Amateur-sterrekundigen menen: DE TAAL DER STERREN IS INTERESSANT Bartelson bezoekt W ij heten welkom Nieuw personeel produktie- bedrijven "Z&venQf&Si •fes-rnfe czcxpe/Scr k/ag-srwpeyr? 0/?/o! Of/c/ebar-toir-! Sh'er Eics/lalrix. S/%/1/5 ^~e,es\aqewt{ft EEN MAN HEEFT TOCH HET LAATSTE WOORD AH-FLITSEN Wij willen dit oktobernummer be ginnen met blijde berichten, want er zijn er nogal wat. Maar eerst moeten wij een misverstand dat de vorige maand ontstond even recht zetten. Wij hadden geschreven over de „fam." X, dat ze 40 jaar elkaar trouw waren gebleven. Nu schryven wij meestal de „heer en mevr.", maar voor de afwisseling ook wel eens „fam.". Nu moet men niet denken dat we de één hoger stellen dan de ander. We hopen met deze uitleg dit alles te hebben rechtgezet. Bij de fam. B. Butter is een doch ter Ingrid geboren, en bij de fam. S. Nagy een zoon Sandor. Bij de fam. A. Miltenburg werd ook een zoon geboren. Al deze ouders on ze felicitaties, en wij hopen dat de kinderen gezond mogen opgroeien tot vreugde van hun ouders. Van het DC. kwamen ook nog blijde berichten. De heer C. J. Tuyp is nl. in de huwelijksboot ge stapt en wij wensen het jonge stel veel gezondheid in hun leven toe. Mej. A. v. Saane (C.F.) heeft de grote stap gewaagd, de huwelijks boot lag klaar; goede vaart toege wenst en onze felicitaties met dit grote gebeuren. Mej. A. Reekers (Lab.) had steeds goede verbin ding met de P.T.T. en de bruide gom liet 't hier niet bij zitten, maar besloot om samen verder door 't leven te gaan; wij voegen hierbij dan ook graag onze fe licitatie. Dit geldt ook voor de bruid mej. S. D. J. Pieterse die alles al in orde heeft om met haai- bruide gom samen door 't leven te gaan, wij wensen u dan ook veel geluk toe. Dit wensen wij ook aan de heer A. de Graaf (O.G.) die in het huwelijk is getreden met mej. A. B. Schweitzer op 4 oktober j.l. Mevr. G. BerkeveldMolenaar is 12% jaar getrouwd, onze felici taties! De heer Hollander (ge- In een groot aantal kranten en tijdschriften kunt U lezen wat U de komende week boven het hoofd hangt. Geluk? of ongeluk? U hoeft slechts te weten onder welk sterrenbeeld U geboren bent. Hoe het ook zij: tot hen die geloven in wat de sterren voorspellen óf tot hen die het allemaal maar boerenbedrog' vinden, zouden wij toch willen zeggen: 'Kijk eens wat meer tiaar die prachtige sterrenhemel, die zich vooral in de wintermaanden helder boven onze hoofden uitspant. Want werkelijk onze 'toekomst' èn ons 'ver leden' staan hier in geschreven. Duizenden mensen over de gehele krijgen op de vraag of ergens in de wereld richten hun ogen 's avonds wereldruimte levende wezens be naar de sterren. Wetenschapsmensen, staan. Deze vraag is dringender zeelieden en zij die het voor hun ple zier doen als vrije tijdsbesteding". Men speurt de hemel af en probeert de wegen vast te stellen van de mil joenen sterren. Men groepeert de ster- schijnfiguren. Men spreekt al in de verre oudheid van sterrenbeelden als Orion. Grote Beer. Kleine Beer. Twee- ling. Boogschutter. Planeten Men ontdekte al spoedig dat de gehele sterrenhemel boven ons hoofd zich bewoog, ten dele in een zelfde richting, ten dele in een af wijkende richting. Er waren ster ren, die zich in een vrij snel tempo langs de he mel voortbe wogen en mede om on ze zon draai den. Zo ont dekte men de PLANETEN waai*van wij enkele na men alle maal kennen: Werelden in wording. geworden door het zenden van él of niet bemande ruimtevaartuigen. Zijn er wel „Marsmannetjes". Eén van de laatste methoden is het zenden van radio signalen, waar bij men hoop heeft dat men nog eens antwoord-signalen zal ont vangen. Tien jaar April 1960, gingen in Green Banks de eerste signalen de wereldruim te in. Het duurt 10 jaar voordat deze signalen de dichtstbijzijnde figuur onder stelt voor de omge- planeten buiten ons zonnestelsel ving van SIRIUS. Links onder het bereikt kunnen hebben. Nog eens ..kondie" van de ORION. Linksboven 10 jaar, voordat men reakties uit de ruimte kan ontvangen. Tenzij CASTOR en POLLUX, vooral bij de wezens elders reeds eerder op zeelieden bekend. (Pollux is op/ei- het idee van interplanetair radio- ru/ccr/^ kontakt zijn gekomen. Daarom J-"Ssscl.,p). Ah TWEELING z,jn wordt in Green Bank al het kos misch „geruis" terdege onder zocht. Waar wilt u landeni Mars, Venus, Jupi- pens.) vierde op 11 sept zijn 75e en eeuw'en verjaardag en wij hopen dat u nog r Misschien is er onder u wel iemand, die er zelf wat meer van wil weten, die met eigen ogen er wat meer van wil zien. Dit is best mogelijk, er wor den hiervoor geen diploma's ge- I vraagd. Er bestaat in Nederland een I Kring van Amateur-Sterrenkundigen, die in vele plaatsen van ons land af delingen heeft. Eén van deze afdelin gen. nl. de afdeling Amsterdam, heeft in de Zaanstreek een zéér aktief wer kende groep gevormd. De Kring deze sterren bekend in de astrologie voorspellingen. Deze hemelstrook (zuidelijk deel) is bij ons het best te zien in de wintermaanden. De heer A. Dekker (T.A.), mevr. A. ter Braak-Hofman(K.B.) mej. A. P. Kappcl (V.A.); mej. M. E. de Pree (V.A.); mej. P. de Jong (S.B.); mej. A. Ingenbleek (W.K.); mej. J. Meijer (V.A.); mevr. P. G. W. de Koning-Hoges (K.B.); mej. G. Gorter (S.B.); mej. C. H. Mor et (W.K.); mej. H. v. d. Linden (C.F.); mevr. J. M. P. Wiersma-de Mol (V.A.); mevr. J. Bijleveld-de Jong (V.A.); mej. K. C. W. Schipper (C.F.); mevr. S. J. Swart (K.B.); mevr. G. Grippeling-v. Klaveren (S.B.); mevr. J. v. Bakel-Veltrop (K.B.); mevr. J. van Koningsbruggen K.B.) mej. M. S. de Groot C.F.) mej. H. Sack (V.A.); mej. A. G. Termaten (C.F.); de heer A. J. Hofman (K.B.); de heer K. Kes sclaar S.B.),- de heer M. van Wilgenburg (Arb.st.): de heer W. H. M. Jongmans (Arb.st.); de heer G. J. Ran (Arb.st.),- mej. J. P. Versluis (K.B.); mevr. W. A. van Elmpt-Hasert (B.B.); mej. A. M. H. Lopes Cardozo (W.K.); mej. K.B.); mej. M. S. de Groot C.F.) N. v. d. Geer (V.A.); mevr. M. C. Zwart-de Vries (K.B.); mevr. H. Jager-Veldhuis (S.B.)mevr. W. Loef-SnijdersvroegopfS.B.mevr. E. K. v. Dongen-Roepert (S.B.); mevr. J. H. Fiddelaar-Demmink (K.B.); de heer S. P. Pels (K.B.); de heer R. Zeeman (T.A.); mej. J. M. Vogelezang (Bedr.bur.); de heer D. Overdam (K.B.). verbeelding van de mensen. Men vele jaren deze dag in goede ge zondheid mag herdenken tesamen ontdekte nevelachtige vlekken, met uw vrouw en kinderen. Mevrouw A. J was op 26 sept. 7 jaar in dienst, onze felicitaties. En zoals ik al schreef in de vorige Flitsen over het bruidspaar E. de Fez Pombrol die op 1 oktober hun 25-jarig hu welijksfeest vierden. Wij hopen dat ze nog vele jaren samen in goede gezondheid van het leven mogen genieten. De hr. P. Goudriaan was op 2 ok tober 12% jaar in dienst, en de heer en mevr. P. Breeuwer (kaas- af d.) zijn 22 oktober 25 jaar ge trouwd. De heer en mevr. J. Peters (K.B.) zijn op 26 oktober ook 25 jaar getrouwd. Wij wensen deze beide bruidsparen nog vele jaren toe en onze felicitaties met dit grote feest. De heer en mevrouw Mooy zijn op 1 oktober 12% jaar getrouwd, jammer dat de bruide gom nog steeds ziek is. Wij wen sen u het allerbeste toe. Hiermede is de agenda voor de maand oktober weer afgesloten. De heer T. v. d. Schaaf die werk zaam was op het D.C., heeft af scheid genomen wegens het be reiken van zijn 65ste jaar, zoals in de vorige Flitsen vermeld stond. Wij wensen hem van deze plaats echter graag menig ge zond jaar toe na zoveel jaren arbeid. Zo raakt onze feestlijst van dit jaar alweer zijn einde, nog 5 feestgangers staan op 't pro gramma voor 1963 (november en december) Op de lijst van 1963 was nog niet vermeld, dat de heer en mevrouw J. P. Wagner (C.F.) 12% jaar ge trouwd waren op 4 oktober. Onze felicitaties met dit huwelijksfeest! Nu onze ziekenlijst. De heer A. E. de Boer (K.B.) moet weer opgenomen worden, de heer S. J. Rooiker is nu weer aan de slag na vele weken thuis te zijn geweest. De heer J. Popping werkt voor drie halve dagen op de drukkerij, dat is weer een goed teken. De heren D. Scheer en P. Barteling (D.C.) zijn weer voor halve da gen aan de slag gegaan. Met de heer P. de Vries gaat 't geluk kig goed vooruit, zoiets moet met Eerst de grote groep die wij zelf Dijk-Splinter met bet blote oog 's avonds kun nen waarnemen, „De Melkweg". Deze vlekken losten zich bij de uit vinding van steeds sterkere kijkers op in miljarden sterren en sterren- groepen. Hoe verder men in de oneindige diepten van de ruimte kon kijken, steeds weer ontdekte men vlekken vele in een spiraal-vorm. Men ontdekte dat hier nieuwe zonne stelsels nieuwe werelden wer den geboren. Eigens anders spat te een wereld uiteen en iedere avond maar vooral in bepaalde tijden van het jaar kunt u een wens doen, als u een ster ziet verschieten. Dit zijn geen sterren maar meestal overblijfselen van vergane stenen. .Astronauten' die straks de ruimte in zullen gaan naar de maan of naar andere pla neten, zullen misschien in aanra king komen met dit „hemelgruis". De laatste jaren probeert men op allerlei manieren een antwoord te -Irocyon i Het ideaal menig „amateur". veel geduld weer goed komen. Met de heer D. Streefkerk wordt 't wel wat beter, hij mag voor halve da gen weer werken. Mevr. Chr. E. de Clerc-Ofman begint wat beter te worden, en we hopen dat alles goed mag komen. De heer K. Groen is nu thuis uit „Zonnegloren" tot grote vreugd slijpen. U ziet wel: een zeer zin van vrouw en kinderen. Nu maar 1 volle vrijetijdsbesteding. Ook onze hopen dat de gezondheid snel direktie heeft destijds haar be- vooruit zal gaan. Ons welkom langstelling voor de groep ge- Zaanstreek van Amateur Sterrenkun digen. Secretariaat de heer Jac. Weger, Nic. Maesstraat 17, Zaan dam. tel. 64479. Wat doen deze mensen? In de korte tijd van het bestaan van deze kring heeft zij reeds een beginkursus sterrenkunde georga niseerd. Men houdt in samenwer king met de landelijke organisatie interessante lezingen met films en dia's. Maar ook zij die hun handen willen gebruiken, kunnen hun hart ophalen, door deel te nemen aan kijkerbouw - - of het zelf spiegels thuis deden wij met een fruitbak, en de heer J. Daub zorgde na mens de O.D. voor een bakje bloemen. De heer P. Schellingerhout (S.B.) is sinds enige weken ziek thuis. De heer M. Bergh, ook al vele maan den thuis, hij is na de operatie nog niet geheel beter. Het leek in 't begin alles gunstig te verlopen, maar helemaal naar wens is 't nog niet. Wij hopen 't allerbeste. De heren A. Vos en W. de Goede zijn Voor. het éindelijk secretariaat dient toond, door het geven van een be langrijke donatie. Vraag eens inlichtingen bij het plaatselijk secretariaat van deze vereniging. Het is voor Zaandam de heer Jac. Weyer. Zich verdiepen in de sterrekunde 27-10 zal juist in deze tijd, waarin onze gedachten zich steeds meer losma ken van de aarde u vele uren van geestelijk genot schenken. 12%-jarig zaken jubileum: 16-10: de heer P. Groeneschey (Mech. Boekh.). 30-10: de heer C. J. Borst (Bi lansm.). 25 jaar getrouwd: 22-10: de heer P. Breeuwer (Kaasafd.). 26-10: de heer J. C. A. Peters (K.B.). 12% jaar getrouwd: 19-10: de heer J. M. Mooy (Gep. J. Plugers 1-11: P.B.). de heer M. C. (Adm. Contr.). de heer T. de Lange (C.M.). beide al vele maanden thuis we gens ziekte. u zich te richten tot: de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterren kunde Zeiss Planetarium. Wagen- 3-11: mevr. W. (K.B.). Noorman-Bruil De fam. D. Yff, vroeger werkzaam straat 37. Den Haag; veel sukses! in de K.B. is 40 jaar getrouwd, on- ze felicitaties met dit grote feest I Koto's en nog vele jaren toegewenst. Overgenomen van ..Uit Hemel en Dampkring" mevr. H. G. Akkerman- Schaap (C.F.). de heer C. H. de Haze (L.F.). De zoveelste flacon F.R.-reiniger was gekocht en over de prachtige resul taten met dit schoonmaakmiddel ging het nu volgende telefoongesprek. „Mijnheer, ik ben het plafond met F3 of hoe heet dat ook weer?" „F.R.-rei niger, mevrouw!" „Juist ja, F.R. din ges aan het schoonmaken. Nou mijn heer, komt u gauw kijken. Geweldig! Ik heb nog nooit zo'n goed artikel meegemaakt. Stuurt u gauw een foto graaf of zo om het iedereen te laten zien. Uh natuurlijk tegen een kleine vergoeding. U kunt het in uw krant afdrukken. Het is fantastisch. Maar :i moet wel snel komen, want ik wil natuurlijk doorgaan. De helft is nu klaar." Er „zat" iets in. Er moest dus iets gedaan worden. Een uur later was er een fotograaf in het Haagse Benoor denhout. De public relations draaiden op volle toeren. Het leven gaat echter niet altijd over rozen. Dat bleek weer eens de vol gende dag toen haar man belde. „Gisteravond kwam ik laat thuis (vanwege die schoonmaak?) en ik hoorde, dat er fotografen waren ge weest en weet ik nog meer. Neemt u mij niet kwalijk, maar mijn vrouw moet dat allemaal in een enthousiaste bui gearrangeerd hebben. Maar ik wil helemaal niet in uw krant." Er kwamen weer rimpeltjes boven I onze ogen, die echter weer spoedig overgingen in een glimlach. Pa heeft het toch voor het zeggen!

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 6