Bartelson bezoekt Reiservaringen in Oost-Europa (IJ THEEDRINKEN OP DE GRENS VAN POLEN EN RUSLAND Ten geleide Flitsen-tekenaar G. van Wanrooy: In de goot liggen is de beste leerschool yAfi GEHUWD J\\-* 4 AH-FLITSEN We beginnen maar weer met frisse moed aan het nieuwe jaar en ho pen dat dit voor ons allemaal veel gezondheid zal brengen. Er zijn in het afgelopen jaar heel wat vreugdevolle dagen geweest voor verschillenden van ons. Ook dagen van droefheid voor hen die af scheid moesten nemen van perso nen die hen lief en dierbaar waren. Als men de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, moet men eerst nog even aan de nieuwe om standigheden wennen. Het is een heerlijk idee, wanneer men zich niet uitgeschakeld voelt. Dat heb ben de gepensioneerden weer on dervonden tegen het einde van 1963. De direktie heeft hen allen rijkelijk bedacht en de gepensio neerden zijn dan ook heel dank baar voor deze grote verrassing. Ook kwamen er vele dankbetui gingen binnen van onze zieken, die bezocht werden door hun col lega's, wat natuurlijk erg op prijs wordt gesteld, vooral als men thuis of in een ziekenhuis moet rusten. Voor de heer K. Groen, die al vele maanden wegens ziekte thuis is, hopen wij dat hij in het nieuwe jaar zijn gezondheid weer volledig mag terugkrijgen. Ook de heer Middelbeek, die de kerstdagen in het ziekenhuis moest doorbren gen, wensen wij het allerbeste toe. In het bijzonder willen wij in deze dagen onze vriend Bergh, zijn vrouw en kinderen toewensen, dat de begeerde gezondheid in dit nieuwe jaar terug mag komen. Er zijn vele blijde gebeurtenissen in 1963 geweest. Bij vele ouders is een zoon of dochter geboren, er zijn vele huwelijken gesloten en jubilea gevierd. Er was zonne schijn in vele huisgezinnen. Wij kijken daarbij o.a. naar mej. J. Nijmeijer (P.Z.) die ons bedrijf heeft verlaten wegens huwelijk. Zo ook mej. Sjoukje Deventer (D.C.) die op 12 januari in de huwelijks boot is gestapt om samen met haar bruidegom het leven verder door te roeien. Wij wensen deze bruidsparen veel gezondheid. Mej. Krikken (afd. V.A.) is nog net in het oude jaar in de huwe lijksboot gestapt met de heer J. Müller (H.K.) en heet nu voortaan mevr. Müller. Bij de fam. Bergkamp (D.C.) werd een zoon, Ronaldus geboren. Zo werd bij de fam. Zaal (V.A.) een zoon geboren en bij de familie Havik (B.A.) een zoon. Ook bij de fam. Onrust (K.B.) werd een zoon geboren. Wij feliciteren de ouders en hopen dat deze kinderen in de beste gezondheid mogen opgroei en. De meisjes raken op de ach tergrond want er worden allemaal jongens geboren, maar laten wij niet wanhopen want het jaar is I pas begonnen. Op 2 januari was jaar in dienst mevr. Hohenstein-Duin. Dan heb ben wij nog een bruid in ons mid den en wel mej. Fez de Godinez (Linnenkamer). Haar bruidegom Gerard is wat groots op zijn lief Spaans bruidje. Nu nog even een kort overzicht van onze zieken. De heer J. Meijer mag nu zijn werk weer hervatten. De heer De Boer is weer voor hal ve dagen aan het werk. De heer Middelbeek moet nog enige tijd in het ziekenhuis verblijven voor een algehele genezing. De heer P. de Vries gaat nog steeds vooruit. Het wachten is nu op wat de specia list te vertellen heeft. De heer G. Kok heeft nog steeds last van zijn arm. Het allerbeste toegewenst Gerard. De heer De Jong uit Alkmaar is nog steeds wegens ziekte thuis. De heer Leermakers uit Enkhui zen is al vele weken thuis we gens ziekte. Het de heer Schoone wil het nog niet erg vlotten. Ook de heer Broers van het D.C. is nog wegens ziekte thuis. De heer Lui ten moet nog steeds rust hou den. Mevr. Aartsen van de B. A. is nog steeds niet hersteld van haar ongeval. Mevr. Clerc- Ofman kan het werk nog niet hervatten. De heer J. Brehler is al enige weken thuis. Wij wensen al onze zieken thuis en in de ziekenhuizen het allerbeste toe. Na een treinreis van een kleine 44 uur kwamen we in Moskou aan. Op het perron stond reeds de gids van "Intourist" de Russische staats-VVV, die de reizen naar de Sovjet-Unie orga niseert, te wachten. Het was een forse, roodharige, knappe studente van de Lomonossow-universiteit, die ons in perfect Duits welkom heette en zich voorstelde met Jch heisz Kalina". De treinreis was beslist niet te lang en vervelend geweest. Bij Helmstedt zagen wij voor 't eerst een „echte" Rus. Hij stond ge leund tegen een wagon met Frans leger-materieel. Op de halte Frie- derichstrasse, tussen West- en Oost Berlijn was de paspoorten controle zéér intensief en grondig. Onze bagage en vreemd geld werd echter nauwelijks bekeken. Gezellig Op het Ost-Bahnhof in West-Ber- lijn stapten we over op de trein naar Warschau en Moskou. Eerst zaten we nog niet in de goede wa gon, maar in Polen verhuisden we naar de Russische slaapwagen. Deze wagens zijn bijzonder gezel lig, vier „man" per coupé met twee bedden boven elkaar, gordijntjes en een schemerlampje. In deze wagons zitten ingebouwde „samowhaars", it is een Russische theeketel, die in de trein met klei ne bruinkool-briketjes werd ge stookt. Het duurde nogal lang voor de thee bruin was en af en toe kwamen onze Russische me dereizigers voelen of de ketel al warm was. Toen ze klaar was, konden we zoveel koppen kopen als we maar lustten. De prijs was drie kopeken (12 cent) per kop. De thee werd uit een glas gedron ken. dat gevat was in een rijk versierde, soort zilveren houder. Al pratende schoten we door het Poolse land. Nu en dan zagen we een vrouw werken op het land, of een boer met een koe op weg naar de markt. (Op de terugweg heb ben we Warschau nog bezocht, zo dat we toen wat beter met de har telijke en zeer vriendelijke Polen konden kennis maken). Warschau maakte een diepe indruk op ons. Fruit-controle Thee „lurkend" en slapend (het was onze tweede nacht in de trein) reden we Rusland binnen. De eerste nacht in de Duitse Bondsrepubliek hadden we „cou chettes" gehad. De paspoorten controle van de D.D.R. naar Polen was vrij vlot verlopen en we hoopten ook maar, dat het hier in Biest zo zou zijn. De trein stopte en de Russische vrouwelijke douane en mannelijke grenswachters kwamen onze cou pé binnen. In correct Duits wer den de formaliteiten afgehandeld. Alles was Li orde, maar de vrou welijke douane vroeg, of we nog fruit bij ons hadden. Een van ons liet zijn vaderlandse appeltje en zijn bij A.H. gekochte bananen zien. Door één van de dames werd de appel zeer serieus bekeken, de ander stond met de bananen in haar handen wat te lachen. We kregen het fruit echter zonder commentaar terug. Deze controle dient, zoals we later hoorden, om te waken tegen fi*uitziekte. Van smal- naar breedspoor Het veranderen van de wielstel- De heer P. Schipper, werkzaam op het hoofdkantoor, heeft vorig jaar zomer met enkele vrienden een vakantiereis gemaakt naar Polen en de Sowjet-Unie. Zijn indrukken van deze reis heeft hij op papier gezel in een uitvoerig artikel, waarvan wij hier het eer ste deel plaatsen. De foto's, die het verhaal illustreren, zijn even eens van de hand van de heer Schipper. len van Europees smalspoor op Russisch breedspoor verliep on- gevoeld. Mannen lichtten wat luik jes in de vloer op, draaiden aan moeren en „klaar was Iwan". De volgende dag (zondags) zagen we de specifiek Russische, houten huisjes en huizen aan onze ogen voorbij rollen. Vaak in vrolijke kleuren geschilderd, vaak ook van ongeverfde, gemodelleerde boom stammen gemaakt. Het grappige bij deze huizen was, dat alle op trekjes op het erf met een hek of hekje omgeven waren, zelfs het hondehok en de geitestal. Verder stond er op praktisch alle huizen een TV-mast. De TV-toestellen zagen er nogal vreemd uit: net een groot radiotoestel, met in 't midden, ter grootte van een boek, een beeldscherm. Via de uit de afgelopen oorlog zo bekende steden als Minsk en Smo lensk bereikten we zonder veel oponthoud Mockba. Vlot werd on ze bagage in een bus overgeladen en gingen we op weg naar hotel „Berlin", een hotel van zo'n vijf tig jaar oud, niet modem en luxu eus, maar schoon en behoorlijk van accommodatie. Het was nogal in Duitse stijl gehouden en men kon er duur bier uit de D.D.R. kopen. Het was tevens restaurant en er werd veel en goed door de Mos- kovieten gegeten. Bij een strijkje werd op ouderwets aandoende mu ziek gedanst. Heel anders was het dansen, dat wij in Warschau zagen. Daar werd in een op zeer abstracte en origi nele wijze beschilderde kelder op Russische liedjes getwist, voorna melijk door jeugd. Het Kremlin Na onze maaltijd met o.a. een pan- nekoek, gevuld met gemalen vlees, zijn we gezamenlijk naar het Kremlin gewandeld. Daar zagen we o.a. het aflossen van de wacht bij het mausoleum van Lenin. Dit aflossen gaat snel in zijn werk: 's zomers als de klok van de Spaskia-tor en, met rode ster aan de hoofdingang van het Ki-emlin, het hele uur slaat, moeten de soldaten aan weerszijden van de ingang wisselen. De keren, dat we het ge zien hebben, lukte het steeds. Des winters staan zij er een half uur, zo te zien volkomen roerloos. (Wordt vervolgd) 12-12: de heer J. Muller (reclame studio) met mej. H. Krik ken (V.A.) 23-12: de heer Th. Dijst met mej. Z. Slof (retouren afd.); 27-12: de heer J. Schoen (Loon afd.) en mej. R. J". M. Pas sant (planning) 16-1: de heer C. Th. de Jong (fact, contr.) met mej. J. M. Buskermolen; 17-1: de heer F. Arxhoek met mej. H. Groot (fact, conti*.); 27-11 mej. R. Gouweleeuw (O.G.) met de heer W. Luyting. 5-11: Peter, zoon van R. Stoelen- ga (vest. onderz.); 7-ll:Magda, dochter van A. Kooiman (Verz.); 18-11Hendrikus, zoon van J. Lubbers (afd. Verv.); 21-11: Willem, zoon van W. de Haas (org. afd.); 27-11: Herman, zoon van H. Ats- ma (D.C. mag.). De vriendelijke jongedame die u op pagina 1 zo charmant sukses toe wenst in het nieuwe jaar, heeft u waarschijnlijk al eens eerder op gemerkt. Ook in de toekomst zal zij haar „zegje" blijven doen, waarbij haar uiteraard de woorden in de mond zullen worden gelegd door de redaktie. zonder woorden De geestelijke vader van deze jon gedame is de heer G. van Wan rooy, ontwerper, tekenaar en il lustrator. Geert van Wanrooy, de naam waar onder hij beter bekend is, woont in een mooi huis aan de rand van As sendelft, is 47 jaar, gehuwd en heeft twee zoontjes, die, zij het bescheiden, ook at schreden doen op het pad van vaders beroep. De heer Van Wanrooy, geboren in Den Bosch, vertrok op jeugdige leeftijd naar Dordrecht en zocht kontakt met een kunstschilder. Immers, dat was het vak dat hem trok. Aanleg had hij zeker, doch zoals zovele goede kunstschilders, bezat hij onvoldoende koop mansschap hetgeen betekende dat hij zo'n tien jaar bittere armoede heeft geleden. Commerciëler Na deze jaren werd hij echter com merciëler ingesteld en tekende voor een aantal dagbladen, zoals het Leidsch Dagblad, Tubantia en de Dordtenaar, strips en dergelij ke. Voor vele teken- en reklamefilms maakt hij de tekeningen en als u dan weet dat bijv. één stap van zo'n poppetje uit 24 tekeningen be staat, namelijk 12 fases omhoog en idem 12 omlaag, zult u begrijpen hoeveel werk er in zit, om zo'n film te maken, die voor ons in slechts enkele minuten wordt af gedraaid. Van de krant naar de boeken was niet zo'n grote stap en tal van school- en kinderboeken werden door hem van illustraties voor zien. Ook in meer wetenschappe lijke boeken zoals o.a. „Walvissen" van prof. dr. E. J. Slijper vindt men veel tekenwerk van zijn hand terug. Tot zijn 40ste jaar heeft de heer Van Wanrooy voor zich zelf ge werkt. De enorme inspanning en werktijden, die dat met zich mee bracht, dwongen hem, na medisch advies, uit te zien naar een vaste werkgever. „Dollywood" Alhoewel hij nu sinds een aantal jaren bij Joop Geesink's „Dolly wood' werkt, blijkt echter, dat in zijn beroep de tijd niet afgeba kend is. Immers de goede zaken man weet dat reklame het bloed van het huidige zakenleven is. On danks de overstelpende drukte heeft Geert van Wanrooy geen spijt van de hem gekozen levens weg. Een levendig beroep met veel afwisseling en wat belangrijk voor hem is, het is scheppend werk. MIn de goot" Na de gebruikelijke schoolopleiding is hij één van die kleine groep kunstenaars in wording, die het niet zochten op een kunstnijver heidsschool of de Academie voor G. van Wanrooij zelfportret Kunsten en Wetenschappen. Heel populair schetste hij ons, dat 10 jaar „in de goot" liggen, de beste leerschool is. Immers wanneer je van de Aca demie komt dan heb je inderdaad veel theorie opgedaan. Je hebt veel dingen zonder meer overgenomen, hetgeen betekent dat je geheel op nieuw moet beginnen, namelijk het brengen van je eigen stijl. Naast een druk bezet leven vindt Geert van Wanrooy ook nog, zij het op bescheiden schaal, gelegen heid voor z'n hobby's. Deze liggen bijna vanzelfsprekend ook op 't ar tistieke terrein, namelijk het ont werpen van zijn meubilair, schil deren, modelleren en miniatuur spoortreinen. Deze laatsten koopt hij echter niet kant en klaar, maar als bouwpakket. Ook hier komt weer het zelf creëren, het zelf doen naar voren.

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 4