onderzoek in het bedrijfsleven Amerikaanse hoogleraren plegen Ivanhoe in Oss Fabrieksvakantie in 1964 Interessante verschillen DEN HELDER: 22e Jaarvergadering P.Y. op 10 december a.s. Glorieuse intocht van EXPERIMENTEN OOK IN HET PERSONEELSVLAK SAH002000115 Ritsen Fabf/Zaan i Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Zaan-editie 20e Jaargang No. 11 November 1963 Burgemeester Mr. G. D. Rehorst spreekt de heer J. van Meer toe. Niemand minder dan de dappere zwaardridder zelf, toog op 6 novem- ber j.l. door de straten van Oss om persoonlijk de aandacht te vestigen op de opening van de 23e Supermart van Albert Heijn. Tijdens de contactcommissievergade ring heeft de heer P. C. Vink mee gedeeld, dat er een proef zal worden genomen met gespreide vakantie. 1. De verplichte vakantiesluiting;, zoals in de afgelopen jaren heeft plaatsgevonden, heeft zovele bezwaren opgeleverd, dat in 1964 een proef zal wor den genomen met gespreide vakanties. 2. Deze vakanties zullen in princi pe 2 weken, al dan niet aaneen gesloten, bedragen. 3. Zo vroeg mogelijk, in elk geval vóór 1 april 1964, dient ieder zyn verlangens aan de chef van zijn afdeling kenbaar te maken. 4. Vóór 1 mei 1964 zal de chef n.a.v. de binnengekomen ver zoeken, een schema maken, waarby met de eisen van be- drijfswege rekening is gehou den. 5. Later binnenkomende aanvra gen zullen niet ingewilligd wor den indien zy in stryd zijn met het bedrijfsbelang. 6. Zo mogelijk zal vóór 1 april 1964 bekend gemaakt worden welke indeling uit bedrijfsover- wegingen het meest gewenst is. Daarin zullen zowel de eisen van Verkoop als de wensen van de Technische Dienst als uit gangspunten dienen. 7. Zo mogelyk zal bij het verder uitwerken van dit schema reke ning gehouden worden met de wensen van het personeel. Dit kan betekenen dat het ondcr- houdsschema in voorkomende gevallen gewijzigd wordt. 8. Van alle medewerkers wordt verwacht dat zy by deze rege ling overplaatsingen geduren de deze vakantieperiode zullen accepteren. 9. Indien werknemers buiten de maanden juli en augustus va kantie willen nemen, zal het op prijs worden gesteld deze vakantie vóór 1 juli te genie ten, omdat in verband met de produktie het vrijgeven n& 1 september vele bezwaren zal opleveren. „Een specifieke personeelsvertegenwoordiging zoals by ons de con tact-commissies en ondernemingsraden e.d. licb ik niet meegemaakt. Daar wordt de taak van deze instituten blijkbaar op de schouders ge legd van het kader, waarvan wordt verwacht dat het, als spreekbuis fungeert, zowel van directie naar lager personeel als omgekeerd. Als de problemen echter liggen op het punt van de lonen en sociale voor zieningen worden de in Amerika machtige vakbonden ingeschakeld." De heer Engel, nog boordevol in- drukken van zijn reis (..Het was voor mij als een verfrissend bad") ver volgt: dat eist natuurlijk ook veel van het kader. Kennis zowel als inzicht. Wat het verwerven van die kennis betreft, daar wordt veel aan gedaan. Er wordt veel geïnvesteerd in oplei dingen en dus in mensen. Zelfs lei dinggevende functionarissen van 40, 50 jaar gaan nog eens in de twee a drie jaar naar een cursus. Research Amerika schijnt een land te zijn dat een experiment aandurft. Ook in het personeelsvlak. Om een voorbeeld te noemen. Hooglera ren doen een onderzoek in een bedrijf b.v. om de techniek van het „delegeren" in de praktijk na te gaan. Aan deze praktische er varingen passen zij hun colleges aan. Dat is toch een verschijnsel, dat men hier nauwelijks kent. Het is dus research in het personeels vlak. Een ontwikkeling die we alleen kunnen toejuichen. De Amerikanen hebben trouwens toch een geheel andere instelling dan wij Emopeanen. Een aardig voorbeeld op het terrein van de sociale voorzieningen heb ik kun nen constateren bij National Cash in Dayton, waar 12.000 mensen werken. Als nr. 1 op de priori teitenlijst van de vakbond staat hier: meer parkeerruimte voor de 9000 personenauto's. Dat is toch wel heel wat anders als hier in Nederland, waar voorlopig andere zaken prioriteit krijgen. Wat de lonen betreft, de onge schoolde arbeider gaat bij Ford met 120 wekelijks naar huis en schijnt daar goed van te kunnen leven. Hij kan daar een auto van op nahouden. Loon in cheques Vreemd naar onze maatstaven tenminste is, dat de uitbeta ling van lonen in cheques plaats vindt. Eon klein gedeelte wordt meestal verzilverd bijv. 20 en de rest van de cheques wordt ge bruikt voor de gewone betalingen. Ook de betalingen aan de super- marten en warenhuizen gebeuren meestal per cheque. De klant (Vervolg op pagina 5) De heer H. K. Engel, hoofd personeelszaken van Albert Heijn, is in september enige weken in Amerika geweest. Doel was o.m. te onder zoeken welke invloed de verschuiving van de koopgewoonten en de toeneming van het zelfbedieningssysteem zou hebben op de personeels- sector, teneinde tijdig maatregelen te kunnen nemen voor het geval deze veranderingen zich ook in ons land zouden voordoen. Over zijn ervarin gen hebt u o.a. kunnen lezen in het oktobernummer van Aller Hande. De heer Engel heeft zich echter niet alleen met dit vraagstuk bezig ge houden, maar zich tevens op de hoogte gesteld, voor zover de tijd dat toeliet, van de ontwikkeling op de overige gebieden van het personeels vlak, zoals sociale voorzieningen, lonen e.d. „Ik heb daar interessante verschillen met ons land gezien. Misschien is daar voor de toekomst lering uit te trekken. Want het is toch zo: wij doen allemaal ons best om bij te houden wat er zoal op je eigen terrein te koop is, maar het wordt pas je geestelijk eigendom wanneer je het zelf gezien hebt." Aldus de heer Engel. Enkele zaken die hem opvielen hebben wij opge tekend. U vindt ze in bijgaand artikel. Bij binnenkomst in Den Helder was het op 23 oktober j.l. al di- rekt te bespeuren. Er „was" iets. Iets nieuws. Albert Heijn opende op die dag de 22e Supermart. „Kijk" Kijk, zeiden de mensen op straat en in de huiskamer, „Albert Heijn." En zo gonsde het de hele dag door in Den Helder. De bedrijfsleider de heer F. P. Zwaanswijk was reeds maanden lang in touw geweest om de voor bereidingen te treffen voor de vorming van een goed perso- neelsteam. Snelle groei De burgemeester van Den Helder memoreerde nog weer eens hoe snel nieuw Den Helder sinds 1950 reeds is gegroeid. Was er des tijds een tegenstand om rich als pionier in Jeruzalem (zoals men deze wijk noemde) te vestigen, nu zien wij juist een trek uit de oude binnenstad daar naar toe. Zoals vorig jaar verzocht werd tij dens de jaarvergadering, publiceren wij onderstaand de agenda voor de vergadering van 10 december. Elk lid „weet" dus nu, dat er een jaarvergadering wordt gehouden en dat hij/zij welkom is. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen vorige vergadering; 3. Ingekomen stukken; 4. Jaarverslag door sec. alg. stuur; 5. Jaarverslag door penningm. alg. bestuur; 6. Verslag bevindingen kascom- missie; 7. Begroting algemeen bestuur 1964; 8. Begroting onderafdelingen 1964; 9. Bestuursbeleid; 10. Bestuurverkiezing; Aftredend: de heer A. H. Pil- ger, voorz. (herkiesbaar) de heer A. Slob, penningm. (herkiesbaar). 11. Verkiezing kascommissie; 3 2. Aanvulling resp. wijziging v. onze statuten; 13. Rondvraag; 14. Sluiting. Vanaf 15 november a.s. is deze agen da verkrijgbaar bij alle bestuursleden en telefonisch via toestel 240. De heer G. J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur, tijdens zijn voordracht voor leerlingen van het Zaanlands Lyceum in het kader van het C.B.O.- programma. In ons decembernummer hopen wij nader op het bovengenoem de programma van het Contact-Cen trum BedrijfslevenOnderwijs terug te komen. Weet u wat er op de 17e en 18e december a.s. te beleven valt? Kijk op pag. 5.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 1