Topprestaties waren mogelijk dankzij hechte samenwerking Kontakt tussen verkoop- en produktiesektor belangrijk Meer verantwoordelijkheden aan personeel Organisatie wijzigingen 1 miiiiiiiMnvii De heer A. Heijn over het afgelopen jaar: TEN GELEIDE- Hanny Fait Caissière van 1963 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Zaan-editie 20e Jaargang December 1963 „De hoge eisen die de ontwikkeling van de detailhandel aan de organisatie van het bedrijf stelt waren in 1963 van grote invloed op ons beleid." zegt de president-direkteur, de heer A. Heijn. „Wij bevinden ons in een overgangsperiode van persoonlijke' verkoop naar massa' verkoop Zelfbediening, marktonderzoek, reclame, computers, verpakkings machines, transportsystemen, ar beidsanalyse, opleiding van kader en werkmethodeverbetering dienen allen om massadistributie mogelyk te maken. De coördinatie van voorbereiding en uitvoering in de verkoopsektor en in de produktie- en distributie- sektor, alsook tussen verkoop en produktie/distributie zal steeds be langrijker gaan worden. Tegen deze achtergrond, zo ver volgt de heer Heijn, dient u de wij zigingen in de organisatie en het beleid voor de toekomst te beschou wen. Op zichzelf bestaat er geen principieel verschil t.a.v. de reor ganisaties uit het verleden, die eveneens de aanpassing van een sterk groeiend bedrijf tot doel hadden. Wat de filialenorganisatie betreft vindt reeds enkele jaren een stre ven naar decentralisatie plaats. Geheel overeenkomstig dit beleid is dan ook de herindeling van de divisieorganisatie, en is het be wust streven naar het opstellen en hanteren van de juiste 'spelregels'. Lr is inderdaad een essentieel ver schil tussen de taak van de huidi ge bedrijfsleider en die van vroe ger. Tegenwoordig is hij zelf pri- en Zwanenburg (voormalig Hoeve N.V.), en de Centrale Model Sla gerij te Amsterdam, het groenten distributiecentnjm te Rotterdam en aan de stafgroep onder leiding van ir. W. A. Terugblikkend op 1963 stelde de heer Heijn dat het marktaandeel, wat betreft het detailbedrijf, ver der kon worden vergroot. Behalve aan het suksesvol verloop van de P.M.C.-aktiviteiten, is dit mede in belangrijke mate te danken aan de verbouwing van een groot aan tal bedieningszaken en de opening van het record aantal van 9 Su- permarts, waardoor het totaal aan tal S.M.'s op 27 is gebracht. Traditiegetrouw plaatsen wij ook dit jaar in het decem bernummer van Flitsen interviews met onze president- direkteur en met leden van de Raad van Bestuur. Op deze pagina vindt u de gedachten van de heren A. Heijn. Ir. H. Glazenburg en G. J. Heijnbetreffende de bereikte resul taten in het afgelopen jaar en de verwachtingen voor 1964. De Redaktie. Maar niet alleen in deze sektoren, zo vervolgt de president-direkteur, zijn rekords gebroken dankzij goe de prestaties. Velen hebben naar hun vermogen getracht van 1963 een 'goed jaar' te maken. Deze waardering geldt ook voor de hou ding van de werknemers bij A.H. gedurende de loononderhandelin gen. Het wederzijds vertrouwen, dat in de afgelopen jaren, dankzij het juist funktioneren van de On dernemingsraad en de Contact commissies, is opgebouwd, heeft hiertoe stellig bijgedragen. Om ook in de toekomst tot sukses- sen te kunnen komen, is het nood zakelijk dat wy met elkaar blyven streven naar nieuwe rekords, die alleen door hechte samenwerking I kunnen worden bereikt. De heer A. Heijn. mair verantwoordelijk voor de gang van zaken in zijn winkel. Hierbij wordt hij gesteund door de divisieleider met zijn specialisten. De produktiesektor, zo stelt de president-direkteur, zal zich moe ten kunnen aanpassen aan de ont wikkelingen in de verkoop. Hier toe zal ir. H. Glazenburg direkt leiding geven aan de bedrijfsleiders van het produktiebedrijf en het distributiecentrum te Zaandam, de produktiebedrijven te Amsterdam De produktiesektor, zo zegt ir. H. Glazenburg, vormt één van de pijlers van Albert Heijn. Naast de bekende voordelen van kwaliteits beheersing en onafhankelijkheid, hecht ik veel waarde aan het voor deel van korte communicatielijnen tussen verkoop en eigen produktie bedrijven. Juist in verband met de storm- samenwerking tussen de produk- achtige ontwikkeling in de verkoop- tiebedrijven te Zaandam en die in methoden kan het bezit van een Amsterdam en Zwanenburg (voor- eigen produktie-apparaat van beslis- malig Hoeve N.V.) gestalte heeft gekregen. In onderling overleg is o.a. overeenstemming bereikt over de afstemming van de produktie- programma's. De stijgende omzetten in groenten en fruit konden het afgelopen jaar l slechts met moeite in de huidige bedrijfsruimte te Rotterdam wor den opgevangen. Besloten werd tot een uitbreiding van de bestaande ruimten welke in het begin van 1964 gereed komen. Ook in het Distributie Centrum te Zaandam zal door het aanbrengen van enkele technische veranderin gen de gewenste capaciteitsverho ging kunnen worden bereikt. On danks de wat moeizame vuurdoop van het Distributie Centrum zijn de aanloopmoeilijkheden mede dankzij goede samenwerking van het personeel, snel overwonnen en i werden in 1963 steeds goede pres taties geleverd. In het afgelopen jaar kon een be- De achtergrond van de reorganisatie is aldus de heer G. J. Heyn dat verkoopvoorbereiding en filiaalapparaat door de grote groei van het bedrijf steeds grotere aandacht vragen, waardoor het nookzakelijk werd geacht ze in afzonderlijke direktoraten onder te brengen. Vanzelfsprekend is deze gedachte dat ook in onze branche een dui niet van de laatste maanden. De delijke tendens waarneembaar is instelling van divisies, waarmede van stijgende loonkosten. Deze ca. 3 jaar geleden een aanvang is kosten dienen in hoofdzaak te gemaakt, getuigde hiervan reeds, worden opgevangen door verhoog- Ten aanzien van deze divisies is de produktiviteit, zoals ook in de aldus de heer G. J. Heijn de industrie gebeurt door mechanise- uiteindelijke vorm nog niet geheel ring en automatisering. i In dit verband kunnen wij noemen de centrale-modelslagerij, die tot een aanmerkelijk grotere efficien cy kan gaan leiden. Hetzelfde geldt voor de kaas en vleeswaren, die Albert Heijn over enkele maanden in Amsterdam verpakt hoopt te kunnen leveren. Het is duidelijk dat bij centralisatie van deze werkzaamheden op één punt een grotere mate van mechanise ring mogelijk is dan wanneer de werkzaamheden in enkele filialen afzonderlijk moeten plaats vinden. Ondertussen blijft het ook noodzake lijk in de winkels en met name in de grote winkels attent te blijven op mogelijkheden de efficiëncy te bevor deren. Albert Heijn hoopt op deze wijze te bereiken dat enerzijds de klant daarvan kan profiteren door zo laag mogelijke prijzen en anderzijds het personeel door de best mogelijke arbeidsvoorwaarden. De heer G. J. Heijn. i langrijke vergroting van de hoe veelheid te distribueren goederen Ir. H. Glazenburg. sende betekenis zijn voor de wijze van distributie. Als voorbeeld zou ik willen noe men de behoefte aan geprijsde ar- worden gerealiseerd tikelen in de Supermarts. Maar woraen gereauseera. ook b.v. het bezit van een eigen Op zichzelf is de voortdurende aan- Centrale Model Slagerij, zoals wij passing van de produktiecapaciteit die nu krijgen in Amsterdam, biedt een gezond verschijnsel, zo zegt ir. ons direkte voordelen betreffende j Glazenburg. Een bedrijf dient voort- de wijze van verkoop. Van veel be- durend te groeien. Groei brengt niet tekenis voor de toekomst is dusalleen uitbreiding van het machine een efficiënt kontakt tussen de park en gebouwen met zich, maar te- verkoop en de produktiesektor. vens de indiensttreding van veel Belangrijk waren in dit verband in nieuwe mensen. Hen effektief in te 1963 de aktiviteiten op het gebied i schakelen in de bestaande strukturen van produktontwikkeling en kwa- i is van wezenlijk belang, en zal mede liteitsbeheersing. Eveneens verheu- bepalend zijn voor het verloop van gend is het feit, dat in 1963 de de nieuwe ontwikkelingen. gevonden. Ook hierin is nog een ontwikkeling waar te nemen die gaat naar een grotere decentrali satie. Deze dient naar mijn me ning niet op te houden bij de di visieleider, doch geleidelijk verder te worden voortgezet naar de be drijfsleider, die op zijn beurt bin nen het filiaal ook zal moeten streven naar het geven van gro tere verantwoordelijkheden aan zijn personeel. Grote waarde hecht ik in dit ver band aan vorming en opleiding in alle geledingen van de organi satie. Deze is immers een voor waarde om de medewerkers in staat te stellen grotere verant woordelijkheden te aanvaarden. Wat de sector non-foods betreft. Wij zijn, zo zei de heer Heijn, te vreden over de omzetontwikkeling in deze assortimentsgroepen, maar het zal nog wel enkele jaren duren, voordat wij ons hierin net zo thuis voelen als in ons traditionele assor timent. Over de efficiency in de verkoop stelt de heer Heijn: algemeen be kend mag worden verondersteld Albert Heijn stelt zich ten doel artikelen te distribueren, noodza kelijk voor de eerste levensbe hoeften. Hieronder dienen niet slechts levensmiddelen te worden verstaan, doch ook de zgn. non food artikelen. Mejuffrouw Hanny Fait uit filiaal Waalwijk heeft op 20 november j.l. de titel „Caissière van het jaar 1963" veroverd. Ruim 200 caissières uit het gehele land, zowel uit de Z.B.'s als de S.M.'s waren naar het Hilton Ho tel in Amsterdam gekomen om in een sportieve strijd onderling uit te maken, wie het recht had op deze titel. Voor deze wedstrijd is veel werk verricht door organisatoren en jury-leden, die er nu voor het derde achtereenvolgende jaar in geslaagd zijn alles feilloos te doen verlopen. De ontwikkeling van de detailhan del gaat steeds meer eisen stellen aan de organisatie van ons bedrijf. De overgang van de „persoonlijke" naar de „massa" verkoop en de grote uitbreiding van het assorti ment maken, dat zowel de voorbe reiding als de uitvoering van het werk steeds ingewikkelder gaan worden. De coördinatie van voorbereiding en de uitvoering in de verkoopsek tor, alsook produktie en distribu tie zal steeds belangrijker gaan worden. Om de geschetste ontwik keling zoveel mogelijk voor te blij ven heeft de direktie besloten enige principiële wijzigingen aan te brengen in de organisatie van ver koop- en produktie-distributie. De z.g. Marketing-groep onder lei ding van de heer G. J. Heijn zal gesplitst worden in 2 delen nl. in Verkoop onder leiding van de heer J. Legerstee en de filiaalleiding onder leiding van de heer J. van Meer. De produktie-distributiegroep o.l.v. ir. H. Glazenburg zal een zodanige vorm krijgen, dat de heer Glazen burg direct leiding geeft aan de bedrijfsleiders van de produktiebe drijven en distributiecentra en aan ir. W. A. Eggers, die verantwoor delijk is voor de planning op lange termijn en daartoe de beschikking heeft over de stafafdelingen Per soneelszaken, Organisatie en Tech nologische Research en ontwikke ling (T.R.O.). Het direktoraat O.B.&O. zal in verschillende delen worden ge splitst en als zodanig ophouden te bestaan. Opleiding en pre-opening zullen worden toegevoegd aan de filiaalleiding. Mr. Th. Bal jon krijgt de leiding over de afdeling Onroe rende goederen en ir. H. M. Mol de leiding van de Technische Dienst Filialen waarin ook alle bouwaktiviteiten onder gebracht zijn. De heren Baljon en Mol zijn direkt verantwoording verschul digd aan de President-Direkteur. Genoemde wijzigingen zullen per januari 1964 ingaan.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 1