OPENING DEN HEEDER de verkoopmethoden van dan komt u niet te laat Ontdek morgen Dank Reparatie jubileumklokketi DRIE NIEUWE TEAMS Kruidenier blijf bij veel veranderd, daarom Er is 2 AH-FLITSEN Zelfbediening te Rhenen o.l.v. de heer M. H. Edelijn Public Relations: Bureau G J. van Hulzen, Scheveningen. Aan dit nummer werkten mee: K. Romp, L. de Rijke, J. Hartog, J. de Wever, L. N. Didden, N. v. d. Brink, P. Jonkergouw. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad is slechts ge oorloofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. (vervolg van pagina 1) lang in touw geweest om de voor bereidingen te treffen voor de vorming van een goed perso- neelsteam. Vele personeelsleden moesten zelfs in Amsterdam, Haarlem of IJmuiden worden op geleid hetgeen lang niet meeviel. Op de introduktieavond, die zo als altijd voor de opening wordt gehouden, sprak de personeels chef de heer K. Romp, hierover dan ook zijn dank uit voor de medewerking. Snelle groei Twee uren tevoren memoreerde de burgemeester van Den Helder nog weer eens hoe snel of nieuw Den Helder sinds 1950 al was ge groeid. Was er destijds een te genstand om zich als pionier in Jeruzalem (zoals men deze wijk noemde) te vestigen, nu zien wij juist een trek vanuit de oude bin nenstad. Ivanhoe Niemand minder dan de dappere zwaardridder zelf. toog 's mid dags in vol ornaat door de stra ten om eveneens de aandacht op de nieuwe S.M. te vestigen, 's Ochtends voor schooltijd ston den al vele kinderen met de hand boven de ogen door de ruiten naar binnen te gluren. „Wat zoeken jullie toch?" vroegen wij een 5 jaar oude peuter. ,,Is-ie d'r al mijnheer?" zei de jongen met glinsterende ogen die een warme genegenheid verrieden,Neen hoor, vanmiddag pas", haastten wij te antwoorden. „Hij is toch niet echt", flapte zijn iets jongere speelmakker er vast beraden uit, waarop wij vermanend de vinger ophieven met de waar schuwing „Pas maar op" alsof het Sinterklaas was! „Och, mijn zus ter kan IVANHOE makkelijk aan" flapte de jongeling terug en wij namen maar niet de moeite om naar de leeftijd van zus te infor meren. Ja, zo ongeloofwaardig is het jong volk in Den Helder, maar in onze ogen heeft IVANHOE op 23 oktober glansrijk gewonnen!! Tot nog toe was het de gewoonte dat defecte jubileumklokken bij ons ingeruild konden worden. Nu het echter een jaar geleden is, dat de klokken uitgereikt werden en de fa. Begeer de aanvankelijke storingen, ontstaan door vervoer e.d. op correcte wijze heeft behan deld, mag gesteld worden, dat storingen die nu ontstaan, door betrokenen voor eigen rekening met een klokkenmaker in de buurt moeten worden opgenomen. een oude gildebrief uit 174' voor de „Kruydeniers van 's-Gra- venhage" lazen wij: „Alle de voors. waren sullen moeten worden uytgewogen met ij zere of ko- pere gewigten, binnen de stad geijkt Hiermede betuig ik, mede namens mijn i en met juste balancen, zonder dat echtgenote, mijn hartelijke dank voor iemand die offeninge van de balance de onvergetelijke dag, welke mijn 40- een loodje of iets anders zal vermogen jarig jubileum door de vele blijken in de schaal te leggen." van waardering is geworden. T^ -> Kijk, zo was het na 1950 nu weer J. BOER. niet. De Balance uit 1747 was Kol. van Brienenstraat 22, weegschaal geworden en de snel- Naarden. weger was diens opvolger. In het Deze enorme ontwikkeling in de levensmiddelenbranche begon omstreeks 1950. Dat is nog maar dik tien jaar geleden. De tijd dat Albert Heijn (evenals al die jaren daarvoor) ook vooraan stond in de strijd om de hoogste omzet. Het grootwinkelbedrijf had (voor en ook na de laafste oorlog) sukses door een rationele j werkwijze en grotere winkels. Van het personeel werd voor die I boek van N.F. Middag over het tijd al veel geëist. Veel meer kruideniersbedrijf dat in 1948 dan enige eeuwen daarvoor, want werd uitgegeven, vinden wij op pagina 86 en 87 nog schema's, waarop aangegeven hoe of de winkelbakken moeten worden in gericht. Ja, dat was Toen TOEN kwam een jongen in dienst en moest leren fietsen op een „mandfiets". Als ver koper moest hij zijn sporen vei'dienen in de wijk met het hoi en en bezorgen van klan ten. Zijn promotiekansen wer den dan afgewogen naar de verkoopresultaten, die hij wist te boeken en de enthousiaste jongelui, die zichzelf konden redden, die jongeren met durf, doorzettingsvermogen en de wil om iets te bereiken, dat waren de mensen voor de toe komst. Zij mochten na verloop van tijd ook eens in de winkel helpen. Nee, niet direkt klanten bedienen, maar eerst een tijd bestellingen klaar maken. Zij leerden dan wegen, zakken vouwen, vleeswaren snij den enz. Dan kwam de grote dag. Er was iemand ziek en je mocht ook eens een klant helpen en waarachtig, dat ging leuk. Je had er aardigheid in en het verkopen I ging nog vlot ook. De chef kreeg zo langzamerhand i J ook die mening- en als de rayon leider eens op bezoek kwam, werd er eens over gesproken. „Die jongen redt het wel, als hij nu eerst maar eens met zijn vak- j diploma begint". Enthousiast als je was, ging je dan door, ja er was geen houden meer aan! Een jaar later had je het vakdiploma in je zak en dus wist je wat „Oranje Pecco" of „Pecco ouchon" was. Weer kwam die rayonleider j en nu was het volgend doel het i Handelskennisdiploma. Overdag stond je dan al geregeld I in de winkel en een goede chef j wilde je dan graag iets toever- 1 trouwen omtrent etaleren en lak- schilderen. In 1949 kwam de Op leidingsschool in Zaandam, waar je door allerlei kursussen meer bedrijfskennis kon vergaren. Bij goede resultaten kwam je dan een of meerdere jaren in de vervan ging en na verloop van tijd werd je. chef. Trouwen was noodzaak in verband met de bewoning van het huis en dan was het doel be reikt. In dit artikel willen wij de ver anderingen in de distributie-me thoden en de gevolgen daarvan nog eens onder uw oog brengen, omdat een ieder, die in het jaar 1963 zaken doet, niet meer kan werken met de methoden van „gisteren". Iedereen onder ons. jong en oud. zal vroeg of Iaat met zo'n ver andering worden geconfronteerd, of het nu thuis is, waar de pomp door een kraan en later zelfs door een geyser werd vervangen, of in de winkel, waar een schap tegen- ivoordig gondola heet. De tijd is veranderd (en verandert nog dagelijks). In deze verande ringen blijft Albert Heijn de toon aangeven, omdat dit een dringen de noodzaak tot voortbestaan is. Ons hart onder de riem is: Krui denierblijf bij'. Alles om u heen verandert en daarom kunt u niet achterblijven. Supermart Pendrecht o.l.v. de heer L. v. d. Knaap. Supermart Den Helder o.l.v. de heer F. P. Zwaanswijk. Nu... NU, zegge en schrijve DERTIEN jaar later, kennen wij naast de grote akties, zoals obligaties, vacuumkoffie. en PMC, zelfs drie soorten winkels. I nl. de bedienings- en zelfbedienings zaken, alsmede de supermarts. In prin cipe is de gang van zaken in grote lijnen nog aanwezig, alleen de moge lijkheden zijn groter dan voorheen. Door de grotere specialisatie ko men er ook steeds meer zelfstan dige funkties. Voor de dames bij voorbeeld een funktie als caissière, le vleeswaren juffrouw, le cais sière, verkoopster delicatessen, drogisterij en textiel. Voor de jongens betekent dit nog meer. In veel gevallen is de mand fiets er niet meer bij. Een bak- fiets of brommer heeft deze veel al vervangen. De bezorging ge schiedt zelfs in een groot aantal zaken met bestelauto's, waarvoor speciale chauffeurs in dienst zijn. j Het werk begint in de winkel en geen jaren met magazijnwerk of retour emballage. Een pittige be diende, geen Jan Salie, is nog al tijd nodig op een betere plaats, maar er wordt, ook nog altijd, veel geëist. Het vak- en middenstandsdiploma zijn bij voorbeeld heel normale eisen, doch niemand kan zich, in dien deze diploma's zijn behaald, op de borst kloppen met het idee V_ van: „Ik ben er. Mijn kostje is gekocht". Niets is minder waar. Wie werke lijk verder wil moet ook aan zijn basis-opleiding werken. De moder ne tijd vraagt meer dan lagere school. Handelsavondschool is een minimum eis geworden. MULO- of HBS-opleiding wordt „gewoon" Wie kan er in de toekomst nog met SUKSES zaken doen als men bijvoorbeeld de moderne talen niet kent. Iedeieen reist tegen woordig met vakantie naar het buitenland en vele buitenlanders bezoeken op hun beurt onze win kels. Moeten wij deze klanten be dienen met de woorden: „Pepper d'rorn?" als wij bedoelen in het Germaans te vragen of een ar tikel ingepakt moet worden of niet? Op de meeste van onze artikelen komt een omschrijving in een vreemde taal voor. Kunnen we dit lezen? Weet u voldoende af van de veranderingen, die de EEG met zich mee zal brengen? Bent u voorbereid op veranderde koop gewoonten van de klant? Kijk, dat is het waar wij op willen wijzen. Ook in ons bedrijf voltrekt deze verandering zich gestadig. Wij gingen over op zelfbediening maar de klant eiste meer. Met werken of hard werken alleen kom je er niet. Werken en denken is het parool, doch u kunt pas denken indien u dit leerde. U moet hiervoor zelf de hand aan de ploeg slaan en wij kunnen u niet genoeg toeschreeuwen: „blijf bij", ontdek de verkoopmetho den van morgen, dan komt u niet te laat. In de volgende Flitsenhopen wij dit artikel te vervolgen met een be schouwing over de ontwikkeling bij Albert Heijn en wat deze betekende en betekenen zal voor ons personeel, speciaal voor de mannelijke sector. Dit Mac-Queen petje werd op originele wijze gebruikt, (inzending uit Alphen aan de Rijn) Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 20e jaargang - No. 9 Oktober 1963 Verantwoordelijk eindredacteur: F. BRANDSMA Redacteuren: J. J. M. van der Meer, J. C. Voskamp.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 2