Amerikaanse ervaringen PMC-naaimachine heeft voor de dames geen geheimen meer Zonder denken komt men niet tot een idee WILLEKE in plaats van ANNEKE Kennedy zal er blij mee zijn Avoncl in Zwolle bewees het Flinke beloningen deze maand IDEEËNBUS ah-flitsen In het blad van een groot kruide niers-winkelbedrijf lees ik, dat de personeelschef is teruggekeerd van een studiereis naar de Verenigde Staten. Ik wist niet, dat meneer weg was geweest, maar dat neemt niet weg, dat ik blij ben dat hij weer terug is. Het blad heet Aller-Hande, maar verder kan ik niet gaan en de naam van het bedrijf noem ik niet, want de pers moet onafhankelijk zijn en in het redactionele gedeelte geen namen noemen. Dat zou ver kapte propaganda zijn en mijn lezertjes zouden als ik die naam wèl noemde misschien denken, dat ik dat deed om een gratis levensmiddelenpakket toegestuurd te krijgen. Dat kan natuurlijk niet, al ben ik er zeker van, dat een zaak als (bijvoorbeeld) Albert Heijn mij graag zo'n pakket zou sturen in ruil voor het noemen van zijn naam in deze krant. Dat brengt zo'n zaak tonnen in het laatje. In ieder geval: ik ben blij, dat die meneer weer terug is uit Amerika en wat nog prettiger is: het is hem daar uitstekend bevallen. Hij had, vóór hij op studie ging (zei hij) enige vooroordelen over dat land. maar die is hij nu kwijt en hij is tevreden over de Verenigde Sta ten. Dat heeft hij uitdrukkelijk ver klaard en ik ben er zeker van, dat President Kennedy daar heel blij mee zal zijn. Die heeft zoveel moeilijks en akeligs aan zijn hoofd, dat hij best iets aardigs kan ge bruiken. Ik zie hem, na het lezen van dat blad en het gunstig oordeel van de personeelschef al vrolijk op en neer schommelen in zijn stoeltje, jacky zal het zeker óók fijn vin den. Het is trouwens opvallend hoeveel Nederlanders hun goedkeuring hechten aan de gang van zaken in de Verenigde Staten. Toen Wim lbo onlangs terug keerde vertelde hij reeds op Schip hol aan de tezamen gestroomde journalisten, dat het ginds zijn goedkeuring had kunnen wegdra gen. En de volgende dag reeds seinde mijn correspondent in het Witte Huis mij, dat de Kennedy's daar zó mee in hun schik waren, dat Jacky die avond een extra- lekker toetje had gemaakt: drie- in-de-pan. Rinus Ferdinandusse heeft het ook prettig gehad. Hij is mijn geliefd ste antipathie met het lelijk ac centje waarmede hij ons beider moerstaal uitspreekt en met deze om bijval hengelende, nadrukke lijkheid. waarmee hij met zijn stompe spitsigheden de drie mil joen Koninklijke Nederlandse zelf standige middenstanders onder zijn gehoor zich laat verkneuteren, maar dit neemt niet weg zo objectief ben ik wel dat ik blij ben voor de Amerikanen, dat hij veel goeds over Amerika te zeg gen heeft. Wij moeten er vooral mee dóór gaan aan alle belangwekkende personen, die gedurende drie maanden diepgaande studies over de Verenigde Staten hebben ge maakt, om hun oordeel te vragen. Als dat dan goed uitvalt, is dat een mooie bijdrage tot verstevi ging van onze hechte vriendschap met dat land. Voor Luns óók gemakkelijk. Het neemt hem veel werk uit handen. uit de „Zutfense Courant" vervolg van pagina 1 zekeringen op zichzelf is aangewe zen. Wel kent men er evenals hier een soort wachtgeld en werkloos heidsuitkering. Grotere bedrijven hebben soms eigen huizen voor hun personeel. Binding niet groot Eigenaardig is, dat men in de be drijven weinig personeelsvereni gingen, ontspanningsverenigin gen e.d. heeft. De werkgever ver leent soms wel faciliteiten. In de supermarten heb ik geen cantines gezien. Men eet in de „coffeeshop' in de buurt. De binding met het bedrijf is aldus de heer Engel tóch niet zo erg groot. Dat manifesteert zich o.a. in het grote verloop, zelfs in de best betaalde groepen. Zij hebben echter beslist wel ple zier in hun werk, dat is mij meer malen opgevallen tijdens de ex cursies die wij maakten naar di verse grote ondernemingen zoals Ford, U.S. Steel, Heinz, National Cash e.d. Mijn algemene indruk van aanpak van de verschillende aangelegen heden is dan ook zeer positief. Men heeft er een zakelijke, maar ge zonde kijk op de problemen, het geen resulteert in soms opmerke lijk frisse ideeën, waarmee ook wij ons voordeel kunnen doen. Er gebeurden in Zwolle op de avond van 4 november j.l. vreem de dingen in Hotel Suisse. Een gezelschap van 22 dames sprak met groot gemak over persvoethevels, steekstelknoppen, stop hoepels en rolzomen. Uw verslaggever begreep er niets van. Dit waren toch vrijwel allemaal AH-medewerksters? Maar de dames hadden alles door. De geheimtaal, waarvan het ge zelschap zich bediende, had be trekking op de PMC-naaimachine. De dames werden opgeleid tot instructrice. De heer Den Dunnen uit Den Haag begon die avond aan de hand van dia's de gehele machine uiteen te rafelen. Toen al rolden die vreem de termen aan de lopende band door de zaal. De foto's getuigden stuk voor stuk van een knap vakmanschap van de fotograaf. Elk onderdeeltje, hoe klein ook, verscheen vele malen vergroot op het schei m. De heer Den Dunnen gaf bij elk beeld een deskundige toelichting. Intense belangstelling De dames konden de geprojecteer de onderdelen direct op de machi ne terugvinden. Zij hadden deze voor zich staan. De belangstelling was intens groot. Voor de heer Den Dunnen was dit plezierig, maar ook wel eens een enkele keer lastig. Want af en toe begonnen de dames vol enthousiasme met elkaar te discussiëren over een bepaald snufje, waarvan ze ge woon wèg waren. Om dan de zaal weer stil te krijgen, is geen een voudige opgave. Wij schreven reeds, dat de uiteen zettingen en de plaatjes op het scherm niet duidelijker konden zijn. Maar toch bekroop ons een gevoel van onzekerheid. Konden de dames dat nu allemaal wel verwelken? Zouden zij straks in staat zijn om alles zelf te doen en aan anderen de kennis over te dragen De nieuwe P.M.C.-premie werd door de dames in Zwolle volledig en vakkundig getest. Het wonder Het antwoord op deze vragen liet niet lang op zich wachten. Na een dia-vertoning mochten de dames aan de slag gaan en toen gebeur de het wonder. Al spoedig leek het alsof de mees ten de machine al jaren kenden, zo vlot manipuleerden zij met onder en bovendraad, met zoom- en knoopsgatenvoetje, met zig-zag re- gelknop en persvoetspanningstift. En wat nog meer indruk maakte: met groot gemak werden allerlei zig-zag steken genaaid, rolzoom gelegd, knopen aangezet, ritsslui tingen ingestikt en gaatjes ge stopt. Snel ingewerkt Mevrouw Den Dunnen en mej. Van der Meeren, die de dames een handje hielpen, konden dan ook al snel constateren, dat vrijwel alle f de poes ie, deponeep het dan in de Indien een bedryf aan goede ideeën wil komen is een ideeënbus daar toe het middel. De ideeënbus is echter ook uitermate geschikt om tot een wederzijds kontakt te komen. Immers, u kunt uw idee inzenden en de leiding krijgt daardoor een beeld hoe u over uw werk denkt. Men komt het gemakkelijkst tot een idee als men zijn werk kritisch be schouwt en zich afvraagt of deze ar beid mogelijk ook gemakkelijker, vlugger, met minder moeite gedaan kan worden. Denk eens na over de volgende onderwerpen: „Op welke betere manier kunnen wij de vakken vul len?" „Hoe kunnen wij op een be tere manier kaas- en vleeswaren snijden, wegen, sealen?" „Kan de goederenontvangst op een betere manier plaatsvinden?" „Op welke wijze kunnen de artikelen het best geprijsd worden?" Niet spectaculair We doen maar een kleine greep uit tientallen mogelijkheden, maar op elk gebied valt er wel iets te verbeteren. Een idee behoeft niet altijd spectaculair te zijn. Derge lijke ideeën worden maar zelden in gediend. Het zijn vaak de een voudige voorstellen die tot werk methodeverbetering of anderszins leiden en die de inzenders een dubbele voldoening geven, name lijk dat ze worden uitgevoerd en beloond. Maar zonder denken komt men niet tot een- idee. Op 19 januari 1961 zond de heer P. Schapendonk, Nieuwe Markt 66 te Roosendaal een idee in. Hierin werd voorgesteld voor de nieuwe artikelen een permanen te plaats in de winkel in te rui men. IDEtfcN Toentertijd werd dit idee afgewe zen op grond van het feit, dat hier voor moeilijk een plaats openge houden kon worden, aangezien het ene artikel meer of minder plaats vraagt dan het andere. Voorts werd destijds gewezen op de vol doende publiciteit die aan nieuwe artikelen wordt gewijd. 125,— Doch de omstandigheden kunnen zich wijzigen, zo ook met dit idee. Wij zijn erop teruggekomen en se dert kort wordt in onze Super- Marts en grote Z.B.'s een perma nente plaats vrijgehouden voor de poussering en verkoop van de nieuwste artikelen. Voor de ideeën buskommissie was dit aanleiding idee E 43 alsnog te belonen met een premie van 125, De heer G. A. de Groote, Drieslag 3-II te Arnhem zond een idee in, dat beloond werd met een aan moedigingspremie van 7,50. In zijn idee G 101 werd voorge steld een bedi'ijfspremie uit te ke ren aan hen, die bijvoorbeeld twee jaar in onze dienst zijn. Deze pre mie zou dan een bepaald percen tage van het loon moeten bedra gen. Dit idee kan als goed gekwa lificeerd worden, hcewel de ver wezenlijking ervan niet mogelijk lijkt. Plastic zak De heer M. Hiemstra, Heiligeweg 10 te Krommenie, stelde voor de zemen in een plastic zak te ver pakken met op de verpakking een gebruiksaanwijzing. Dit zou nood zakelijk zijn omdat velen de zemen in synthetische was- en/of afwas- middelen gebruiken, waartegen zemen uiteraard niet bestand zijn. Nu is bewezen, dat de verkoop van verpakte zemen ondoelmatig is. Een verpakking wordt door de klant niet gewenst, omdat bij de klant het vertrouwen voor zemen ontbreekt. Men wil zich persoonlijk van de kwaliteit overtuigen. Gedeeltelijk is echter in dit idee voorzien, want er staat nu op de zemen een ge stempelde gebruiksaanwijzing. Dit is voor de ideeënbuskommis sie aanleiding geweest deze inzen ding te belonen met een bedrag van 40, De bespreking van de overige beloon de ideeën komt in het volgend nummer dames spoedig geheel ingewerkt zouden zijn. Zo was het stellig ook wel met die andere dames elders geweest. Beetje schaamte Uw verslaggever verliet Zwolle dan ook met het gevoel, dat de P.M.C.-leden goed voorgelicht zou den gaan worden en hij schaamde zich een beetje, dat hij daar aan vankelijk even aan getwijfeld had. In ons vorige nummer schreven wij, dat Anneke Grönloh als gast- artiste zou optreden op de Albeit Heijn caissièredag. Door verande ring van een programma voor de militairen, waar zij tevens moet optreden, is het niet mogelijk, dat zij dezelfde dag eerst nog in Am sterdam komt zingen. Een teleurstelling? Misschien wel, misschien nietwant in haar plaats kunnen wij nu rekenen op de medewerking van Willeke Al- berti, het populaire jonge zange resje uit Amsterdam, die u allen nog kort geleden heeft kunnen zien op de T.V. tijdens het Grand Ga la du Disque! Nog enkele dagen en dan kunnen onze caissières, die een uitnodiging hebben ontvangen, haar tijdens het feestelijke diner zelf op het po dium zien als zij haar nieuwste sukses brengt: Spiegelbeeld.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 3