de stafleden der divisies, de heren instructeurs vers vlees, vleeswaren en groente. 'ij schreven reeds, dat deze taakstellingen getoetst moesten worden aan de eisen van deze tijd. Zij stellen de verant woordelijkheden en de bevoegdhe den vast van iedere betrokken functionaris. Zij stellen echter niet de zelfstandigheid van deze mede werker vast. Deze zelfstandigheid blijkt echter wel als de juiste in terpretatie door betrokkene aan de taakstelling is gegeven en dien overeenkomstig wordt uitgevoerd. Over een en ander zult U binnen kort nader horen. Aan de taak stellingen van meerdere medewer kers en medewerksters moet nog verder gewerkt worden. Er kwamen echter nog meer be leidsonderwerpen aan de orde. Zo werden er richtlijnen vastgesteld voor de juiste besteltechniek in al onze filialen. Een onderwerp apart. Gesteund door de weten schap en de ervaring, verkregen tijdens de studiereizen naar Ame rika door verschillende lijn- en staffunctionarissen, zal het moge lijk blijken deze nieuwe techniek langs geleidelijke weg in te voeren. Ook daarover meer, als er in ons bedrijf meer ervaringscijfers ter beschikking zijn. Waarderingssysteem Voorts het waarderingssysteem. Reeds langere tijd was er ge dokterd aan een verantwoord waarderingssysteem voor iedere medewerker. Een onmisbare scha kel voor een goed personeelsbeleid en de zo noodzakelijke carrière be waking. Zoals U in de (min of meer bekende) Grondslagen voor het personeelsbeleid kunt lezen, heeft iedere medewerker in het kader van de beoordeling het recht om te weten hoe zijn supe rieur over hem denkt. Nu zal dit, naar wij hopen, geen dagelijkse vraagstelling zijn, maar dit neemt niet weg-, dat, willen we aan dit recht tegemoet komen, er een sys teem dient te zijn, waarin èn lei ding èn medewerk (st) er vertrou wen kunnen hebben. Ook de leiding op het hoofdkan- filiaal-operations, aan welke be- j toor, in de divisie, en in het filiaal wil en moet weten, hoe het perso neelslid zijn of haar taak verricht en over welke (meerdere) capaci teiten hij of zij beschikt. Zo ziet U, dat dit waarderings systeem ook een niet te mis sen factor is voor het promotie beleid. Het juist hanteren daarvan is een gewetensvolle opdracht voor elke leidinggevende functionaris. De waardering zal n.l. een z.g. continu-beoordeling moeten in houden. Niet dus beïnvloed door toevallige goede of slechte „beur- rode draad door de besprekingen heen, n.l.: de verticale communi catie, dus van boven naar beneden en nog belangrijker die van beneden naar boven. In de loop der jaren is de nood zakelijkheid van het berichtenver keer van onder naar boven steeds duidelijker gebleken ten behoeve van een juiste beleidsbepaling. In vroegere tijden kwamen alle berichten, opdrachten, toelichtin gen e.d. alleen vanuit de top. Dit was mogelijk in een niet tè groot bedrijf, waar de topfunctionaris sen nog konden overzien wat zich in het bedrijf tot in haar onderste geledingen afspeelde. Daar wer den de opdrachten uitgevoerd aan de hand van de verstrekte richt lijnen. In de nieuwe ontwikkeling en in de intussen groter geworden be drijven is het z.g. één-richting- verkeer niet meer verantwoord. In deze tijd is de behoefte aan en de noodzakelijkheid van dele gatie van bevoegdheden en naar vernieuwing van verantwoorde lijkheid en zelfstandigheid bij de uitoefening van hun taak groter geworden. De behoefte naar deze onderdelen van de leidinggevende taak brengt bij de betrokkenen tevens de drang mede om bijdragen te leve ren tot een goed beleid, ongeacht op welk terrein. Deze bijdragen kunnen critisch lijken, zeker wan neer zij naar boven gericht zijn. Indien echter door positieve mede ten" van de laatste week, maar over een driemaandelijks, half jaarlijkse of mogelijk jaarlijkse periode. Dit systeem zal o.m. bij ieder lei dinggevend personeelslid worden geïntroduceerd, wellicht in groeps verband. Ongetwijfeld zult U be grepen hebben, dat bij het vast leggen van één en ander het ook noodzakelijk zal zijn nadere richt lijnen te ontwerpen hoe de behar tiging zal dienen te zijn. Dit „hoe" werd eveneens in Hoog Soeren, vanzelfsprekend regelmatig, aan de orde gesteld. De beschrijving van deze gang van zaken noemen wij een procedure. Zo kwamen in deze be sprekingen o.m. de procedures ten aanzien van de aanstelling tot be drijfsleider, de overplaatsing van bedï'ijfsleiders en afdelingschefs in en buiten de divisie, het ontslag van personeelsleden e.d. tot stand. Het zou ons te ver voeren hier uitvoerig in te gaan op alle pro blemen, welke in Hoog Soeren in het kader van beleid en beheer onder de loep werden genomen. Eén punt liep als 't ware als een Het team van de nieuwe SM in Bergen op Zoom, die op 16 juni j.l. geopend werd o.l.v. de heer J. J. F. Snepvangers werkers „stenen des aanstoots' worden aangedragen om daardoor het bedrijfsgebouw van stevige muren te voorzien, zullen de be trokken bouwers deze stenen met dankbaarheid dienen te accepte ren, waardoor zij in staat zullen zijn het metselwerk met sukses te doen verrichten. De aandrager van stenen (en deze behoeven lang niet altijd aanstoot te geven) moe ten echter niet op die dankbaar heid blijven wachten. Het gaat hun toch om het gebouw en niet in de eerste plaats om hun per soon. Kortom: mede dank zij de informaties van de medewerkers kan de leiding goed functioneren. Deze stelling geldt zowel voor de afdelingschef ten aanzien van zijn bedrijfsleider, voor de bedrijfslei der ten aanzien van zijn divisielei der, en voor laatstgenoemde ten aanzien van zijn directie, en van elke staf-functionaris ten aanzien van zijn superieur. Elke superieur zal echter daarbij de taak hebben om aan de verkregen suggesties de gewenste aandacht te besteden en deze zo nodig op zijn beurt weer door te geven naar boven. Algemeen bedrijlsdoel Er is wel eens gezegd: bij een goede verticale communicatie, dus ruime informatie-kanalen van beneden naar boven en van boven naar beneden, is de Ideeënbus in een bedrijf overbodig. Hoewel deze gedachte kan worden bestreden, zit er toch een duidelijke bron van waarheid in. Er moet nog veel gebeuren, nu, en in de toekomst. Wij menen echter dat, wanneer iedere func tionaris zal trachten de aangege ven koers te volgen, er veel ge presteerd kan worden. Daarvoor zullen nodig zijn een wederzijds vertrouwen en een erkenning van eikaars capaciteiten in de gemeen schappelijke en individuele bij drage, gericht op het algemeen bedrijfsdoel. Hoog Soeren was voor velen van U een begrip. Het begrip is, naar wij hopen mogen, voor U en ons realiteit geworden, waarin ver werkt een duidelijke confrontatie met het heden en met de toe komst. Al heel vroeg waren we in hotel Vruchteloos (bij Pappenheim) bij el kaar gekomen. Nog niet helemaal wakker lazen wij de agenda die per abuis te laat verspreid was: 1. Kontakten P.B.D.C.C.M.S. H.K. 2. P.M.C. via het V.R.I.O.? 3. In elke S£.Z. A.F.C.? 4. l.C.B.-formulieren via A.C. of P.S. 5. Eén P.V.-formulier voor alle U.P.- W.K.P. en L.L.-artikelen? 6. O.P. W.-dag in O.G. of A.C.? Ik keek de kring eens rond. Aan mijn linkerhand achtereenvolgens een S.M.B.L.-, een S.M.B.L.I.O- en een T.R.O.-man. Aan mijn rechterhand een O.S., de S.P. Non-Foods en een D.L. Tegenover mij van links naar rechts een V.S., A.V.S., een D.L. en iemand van P.Z. waarschijnlijk voor de Flitsen), dan was er natuurlijk iemand van het K.A.B. en een S.K.B.-man, die zijn aanwezigheid zelf ook niet kon verklaren, maar zoals later bleek vanwege punt 2 was uitgenodigd. Wat zegt u Nee, er was niemand van de O.R. of C.C. De voorzitter heette ons welkom, wat een aardige geste was en wij hapten met tegenzin in de agenda en ver heugd in het eerste kop koffie. Punt 1, 2 en 3 werden vlot afge werkt, maar helaas was er geen tijd voor punt 4, 5 en 6. Het resultaat van deze vergadering moet helaas voor altijd geheim blij ven, maar dat is niet belangrijk. Voor het geval, dat u dit verslag niet goed hebt kunnen volgen, moge on derstaande lijst van 63 bekende A.H.- afkortingen u helpen. Wanneer u uit dit verslag verder op maakt, dat ik heel erg aan vakantie toe ben, dan heeft u groot gelijk en ik ga uw raad dan ook meteen op volgen. Ik wens u en uw vakantieoord min der regen dan in het mijne en groei u zeer hartelijk. MALLE EPPIE R.L. Rayonleider V.S. verkoopspecialist DJ.diüisieleider S.M. supermart Z.B. zelfbediening B.Z. bedieningszaak S.S.M. standaard supermart S.B.Z. standaard bedieningszaak H.K. hoofdkantoor P.B. produktie bedrijven D.C. distributie centrum G.D.C. groente distributie centrum C.M.S. centrale model slagerij P.Z. personeels zaken F.B. filiaalbericht A.F.C. aardappelen, fruit en citrus G.Z.B. groente zelfbediening P.M.C. premie van de maand club V.R.I.O. verpakking, reklame, inven taris, onkosten K.B. koekbakkerij D.K. divisiekantoor B- en B-filialen brood en banket filialen M.Q. Mac Queen Fac. facultatief Com. comestibles inv. inventaris gafb. goederen afboeking wet wetgeving gontv. goederen ontvangst B.L. bedrijfsleider S.M.B.L. (i.o.) supermart bedrijfs leider (in opleidinq) A.H. Albert Heijn P.V. prijsverandering R. reklame N.V. niet voorradig T.R.O. technisch, research, ontwik keling K.T.K. koffie, thee, kaas W.K.P. wissel knok prijs O.P.XV. omzet prestatie wedstrijd W.TV". weekwinner F.R. fantastische reiniger B.S. beschuitfabriek S.B. suikerbakkerij C.F. chocolade fabriek VA. verpakkingsafdeling P.M. papier magazijn R.v.B. raad van bestuur A.C. administratie controleur P.S. personeels specialist S.P.O. sales promotion opening P.M. 1. product manager 2. papier magazijn K.A.B. kivaliteits-, assortimentsbe waking O.S. organisatie specialist S.P. sales promotion. I.B.C. ideeënbus commissie O.R, ondernemingsraad P.V. personeelsvereniging C.C. contact commissie O.G. ontspanningsgebouw F.D. Fonodisk R.Z. rechtstreekse zending O.Z. onderlinge zending U.P. uitzonderingsprijs

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 3