Amerikaanse hoogleraren plegen onderzoek in het bedrijïsleven KENNEDY zal er blij mee zijn -pee Centrale-Model-Slagerij gaat vers vlees leveren Nieuws van de P. V. Kienavonden op 17 en 18 december Begin volgend jaar in Amsterdam Benoeming bedrijfsleider Centrale Model-Slagerij Dank ah-flitsen 5 In het blad van een groot kruide niers-winkelbedrijf lees ik, dat de personeelschef is teruggekeerd van een studiereis naar de Verenigde Staten. Ik wist niet. dat meneer weg was geweest, maar dat neemt niet weg. dat ik blij ben dat hij weer terug is. Het blad heet Aller-Hande, maar verder kan ik niet gaan en de naam van het bedrijf noem ik niet. want de pers moet onafhankelijk zijn en in het redactionele gedeelte geen namen noemen. Dat zou ver kapte propaganda zijn en mijn lezertjes zouden als ik die naam wèl noemde misschien denken, dat ik dat deed om een gratis levensmiddelenpakket toegestuurd te krijgen. Dat kan natuurlijk niet, al ben ik er zeker van. dat een zaak als (bijvoorbeeld) Albert Heijn mij graag zon pakket zou sturen in ruil voor het noemen van zijn naam in deze krant. Dat brengt zo'n zaak tonnen in het laatje. In ieder geval: ik ben blij. dat die meneer weer terug is uit Amerika en wat nóg prettiger is: het is hem daar uitstekend bevallen. Hij had. vóór hij op studie ging zei hij enige vooroordelen over dat land. maar die is hij nu kwijt en hij is tevreden over de Verenigde Sta ten. Dat heeft hij uitdrukkelijk ver klaard en ik ben er zeker van, dat President Kennedy daar heel blij mee zal zijn. Die heeft zoveel moeilijks en akeligs aan zijn hoofd, dat hij best iets aardigs kan ge bruiken. Ik zie hem. na het lezen van dat blad en het gunstig oordeel van de personeelschef al vrolijk op en neer schommelen in zijn stoeltje. Jacky zal het zeker óók fijn vin den. Het is trouwens opvallend hoeveel Nederlanders hun goedkeuring hechten aan de gang van zaken in de Verenigde Staten. Toen Wim lbo onlangs terug keerde vertelde hij reeds op Schip hol aan de tezamen gestroomde journalisten, dat het ginds zijn goedkeuring had kunnen wegdra gen. tin de volgende dag reeds seinde mijn correspondent in het Witte Huis mij. dat de Kennedy's daar zó mee in hun schik waren, dat Jacky die avond een extra- lekker toetje had gemaakt: drie- in-de-pan Rinus Ferdinandusse heeft het ook prettig gehad. Hij is mijn geliefd ste antipathie met het lelijk ac centje waarmede hij ons beider moerstaal uitspreekt en met deze om bijval hengelende, nadrukke lijkheid. waarmee hij met zijn stompe spitsigheden de drie mil joen Koninklijke Nederlandse zelf standige middenstanders onder zijn gehoor zich laat verkneuteren, maar dit neemt niet weg zo objectief ben ik wel dat ik blij ben voor de Amerikanen, dat hij veel goeds over Amerika te zeg gen heeft. Wij moeten er vooral mee dóór gaan aan alle belangwekkende personen, die gedurende drie maanden diepgaande studies over de Verenigde Staten hebben ge maakt, om hun oordeel te vragen. Als dat dan goed uitvalt, is dat een mooie bijdrage tot verstevi ging van onze hechte vriendschap met dat land. Voor Luns óók gemakkelijk. Het neemt hem veel werk uit handen. (Overgenomen uit de ..Zutfense Courant") (Vervolg van pagina 1 krijgt een credit-card", en haalt de artikelen ,,op de pof". Het be drag van de aankoop wordt aan getekend op de credit-card en de schuld wordt aan het eind van de maand vereffend met een cheque. Het bijhouden van deze schuld vereist overigens niet zoveel moeite, want de gegevens van de kassa worden op de computer verwerkt, die niet alleen alle ver anderingen in de voorraad, maar bovendien de rekening van elke klant bijhoudt. Vrijwillig Op het punt van de secundaire ar beidsvoorwaarden ligt de situatie veelal als volgt: vele werknemers zijn op basis van vrijwilligheid verzekerd, men kent er geen AOW maar bedrijfspensioenen komen voor, al is dat niet in zo sterke mate als hier in Nederland. In het algemeen is het zo, dat men op het terrein van de sociale ver zekeringen op zichzelf is aangewe zen. Wel kent men er evenals hier een soort wachtgeld en werkloos heidsuitkering. Grotere bedrijven hebben soms eigen huizen voor hun personeel. Binding niet groot Eigenaardig is, dat men in de be drijven weinig personeelsvereni gingen, ontspanningsverenigin gen e.d. heeft. De werkgever ver leent soms wel faciliteiten. In de supermarten heb ik geen cantines gezien. Men eet in de „coffeeshop" in de buurt. De binding met het bedrijf is aldus de heer Engel tóch niet zo erg groot. Dat manifesteert zich o.a. in het grote verloop, zelfs in de best betaalde groepen. Zij hebben echter beslist wel ple zier in hun werk, dat is mij meer malen opgevallen tijdens de ex cursies die wij maakten naar di verse grote ondernemingen zoals 13-12 Ford, U.S. Steel, Heinz, National Cash e.d. 25-jarig zakenjubileum: 7-11: de heer W. van Maltha (Reel afd.) 24-11: De heer J'. Keyzer (Rek.- crt.-afd.) 1254-jarig zakenjubileum: 4-12: de heer A. van den Hazel (S.K.B.) 754-jarig zakenjubileum: 28-11: Mej. T. de Bree (Drukke rij,) 40 jaar getrouwd: de heer W. Mijn algemene indruk van aanpak van de verschillende aangelegen heden is dan ook zeer positief. Men heeft er een zakelijke, maar ge zonde kijk op de problemen, het geen resulteert in soms opmerke lijk frisse ideeën, waarmee ook wy ons voordeel kunnen doen. (Gepens. H.K.) 1254 jaar getrouwd: 6-12 de heer P. Dado (Fact.- afd.) 9-12: de heer S. J. Roolker (K.B.) 16-12: de heer A. Heijn (H.K.) 20-12: de heer H. de Jong (O.D.- P.B.) 29-12: de heer C. Govers (Verk.) Begin januari za! in Amsterdam een grote Centrale-Model-Sla gerij in bedrijf gesteld worden. Dit bedrijf zal de toelevering van verpakt vers vlees gaan verzorgen voor de supermarts in Amster dam, Amstelveen en Haarlem. In de toekomst hoopt men ook de levering van verpakte kaas en vleeswaren te kunnen gaan ver zorgen. Van de directie vernamen wij, dat een langdurig beraad voorafge gaan is aan het besluit tot deze in grijpende wijziging in ons distri butie-systeem. Tot nu toe had vrij wel iedere SM zijn eigen slagerij met als groot voordeel dat men slagvaardig kon reageren op de verkoop in de winkel en bovendien direct gehoor kon geven aan spe?- ciale wensen van de klant. Doch anderzijds zijn er ook argu menten die sterk pleiten voor een centrale slagerij. Nu moet in elke SM een volledige, dure slage rij-installatie geplaatst worden. Hieronder bevindt zich appara tuur, dat onontbeeiiijk is., doch overal slechts een deel van de werktijd benut wordt. Een ander probleem is, dat het in de afzonderlijke slagerijen niet mogelijk is het verpakken te automatiseren. Daarvoor is de in vestering te hoog en de te verwer ken hoeveelheid per afzonderlijke zaak te gering. Bezien vanuit het oogpunt van efficiency en productiviteitsver hoging pleit alles dus voor een centrale en het langdurig beraad betrof dan ook niet zozeer dit punt, als wel de zorg voor de kwa liteit en het behoud van de ser vice aan de klant. Kwaliteit verzekerd Kwaliteit is niet slechts een kwestie van goed inkopen. Voor al de wijze waarop de slager het vlees verwerkt bepaalt voor de klant de kwaliteit. Deze nu is door het gekozen systeem van specialisatie in de centrale ge heel verzekerd en kan waar schijnlijk zelfs nog beter in de hand gehouden worden. De service aan de klant heeft meerdere kanten. Allereerst het assortiment. Dit zal voor elke zaak nauwgezet worden vastge steld en moet straks door een goed bestelsysteem op peil gehouden worden met de dagelijkse leverin gen. Het bestelsysteem -het moeilijkste punt voor de winkels is reeds beproefd en deugdelijk gebleken. Speciale wensen Vervolgens de speciale wensen, die nu onmiddellijk in de slagerij I uitgevoerd kunnen worden. Dit laatste zal straks helaas niet meer I kunnen, maar wel kan de klant één dag tevoren speciale wensen opgeven en de CMS kan deze dan uitvoeren. Tenslotte stelt de klant zeker in de vleesafdeling prijs op goede voor lichting. Deze zal worden verstrekt, aanvankelijk nog dooi de chef-slager die nog enige tijd in de zaak blijft, later door spe ciaal opgeleide krachten, die al tijd aanwezig zullen zijn. Personeel De systeem-wijziging heeft be langrijke consequenties voor het personeel uit de slagerijen, die straks worden samengesmolten met de CMS. Aan dit facet van de reorganisatie is eveneens grote aandacht ge schonken. Het personeel is in ver schillende bijeenkomsten over de CMS voorgelicht en krijgt de ge legenheid naar dit bedrijf over te gaan. Alle gevallen zijn of worden individueel behandeld. Over enkele maanden, als de CMS in bedrijf is, hopen wij een uitvoe rige reportage te kunnen brengen. Met ingang van 1 december a,s. is de heer L. Bouman, hoofd van onze organisatie-afdeling ver koop, benoemd tot algemeen be drijfsleider van het binnenkort te openen distributiecentrum aan de Nozemanstraat te Amsterdam. In dit distributiecentrum zullen worden ondergebracht de Centrale Model Slagerij, de voorverpakafde lingen kaas en vleeswat en, terwijl voor wat betreft de overige ruim ten activiteiten in voorbereiding zijn ten behoeve van onze dochter ondernemingen. In de opvolging van de heer L. Bouman zal zo spoedig mogelijk worden voorzien. Iets aardigs voor Kennedy Waar ik niet in de gelegenheid was voor mijn vertrek van alle mede werkers afscheid te nemen, maak ik gaarne gebruik van deze gele genheid een ieder waarmee ik heb samengewerkt te danken voor de prettige en constructieve contacten die ik mocht hebben. G. HARTSUIKER hoofd laboratorium PB 12 oktober j.l. was het een gezellige avond in ons O.G. De dansavond, waarvoor wij uitverkocht waren, werd helaas niet door alle mensen die kaar ten gekocht hadden, bezocht. Wellicht was het „Grand Gala du Disque" hiervan wel enigszins de schuldige. Degenen onder onze leden, die wel geweest zijn, en dat waren voorna melijk de jongeren, hebben echter wel hun hart op kunnen halen aan de pittige muziek, die de band „The Moanin Four" ten gehore bracht. Wandeltochten Voor de wandeltochten naar de Kennemerduinen en het strand van IJmuiden was niet al te veel belangstelling. Het weer viel op de 26e september echter nogal mee en de tippelaar(ters) heb ben een prettige tocht gehad, waarbij zij tevens van de natuur naar hartelust hebben kunnen ge nieten. Agenda november 19-11 het echtpaar Boesman, bal lonvaart. Ballonvaart Op 19 november komt in ons O.G. het echtpaar Boesman, de bekende ballonvaarders. Zij hebben uiteraard veel te vertellen. Het wordt echter geen „droge" avond, want ook staan er films en een quiz op het programma en degene, die als beste uit de quiz te voorschijn komt. wacht een verrassing, die klinkt als een klok. Voelt u er iets voor om de wereld vanuit de hoogte te bekijken, bestel dan uw kaarten tijdig en zorg dat we met een volle zaal zitten. Agenda december 10-12 jaarvergadering 17 en 18-12 kienavonden. Jaarvergadering Wij willen u nu alvast attent ma ken op onze aktiviteiten in decem ber. Dat is in de eerste plaats de jaarvergadering. Vele leden vin den het niet nodig om deze te be zoeken. U kunt echter op deze avond al uw suggesties i.z. pro gramma's, wijze van propaganda en kritiek, aan de bestuursleden kwijt. De agenda vindt u in dit nummer en zal aan de publikatieborden worden opgehangen. Tevens zul len op de kontakt-punten ook agenda's liggen, zodat u allen in de gelegenheid bent om van te vo ren te kijken wat er zoal bespro ken zal worden. Kienavonden Op 17 en 18 december komt weer de beurt aan de vanouds bekende hoogtepunten van ons verenigings jaar: de kienavonden. Als we elk jaar de aanvragen binnen zien stromen voor deze avonden, dan begrijpt u wel, dat wij het dit jaar eens moeten gaan proberen met twee avonden, omdat wij anders met onze toeloop van leden, niet iedereen in de gelegenheid kunnen stellen om hieraan deel te nemen. Over de prijzen beraadt het be stuur zich nog, dus daar kunnen we u nog niets over mededelen. We zyn er echter van overtuigd, dat beide avonden goed zullen sla gen en vragen nu reeds uw mede werking voor de groepen, die, over moeten werken, of om een andere, reden voor één van beide avonden uitgeschakeld worden. Wij van on ze kant willen graag dat ALLE leden in staat zyn om deze kien avonden mee te maken en reke nen nu alvast op uw medewer king!!

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 5