Taak en werkwijze Afd. Grootverbruikers „Gemeenschappelijk belang is de tevreden klant" Klaarmaken van bestellingen gebeurt in DC AH-FLITSEN 5 De heer Pieters Kan er gesproken worden van een concurrentie-strijd tussen de filialen en de Afdeling Grootverbruikers, vroeger „De Groot handel" genaamd? Is hier sprake van eenzelfde situatie als in de automobielindustrie? Daar kunnen we zien, hoe verschillende be drijven van hetzelfde concern elkaar beconcurreren. General Motors met zijn Chevrolets, Vauxhall en Opel is hiervan een goed voorbeeld Het is, menen wij, goed deze kwestie nader te beschouwen. De vraag waar het in principe om gaat is deze: welke taak heeft de Afdeling Grootverbrui kers. Die taken liggen in principe ge lijk: omzet maken door de verkoop van levensmiddelen. Maar waarom bestaan deze twee organisaties dan naast elkaarDaarover vroegen wij de opinies van de heren Legerstee en P. Ligtenstein, die in hun direc toraten respectievelijk de filialen en de afdeling grootverbruikers beheren. Gevarieerde verlangens Op de markt voor levensmiddelen, zo is hun opinie, bestaan verschil lende grootheden. Allereerst de ge zinnen met zeer gevarieerde ver langens aan artikelen, die zij in kleine hoeveelheden willen kopen. Daarnaast een aantal instellingen, die zeer verschillend van omvang en werkwijze zijn, doch die één ding gemeen hebben: zij nemen artikelen af in aanmerkelijk gro tere hoeveelheden en veelal in een tamelijk eng assortiment, dat niet snel wijzigt. Deze instellingen zijn velerlei: kin dei tehuizen, ziekenhuizen, canti- nes van grote bedrijven, kloosters, grote pensions nz. Aparte wijze van inkoop Het is duidelijk, zo stelt de directie, dat beide categorieën een aparte wijze te hebben met vertegenwoordigers die voor dit speciale werk zijn op geleid", zette de heer Ligtenstein uiteen. Vertrouwenspositie „Onze vertegenwoordigers nemen vaak een soort vertrouwenspositie in,' vooral bij relaties, die reeds vele jaren bij ons kopen. Zij moe ten dus goed op de hoogte zijn van de behoeften van liun klanten, zowel wat betreft de gewenste kwaliteiten als de benodigde hoe veelheden. De bedrijfsleiders van de filialen zijn vrijwel nooit in de ge legenheid tot zulke relaties te ko men, niet omdat zy daartoe niet capabel zouden zijn, maar eenvou dig omdat hun werk in de winkels ligt en zij niet op stap kunnen gaan". Hiermee bereikten wij een soms nogal knellend punt: de overname van een filiaalklant door de afde ling grootverbruikers. Hierop gaat de heer Legerstee nader in. „Er zit aan deze zaak, behalve de reeds vermelde punten, nog een heel andere kant: die van de con currentie. Er zijn in de vroegere jaren instellingen, die klant waren in een van de filialen, voor ons be drijf verloren gegaan. Wij zijn be paald niet het enige bedrijf, dat graag aan deze instellingen levert. Nu kan de afdeling grootverbrui kers met succes concurreren, de filialen kunnen dit in deze sector van inkoop hebben. De „inkoopster" perse niet. Dat is eenvoudig een van het gezin is over het algemeen gesteld op het zelf bezoeken van de winkels. Als zij van huis gaat, heeft ze een boodschappenlijstje in het hoofd (en soms nog op papier), maar zij is bij voorbaat bereid hierop tijdens het winkelen nog verandering aan te brengen. Op haar lijstje staan trou wens vrijwel altijd óók nog een aan tal vraagtekens. In de winkel vindt zij daarop wel het antwoord. kwestie van kosten. Daarom is het in het belang van het bedrijf, en indirect dus ook van de bedrijfs leiders, dat wij deze klanten op de juiste wijze benaderen. Verheu gend is het dan ook dat ik zeggen kan, dat diverse bedrijfsleiders hun grote klanten op de afdeling Het personeel van de afdeling Grootverbruikers met op de voorgrond de heer J. van Dijk (met telefoon) en de heer M. Algera. De afdeling grootverbruik is on dergebracht in het D.C. Zijn eenmaal alle administratieve handelingen verricht, dan worden de uitgetikte orders vanuit het hoofdkantoor naar het distributie centrum gebracht, waar de afde ling grootverbruikers is onderge bracht. In een ruime afdeling staan en liggen de ruim 1300 verschillende artikelen keurig op verzamelstel- lingen en pallets uitgestald. De lichtere en kleinere goederen in vakken, de „zwaardere" goederen, waaronder de zakken 50 kg sui ker, peulvruchten, rijst en meel soorten, hoog opgestapeld op spe ciale, stevige stellages. Afgestemd Voor haar is het winkelen ook een vorm van ontspanning. De hoe veelheden, die zij van elk artikel koopt, zijn bescheiden. Zij wenst dagelijks andere artikelen en koopt dan ook slechts voor enkele dagen in. „Onze winkels zijn geheel op deze verlangens ingesteld", ver duidelijkt de heer Legerstee. „Een groot assortiment, in kleinverpak- kingen afgestemd op het gezin. De gezinsinkoopster is ook dage lijks van harte welkom". Geheel anders is de geaardheid van de inkoper of inkoopster van de grotere instellingen. Van een ontspanningsvorm is hier geen sprake, de inkoop vormt hier een ondeideel van een zakelijke func tie. Deze inkoper heeft er de tijd niet voor om dagelijks naar een winkel te gaan. Specifieke verlangens Zowel de gewenste artikelen als de gewenste hoeveelheid zijn vrij wel vaststaande gegevens. Wel heeft deze inkoper enkele speci fieke verlangens: hij wenst door gaans grootverpakking, altijd be zorging thuis en lagere dan de normale winkelprijzen op grond van de grotere hoeveelheden die inééns worden afgenomen. Deze klant vergt uiteraard een geheel andere wijze van benadering dan de normale huisvrouw. „Daarom is het noodzakelijk hiervoor een aparte organisatie ter beschikking grootverbruikers attent maken of deze afdeling adressen van ge- interesseerde instellingen doorge ven. Dat is uiteindelijk veel beter dan op een gegeven moment van een relatie het verwijt te moeten horen: waarom hebt u me nooit iets over de afdeling grootverbrui kers gezegd? Want die klant is voor het bedrijf verloren". Het hoofd van de afdeling groot verbruikers, de heer J. Pieters, voegde er nog een andere opmer king aan toe: „Ik kan me levendig voorstellen, dat het niet leuk is een grote klant af te staan. Maar wij kennen vele voorbeelden van goede samenwerking met filialen, die daar blijvend profijt van trek ken". De conclusie over de vraag: gaat het hier om concurrentie, laten wij thans gaarne aan de lezer over. Het klaarmaken van de bestellingen in het D.C. Op de pallet voorgrond staat een gedeeltelijk gereedgemaakte bestelling. De heer H. Hulst, een der ver tegenwoordigers van de afd. Groot verbruik, wiens werkterrein voor namelijk in de provincies Gelder land en Overijsel ligt, is de man, die kontakten onderhoudt, klanten werft, nieuwe artikelen introdu ceert, voorlichting geeft en het spreekt natuurlijk vanzelf, de or ders noteert. Kortom, de taak van een vertegenwoordiger is een veel omvattende. Hoe wordt nu een rayon opge bouwd? Dit zegt de heer H. Hulst er zelf van: „Een jaar of wat geleden begon ik in de noordelijke provincies. Op een goede dag werd ik voor gesteld aan de penningmeester van een bejaardenorganisatie, die mij introduceerde in een werkver gadering. De aanwezigen waren bestuursleden van diverse bejaar dencentra. Uiteindelijk is uit die kennismaking mijn klantenkring gegroeid". Later weid hem een ander rayon toegewezen, hetgeen, zoals reeds vermeld, vrijwel de gehele provin cies Overijsel en Gelderland omvat. Juist in dit gedeelte van het land zijn vele instellingen. Wij denken aan verpleeginrichtin gen, bejaardencentra, kontrakt- pensions en rusthuizen. Hieronder treft men talloze klanten aan van Albert Heijn's afdeling Grootver bruikers. Het is begrijpelijk dat een vertegenwoordiger zijn rayon gaarne wil uitbreiden. Hij is in dit verband dan ook zeer ge ïnteresseerd in nieuwbouw. Zo gauw een instelling een bouw plan ziet verwezenlijkt worden, tracht hij in kontakt te komen met het bestuur, dat de bouw be volen heeft. De direktrice of di- rekteur, die naderhand door het bestuur benoemd wordt, zal ge wezen worden op de grote voor delen, die de afdeling Grootver bruikers van Albert Heijn biedt. De eerste kontakten zijn gelegd en er zal een openingsorder ge plaatst kunnen worden. De heer H. Hulst. wei-ven klanten". Het komt vaak voor, dat de vertegenwoordiger tijdig van te voren door zijn klan ten op de hoogte wordt gesteld als een collega of relatie van hem interesse toont in onze produkten. Want hoe gaat het: waar mensen onder elkaar zijn wordt over eten gesproken en zij die tot onze klan tenkring behoren zijn tevreden en zullen gaarne onze artikelen aan prijzen, ook al omdat de prijs voor grote afnemers zo gunstig is. Tussen vertegenwoordigers en filialen bestaat een goede wissel werking. Potentiële klanten wor den hem opgegeven maar ook het tegenovergestelde kan zich voordoen. Op een goede dag kan het voor de afdeling Grootverbrui kers niet meer aantrekkelijk zijn, b.v. klant A te bevoorraden. De vertegenwoordiger zal in dit geval altijd een filiaal in de omgeving wijzen, waar men de service kan voortzetten. Uiteindelijk is het toch zo, dat onze klanten, of zij nu via een filiaal of via een ver tegenwoordiger hun goederen ont vangen voor onze totaal omzet zorgen. Grote winkel Eigenlijk is deze afdeling het best te vergelijken met een grote win kel, alleen met dit verschil, dat u, waarde lezer, bij voorbeeld in supermart 2 kg suiker koopt, maar in de afdeling grootverbruik, wordt gewerkt met balen van 25 of 50 kg. U koopt een potje jam of een fles augurken, maar bij de grootverbruikers gaat dit artikel in een bus van 10 kg. Praktisch alles wat u in een win kel kan kopen is ook in de afde ling grootverbruik te vinden. Van flessen bleekwater en toiletpapier tot hele kazen van 10 tot 13 kg, van lucifers tot dozen van 10 kg vermicelli. Tientallen tegelijk Blikgroenten staan hoog opgesta peld in dozen van 24 blikken met een gewicht van 25 kg te wachten om met tientallen tegelijk naar de sanatoria, ziekenhuizen, kinderte huizen, stichtingen, bejaardente huizen, pensions en restaurants te worden verzonden. Is nu eenmaal een bestelde order geheel verzameld, dan wordt deze op pallets klaargezet in afwach ting van het tijdstip, waarop deze moet worden afgeleverd aan de keukens van allerlei instellingen. Dagelijks rijden bestelauto's af en aan en zelfs een eigen AH-auto speciaal voor vervoer van groot- verbruikers-goederen is dagelijks langs de weg om maar te zorgen dat vele instellingen over het ge hele land de AH-leveringen in de beste orde ontvangen. Steeds minder Alhoewel steeds minder, komt het nog voor, dat een beheerder van een instelling diverse leveranciers heeft. Meestal zal dit gedaan wor den omdat men niet gaarne een jarenlange relatie wil beëindigen. Maar men verliest uit het oog dat deze „inkooppolitiek" nu niet be paald economisch is. Wij zien dan ook dat meer en meer wordt over gegaan op één leverancier. Dat wij in veel gevallen in de behoef ten voorzien is te danken aan de goede kwaliteit, scherpe verkoop prijzen en on voorwaar delijke kwa liteitsgarantie, die het voor grote afnemers ongetwijfeld aantrekke lijk maakt klant te worden. Nog een ander aspect is merk baar. Wij zouden het willen om schrijven als: „tevreden klanten,

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 5