„Detailhandel heeft me altijd sterk aangetrokken „Nieuws uit de divisies Korrespondenten ZILVEREN JUBILARIS Accent verlegd Maximum bedrag rentetoeslag spaarfonds verhoogd tot f 390, AH-FLITSEN 3 1 i BIJNA ongemerkt is de AH-Flit- sen in 1963 verrijkt met een nieuw element, het „Nieuws uit de Divisies". Dit onderdeel is niet toevallig ontstaan. Het is een be wuste poging om persoonlijk nieuws en feiten van plaatselijk of regionaal belang zodanig te bren gen, dat lezers, die er in geïnteres seerd zijn het gemakkelijk kunnen vinden. DEZE ontwikkeling lijkt ons een logisch uitvloeisel van de or ganisatievorm, die het bedrijf heeft gekregen. Het is uitgesloten, alle mensen in het steeds groter wor dend bedrijf te kennen, binnen de eigen divisie of het eigen rayon is de kans daarop aanmerkelijk gro ter. VOOR het verzamelen van dit divisie-nieuws hebben wij de enthousiaste medewerking verkre gen van een aantal heren, die zich bereid verklaarden, een taak als korrespondent voor A.H.-Flitsen op zich te nemen. Van de resulta ten van hun werk hebt u reeds ge deeltelijk kennis kunnen nemen. Enkele heren starten in dit of het volgende nummer. ZIJ zullen zich echter pas dan volledig kunnen ontplooien, wanneer zij op medewerking van velen kunnen rekenen. Wij doen dan ook graag een beroep op u, om nieuwtjes aan de korrespon den door te geven. Daardoor kunt u zelf meewerken aan een zo le vendig mogelijk maken van het personeelsorgaan. OOK verzoeken om artikelen, die uw speciale belangstelling heb- ben, kunt u aan deze heren door geven. Zij bespreken deze dan gaarne met de redactie, die der- gelijke suggesties altijd zeer op - prijs stelt. Wij menen als altijd op uw medewerking te mogen reke nen. Redactie. Dit zijn de korrespondenten voor A.H.-Flitsen 2_ W. J. Appel, p.a. Divisie S.M. I, Westzijde 26, Zaandam. N. v. d. Brink, p.a. Divisie Utrecht, 'n Biltstraat 204, Utrecht. 'n L. N. Didden, p.a. Divisie Haarlem, re Baan 17, Haarlem. P. Jonkergouw, p.a. Divisie Rotter dam. Delftselaan 17c, Rotterdam. P. Kerkhoff, p.a. Divisie Arnhem, Ir. van Muylwijkstraat 25 n, Arnhem. H. Malag, Rayon Zuid, adres: Pastoor van Eysstraat 42, Geleen. J. Manuel, p.a. Divisiekantoor Am sterdam H, De Lairessestr. 156, Amsterdam. K. Romp, p.a. Divisie S.M. III, i'r Roostenlaan 116, Eindhoven. jrfM. de Rijke, p.a. Divisie S.M. II, jeir. Westzijde 26, Zaandam. i?.7 de Wever, Divisie Amsterdam I, i.a. Herengracht 573, Amster- -dam. JI. Wijma, Rayon Noord/Oost, adx-es: Dracht 9, Heerenveen. JN ons vorig nummer maakten wij melding van een nieuwe taakverdeling tussen de heren J. Legerstee en J. van Meer, beiden lid van de directie. In aansluiting aan hetgeen de heer J. Legerstee hieromtrent schrijft, hadden wij nog een gesprek met de heer J. van Meer, waarbij wij ons ten doel stelden u nader met hem te doen kennismaken. Vier jaar geleden kwam de heer J. van Meer bij Albert Heijn. In die jaren hield hij zich achtereenvol gens bezig met de bedrijfsorgani satie, het directie-secretariaat en met de opbouw en leiding van het directoraat O.B. O. (ontwikke ling, bouw en opleiding). Nu is dan vanaf 1 januari het beheer van de filialen zijn werkterrein geworden. De heer Van Meer komt er rond voor uit, dat hij met pijn in het hart het werk van O. B. O. heeft losgelaten. Bij zijn komst in het bedrijf was de „revolutie in de detailhandel" juist aan het los branden. Dit onderwerp boeide de heer Van Meer reeds geruime tijd in hevige mate, omdat hij er tij dens reizen in Amerika al veel De heer J. van Meer. van had gezien. Het was de direc tie toen al duidelijk, dat een doel treffend apparaat nodig was, dat op grote sóhaal vestigingsonder- zoeken kon verrichten, bouwter reinen en panden moest zoeken en verwerven, grote bouwprojecten onderhanden kon nemen, bestaan de filialen kon moderniseren en mensen kon vormen voor nieuwe taken. Het opbouwen van dit on misbare apparaat werd de taak van de heer Van Meer. „Dat begon nu allemaal gestalte te krijgen", zegt hij „en daarom laat ik het nu met moeite los. Maar daartegenover boeit het mij ook sterk, me te gaan bezig hou den met zaken, die wederom nieuw voor me zijn". Nieuwe dingen Nieuwe dingen aanpakken is voor de heer Van Meer trouwens al meer aan de orde geweest. Het be hoort een beetje tot zijn natuur. Een belevenis was het voor hem, toen hij 35 jaar geleden, 5 jaar oud op dat moment, van het lan delijke Haarlemmerliede verhuisde naar Amsterdam. Daar doorliep hij de lagere en middelbare school en studeerde er 3 jaar psycholo gie. De studentenstaking in de oorlog brak deze studie abrupt af. Na de oorlog kwam hij terecht bij een Zwitsers/Amerikaans bedrijf, een combinatie van fabrieken, die diesels en generatoren op de markt bracht. De heer Van Meer werd exportmanager voor het Midden-Oosten en later voor het Verre-Oosten met als standplaat sen Zürich en Amsterdam. In deze periode, die eindigde in 1951, was hij in de gelegenheid zijn blik te verruimen door zakenreizen naar Zuid- en Midden-Amerika, Cana da, het Midden- en Verre Oosten. Ook geheel nieuwe taken wacht ten hem bij het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, waar hij werkzaam was van 1951 tot 1959. Zijn voornaamste taken waren daar problemen van organisatori sche aard en de opbouw van het cursuswezen, dat begon met de opleiding van personeelschefs. Opleiding en vorming „Opleiding en vorming", vertelt de heer Van Meer, „hebben altijd mijn bijzondere belangstelling ge had, omdat ik geloof, dat dit as- pekt van het ondernemen één van de belangrijkste is. Ik ben dan ook blij, dat ik ook nu weer daaraan zelf veel aandacht kan blijven be steden. Op dit terein moet nog veel gebeuren, maar veel is ook al tot stand gekomen. Het gaat mij er daarbij vooral om, de vele slui merende krachten, die een bedrijf als het onze kennelijk heeft los te maken en in de goede richting te leiden. De opleiding van de S.M.B.D.'s heeft bewezen, dat dit succesvol kan zijn. Het is nodig, dat wij als directie een zo goed mogelijk in zicht hebben in de eisen die wij in de toekomst aan deze medewer kers moeten stellen, zodat wij die maatregelen kunnen nemen om de mensen voor hun toekomstige taak gereed te maken. Het is na tuurlijk vanzelfsprekend dat de mensen de bereidheid moeten heb ben zich hiervoor in te spannen. Dit vraagt grote opofferingen van bedrijf en mensen. Overigens mag men niet de vergissing begaan om Op 31 januari 1939, 's morgens om 8 uur, begon de heer H. Kampen, nu bedrijfsleider van filiaal Gro ningen, Verlengde Hereweg, met zijn eerste karwei bij Albert Heijn een etalage leeg halen en weer voorzien van een nieuwe uitstal ling. Hij viert dus deze week zijn zilveren jubileum. Dat was in filiaal Herestraat te Groningen, waar hij zijn eerste leerjaar doormaakte. In de oorlog („barre tijd meegemaakt", schrijft de heer Kampen) werkte hij in Leeuwarden. Op 2 november 1945 ging hij te rug naar Groningen; nu is hij be drijfsleider van filiaal Verlengde Hereweg, dat in 1959 tot Z.B. werd omgebouwd. Dit laatste heeft de heer Kampen nooit betreurd. te denken dat opleiding altijd ge richt moet zijn op een andere funktie. Het is evenzeer voorbe reiding op veranderingen die er in de bestaande funktie gaan optre den. Zo zal er nu een zwaar accent moeten liggen op het gaan mee denken over eigen problematieken. Opleiding en alles wat er mee sa menhangt is dan ook niet minder een zaak van planning op lange termijn dan bijvoorbeeld het vesti gingsbeleid". Toekomst Wij hadden een stille hoop, nog iets los te kunnen krijgen over de plannen voor de nabije toekomst, maar verder dan: „Dat komt nog wel, ik ben me volop aan het oriënteren", konden wij begrijpe lijkerwijs niet komen. Wel vernamen wij nog, dat de heer Van Meer grote waarde hecht aan het zich verdiepen van het geen er zich rondom het bedrijf in de maatschappij afspeelt. In het bijzonder algemene politieke vraagstukken hebben zijn belang- steling, zowel economisch als so ciaal. In dit verband merkt de heer Van Meer op, dat de werkgever van vandaag zich bewust dient te zijn van zijn maatschappelijke ver antwoordelijkheid De zich wijzi gende struktuur van de maat schappij maakt een oriëntering en een zich open stellen nodig. Veel lezen is daartoe noodzaak, maar voor hem geen noodzakelijk kwaad: hij doet het graag, al we ten wij niet, of zijn vier kinderen hun vader daartoe altijd voldoende tijd en rust gunnen. Uit eerdere mededelingen hebt u vernomen, dat met Ingang van 1 januari j.l. een herverdeling van een aantal directie-taken heeft plaats gevonden. Tengevolge hier van heb ik een deel van mijn direc toraat, en wel het beheer van de filialen overgedragen aan de heer J. van Meer. In de tweede helft van februari en begin maart hoop ik de heer Van Meer, voor zover dit nodig is, per soonlijk aan de bedrijfsleiders voor te stellen. In een aantal plaatsen zullen daartoe bijeenkomsten wor den belegd. Het doet altijd een beetje pijn om werk, dat jarenlang je zorg heeft gehad, te moeten afstaan, vooral wanneer 't met zoveel persoonlijke relaties verweven is. Ook met mij is dat zo. De meesten van u wisten reeds, dat de hoe veelheid werk en de daarvoor be nodigde aandacht met de snelle groei van het bedrijf steeds grotere vormen aannam. Deze herverdeling van taken zal voor u het voordeel bieden, dat de heer Van Meer zijn onverdeelde aandacht aan uw da gelijkse taak zal kunnen schenken. Het belangrijkste deel van mijn werk, de leiding over het directo raat verkoopontwikkeling, zal rechtstreeks gericht zjjn op de filialen. Van een afscheid is dan ook beslist geen sprake, alleen het accent is verlegd. Uw verrichtingen en dan met 'nog' iets meer accent op uw omzet, zal ik met grote belangstelling blijven volgen. J. Legerstee. De Raad van Bestuur heeft besloten het maximumbedrag van de rentetoeslag, welke aan de spaarders bij de Stichting Spaarfonds Albert Heijn wordt gegeven, te verhogen van 350,— op 390,-. In verband hiermede en naar aan leiding van de vragen, die regelmatig gesteld worden over deze spaarrege ling, zij het volgende opgemerkt: Iedere medewerker van Albert Heijn kan aan de spaarrege ling van de Stichting Spaar fonds Albert Heijn deelnemen. Inlagen en terugbetalingen kunnen geschieden bij alle fi liaalhouders van Albert Heijn. Eenmaal per periode van vier weken worden, wegens ver richte inlage of gedane terug betalingen aan de spaarders saldobiljetten verstrekt. Te rugbetalingen kunnen uitslui tend plaatsvinden op vertoon van het laatste saldobiljet. De rente over inlagen bij het Spaarfonds bedraagt 3,9 per jaar. Deze rente wordt aan het einde van het jaar op de spaarrekening bijgeschreven. Bovendien wordt, zodra de al gemene vergadering van aan deelhouders van Albert Heijn N.V. de dividend-uitkering op de gewone aandelen heeft be kend gemaakt (begin juli), een toeslag op de gekweekte rente gegeven. Deze toeslag be draagt 20 over het rentebe drag voor elk geheel procent dividend, dat op de gewone aandelen zal worden uitgekeerd boven 5 Voorbeelden: zonder woorden De heer H. Kampen: 25 jaar in dienst. Dividenduitkering 5 of min der: rentetoeslag: nihil. Dividenduitkering 8%: rente toeslag: 60 Dividenduitkering 10%: rente toeslag: 100 Dividenduitkering 12%: rente toeslag: 140 Met ingang van 1 januari 1964 is bepaald, dat maximaal een bedrag van 390,per jaar aan toeslag zal worden uitbe taald (dit was 350, Ingevolge een beschikking van de Inspectie der Belastingen moeten van deze toeslag de loonbelasting en premie sociale wetten worden ingehouden. Het is evenwel mogelijk de toeslag vrij te houden van deze inhou dingen. De rentetoeslag moet dan op een bijzondere, even eens op uw naam gestelde „bij zondere spaarrekening" bij de Stichting Spaarfonds Albert Heijn worden gestort. Over het tegoed op deze bijzondere spaarregeling kan gedurende vijf jaar niet worden beschikt. Bij wijze van uitzondering is opname van deze gelden binnen vijf jaar wel mogelijk: 1. bij overlijden en emigratie; 2. indien de opgenomen gelden worden besteed ten behoeve van: a. uitgaven ter verwerving van onroerend goed; b. aflossingen op hypothe caire leningen; c. uitgaven ten behoeve van verbetering van het eigen huis, indien de kos ten van deze verbetering ten minste een bedrag van 500,- belopen; d. uitgaven, die gedaan zijn in de drie maanden vóór en drie maanden na het sluiten van het huwelijk; e. voldoening van premies van levensverzekering. Wanneer u van deze winst- delingsspaarregeling gebruik wenst te maken, dient u een verklaring te tekenen, die ver krijgbaar is bij de personeels chef van uw divisie. Wanneer u geen bijzondere spaarrekening hebt, wordt de extra rente, na aftrek van loon belasting en premie sociale wetten, op uw gewone spaar rekening bijgeschreven,

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 3