cfllP Amerikaanse hoogleraren plegen onderzoek in het bedrijfsleven Centrale-Model-Slagerij gaat vers vlees leveren In Stadskanaal werd een grote ZB geopend GLORIEUSE INTOCHT VAN IVANHOE IN OSS Begin volgend jaar in Amsterdam Interessante verschillen Achtste filiaal in Groningen Benoeming bedrijfsleider Centrale Model-Slagerij Flitsen Landelijk november 1963 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 20e Jaargang No. 10 November 1963 In Stadskanaal ivas de belangstelling bij de opening van de zelfbe diening zo groot, dat voor het plaatselijke muziekkorps slechts een bescheiden plaats overbleef. Woensdag 6 november j.l. 10 uur v.m. werd onder grote belangstel ling in Oss, Kruisstraat 7, onze 23ste SuperMart voor onze klan ten geopend. De avond daarvoor had de heer J. van Meer in aanwezigheid van de burgemeester en wethouder van Oss de officiële opening ver richt en de leiding van de Super- Mart toevertrouwd aan de heer A. H. J. v. d. Putten. Verschillende klanten hebben op de openingsdag VA tot 2 uur voor de SuperMart gewacht om him aankopen te kunnen doen. Een van de hoogtepunten van de ze opening was ongetwijfeld (zo als op onderstaande foto blijkt) het bezoek van ridder Ivanhoe aan Begin januari zal in Amsterdam een grote Centrale-Model-Sla gerij in bedrijf gesteld worden. Dit bedrijf zal de toelevering van verpakt vers vlees gaan verzorgen voor de supermarts in Amster dam, Amstelveen en Haarlem. In de toekomst hoopt men ook de levering van verpakte kaas en vleeswaren te kunnen gaan ver zorgen. Van de directie vernamen wij, dat een langdurig beraad voorafge gaan is aan het besluit tot deze in grijpende wijziging in ons distri butie-systeem. Tot nu toe had vrij wel iedere SM zijn eigen slagery met als groot voordeel dat men slagvaardig kon reageren op de verkoop in de winkel en bovendien direct gehoor kon geven aan spet- ciale wensen van de klant. Doch anderzijds zijn er ook argu menten die sterk pleiten voor een centrale slagerij. Nu moet in elke SM een volledige, dure slage rij-installatie geplaatst worden. Hieronder bevindt zich appara tuur, dat onontbeerlijk is., doch overal slechts een deel van de werktijd benut wordt. Een ander probleem is, dat het in de afzonderlijke slagerijen niet mogelijk is het verpakken te automatiseren. Daarvoor is de in vestering te hoog en de te verwer ken hoeveelheid per afzonderlijke zaak te gering. Bezien vanuit het oogpunt van efficiency en productiviteitsver hoging pleit alles dus voor een centrale en het langdurig beraad betrof dan ook niet zozeer dit punt, als wel de zorg voor de kwa liteit en het behoud van de ser vice aan de klant. Kwaliteit verzekerd Kwaliteit is niet slechts een kwestie van goed inkopen. Voor al de wijze waarop de slager het vlees verwerkt bepaalt voor de klant de kwaliteit. Deze nu is door het gekozen systeem van specialisatie in de centrale ge heel verzekerd en kan waar schijnlijk zelfs nog beter in de hand gehouden worden. Meerdere kanten De service aan de klant heeft meerdere kanten. Allereerst het assortiment. Dit zal voor elke zaak nauwgezet worden vastge steld en moet straks door een goed bestelsysteem op peil gehouden worden met de dagelijkse leverin gen. Het bestelsysteem het moeilijkste punt voor de winkels (Vervolg op pagina 2) De heer H. K. Engel, hoofd personeelszaken van Albert Heijn, is in september enige weken in Amerika geweest. Doel was o.m. te onder zoeken welke invloed de verschuiving van de koopgewoonten en de toeneming van het zelfbedieningssysteem zou hebben op de personeels- sector, teneinde tijdig maatregelen te kunnen nemen voor het geval deze veranderingen zich ook in ons land zouden voordoen. Over zijn ervarin gen hebt u o.a. kunnen lezen in het oktobernummer van Aller Hande. De heer Engel heeft zich echter niet alleen met dit vraagstuk bezig ge houden, maar zich tevens op de hoogte gesteld, voor zover de tijd dat toeliet, van de ontwikkeling op de overige gebieden van het personeels- vlak, zoals sociale voorzieningen, lonen e.d. „Ik heb daar interessante verschillen met ons land gezien. Misschien is daar voor de toekomst lering uit te trekken. Want het is toch zo: wij doen allemaal ons best om bij te houden wat er zoal op je eigen terrein te koop is, maar het wordt pas je geestelijk eigendom wanneer je het zelf gezien hebt." Aldus de heer Engel. Enkele zaken die hem opvielen hebben wij opge tekend. U vindt ze in bijgaand artikel. Donderdag 7 november j.l. werd in Stadskanaal de 226e AH-ZB geopend. Het is met 225 m2 winkeloppervlakte een van de groot ste zelfbedieningszaken van het bedrijf. „Een specifieke personeelsvertegenwoordiging zoals bij ons de con tact-commissies en ondernemingsraden e.d. heb ik niet meegemaakt. Daar wordt de taak van deze instituten blijkbaar op de schouders ge legd van het kader, waarvan wordt verwacht dat het als spreekbuis fungeert, zowel van directie naar lager personeel als omgekeerd. Als de problemen echter liggen op het punt van de lonen en sociale voor zieningen worden de in Amerika machtige vakbonden ingeschakeld." De heer Engel, nog boordevol in drukken van zijn reis („Het was voor mij als een verfrissend bad") ver volgt: dat eist natuurlijk ook veel van het kader. Kennis zowel als inzicht. Wat het verwerven van die kennis betreft, daar wordt veel aan gedaan. Er wordt veel geïnvesteerd in oplei dingen en dus in mensen. Zelfs lei dinggevende functionarissen van 40. 50 jaar gaan nog eens in de twee a drie jaar naar een cursus. Research Amerika schijnt een land te zijn dat een experiment aandurft. Ook in het personeelsvlak. Om een voorbeeld te noemen. Hooglera ren doen een onderzoek in een bedrijf b.v. om de techniek van het „delegeren" in de praktijk na Stadskanaal maakt de laatste ja ren een stei'ke groei door. Deze is te danken aan de industrialisatie, die een einde heeft gemaakt aan de werkloosheid en bovendien nog voortdurend nieuwe bewoners aan trekt. Het aantal inwoners is daar door de laatste drie jaar met on geveer 2.000 gestegen en bedraagt thans ca. 10.000 personen. De ge hele gemeente omvat thans bijna 25.000 inwoners. Dat het gemeentebestuur in het kader van deze uitbreidingen prijs stelt op een aangepaste winkel stand spreekt voor zichzelf. De AH-zaak is gelegen in een nieuw centrum, waarin ook de HEMA is gevestigd en dat boven dien plaats biedt aan een aantal vooruitstrevende middenstanders uit verschillende branches. Het centrum ligt zeer gunstig tus sen de oude bebouwing en de (Vervolg op pagina 2) te gaan. Aan deze praktische er varingen passen zij hun colleges aan. Dat is toch een verschijnsel, dat men hier nauwelijks kent. Het is dus research in het personeels vlak. Een ontwikkeling die we alleen kunnen toejuichen. Andere instelling De Amerikanen hebben trouwens toch een geheel andere instelling dan wij Europeanen. Een aardig voorbeeld op het terrein van de sociale voorzieningen heb ik kun nen constateren bij National Cash in Dayton, waar 12.000 mensen werken. Als nr. 1 op de priori teitenlijst van de vakbond staat hier: meer parkeerruimte voor de Met ingang van 1 december a.s. is de heer L. Bouman, hoofd van onze organisatie-afdeling ver koop, benoemd tot algemeen be drijfsleider van het binnenkort te openen distributiecentrum aan de Nozemanstraat te Amsterdam. In dit distributiecentrum zullen worden ondergebracht de Centrale Model Slagerij, de voorverpakafde- lingen kaas en vleeswaren, terwijl voor wat betreft de overige ruim ten activiteiten in voorbereiding zijn ten behoeve van onze dochter ondernemingen. In de opvolging van de heer L. Bouman zal zo spoedig mogelijk worden voorzien. 9000 personenauto's. Dat is toch wel heel wat anders als hier in Nederland, waar voorlopig andere zaken prioriteit krijgen. Lonen Wat de lonen betreft, de onge schoolde arbeider gaat bij Ford met 120 wekelijks naar huis en schijnt daar goed van te kunnen leven. Hij kan daar een auto van op nahouden. Vreemd naar onze maatstaven tenminste is, dat de uitbeta ling van lonen in cheques plaats vindt. Een klein gedeelte wordt meestal verzilverd bijv. 20 en de rest van de cheques wordt ge bruikt voor de gewone betalingen. In cheques Ook de betalingen aan de super- marten en warenhuizen gebeuren meestal per cheque. De klant krijgt een „credit-card", en haalt de artikelen „op de pof". Het be drag van de aankoop wordt aan getekend op de credit-card en de schuld wordt aan het eind van de maand vereffend met een cheque. Het bijhouden van deze schuld vereist overigens niet zoveel moeite, want de gegevens van de kassa worden op de computer verwerkt, die niet alleen alle ver anderingen in de voorraad, maar bovendien de rekening van elke klant bijhoudt. Secundaire arbeidsvoorwaarden Op het punt van de secundaire ar beidsvoorwaarden ligt de situatie veelal als volgt: vele werknemers zijn op basis van vrijwilligheid verzekerd, men kent er geen AOW maar bedrijfspensioenen komen voor, al is dat niet in zo sterke mate als hier in Nederland. In het algemeen is het zo, dat men op het terrein van de sociale ver- Vervolg op pagina 3)

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 1