■H Part-timers bij Albert Heijn DRIE SM-DIVISIES „Het zoeken van contact met anderen is vaak een reden om aan het werk te gaan" Nieuw Hoofdkantoor zal omstreeks 1970 klaar zij n AH-FLITSEN De gehuwde vrouw doet de laatste jaren steeds meer haar intrede in het arbeidsproces. In de toekomst waarschijnlyk in nog grotere mate. Voor de gehuwde vrouw betekent dit, behalve financieel voordeel, ook het vervullen van een extra functie, want zij is immers vaak ook nog huisvrouw en moeder. Dat vrouwen met grote gezinnen of jonge kinderen, die extra aan dacht vragen, geen kans zien aan het arbeidsproces deel te nemen, is begrijpelijk. De gehuwde vrouw, die wel in staat is om te gaan wer ken, zal er veelal niet de hele dag uit kunnen gaan. Vandaar dat zij vaak slechts een gedeelte van de eigenlijke werkdag in het bedrijfs leven werkzaam zijn. Op het Hoofdkantoor zijn enkele van deze zg. part-time-dames ingeschakeld. Op de hollerith-afdeling werken bijv. gehuwde vrouwen op de licht en ponskamer. Aan enkele van hen hebben wij gevraagd of er behalve een financiële reden ook andere re denen waren waarom zij zijn gaan werken. Contact Een van hen vertelde ons dat zij uit Groningen komt en dus in een voor haar geheel vreemde omgeving werkt. Zij wilde meer contact met haar nieuwe omge ving en de mensen. Dus besloot zij halve dagen te gaan werken. Een ander heeft vroeger nooit verder kunnen leren, omdat dit financieel niet mogelijk was. Zij heeft drie kinderen, waarvan de jongste twaalf jaar is. Om nu de studie van haar kinderen te kun nen bekostigen, en hen zodoende iets te geven wat voor haar niet mogelijk was, besloot zij voor halve dagen te gaan werken. Dat dit ook voor haar man een offer was kunt u begrijpen, te meer als u weet, dat haar man wisseldiensten heeft. Een derde ondervraagde komt uit een groot gezin en weet dus wat werken is. Zelf heeft zij twee kin deren, die beiden nog op school zijn. Zij woont met haar gezin in een kleine duplex-woning en heeft weinig werk omhanden. Ook zij wilde meer contact met de mensen. Weer een ander komt uit Amster dam. en werkte eerst hier en daar zonder er iets voor te ontvangen. Zij wilde echter haar werk pro- duktief maken en kwam drie jaar geleden bij Albert Heijn. Het be valt haar nog steeds prima. Er bij horen Uit hetgeen deze dames vertel len, blijkt dat zij vooral contact willen hebben met andere mensen en het gevoel willen hebben er bij te horen. Gelukkig krijgen ze dat gevoel bij ons blijkbaar in voldoen de mate, want een van hen is reeds drie jaar op ons H.K. werkzaam. Ook in de Produktie Bedrijven voerden we enkele gesprekken met z.g. ,,part-time"-dames. Wat waren uw beweegredenen om voor halve dagen bij A.H. te komen werken, informeerden wij en kregen als antwoord. Drie jaar geleden ben ik hier be gonnen, nadat ik mijn man had verloren. Weduwenpensioen etc. was voor mij niet voldoende om het huishouden draaiende te hou den. Ik heb kinderen, die nog naai school gaan, en die wilde ik zo goed mogelijk groot brengen. Ge lukkig waren ze oud genoeg om mij een halve dag te kunnen mis sen. Wat vindt u van het halve dagen werken zuiver voor luxe aankopen? Indien de kindex-en en het huishou den niet in het gedrang komen zie ik geen bezwaren. Ik heb het vroe ger nooit gedaan, mijn man zou er in ieder geval toch bezwaar tegen hebben gemaakt. Volgens mij draagt ieder daar persoonlijk de verantwoording voor. Herinnert u zich nog of u bij indienst treding moeilijkheden heeft gehad om te wennen? Nooit eerder Ik had dit soort werk nooit ge daan, had nog nooit op een fabriek gewerkt. Voor op gang komen was geen gelegenheid. De eerste tijd voelde ik me eenzaam en was 's avonds doodmoe, maar ik had geen keus. Vindt u een goede introduktie bij indiensttreden noodzakelijk? Ja. De dames komen meestal uit hun huishouden en hebben nog nooit een fabriek van binnen ge zien. Zij moeten een aanlooptijd hebben, een goede instruktie, waarbij hen het werk wordt voor gedaan. Met plezier Nadat ik door deze begintijd heen was en overplaatsing kreeg naai de afdeling waar ik nu werk, heb ik hier met plezier gewerkt. Maar ik hoor ook niet bij de mensen die van de ene naar de andere afdeling worden gestuurd. Vooral voor ons ouderen, die meer tijd nodig heb ben om ergens in te groeien, is dit zg. „uitlenen" vaak erg vervelend. Waarom ik ben gaan werken, zegt een ander, dat was toeval. „Ik was met mijn dochter meege gaan bij haar sollicitatie, maar men begon met mij. Ik ben er toen ook maar aan begonnen, want nu mijn kinderen groot zijn heb ik tijd over en geld kun je al tijd gebruiken." Opleiding Als ze kleine kinderen gehad zou hebben, zou ze het niet gedaan hebben, maar ze vindt dat ieder dat voor zichzelf moet weten. De sfeer waarin ze moet werken be valt haar wel, maar ze vindt het toch wel een bezwaar, dat men alles moet aanpakken. Zg' zou best een opleiding voor speciaal werk willen hebben. Reis naar Amerika De laatste die wij vroegen was, zo zei ze, gaan werken om 't reisgeld te verdienen voor een tocht naar Amerika, waar m'n geëmigreerde dochter woont, die ik in geen 7 jaar had gezien. Ik ben daar ook inderdaad 4 maan den geweest en heb het daar bij zonder fijn gehad. Toen ik terug gekomen ben, ben ik weer gaan werken. Misschien voor weer een keer naar Amerika, maar ook voor de meer luxe dingen, die het leven kunnen veraangenamen, zoals T.V., ijskast en misschien een auto. Niet bezwaarlijk Ze vindt het helemaal niet be zwaarlijk als gehuwde vrouw te gaan werken, mits de huishouding het toelaat. Met kleine kinderen vindt zij het wel moeilijk, hoewel er ook dan gevallen zijn, waarin het wel kan. En dat moet ieder voor zich bekijken, vindt zij. De aard van het werk speelt geen eerste rol bij haar, wel of er een prettige sfeer heerst en zij meent inderdaad, die bij ons gevonden te hebben. Zij is dan ook niet van plan er mee op te houden. Den Helder Hoogeveen IJmuiden Zaandam Amsterda Haarlem •Amsielvee ^Den Haag •Voorburg^^ Arnhem Nijmegen Rotterdam Roosendaal Geleen Naast de vele nieuwe SuperMarts die in geheel Nederland verrijzen, kent men in Zaandam ook reeds jarenlang een hoofdkantoor-wo ningnood van de bovenste plank. De ouderen onder u herinneren zich nog 't huis van de heer Heijn, dat jarenlang als hoofdkantoor diende. Enige jaren geleden werd dit uitgebreid met een aantal be lendende panden en toen besloten werd tot de bouw van de Super- Mart onder het hoofdkantoor, werd ook het voormalig Centraal Maga- zgn tot kantoor getransformeerd. Op dit, vanuit de Westzijde niet zichtbare pand, werden nog eens twee verdiepingen gebouwd, zodat het hoogste punt thans 6 verdie pingen telt. De enorme aktiviteit op diverse af delingen en de uitbreiding van het assortiment bracht vanzelfspre kend een gestadige groei van het personeel teweeg, zodat thans bijna 400 personeelsleden een plaatsje moeten vinden. Ook de parkeergelegenheid laat veel te wensen over, temeer omdat de parkeerplaats bij het hoofdkan toor op drukke dagen geheel voor de klanten van de SuperMart ge reserveerd moet blijven. Voor bezoekers van het hoofdkan toor betekent dit dan een flinke - TERREIN ALB- HEWN RUSTENBURG PROV.WE& -STATIONSSTRAAT C£D. GRACHT STATiÖNSPLEtN Bovenstaande schets geeft de te verwachten situatie in 1970 weer. wandeling maken of 's morgens een uurtje eerder opstaan om één van de schaarse plekjes te verove ren. Nieuwbouw Eind september werden echter de onderhandelingen met de gemeen te afgesloten, die zullen resulteren in de bouw van een nieuw hoofd kantoor. Niet ver van het tegenwoordige station zal te zijner tijd een nieuw station verrijzen en aan het nieu we stationsplein komt de hoofd zetel van A.H., een groot, mo dem gebouw, Zaandam waardig. Op het terrein van 5700 m2, waar eerst nog 28 panden moeten wor den afgebroken, waarin ook bedrij ven zijn gevestigd, zal het nieuwe gebouw omstreeks 1970 in gebruik genomen worden. Albert Heijn koos deze plaats aan het toekomstige Stationsplein, om dat het in het centrum en dichtbij het station ligt, dicht bij de Pro vinciale weg en aan het begin van een brede winkelstraat, die recht streeks naar het hart van de stad en de grote bruggen over de Zaan voert. Door de verplaatsing van het sta tionsgebouw alsmede het ombui gen van de spoorlijn naar de rich ting Sloterdijk met een vertakking naar de andere Amsterdamse sta tions en Haarlem zal Amsterdam- Sloterdijk op plm. 5 minuten en Haarlem op plm. 15 minuten af stand per trein van Zaandam ko men te liggen. Door de toekomstige directe ver binding met station Sloterdijk be reikt men tevens een woongebied van zo'n 200.000 zielen. Bovendien is het zo dat dooi de verdere ontwikkeling van de Randstad Holland, Zaandam zeker een dominerende plaats zal blij ven innemen, met uitvalswegen naar en aansluitend op de Coentun- nel, die Noord-Holland boven het Kanaal, naast de Velsertunnel, nog meer uit haar isolement zal halen. Andere argumenten om in Zaan dam te blijven zijn wel, dat Albert Heijn een Zaans bedrijf is, waar van de meeste medewerkers vrij wel in de buurt of op korte af stand van het Hoofdkantoor wo nen. De stippellijn geeft de denkbeeldige grens tussen de drie divisies aan. Door de groei van het aantal Su perMarts zal de thans bestaande divisie SuperMarts van de heer L. Oranje in drie divisies worden on derverdeeld. Aan het einde van dit jaar zal Albert Heijn 27 Super Marts hebben. Gezien dit aantal, alsmede de grote afstanden, waarop een aantal zaken van el kaar gelegen zyn, was voor de al te zwaar belaste divisiestaf deze splitsing noodzakelijk. De drie divisies zullen geleid wor den door de divisieleiders, de he ren L. Oranje, B. J. F. Talsma en J. Rommertz. Verder zal aan elke divisieleider een algemeen ver koopspecialist, een personeelsspe- cialist alsmede een administratie- kontroleur worden toegevoegd. Zo zal divisie I aan het eind van dit jaar bestaan uit 13 Super Marts, te weten: 1002 Amster dam, Burg. de Vlugtlaan 190; 1003 Haarlem, Grote Houtstr. 99; 1006 Amsterdam, Helmholtzstraat 63; 1007 Den Haag, Leyweg 1018; 1008 Amsterdam, Joh. Huizinga- laan 242; 1009 Zaandam, West zijde 28; 1011 Amstelveen, Bin nenhof 61—63; 1014 IJmuiden, Lange Nieuwstraat 814; 1017 Haarlem, Eksterstraat 67; 1022 Den Helder, Marsdiepstraat 445; 1027 Amsterdam, Osdorp; 1028 Den Haag, De Stede; 1029 Voor burg, Rozenboomlaan 147. De divisies II en II zullen tegen die tijd bestaan uit elk 7 S.M.'s. Tot divisie II behoren de filialen: 1001 Rotterdam, Nieuwe Binnen weg 276; 1005 Rotterdam, De Slinge 191; 1010 Breda, Brabant plein 27; 1012 Rotterdam, Bin nenban 265; 1018 Roosendaal, Nieuwe Markt 66; 1020 Rotter dam, De Slinke 690; 1025 Baarn, Eemnesserweg 40. Divisie III wordt gevormd dooi de S.M.'s: 1004 Tilburg, Wester markt 37; 1013 Hoogeveen, Hoofd straat 110; 1015 Nijmegen, Mo lenweg 4; 1016 Arnhem, Ir. J. P. v. Muijlwijkstraat 23; 1019 Geleen, Rijksweg 3; 1021 Nijmegen, Draal- seweg 200; 1023 Oss, Kruisstr. 7.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 4