Opening Stadskanaal Vak- en Middenstandsdiploma minimum-eis voor de toekomst Centrale - Model - Slagerij Nieuwe thee Mac Queen Extra Blend TA Af Kruidenier blijf bij 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 20e jaargang" - No. 10 Verantwoordelijke eindredacteur: P. November 1963 BRANDSMA Redacteuren: J. J. M. van der Meer, J. C. Voskamp. Public Relations: Bureau G J. van Hulzen, Scheveningen. Aan dit nummer werkten mee: K. Romp, L. N. Didden, N. v. d. Brink, P. Jonkergouw, P. Kerkhoff, G. Kortleve. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts ge oorloofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. (Vervolg van pagina 1) nieuwe uitbreidingen. Ook is hier enkele weken geleden een groot busstation geopend, dat het cen trum is van het gehele streekver voer. Tenslotte bestaat het voorne men de weekmarkt, momenteel nog elders gehouden, naar deze zelfde wijk te verplaatsen. Bedrijfsleider van de nieuwe zaak is de heer C. H. Bodde, op de ope ningsdag precies 7 jaar in dienst van het bedrijf en tevoren 2 jaar bedrijfsleider te Ommen. Als Gro ninger voelt hij zich hier uitste kend thuis en hij verwacht veel van zijn nieuwe zaak. De onverwachte moeilijkheden vóór de opening deze moest op het allerlaatste moment door elec- trotechnische problemen nog een dag worden uitgesteld worden dan ook stellig niet als een slecht voorteken beschouwd. Stadskanaal is de zetel van de ge meente Onstwedde, een der groot ste gemeenten van Groningen. Stadskanaal zelf heeft zijn bestaan te danken aan de ontginning van het hoogveen. Het hoogveen werd aanvankelijk uitsluitend ontgonnen ter verkrij ging van turf voor brandstof. La ter werd de ontginning meer doel bewust gericht op de uitbreiding van cultuurgrond. Langs het Stadskanaal ontstonden o.m. de plaatsen Stadskanaal en Musselkanaal. De eerste industria lisatie hing nauw samen met de veenontginning. Voor de aardap pelmeel- en strocartonfabrieken waren de producten van de veen koloniale landbouw onontbeerlijk. De Kanaalstreek, zoals dit gebied wordt genoemd, heeft de eerste helft van deze eeuw gekampt met een groot tekort aan werkgele genheid. In 1955 is hierin een kenteiing ge komen door de vestiging van een Philips fabriek met nu ongeveer 3.000 werknemers. Vooral hieraan is het te danken, dat de werkloos heid, die in 1956 nog gemiddeld 18,6 pet. van de beroepsbevolking omvatte, in 1962 nog slechts 8,2 pet. betrof. Hierbij is de seizoen werkloosheid inbegrepen. Hierdoor is het teruglopen van de bevolking omgeslagen in een groei. De gemeente getroost zich ook veel moeite aantrekkelijke woon gelegenheid te scheppen en slaagt daar zeer goed in. Ook op onderwijs- en cultureel ge bied zijn hier prestaties geleverd, die bewondering afdwingen, teiwijl sport en recreatie alle aandacht hebben. Het prachtige zwembad en de sporthal in aanbouw getuigen hiervan. Indien wy de ontwikkeling van de laatste jaren goed hebben gevolgd, dan zullen we ontdekt hebben, dat aan de bouw van grotere zaken alle aandacht werd en nog steeds wordt besteed. De levensmiddelenbedry- ven richtten zich moer op de verkoop van non-foods (textiel, huishou delijke artikelen, drogisterijen etc.), terwijl de warenhuizen zich meer voor het levensmiddelenassortiment gingen interesseren. Supermarket, SuperMart en Superette werden bekende benamingen. Kleinere zelf bedieningszaken werden vergroot, terwijl de ombouw van bedienings zaken tot zelfbediening zich in meer of minder vlot tempo voltrok. Deze totale wijziging van het verkoopsysteem hield meer in, dan gewoonlijk wordt verondersteld. Het contact met de klant, de wijze van leiding geven aan het perso neel, de controle op de totale gang van zaken in het filiaal, de organi satie van de wei'kzaamheden enz. vroegen een andere instelling van Het team van de zelfbediening Stadskanaal o.I.v. de heer C. H. Bodde. (Vervolg van pagina 1) j gaan. Alle gevallen zijn of worden individueel behandeld. Over enkele maanden, als de CMS in bedrijf is, hopen wij een uitvoe rige reportage te kunnen brengen. is reeds beproefd en deugdelijk gebleken. Speciale wensen Vervolgens de speciale wensen, die nu onmiddellijk in de slagerij uitgevoerd kunnen worden. Dit laatste zal straks helaas niet meer kunnen, maar wel kan de klant één dag tevoren speciale wensen opgeven en de CMS kan deze dan uitvoeren. Tenslotte stelt de klant zeker in de vleesafdeling prijs op goede voor lichting. Deze zal worden verstrekt, aanvankelijk nog dooi de chef-slager die nog enige tijd in de zaak blijft, later door spe ciaal opgeleide krachten, die al tijd aanwezig zullen zijn. Personeel De systeem-wijziging heeft be langrijke consequenties voor het personeel uit de slagerijen, die straks worden samengesmolten met de CMS. Aan dit facet van de reorganisatie is eveneens grote aandacht ge schonken. Het personeel is in ver schillende bijeenkomsten over de CMS voorgelicht en krijgt de ge legenheid naar dit bedrijf over te Vlak voor de start de heer A. H. J. v. d. Putten en zijn personeelsleden in de nieuwe Supermart te Oss. Toen de MacQueen thee aan het A.H.-assortiment werd toegevoegd, was de veronderstelling, dat het ka rakter van deze theesoort in ons Hol lands klimaat goed tot zijn recht zou komen. Toch zijn wij zij het uiteraard aangenaam verrast geworden door de populariteit, die de naam MacQueen zich in korte tijd wist te verwerven. Het was de bevestiging van de veronderstelling, dat het stoere, het doordringende in het karakter van deze thee werd herkend en gewaardeerd. Het is deze reden, die ons ertoe heeft gebracht in de luxe sector een MacQueen Extra Blend op te nemen, die de pit van de bestaande MacQueen paart aan fijngeurigheid, uitsluitend eigen aan pure Hooglandtheeën. Deze MacQueen Extra Blend komt in de plaats van de goudmerkth.ee, die door zijn tere aard, een zeer zorgvuldige behandeling vereist, om goed tot zijn recht te komen. De „MacQueen Extra Blend" zal ook 0,96 per 100 gram gaan kos ten en is te herkennen aan deze naam, aangebracht in een wit ovaal met goud afgezet op een achtergrond van rood, zwart en geel in het officiële patroon, de „tartan", zoals dit heet, van de MacQueens, een Schotse clan van Keltische oorsprong, afkomstig van de Hebriden, de eilandengroep ten Noorden van Schotland. Wij zijn ervan overtuigd, dat de Extra Blend bij liefhebbers van iets werkelijk fijns, op theege- de bedrijfsleider. Er voltrok zich niet alleen een ma teriële ombouw, maar ook een geestelijke m.a.w. de eisen aan be drijfsleider en personeel ondergin gen een duidelijke verandering. Mogelijk in grotere mate bij Su- pei Marts dan bij de Z.B. en de B.Z., maar zij was er. Met deze belangrijke wijzigingen werden ook wij geconfronteerd. Waar maken Nu is het eenmaal zo, dat de theo rie voor het gevoel altijd gemak kelijker is dan de praktijk. De uit voerder van het veranderde beleid zal het n.l. moeten waar maken. Hij wil laten zien, dat de nieuwe j aanpak hem ligt en dat hij in staat is aan de moderne verkoop de juis- te leiding te geven. Niet altijd een even gemakkelijke taak. 3 Toch gaat de ontwikkeling voort en opvallend is het, dat wij allen niet bij die ontwikkeling willen en kunnen achterblijven. En hier be- i landen wij vanzelf bij de grote viaag: „Wat staat mij te doen, wil ik met inzet van mijn persoon een redelijke plaats blijven innemen in deze sektor van het bedrijfsle ven Alvorens deze vraag te beantwoor den, menen wij er goed aan te doen, u er op te wijzen, dat de genoemde ontwikkeling algemeen is, m.a.w. niet één van ons bedrijf alleen. De nieuwe SuperMart-vestigingen brengen vaak het sluiten van andere zaken met zich mee. Voor de bedrijfsleiders van deze zaken moeten andere filialen worden ge zocht, waardoor de pi'omotiemoge- lijkheden voor jongere bedrijfslei ders en aankomend kader opper vlakkig bekeken niet zo gunstig meer liggen dan enkele jaren ge leden. De plaatsingsmogelijkheden worden dus minder en dientenge volge zal de selektie scherper zijn. Nogmaals, deze gevolgen zijn al gemeen. In ons bedrijf beleefden wij de laatste jaren een soortgelij ke consequentie van het nieuwe beleid en bepaalde overplaatsingen tengevolge van de SuperMartbouw werden node gedaan. Wij (en naar onze overtuiging ook u) zouden echter niet graag willen beweren, dat de SuperMart in ons bedrijf dan maar achterwege had moeten blijven. Een woord van lof voor bedrijfs leiders en echtgenoten, die, zij het met een bepaalde, begrijpelijke te genzin, een en ander hebben aan vaard in het kader van boven staande, is hier zeker op zijn Sta niet stil" Nu naar de beantwoording van de reeds gestelde vraag. Tot onze ou dere bedrijfsleiders zouden wij wil len zeggen: „Sta niet stil!" Gelukkig is uit verschillende delen van ons land de vraagstelling in deze richting bij ons binnenge komen. Allereerst houdt de vakliteratuur u op de hoogte van moderne begrip pen, waaruit duidelijk blijkt, dat u op uw ervaring en routine alleen niet kunt blijven draaien. (Deze stelregel geldt overigens niet al leen voor u, maar voor ons alle maal Naast deze vaklitteratuur blijft de dwingende noodzaak om u te oriënteren op datgene, wat zich in Europa voltrekt. Door de moderne media op het terrein van de communicatie ge raken we wel oppervlakkig op de hoogte, maar dit is niet genoeg. Op allerlei terrein gaan de eisen zwaarder wegen, en dus zullen wij allen éen geestelijke uitrusting die ren te bezitten die er zijn mag! Voor de jongere generatie in onze bedrijfsleider§wereld en tot ons bied, (typisch genoeg behoren aankomend kader geldt het boven- vele wijnkenners hiertoe) zeer in staande niet minder. Daarnaast de smaak zal vallen. zullen zij echter moeten beseffen, dat het bezit van een vak en/of middenstandsdiploma een mini mum eis is geworden. Zonder twijfel kun je er wel wat verder mee komen, doch zeker niet in de voorste gelederen. „Non-foods" De ontwikkeling non-foods' houdt reeds een voor iedereen te begrij pen aanduiding in, dat de studie in die richting een dringende nood zaak is voor het behoud c.q. het verkrijgen van een redelijke plaats. Bovendien zal uw algemeen-ont wikkelingsniveau een goede basis betekenen voor deze studie, dus vergeet dit niveau niet op peil te In ons vorig nummer beloofden wij in onze beschouwing over „Kruidenier, blijf bij" terug te ko men op de toekomstige ontwikke ling van het Grootwinkelbedrijf in het algemeen en op die van ons bedrijf in het bijzonder. Deze be lofte lossen wij hierbij in. houden. De studie voor het drogistendiplo ma, de textieldiploma's en de huis houdelijke artikelen-diploma's, moet u naast het groenten-diploma als een duidelijke indikatie zien voor de toekomst. Mogelijk zegt u: „tegen de tijd, dat ik het gehaald heb, is het niet meer nodig!" Misschien niet. Mis schien wel. Dus een gok? Neen, neen, en nog eens neen! Nogmaals: De ontwikkeling gaat voort en uw kennis zal u altijd van pas komen. Kunnen wij dan redelijke plaatsen bij A.H. verkrijgen als wij meer dere diploma's bezitten Laten we de zaak reëel stellen. Kennis moet u hebben en meerdere kennis zult u moeten verkrijgen. Dat eist deze tijd en dat zal de toekomst eisen, ook wanneer u om welke reden ook van werkgeefster zoudt verande ren. Zonder twijfel zal elk bedrijf, dus ook ons bedryf, krachten, die over diploma's en capaciteiten beschikken, kunnen gebruiken. Geen beloften op de toekomst, doch de werkelijke, nuchtere kijk op deze dingen, doet ons dit schrijven. Verover uw plaats met wapens, welke deugdelijk blijken te zijn. Wij zijn begonnen met open ge sprekken met ons kader in groeps verband. Ook u krijgt deze gele genheid. De tijd vraagt openheid tussen u en ons. Weet u, hoe de ontwikkeling over zoveel jaar zich heeft toegespitst Dan zal het stil staan van nu funeste gevolgen kunnen hebben. Denk niet, dat onze oudere bedi'ijfsleiders er ge makkelijker zijn gekomen. Ook de vroegere tijd stelde zijn eisen, zij het dan andere. En nog kunt u veel van ze leren. Onze Grondslagen Personeelsbe leid zeggen ergens: Wie vooruit wil, zal zich inspanning moeten getroosten. Keihard, maar waar. Denkt u hier eens over na. Een nog al eens voorkomende ge dachte bij de jongeren is deze: ,Hier zit ik, leid me maar op!" Zonder te ontkennen dat in een ge zond bedrijf de opleiding van het personeel tot één der noodzakelijke taken gerekend mag worden, blijft echter de opdracht voor de betrok kenen tot zelfstudie aanwezig. Uw belangen lopen hier parallel met die van het bedrijf. Mocht dit laatste duidelijk het geval zijn, m.a.w. dat van uw diplomabezit door het bedrijf gebruik zal wor den gemaakt in de sektor „non- foods", dan kan, eveneens blijkens de Grondslagen Personeelsbeleid, overwogen worden u in de ge maakte studiekosten alsnog tege moet te komen. Tot slot gaarne dit. Het gaat om u, om de SuperMart, om de Z.B., om de B.Z., en dus om het bedryf. Lees deze beschouwingen in haar gehele verband en haal er nu eens geen woordje uit, om u daaraan vast te klampen. Doe dan uw wys- heid ermede. Gaarne daarbij van harte sukses.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 2