u Reiservaringen in Oost-Europa (I) THEEDRINKEN OP DE GRENS VAN POLEN EN RUSLAND Worst met boerenkool AH kleuren te water Praet-varia1 NIEUW E ARTIKELEN ?A°- bes. Ten geleide I KOFFIEGESCHIEDENIS IN BLIK onderhandelingen 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 21e jaargang - No. 1 Januari 1961 Verantwoordelijke eindredacteur: F. BRANDSMA Redacteuren: J. J. M. van der Meer, G. C. Kortleve en J. C. Voskamp. Public Relations: Bureau G. J. van Hulzen, Scheveningen. Aan dit nummer werkten mee: P. Jonkergouw, P. Kerkhof, H. Wijma, L. N. Didden, H. Malag, N. v. d. Brink, S. Eusman, P. Schipper, G. van Wanrooy, G. A. de Groote, P. Schotsman, A. Smout. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché'sZaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Na een treinreis van een kleine 44 uur kwamen we in Moskou aan. Op het perron stond reeds de gids van "Intourist de Russische staats-WV, die de reizen naar de Sovjet-Unie orga niseert, te wachten. Het was een forse, roodharige, knappe studente van de Lomonossow-universiteit, die ons in perfect Duits welkom heette en zich voorstelde met „Ich heisz Kalina". De treinreis was beslist niet te lang en vervelend geweest. Bij Helmstedt zagen wij voor 't eerst een „echte" Rus. Hij stond ge leund tegen een wagon met Frans leger-materieel. Op de halte Frie- derichstrasse, tussen West- en Oost Berlijn was de paspoorten- controle zéér intensief en grondig. Onze bagage en vreemd geld werd echter nauwelijks bekeken. Gezellig Op het Ost-Bahnhof in West-Ber lijn stapten we over op de trein naar Warschau en Moskou. Eerst zaten we nog niet in de goede wa- gon, maar in Polen verhuisden we naar de Russische slaapwagen. Deze wagens zijn bijzonder gezel- lig. vier ..man" per coupé met twee bedden boven elkaar, gordijntjes ggw-v' wieg en een schemerlampje. 1 In deze wagons zitten ingebouwde dereizigers voelen of de ketel al „samowhaars" dit is een Russische warm was. Toen ze klaar was, theeketel, die in de trein met klei- konden we zoveel koppen kopen ne bruinkool-briketjes werd ge- als we maar lustten. De prijs was stookt. Het duurde nogal lang drie kopeken (12 cent) per kop. voor de thee bruin was en af en De thee werd ujt een glas gedron- toe kwamen onze Russische me- keI1| dat gevat was in een rijk I versierde, soort zilveren houder. I Al pratende schoten we door het I Poolse land. Nu en dan zagen we een vrouw werken op het land, of I een boer met een koe op weg naar H de markt. (Op de terugweg heb ben we Warschau nog bezocht, zo- j dat we toen wat beter met de har- - j&gmfgBBr tclijke en zeer vriendelijke Polen - konden kennis maken). Warschau i -,:wkte een diepe indruk op ons. U '"ik" was onze tweede nacht in de I trein) reden we Rusland binnen. De eerste nacht in de Duitse - ft Bondsrepubliek hadden we „cou- chettes" gehad. De paspoorten controle van Oost-Duitsland naar Polen was vrij vlot verlopen en we hoopten ook maar, dat het hier in Brest zo zou zijn. De trein stopte en de Russische vrouwelijke douane en mannelijke wrenswachters kwamen onze cou pé binnen. In correct Duits wer den de formaliteiten afgehandeld. Alles was in orde, maar de vrou welijke douane vroeg, of we nog fruit bij ons hadden. Een van ons liet zijn vaderlandse appeltje en zijn bij A.H. gekochte bananen zien. Door één van de dames werd de appel zeer serieus bekeken, de ander stond met de bananen haar handen wat te lachen. We kregen het fruit echter zonder commentaar terug. Deze controle dient, zoals we later hoorden, om te waken tegen fruitziekte. „Hoe komt u daaraan?" vroeg de verbaasde cassière in de supermart van Oss en zij wees op stronken boerenkool. „Die heb ik gewoon bij de worst meegenomen"zei de me vrouw, die er geen erg in had gehad, dat deze stronken als entourage dien den voor de worsten. Om deze „super- vergissing" werd overigens hartelijk gelachen. Bovenstaand artikel stond in het blad „De Sirene" uit Oss. Com mentaar geheel overbodig. Van smal- naar breedspoor Het veranderen van de wielstel- De heer P. Schipper, werkzaam op het hoofdkantoor, heeft vorig jaar zomer met enkele vrienden een vakantiereis gemaakt naar Polen en de Sowjet-Unie. Zijn indrukken van deze reis heeft hij op papier gezet in een uitvoerig artikel, waarvan ivij hier het eer ste deel plaatsen. De foto's, die het verhaal illustreren, zijn even eens van de hand van de heer 1^Schipper len van Europees smalspoor op Russisch breedspoor verliep on- gevoeld. Mannen lichtten wat luik jes in de vloer op, draaiden aan moeren en „klaar was Iwan". De volgende dag (zondags) zagen we de specifiek Russische, houten huisjes en huizen aan onze ogen voorbij rollen. Vaak in vrolijke kleuren geschilderd, vaak ook van ongeverfde, gemodelleerde boom stammen gemaakt. Het grappige bij deze huizen was, dat alle op trekjes op het erf met een hek of hekje omgeven waren, zelfs het hondehok en de geitestal. Verder stond er op praktisch alle huizen een TV-mast. De TV-toestellen zagen er nogal vreemd uit: net een groot radiotoestel, met in 't midden, ter grootte van een boek, een beeldscherm. Moskou Via de uit de afgelopen oorlog zo bekende steden als Minsk en Smo lensk bereikten we zonder veel oponthoud Moskou. Vlot werd on ze bagage in een bus overgeladen en gingen we op weg naar hotel „Berlin", een hotel van zo'n vijf tig jaar oud, niet modern en luxu eus, maar schoon en behoorlijk van accommodatie. Het was nogal in Duitse stijl gehouden en men kon er duur bier uit Oost-Duitsland kopen. Het was tevens restaurant en er werd veel en goed door de Moskovieten gegeten. Bij een strijkje werd op ouderwets aan doende muziek gedanst. Heel anders was het dansen, dat wij in Warschau zagen. Daar werd in een op zeer abstracte en origi nele wijze beschilderde kelder op Russische liedjes getwist, voorna melijk door jeugd. Het Kremlin Na onze maaltijd met o.a. een pan- nekoek, gevuld met gemalen vlees, zijn we gezamenlijk naar het Kremlin gewandeld. Daar zagen we o.a. het aflossen van de wacht bij het mausoleum van Lenin. Dit aflossen gaat snel in zijn werk: 's zomers als de klok van de Spaskia-toren, met rode ster aan de hoofdingang van het Kremlin, het hele uur slaat, moeten de soldaten aan weerszijden van de ingang wisselen. De keren, dat we het ge zien hebben, lukte het steeds. Des winters staan zij er een half uur, zo te zien volkomen roerloos. In dit Kremlin ligt Lenin opge baard. Dit mausoleum is dan ook een nationale en internationale be devaartplaats geworden. Achter het gebouw zijn de massagraven van de revolutionairen, gevallen op het Rode plein en de graven van andere hoge partijmensen en rege ringsleiders met him borstbeeld. (Wordt vervolgd) Deze foto toont de nieuwe ar tikelen, die deze maand voor het eerst gebracht zullen worden. Het van links naar rechts: Truffelino een bonbon met een vulling op basis van room boter en cacao. Het geheel gecouvreerd met melkcho colade. Boomstammetje melk- en pure chocolade in een handig formaat gecombineerd. Noisette. Herinnert U zich nog de jubileumbonbonnière Deze was gevuld met pastilles van hazelnootpatéchocolade. (Gebrande hazelnoten, tot een pasta gemalen en als zodanig verwerkt door on ze melkchocolade). Deze zelfde chocolade wordt nu gebracht onder de naam „Noisette" in de vorm van een halve hazelnoot. T ONEN en prijzen zijn de laatste maanden in onze kranten dagelijks terugkerende onderwerpen, die meer dan in het verleden in het brandpunt van de belangstelling staan. De prijzen willen wij thans buiten beschouwing laten, wel willen wij nog een over zicht geven van de loonsituatie. :ult zich herinneren, dat in no- De A.H .-kleuren wapperen niet alleen aan de gevels van onze filialen. Ook op waterwegen en in havens is het A.H.-embleem een vertrouwd beeld geworden. Schipper E. Verschuur van het 403 ton metende motorschip „Henri" vaart met onze vlag in de mast van Nederland naar België. De lading bestaat uit piekijzer, steenkolen en ertsen. Op de terugweg worden onder meer stenen meegenomen voor de bouw van de Coentunnel en Delta werken. vember met grote krantenkoppen werd gemeld, dat er een loonsverho ging van 10% zou komen. Soms stond er nog bij: „Per 1 januari 1964" en dit laatste was maar ten dele waar. TN november werd binnen de Stich ting van de Arbeid door de ver tegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties een akkoord gesloten, dat o.a. beoogde een richtlijn te geven voor de ontwikkeling van de C.A.O.-lonen in 1964. "T|AARBIJ werd een aantal speciale afspraken gemaakt, waarvan voor ons het volgende van belang was. Er werd nl. afgesproken, dat de lonen in bedrijfstakken, waarvan de C.A.O. afliep na 1 januari 1964, met ingang van deze datum met 5 mochten worden verhoogd. Verder nog, dat C.A.O.'s, die na 1 april 1964 zouden aflopen, bij wijze van uitzondering per 1 april vernieuwd mochten wor den. AT OOR onze bedrijfstak zou de C.A.O. lopen tot en met 31 mei 1964. Van de gelegenheid tot 5% loonsverhoging per 1 januari j.l. is gebruik gemaakt, nadat hierover over eenstemming was bereikt tussen werk gevers en werknemers, TNTUSSEN zijn de onderhandelin- gen over een C.A.O.-herziening per 1 april a.s. begonnen. Deze ver keren nog in een pril stadium, zodat verdere mededelingen nog niet moge lijk zijn. N elk geval zal in deze onderhan- delingen moeten worden overeen- gekomen, wat er verder met de lonen gaat gebeuren. Zodra de resultaten bekend zijn, volgen hierover nadere mededelingen. i Gelezen in Elsevier s Praet-varia: I „Albert In Hel Binnenhof een advertentie: j EEN FLINKE VERKOPER VRAAGT ALBERT HEIJN f voor de afdeling kruidenierswaren hv haar nieuwe Supermart te Voorburg Vragen is gemakkelijk, maar krijgein is de kunst. Zou Albert het doen?. ■I Enige weken geleden kregen wij ee koffieblik anno 1939 in handen (links In feite was deze koffie van Albei Heijn de voorloper van de teger woordig zoveel verkochte vacuun koffie (rechts)

Personeelsbladen | 1964 | | pagina 2