Binnenkort overgang van week- naar periode-loonbetaling Start bouw wegrestaurant Reeuwijk wordt nog dit jaar verwaciit Tweede Wimpy TAAKOMSCHRIJVINGEN MOETEN SAMENSPEL IN DE ORGANISATIE REGELEN Opening ZB Noortlerwierweg Amersfoort BEDRIJFSLEIDERS „AAN DE WAS' AH-FLITSEN Op 14 en 15 april j.l. hebben in Hoog Soeren de supermart- bedrijfsleiders zich onder leiding van hun divisieleiders verdiept in hun nieuwe taakomschrijving, zoals deze thans door de directie is vastgelegd. De heer J. van Meer, directeur filiaalleiding, leidde de besprekin gen bij de aanvang van de twee studiedagen kort in. O.a. werd tot uiting gebracht, dat niet alleen voor de SMBL's een nieuwe taak omschrijving wordt ingevoerd, maar voor alle functionarissen in de filialenorganisatie. Ten dele is dit reeds gebeurd, de overige vol gen in de nabije toekomst. Op het 'waarom' van taakom schrijvingen en de beleidsachter- gronden ervan ging de heer Van Meer dieper in na afloop van de besprekingen, toen de SMBL's met de inhoud van de taakomschrijving geheel vertrouwd waren. In een grote organisatie, waarin het werken een aaneenschakeling van veelsoortige werkzaamheden van vele mensen is, leidt het ont breken van een afbakening van taken tot misverstanden en ook tot overlapping en lacunes. De taken van een ieder moeten scherp worden gesteld, maar toch harmonisch op elkaar zijn afge stemd. Pas wanneer elk lid van de organisatie duidelijk voor ogen staat wie waarvoor verantwoorde lijk is, wat de daarbijbehorende rechten en plichten zijn, wordt het mogelijk om in een goed samen spel gezamenlijk tot het gewenste doel te komen. Het is voor elke organisatie nood zakelijk dat de doelstellingen van ons werken en vooral de wijze waarop deze worden nagestreefd, bekend zijn. I-Iet beleid moet door degenen die daartoe geroepen zijn op dezelfde wijze worden uitge dragen, zodat de eenheid van be leid en de eenheid van gezag ver zekerd zijn. Het is volkomen begrijpelijk, aldus de heer Van Meer, dat men zich bij het kennis nemen van een taak omschrijving, direkt afvraagt in hoéverre de zelfstandigheid, be voegdheden en vrijheden geregeld ziin, aangezien deze drieëenheid en vooral de laatste van de drie zo belangrijk gevonden worden. In de niet beschreven taak klopt de taak beleving van de man in kwestie niet met die van zijn chef, vooral ten aanzien van het begrip vrijheid van handelen. In elke taakomschrijving zijn de bevoegdheden nauwkeurig vastge legd. Naar de letter kan men dus over een aantal zaken beslissingen nemen, zonder voorafgaand over leg met de hogere instantie. Ben taakomschrijving, stelde de heer Van Meer, dient echter op de eerste plaats naar de geest te worden be leefd. Dit houdt in, dat men bij zijn beslissingen er altijd zeker van dient te zijn te handelen vol gens de beleidsopvattingen van de leiding. Daarom zal ook meer over leg met de hogere leiding noodza kelijk zijn, dan de taakomschrij ving voorschrijft. Laat men dit na, dan ontstaat er zeker geen ver trouwensrelatie tussen de verschil lende lagen van de organisatie, die onontbeerlijk is voor het goed functioneren van het bedrijf. Door dit overleg krijgt de infor matiestroom van beneden naar boven zijn kans, waaraan de di rectie van het moderne bedrijf grote behoefte heeft. Zij immers moet het beleid bepalen, maar is daartoe niet in staat zonder snelle en goede informatie. De tijd is voorbij, dat alleen de directie alles weet en dat alleen de chef geacht wordt te kunnen denken. Terwijl vroeger de breedste informatie stroom van boven naar beneden ging, moet dit nu juist andersom zijn. De Amerikaan begrijpt dit al tenvolle. Zoals wij zeggen: „Hij is mijn ondergeschikte", zal hij stel len: „He repoi'ts to me", d.w.z. hij rapporteert aan mij, hij houdt mij op de hoogte. In deze geest, benadrukte de heer Van Meer, dienen ook bij ons de taakomschrijvingen te worden be leefd. Het tweede kernpunt uit het be toog was, dat van elke functionaris wordt verwacht, dat hij uit zich zelf doet, waarvoor hij de verant woordelijkheid op zich heeft geno men. Vanzelfsprekend dient hij voor een goede taakvervulling te beschik ken over technieken en informatie. De directie zal zoveel als in haar vermogen ligt, deze middelen via kursussen, en andere bijeenkomsten of langs schriftelijke weg ver schaffen. Nog dit jaar verwacht men te kunnen beginnen met de bouw van een wegrestaurant aan de weg Utrecht-Den Haag-Rotterdam onder de gemeente Reeuwijk. Het is gesitueerd midden in een driehoek van wegen nabij de plaats, waar de weg Utrecht- Alphen-Leiden aftakt van de eer der genoemde Rijksweg 12. De derde zijde van de driehoek van wegen wordt gevormd door de pro vinciale weg Gouda-Reeuwijk-Bo- degraven. Het complex zal bestaan uit een café-restaurant met terras met capaciteit van respectievelijk 200 en 100 bezoekers en een Wimpy (snackbar) voor 70 personen, ter wijl op de eerste etage nog accom modatie is geprojecteerd voor 200 bezoekers. Ep-is ruime parkeerge legenheid voor circa 150 auto's, bussen en vrachtwagens, terwijl ook een benzine-service-station deel uitmaakt van het complex. Voor rekening van de heer W. Kel der wordt het wegrestaurant ge bouwd naar ontwerp van de Hil- versumse architect A. van Ancum, die enkele soortgelijke bouwwer ken in Zandvoort op zijn naam heeft (Badhotel en Lido). Formosa Het wegrestaurant zal geëxploi teerd worden door de N.V. Formo sa, die aan dezelfde rijksweg onder Zevenaar reeds een wegrestaurant (Albert's R) exploiteert. Met de bouw en inrichting van het gehele complex, waarmee eirca één mil joen gulden gemoeid is, verwacht men over twee jaar klaar te zijn. Dezer dagen wordt begonnen met de verbouw van de voormalige Oporto Bodega aan het Damrak 92 tot de tweede Wimpy van Amster dam. Na de opening van de eerste Wim py in Amsterdam, aan de Leidse- straat 77, heeft N.V. Formosa, die deze snel-restaurants exploiteert, van tientallen kanten verzoeken gekregen om voor eigen rekening en risico een Wimpy te mogen drijven. De gunstige resultaten van ueze eerste zaak hebben reeds een zodanig beeld opgeleverd, dat bin nenkort over deze aanvragen be slist kan worden. De nieuwe Wimpy Damrak is iets groter dan die aan de Leidsestraat, er zijn namelijk zitplaatsen voor 72 personen, terwijl er een terras is geprojecteerd voor 20 stoelen. Om het publiek de nieuwe P.M.C.-premie, de Castor Wasautomaat, te kunnen laten zien, werden in overleg met de verkoopspecialisten 50 filialen uitgezocht, zodanig dat klanten door het gehele land in de gelegenheid zouden zijn de wasautomaat zelf te bekijken. Ieder van deze filialen ontving een Queen Maóic wasautomaat. Bij de PMC-aanschrijving ontvin gen alle filialen wel een vragen lijst met antwoorden maar de be drijfsleiders van de 50 „show-filia len" moesten uitgebreider worden geïnformeerd. Op woensdag S april over de wasautomaten moest kun nen beantwoorden. 's Middags werd in het OG een pakkende demonstratie gegeven door een „wasspecialiste" die de heren met hun medewerksters in- werden zij dan ook alle 50 voor dit I wijdde in de technische snufjes van doel naar Zaandam uitgenodigd. de QueenMatic en SuperDry was- Zij konden tevens een medewerk-1 automaten. ster van hun team meenemen, die i Hiervoor hield de heer C. Govers als „rechterhand" ook alle vragen een inleiding" over deze PMC stunt. Maar het ontbreken hiervan mag nooit als verontschuldiging gelden om iets na te laten.Men onderschat veelal in dit verband de eigen mo gelijkheden. Wanneer wij zelf, zo besloot de heer Van Meer, beginnen te wer ken in de geest van het samenspel met de volle aanvaarding van de eigen verantwoordelijkheid, vooral in het licht van de daaruit voort vloeiende plichten. Dan is een goe de basis aanwezig" om verder te werken. Op 23 april j.l. werd de nieuwe Zelf bediening in Amersfoort, Noorder- wierweg, geopend. De foto boven toont de zeer fraaie voor zijde van dit pand. Op de foto hiernaast het team o.l.v. de bedrijfsleider de heer C. Jongbloed. Dezer dagen wordt een belangrijke wijziging in de loonuitbetaling doorgevoerd. De lonen zullen in plaats van eenmaal per week, voortaan per periode van vier weken worden uitbetaald. Reeds vele bedrijven zijn er toe over gegaan om wijzigingen aan te brengen in de periode waarover loon ivordt betaald. Meestal ging het om een ver andering van week- in maandsalaris. Dwaze situatie Wij kennen in ons land de, eigen lijk dwaze, situatie, dat in één be drijf een deel van het personeel het loon wekelijks ontvangt en een ander deel maandelijks. De tweede groep vinden wij doorgaans in de administratieve sektor, de eerste in de produktiesektor, met andere woorden: aan de hoofdar beider wordt maandsalaris uitbe taald terwijl de handai'beider weekloon ontvangt. De vraag" zou opgeworpen kunnen worden; zijn alleen de hoofdarbei ders in staat om hun salaris over een maand te verdelen? Wij zijn van mening dat de tweede groep even goed met maandsalaris weet om te gaan. Andere motieven Maar er zijn nog andere motieven. Loonbetalingen vergen veel admi nistratie. Administratie is altijd een kostenpost die de rentabiliteit van het bedrijf drukt. Hoe vaker er loon betaald wordt, des te meer administratie, en dus ook: des te hoger de kosten. Men kan het ook omdraaien: hoe minder loonbeta lingen, des te lager de kosten. Er is gekozen voor salarisbetaling per periode van vier weken en niet per maand, omdat de gehele ad ministratie van het bedrijf geba seerd is op perioden van vier we ken. Ook het personeel van het hoofdkantoor ontvangt het salaris per periode. Gunstig In 1963 heeft de directie besloten in de Supermarts de weeklonen om te zetten in periodesalarissen en dit te beschouwen als proef voor het gehele bedrijf. De erva ringen tijdens deze proef opgedaan waren gunstig, zodat besloten werd ook in de ZB's en BZ's op periodebetaling over te gaan. Periodesalaris betekent, dat een maal per vier weken salaris wordt uitbetaald. Dat wil zeggen: eerst vier weken werken en dan pas sa laris ontvangen. Bij een plotselinge overgang van week- naar periode salaris zou dit betekenen: vier we ken leven van één week salaris. Overbruggingsperiode Om dit bezwaar te ondervangen wordt een overbruggingsperiode ingelast. Deze bestaat hierin dat, één week na de laatste weekloon betaling het eerste periode salaris wordt uitbetaald. Met deze 4 weken loon doet men dan 5 weken. Dan volgt wederom een betaling, weer 4 weken loon voor 5 weken. Daar na gebeurt dit nogmaals. Het systeem komt dus neer op een voorschotregeling, die automatisch wordt ingehaald, doordat men drie maal 4 weken loon krijgt, waarmee men telkens 5 weken moet doen. De bedrijfsleiders hebben met hun personeel eind maart deze regeling doorgesproken. Zij reikten gelijktijdig een brief tut, waarin alles nog eens omschreven is. De ouders van minder jarige personeelsleden hebben hierover een brief van de direktie ontvangen. De direktie heeft er alle vertrouwen in, dat ieder er spoedig aan gewend zal zijn het salaris over een langere periode te moeten verdelen.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 3