Schijvengeheugens veroorzaakten oponthoud aan de grens COMPUTER VOORBEREIDINGS COMMISSIE BEREIDT KOMST 1401 VOOR 4 A H - FLITSEN Op 1 april begon de verhuizing van de administratie van het hoofd kantoor aan de Westzijde naar het verbouwde pand „Keg" aan de Hogendijk. In enkele dagen tijds was deze omvangrijke verhuizing achter de rug, zonder noemenswaardige stagnatie van het werk. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. De komst van de IBM 1401, de computer die Albert Heijn vorig jaar heeft besteld en waarschijnlijk in september zal wor den afgeleverd, is zo'n gebeurtenis. Op het hoofdkantoor bereidt men zich reeds enkele maanden voor op de komst van dit automatische reken wonder. De heer H. Martin, hoofdchef van de mechanische administratie en als zo danig voorzitter van de Computer Voorbereidings Commissie C.V.C.j zegt: een buitenstaander zal zich moeilijk kunnen voorstellen, welk een uitgebreide en intensieve voorberei ding de invoering van een dergelijke machine vereist. Vaak hoort men. wat is er nu voor te bereiden, je stopt er maar wat in en de machine doet toch vanzelf de rest? Maar zo zegt In de dagelijkse gang van zaken wordt niet zoveel nage dacht en gesproken over pensioenen. Nog veel minder over het beheer van het vermogen, dat ons vroeger of later een pensioenuitkering zal moeten verzekeren. Voor een klein aantal personen in ons bedrijf mag dit echter niet opgaan. Zij behoren zich hiermede wèl intensief bezig te houden, omdat zij deel uitmaken van de ,,Raad van Bestuur van N.V. Pensioenfonds Albert Heijn". Deze Raad van Bestuur draagt jaar, 1964, wordt het eerste jaar, grote verantwoordelijkheid, omdat aan haar de zaken van het fonds zijn opgedragen. In de prak tijk betekent dit het beheer van het grote, elk jaar sterk groeiende vermogen. De leden van de Raad behoren mee te spreken over het beheer van het fonds en meer te beoor delen of het Dagelijks Bestuur de zaken goed behartigt. Zij moeten de belangen van de deelnemers kunnen behartigen, omdat het vermogen het gezamenlijk eigen dom van deze deelnemers is. Ieder bezit hiervan een eigen stukje, waarvan in de toekomst een ouderdoms- of weduwenpensioen wordt uitgekeerd. Niet gemakkelijk Dit is geen eenvoudige opgave, want pensioenzaken en beleg gingsaangelegenheden zijn niet ge makkelijk. Als men zich eenmaal voor de Raad beschikbaar heeft gesteld, is men aan de deelnemers, die hun vertrouwen geschonken hebben, verplicht zich grondig in de zaken te verdiepen. Hoe komt deze Raad van Bestuur tot stand? Gedeeltelijk worden de leden van deze Raad gekozen door de deel nemers, gedeeltelijk worden zij be noemd door de werkgever. Vol gens de Wet en uiteraard ook vol gens de eigen statuten, moet ten minste de helft van het bestuur bestaan uit leden, die door de deelnemers worden gekozen. Bij ons pensioenfonds wordt ruim schoots aan deze eis voldaan. Van de 14 bestuursleden, waaruit de Raad thans bestaat, zijn er niet minder dan 9 door de deelnemers gekozen. Aan hun verkiezing heb ben alle deelnemers kunnen mee doen, d.w.z. er werd voör alle deelnemers met één lijst gewerkt. Dit was zeer bevredigend. Met het stellen van candidaten werd reke ning gehouden met de onderlinge sterkte van de deelnemersgroepen, zodat het bestuur een weerspiege ling hiervan gaf. Het was echter te veel gevraagd om bijv. een deel nemer, werkzaam bij: Sterovita Rotterdam, een lijst voor te leg gen, bestaande uit namen van filiaalhouders van Albert Heijn en daaruit de door hem gewenste man te kiezen. Deze methode is nu losgelaten. De statuten zijn aange past aan de spreiding, die.ons con cern nu eenmaal heeft. Per groep De stemming zal thans per groep van deelnemers plaatsvinden. Het aantal te kiezen bestuursleden zal naar de grootte van het deelne mersaantal over de verschillende groepen verdeeld worden. Hierbij is er voor gezorgd, dat ook klei nere groepen een bestuurslid kun nen kiezen. Het aantal te kiezen bestuursleden zal voortaan tenminste 10 bedra gen. Voorts zal eens per 4 jaar een verkiezing gehouden worden. Dit waarin op de nieuwe wijze ge stemd zal worden. Alle gekozen bestuursleden treden gelijktijdig af. Wij beginnen dus geheel op nieuw. Op de statutair voorgeschreven wijze is een indeling in groepen gemaakt en het aantal te kiezen bestuursleden per groep vastge steld, en wel als volgt: Deelnemersgroepen en aantal te kiezen bestuurs leden per groep A. Albert Heijn Hoofdkantoor, Div .kantoren Buitendienst Hermetica (en Beers) 1 Albert Heijn Prod.bedrijven Zaandam (Oostzijde) 1 C. Albert Heijn D.C. Zaandam, D.C. Rotterdam P.B. Amsterdam (Nozemanstraat en Borgerstraat, Zwanenburg) 1 D. Albert Heijn Filialen 3 Sterovita 3 F. Formosa 1 10 Door de rechtsvorm van ons pen sioenfonds, een naamloze vennoot schap, ligt formeel de zaak iets in gewikkelder. Wij besparen V een uiteenzetting van de ingewikkelde procedure, maar geven alleen aan hoe één en ander in feite ge schiedt. Voor iedere plaats in het bestuur moeten 2 deelnemers gekozen worden. Eén van deze twee wordt door de werkgever aangewezen als bestuurslid. Buiten deze 2 door U gekozen deelnemers mag de werkgever geen andere aanwijzen. Wel heeft de werkgever het recht om be halve de 10 bestuursleden, die via verkiezingen door de deelnemers in het bestuur komen, zelf nog ten hoogste 10 leden in het bestuur te benoemen. Vier candidaten Door de Raad van Bestuur van het pensioenfonds worden nu voor iedere bestuursplaats, waarvoor deze verkiezing wordt gehouden, 4 candidaten gesteld. De namen van deze candidaten worden vastge steld, door overleg met alle in stanties en personen, die geacht kunnen worden inzicht in deze zaak te hebben. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan de ver schillende personeelsvertegen- woordigende organen. De mogelijkheid bestaat voor de deelnemers, met terzijdestelling van de candidaten van de Raad van Bestuur van het pensioen fonds, een andere candidatenlijst in te dienen. Wie mogen er nu aan de verkie zing deelnemen? 1. Alle mannelijke werknemers, Binnen enkele maanden zal er een nieuwe Raad van Bestuur van het pensioenfonds samen gesteld worden. De leden van deze Raad worden grotendeels door de deelnemers van het pensioenfonds, door de „verze kerden" dus, gekozen. In het hiernaast geplaatste ar tikel wordt door de Heer C. Kraaij, directeur van het fonds, uiteengezet, wat de taak van deze Raad van Bestuur is en hoe in de statuten de verkiezin gen geregeld zijn. de heer Martin zo is het niet hele maal. Afhankelijk van de mens We moeten nooit vergeten dat zelfs zo'n automatisch rekenwonder een machine blijft, die in doen en laten volkomen afhankelijk is van de mens en blindelings uitvoert wat hem opgedragen wordt. Daarom is het ook noodzakelijk dat de computer goed geïnstrueerd wordt en glasheldere, ondubbelzin nige opdrachten krijgt. Die op drachten moeten worden opge steld. Dat kost tijd, veel tijd. Om een voorbeeld te noemen: je wilt alle administratieve handelin gen die nodig zijn om een bestel- j van een filiaal door te geven en af te wikkelen, overdragen aan de computer. Dan moet je daar voor een opdracht, een instructie samenstellen. Dat maakt een uit- jebreide analyse nodig van wat er precies gebeurt vanaf het moment, dat het filiaal de bestelling door- jeeft, tot het moment dat de goe deren in het Distributiecentrum in de vrachtauto worden geladen. Dat kost aldus de heer Martin da- ;en, weken werk, omdat eerst al de genen die ook maar enigszins met zo'n bestelling te maken hebben, moeten worden geïnterviewd om er achter te komen wat er op een bepaald moment precies gebeurt met een bestelling op een bepaalde afdeling. Het spreekt vanzelf dat het van groot belang is dat dege ne, die wordt geïnterviewd zich tijdens het gesprek voortdurend die tenminste 21 jaar oud zijn en tenminste 1 jaar onafgebro ken in dienst zijn bij ons con cern. 2. Alle vrouwelijke werknemers, die tenminste 30 jaar oud zijn en tenminste 2 jaar onafgebro ken in dienst zijn bij ons con cern. Wie kunnen er tot lid van de Raad van Bestuur gekozen worden Dit zijn alle deelnemers, die de leeftijd van tenminste 25 jaar hebben bereikt en 2 jaar on afgebroken in dienst van het concern zijn. Huidige R.v.B. Ten slotte geven wij U een over zicht van de samenstelling van de huidige Raad van Bestuur. Benoemd zijn door de werkge ver: Dr. P. E. J. Bomli, voorzitter G. J. Hermanides, secretaris C. Kraaij, directeur. F. Röttger. Via verkiezingen zijn in de Raad van Bestuur gekomen (waarbij is aangegeven in welke deelnemers- groep zij behoren Deel- afvraagt: wat doe ik op dat en dat moment precies. Dat is vaak heel moeilijk, maar noodzakelijk omdat men anders nimmer tot een goede instructie kan komen. Honderden interviews In de loop der tijd zijn er zo hon derden interviews gehouden, waar uit diverse instructies zijn gere construeerd. Aan het samenstellen van één programma (een pro gramma is het geheel van instruc ties benodigd voor de uitvoering van één afgeronde opdracht), heb ben twee man een half jaar ge werkt De C.V.C. die de voorbereidende werkzaamheden rond de 1401 coör dineert en waarin naast de heer Martin tevens de heren .T. Burg graaf (chef organisatie), W. Busch en R. Koerse (beide program meurs) zitting hebben, denkt om streeks 1 september a.s. met haar werk gereed te zijn. We zijn d'r nog lang niet, zegt de heer Martin, maar we blijven opti mistisch. Dezer dagen zijn de vier programmeurs (de heren Busch. Groc- nescheij, Koerse en Steegenga) naar Stuttgart geweest met de 16 program ma's. die thans gereed zijn om ze te testen. (In Stuttgart staat het Euro pese testcentrum van IBM). En de resultaten waren bepaald bemoedi gend, 12 programma's bleken in grote lijnen goed te zijn. Zoiets geeft de burger moed. N De heren Gruys, Martin en Burggraaf tijdens een bespreking. y PROGRAMMA'S TESTEN IN STVTTGART nemers groep A B C D Naam J. van Dijk J. Berghege R. H. Boersma T. Huisman B. H. van Tiel G. Dompeling vacature (Hogendoorn) H. Weima M. J. van der Heijden Hieronder ziet u één der schijven- geheugens afgebeeld. Ja, we zijn wel tevreden, zegt de heer W. Busch, één van de vier pro grammeurs die enige weken ge leden naar Stuttgart zijn geweest om de 16 basisprogramma's te tes ten. Het ging erom uit te vinden of de programma's die wij hadden opgesteld zouden beantwoorden aan de eisen die de computer stelt. En dat is gebeurd. Er was zo hiel en daar nog wel eens een schoon heidsfoutje maar in grote lijnen was het toch goed. Elke dag hadden we een paar uur de gelegenheid om onze program ma's (die waren vastgelegd op een kleine 10.000 verschillende pons kaarten) te testen. De tijdstippen waarop we moesten werken, wa ren zeer verschillend. Onze eerste test was maandagsmorgens van 57 uur. Dat betekende, dat we 's morgens al om half vier gewekt moesten worden, want het hotel waar we overnachten lag enkele tientallen kilometers van het test centrum. De porder was niet zo erg in zijn schik met dit wel zeer vroege uur. Meermalen kwam het voor dat we slechts enkele uren konden slapen, omdat het testrooster voor ons maar een pauze van enkele uren aanwees. Soms waren we met de dagen helemaal de tel kwijt en besef van dag en nacht hadden we op het laatst nog nauwelijks. Uit veiligheidsoverwegingen reis den twee van ons per auto, de an dere twee met het vliegtuig. Dat was niet zozeer om het materiaal, dat we bij ons hadden als wel om de kennis omtrent de program ma's, waarover elk van ons be schikt. Gelukkig is alles goed gegaan, zowel het testen als de reis, al hadden de genen, die de heenreis per auto maak ten en de vier schijvengeheugens van de computer meevoerden in de koffer ruimte, heel wat moeite om de schij ven de grens over te krijgen en de douane te overtuigen, dat het niets geheims of verdachts was. We kon den hen het overigens niet kwalijk ne men, dat ze niet onmiddellijk wisten wat het was; tenslotte zie je die com puterschijven niet elke dag in de win kel liggen. „Volgende week gaan we weer naar Stuttgart," besluit de heer Busch. Dan zullen er weer 'n aantal nieuwe programma's worden ge test en de correcties op de eerste 16 worden gecontroleerd. De be doeling is, dat- we in september zo'n 3d—40 programma'sklaar hebben. Als dat lukt, dan kan de computer voorlopig vooruit.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 4