THEE: KOSTELIJKE DRANK MET LANGE GESCHIEDENIS Koffieplanteri bloeien ook in de huiskamer De heer Hermanides bewijst het 4 AH-FLITSE.N Het klassieke plaatje van de theeplantage: de theepluksters aan de arbeid. Een secuur en belangrijk werk, omdat hier de kwaliteit van het produkt in hoge mate van afhangt. Vanuit de Amsterdamse haven worden de kisten thee per dek schuit naar Albert Heijns Produktiebedrijven vervoerd. Een demonstratie, zoals we niet iedere dag in Nederland zien, werd de laatste weken in een zestal A H.-SuperMarts gehouden Het Indiase Theebureau op het West-Europese continent, dat in Brussel is gevestigd en dat onder auspiciën staat van de Indiase regering, wilde ook in Nederland eens meer aandacht gaan besteden aan de promotie van de theesoorten, die haar land produceert. Via de ambassade in Den Haag werd contact opgenomen met de heren G. Hcrmanides en G. Yskes i\m de af- deling Inkoop. Het bleek namelijk, dat I J 'H> Albert Heijn de enige firma in Ne derland is, die een originele 100 Indiase thee in de verkoop heeft, na melijk de Formosa. Zoals wellicht bekend, heeft deze thee haar naam ontleend aan onze Formosa-restaurants. Met het ei land Formosa heeft het dus niets te maken. Miss Mody De demonstratie was in goede handen bij Miss Mody uit Bombay, die met dankbare assistentie van mej. Hart de klanten de speciale voordelen van de Indiase thee on der de aandacht bracht. Miss Mody, in een opvallend In diase kledij, heeft reeds een druk programma achter de rug. Met een speciale auto, bestuurd door een Schotse dame, heeft zij ach tereenvolgens Engeland, Schot land, Ierland, Noorwegen, Zweden en Denemarken bezocht. Zij hield in deze landen ook lezingen over India en vertoonde hierbij enige films. Behalve met de Formosa thee, die voor 100 uit Darjieling bestaat, heeft zij ook gedemonstreerd met de Mac Queen extra blend, die eveneens voor een groot gedeelte uit India-thee bestaat, o.a. Assam en Darjieling. Nu wij hopelijk bij u enigszins de be langstelling voor thee hebben gewekt, willen wij gaarne van de gelegenheid gebruik maken u eens wat meer bij zonderheden over thee te gaan ver tellen. Geschiedenis Als we dan eerst een duik in de geschiedenis maken, zien we, dat in de 4e eeuw na Christus in het Chinees al bijzonderheden gegeven worden over de theeplant en de theebereiding. In de 9e eeuw na Christus is het drinken van thee in China en Japan reeds algemeen. Volgens de Chinezen is thee „een geschenk van de hemel". Het drinken van thee is daardoor bij hen dan ook een nog altijd met groot ceremonieel gepaard gaan de plechtigheid. Kostelijke drank In de tijd, dat de thee in die lan den reeds zo'n grote plaats in nam, was deze kostelijke drank in Europa nog onbekend. Het was de Oost-Indische Compagnie, die de grote stoot gaf aan het thee- verbruik in Nederland. Dit werd vergemakkelijkt door het werk van de beroemde „theedokter" Bontekoe. Als dokter zag hij in het bier, dat gebrouwen werd met behulp van het vieze grachtwater, een gevaar voor de volksgezond heid. Toen hij voor het eerst thee proef de en de bereidingswijze zag, meende hij een belangrijk middel tot verbetering van de gezondheid te hebben gevonden: een drank zonder alcohol en bereid met ge- j Miss Mody uit Bombay tijdens een demonstratie in een van onze j SM's. kookt water! Hij schreef dan ook thee als geneesmiddel voor en wel in flinke hoeveelheden: soms wel honderd kopjes per dag! Een schrijver uit die dagen vindt thee een uitkomst, „want", zegt hij, „onze vrouwen en dochters kun nen nu wel 10 visites afleggen, zonder dronken thuis te komen". De theestruik Thee is van altijd groen, hees terachtig of boomvormig ge was, soms wel 10 tot 15 me ter hoog. Er bestaan twee be langrijke variaties, n.l. de Chinese thee, die kleine blade ren heeft en de grootbladige Assam thee, die o.a. veel ge kweekt wordt op Java en Su matra. De bladeren zijn mat of glanzend, aan de onderzijde wat lichter dan aan de boven zijde, terwijl de bladrand ge zaagd is. Groeiplaatsen De oorspronkelijke groeiplaatsen van de thee waren China, India. 1 Opper Birma en Assam. De cul- I tuur is sterk afhankelijk van het klimaat en de bodemgesteldheid. terwijl de jaartemperatuur van groot belang is. Het beste is een temperatuur tussen 18 en 25° C., terwijl een grote hoeveelheid neer slag ca. 2500 mm., dus 2V2 me ter per jaar noodzakelijk is. Bij vlakke groeiplaatsen voor de thee zou het gevaar bestaan, dat tijdens de langdurige regenperio de de wortels van de theestruik in het water komen te staan, wat zeer schadelijk is voor de groei van de plant. Daarom is hellend terrein zo uitstekend, zoals Java en Sumatra. De theepluk Het oogsten van de theebladeren heet theepluk. Dit werk gebeurt geheel met de hand. meestal door vrouwen. Het is belangrijk en secuur werk. want de kwaliteit en de handelssoort van het produkt hangen af van de wijze van plukken en de keuze van het blad. In Japan en China plukt men b.v. enige keren per jaar, op Java en Sumatra om de 6 a 12 dagen. Het verse thee blad heeft geen smaak of geur. Deze komen pas door de bewerkingen in de fabriek. De bewerking Het geplukte blad wordt zo snel mogelijk naar de fabriek gebracht om de verschillende bewerkingen te ondergaan. Men onderscheidt daarbij twee soorten: a. Groene thee, die vooral in China en Japan wordt bereid. Men verhit daar direct na de pluk de blaadjes in de pan, waardoor de looistoffen in het blad niet kunnen oxyderen. Daardoor blijft de groene kleur behouden. Hierna wordt het blad gerold en gedroogd. b. Zwarte thee, die vijf bewer kingen ondergaat, n.l. 1. verflensen, 2. rollen, 3. fer menteren, 4. drogen en 5. sor teren. Door het verflensen, dat meestal met verwarmde lucht gebeurt, verliest het blad een groot deel van het erin aanwezige water. Dit ge schiedt bij temperaturen van ca. 26J C. Voor deze bewer king is ca. 16 uur nodig. Bij het rollen worden de verflens- de bladeren gekneusd. Men zorgt ervoor, dat de uitge perste sappen weer worden opgenomen in het blad en goed met de bladmassa ver mengd worden. Dit proces duurt 1 S. 3 uur. Het fermen teren geschiedt bij tempera turen van 25-28" C. De voch tigheidsgraad van de lucht moet zéér hoog zijn. Tijdens dit proces worden de looistof fen voor een deel geoxydeerd en de vluchtige theeolie, die aan het product de aange name geur en smaak geeft, komt vrij. Na 3 5 uur is het fermenteren afgelopen en kan het drogen en het sorte ren, de slotfase van het gehele proces beginnen. Van 5 pond geplukte thee is dan onge veer 1 pond overgebleven. Verpakking en verzending In de fabriek wordt de thee ver pakt in kisten, die gevoerd worden met aluminium. Vroeger gebeurde dit met zgn. theelood. Elke kist bevat ca. 50 kg. In Nederland worden de kisten bij aankomst ge controleerd door „Pakhuismeeste- ren Amsterdam N.V." en aldaar opgeslagen of gereed gemaakt ter verzending naar onze P.B. De veiling j Voor de beoordeling van de aan gevoerde partijen is het trekken van monsters buitengewoon be langrijk. De theeproevers beoorde- len en proeven de monsters uit de I aangevoerde thee. De wereld levert momenteel meer dan 1500 verschillende theemer- I ken en de proever weet hieruit onmiddellijk de goede soorten te halen. Geen wonder, dat men zegt, I dat de goede theeproever geboren wordt. In de lange keten, die de thee moet passeren, alvorens ze Het kweken van een koffieplant behoeft niet uitsluitend in tropische streken plaats te vinden. Ook hier in Nederland is dit mogelijk, zij het dan niet in de tuin, doch alleen in een broeikas of eventueel binnen in de huiskamer. En speciaal dit laatste is niet alleen van een half jaar omzet in een interessant, maar bovendien bijzonder rijpe vuurrode bes. Iedere bes be- dankbaar werk. daar een koffieplant vat, ingebed in het vruchtvlees, een bijzonder decoratieve aanwinst weer 2 kiemkrachtige koffiebo- voor het interieur vormt. nen, waarmee de gehele cyclus als boven omschreven opnieuw kan Koffiezaadlob beginnen. Benodigd is een kiemkrachtige p>e bloesem- en vruchtzettingspe- koffiezaadlob of in normaal Ne- rioden zijn niet streng gescheiden, derlands een koffieboon waarvan zodat men het interessante feit Het wegen gebeurt soms op wat primitieve wijze. De theestruik, voorwerp van grote zorg. zilvervlies en hoornschil niet zijn verwijderd. Indien we zo een koffiezaadje in een pot met aarde ca. 4 cm. onder de oppervlakte planten en goed vochtig en warm houden, zal na enige tijd een groen steeltje zich boven de grond laten zien met daarop de oorspronkelijke geplan te koffieboon, die al gauw plaats gaat maken voor een kroontje blaadjes. Overpotten Tijdig overpotten in een grote pot maakt dat de wortels zich kunnen ontwikkelen en dat zich een kof fieplant van ca. 1 meter hoog gaat ontwikkelen met een dichte hoe veelheid donkergroene leerachtige bladeren. Alhoewel de plant dus behoorlijk warm gehouden moet worden en beslist geen vorst kan verdragen, is toch een intensieve zonnebestra- ling niet wenselijk. Dit is dan ook de reden waarom men in de oor- sprongslanden tussen de koffie- heesters schaduwbomen (vaak bananen) geplant ziet. Bloesem Indien de plant zich voorspoedig i ontwikkelt zal men omstreeks het I vierde jaar bloesemvorming kun- j nen verwachten. Kleine naar jas- mijn ruikende bloemetjes, die reeds na enkele dagen verdwijnen om plaats te maken voor de groe- j ne koffiebes, die zich in de loop j kan meemaken, dat zich zelfs aan een tak de fraaie witte bloesem en de rijpe rode bessen vertonen. Deze fraaie koffieplant siert de woonkamer van onze koffie-in- koper, de heer G. Hermanides. de weg van producent naar con sument heeft afgelegd, is de thee proever beslist een onmisbare schakel. Economische betekenis van thee Naast de gebieden, die als de oor spronkelijke groeiplaatsen van thee reeds zijn genoemd, zijn ook tal van andere gebieden productie centra geworden. China is ook nu nog een zeer belangrijke theepro ducent; het is één van de landen, waarvan geen nauwkeurige cijfers beschikbaar zijn, omdat het over grote deel in het binnenland wordt geconsumeerd. Belangrijke productielanden, waar méér van bekend is, zijn: India, Ceylon, Indonesië Japan, Pakis tan en Formosa. Ook in Zuid- Amerika en Afrika zijn verschil lende landen, speciaal Kenya en Tanganyika, waar thee wordt ver bouwd en enkele van de Afrikaan se gebieden hebben reeds een be langrijke positie op de wereld markt veroverd. Van de Europese landen zijn Engeland en Neder land de belangrijkste theeverbrui kers.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 4