Uitgangspunt bij groepsindeling I KWART EEUW IA DIENST is de aard van de FUNCTIE HOE KOMT EEN CAO TOT STAND? Werkgevers en werk nemers samen aan tafel Hoe ontstaat een idee? NIEUWE ARTIKELEN D 0 D D D D ah-FLITSEN e belangrijkste wijziging in de nieuwe CAO is te vinden in de artikelen, die handelen over de loonregeling. Dit zijn de artikelen 20, 21 en 22, die volledig in dit nummer wor den afgedrukt, p pagina 1 vermeldden wij reeds, dat er een indeling in verschillende groepen plaats vindt. Elk personeelslid heeft een schriftelijke mededeling ontvangen, waarin vermeld stond in welke groep hij/zij was ingedeeld. Voorzover het loon lager was dan het mi nimum-loon in de nieuwe CAO, heeft er een nabetaling plaats gevonden met terug werkende kracht van 1 juni. indeling in groepen vereist nog een nadere toelichting. Bij elke groep wordt omschreven van welke aard de werk zaamheden genoemd. Het is ieders goed recht om na te gaan, of de indeling, waar aan de grootste zorg is be steed en waarmee vele dagen gemoeid waren, op de juiste wijze is geschied, aarbij moet allereerst worden uitgegaan van de omschrij vingen van de aard van de functie, niet van de voorbeel den. Daarom kon het b.v. in enkele gevallen voorkomen, dat iemand caissière-werk zaamheden verricht en toch nog is ingedeeld in groep B. Dit komt dan, omdat nog niet aan de voorwaarden van groep C wordt voldaan. Een ander voorbeeld, dat dui delijk kan maken hoeveel pro blemen er rondom de indeling zijn, vinden we in groep D. Daar vinden we onder de voorbeelden genoemd: „eerste caissière-werkzaamheden". In de meeste van onze ZB's tref fen wij een medewerkster aan, die betiteld wordt als „eerste caissière". Daarmee wordt dan de caissière aangeduid, die als eerste aan de kassa gaat en bij toenemende druk te door een of meer collega's wordt gevolgd, eze „eerste caissière" zal door gaans zijn ingedeeld in groep C, niet door een gebrek aan waardering voor de betrokken Wie hebben recht op Huurcompensatie De volgende categorieën personeel hebben recht op huurcompensatie: a. gehuwde mannen b. gehuwde vrouwen, die kost- ster zijn c. andere personen, die kostwin ner zyn d. alle overigen van 23 jaar en ouder. Onder kostwinners en kostwinsters worden in dit verband verstaan degenen die in verband hiermee een door de belasting-inspecteur toegestane belasting aftrek genie ten. De huurcompensatie, die geen deel van het loon uitmaakt, bedraagt thans per week: Gemeenteklasse I 6,25 Gemeenteklasse II en III 6, Gemeenteklasse IV 5,75 medewerkster, maar eenvou dig omdat haar functie niet de elementen bevat, die voor groep D vereist zijn. Voor groep D wordt nl. vereist, dat de werkzaamheden „het in beperkte mate van leiding geven omvatten". Met de ge noemde „eerste caissière"- plaats in de ZB is dit nage noeg nooit het geval, op enkele uitzonderingen na. In dezelfde groep D vinden wc nog een ander voorbeeld, dat de indeling kan verduidelij ken n.l. „de werknemer, die als plaatsvervanger van de chef (lees hiervoor in AH-ter- men: de bedrijfsleider) is aan gewezen. Ook hier is pas tot indeling in groep D overge gaan, wanneer ook werkelijk aan de gestelde eisen was vol daan. eze CAO heeft nog een ander element, dat mogelijk aanlei ding tot misverstanden kan geven. Elke groep kent nl. een minimum-leeftijd, die wordt aangegeven door het begin van de loonschalen. Daardoor kan het gebeuren, dat een caissière, wier werk zaamheden werkelijk aan alle voorwaarden voor de C-groep voldoet, toch nog is ingedeeld in groep B, omdat zij de leef tijd van 18 jaar nog niet heeft bereikt. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke medewerkster on middellijk in de C-groep komt, zodra zij 18 jaar is geworden, t dit alles zal het ook duide lijk zijn geworden, dat bij de indeling uitsluitend is uitge gaan van de functie, die men vervult en niet van het loon dat men reeds verdiende, ^e partijen bij de nieuwe over eenkomst (zie het artikel „Hoe komt een CAO tot stand") zijn er zich van be wust geweest, dat niet alle problemen zijn opgelost, maar er is toch een grote vooruit gang geboekt in vergelijking met de vorige CAO. Indeling in meerdere groepen is geheel in overeenstemming met de werkelijke situatie in de win kels, waar duidelijk verschil lende functies zijn ontstaan. Op 16 augustus j.l. vierde de heer A. J. van Esch, bedrijfsleider van filiaal Tilburg, Molenstraat, zijn 25-jarig zakenjubileum. De heren H. de Roode, G. Heijn en D. A. ter Wee waren aanwezig om de jubilaris en zijn gezin te feliciteren. yyanneer in gesprekken met personeelsleden de CAO ter sprake komt, wordt nogal eens de vraag opgeworpen: wat is dat eigenlijk en hoe ontstaat deze? En ofschoon iedereen er eigenlijk dagelijks mee te ma ken heeft, weet men er toch vaak maar weinig van. De letters CAO vormen een af korting van: Collectieve Arbeids Overeenkomst. Het is een con tract, waarin een aantal voor waarden worden vastgelegd, waar aan werkgever en werknemer moeten gaan voldoen, wanneer beiden besluiten tot een dienstver band. Collectief Het woord „collectief" geeft aan, dat het hier niet gaat om een af zonderlijke werkgever of een af zonderlijke werknemer, maar om alle werkgevers en alle werkne mers in een bepaalde branche. In ons geval zijn dat de grootwinkel bedrijven in levensmiddelen. Voor de middenstandsbedrijven en de Een idee ontstaat dikwijls tijdens werkzaamheden of komt voort uit omstandigheden; er schiet je opeens iets te binnen, wat naderhand con creter wordt uitgewerkt. Zo'n idee, dat uit werkzaamheden voortkomt, willen wij eens als voorbeeld illustre ren. In het Distributie-Centrum worden re gelmatig van alle artikelen monsters getrokken. Hiervoor in de plaats wordt dan in de verpakking een mon sterbriefje gestopt, waarop nauwkeu rig door de controleur, die het mon ster getrokken heeft, moet worden omschreven wat er uit de verpakking gehaald is. Zoals op het monsterbriefje staat vermeld kan afboeking geschieden via een prijsveranderingsstaatje. Hoe komt men nu te weten in welke doos zich een monsterbriefje bevindtJuist! Bij het openen van de doos. Er kan echter enige tijd overheen gaan, voordat een doos geopend wordt. Dit is natuurlijk niet bevor derlijk voor een snelle afwikkeling van de afboeking. Een en ander kan ook zeer gemakkelijk aanleiding geven tot abuizen. Nemen wij bijvoorbeeld seizoenzaken, waar met hulpkrachten gewerkt wordt. De mogelijkheid is aanwezig, dat de bijgepakte monster briefjes zoekraken, wat dan een strop betekent voor het betrokken filiaal. Waarom, zo vraagt men zich af, kun nen de briefjes niet op de doos ge plakt worden. Monsterbriefjes op dj dozen bevestigen is niet uitvoerbaar in verband met het feit, dat de briefjes ingezonden en administratief verwerkt moeten worden. Het verwijderen van de briefjes en stapeling van de dozen zouden de monsterbriefjes gemakkelijk kunnen beschadigen. Een uitvoerbare oplossing is er wel. nl. de overdoos ivaarin zich een mon sterbriefje bevindt merken met een bepaald teken, b.v. de letter M. Dit nu is een goed idee. Het briefje blijft normaal in de doos. Aan de opdruk- zijcle wordt een hoofdletter M in een cirkel aangebracht. LI kunt deze mon sterbriefjes daardoor sneller opzenden. ZILVERPAPIER Hoe een idee kan ontstaan uit omstan digheden tonen wij u met het vol gende willekeurige voorbeeld. De ouderen onder u zullen zich nog wel herinneren, dat in de tweede wereldoorlog geallieerde vliegtuigen reepjes „zilverpapier" uitwierpen. Het is vanzelfsprekend, dat dit niet werd gedaan omdat de toenmalige oorlogs industrie een overproduktie van dit „papier" had. Men had hier wel dege- lijn zijn reden voor en wel de volgen de: het neerdwarrelen van het staniol werd op de radarschermen van de vijand waargenomen, waardoor deze apparatuur gestoord werd voor waar neming van vliegtuigen. Ondertussen konden de geallieerden onopgemerkt luchtakties ondernemen zonder door de radar gevonden te worden. Je moet maar op het idee komen! In een grootwinkelbedrijf als het onze liggen ook ideeën voor de hand. Het eerste voorbeeld laat dit duidelijk zien. Daarom is het zo belangrijk, dat ieder een zijn of haar taak van alle kanten beziet, mogelijk verbeteringen op spoort en deze als idee inzendt. Met bruikbare ideeën kunnen mooie resul taten bereikt worden, zowel voor de inzender als voor het bedrijf. Coöperaties gelden dan ook andere CAO's, die echter nagenoeg gelijk luidend zijn en die tegelijkertijd worden afgesloten. Zoals hierboven reeds gesteld is, heeft de CAO betrekking op alle werkgevers en werknemers. Deze onderhandelen hierover via hun verenigingen of bonden. Voor de werknemers zijn dit: De Algeme ne Bond „Mercurius", aangeslo ten bij het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.), de Nederland Christelijke Beambten- bond, aangesloten bij het Christe lijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) en de Katholieke Bond van Personeel in de Handel aan gesloten bij de Katholieke Arbei ders Beweging (K.A.B.). De werk gevers zijn verenigd in de Ver eniging van Grootbedrijven in Le vensmiddelen. De vertegenwoordigers van deze drie werknemersbonden en van de werkgeversbond zijn de z.g. „par tijen" in de collectieve arbeids overeenkomst en komen van tijd tot tijd samen om over deze CAO te spreken. Meestal loopt deze n.l. voor één jaar, zodat er aan het eind van deze periode meestal voorstellen voor een nieuwe over eenkomst worden gedaan. In de CAO komen vele bepalingen voor. Om de voornaamste te noe men: verplichtingen van werkge ver en werknemer arbeidstijden ziekte- en ongevalsuitkerin gen vakantie- en extra verlof regelingen opzegtermijn lonen Over de voorstellen, die van beide kanten (werkgevers of werkne mers) kunnen komen, wordt zo lang gesproken, totdat overeen stemming tussen de vertegen woordigers is bereikt. Deze ver tegenwoordigers houden vanzelf sprekend contact met hun leden, over wie het tenslotte gaat. Goedkeuring vereist Een nieuwe CAO kan niet zonder meer worden doorgevoerd, maar moet worden goedgekeurd door de Stichting van de Arbeid. Deze heeft rekening te houden met het loonbeleid van de regering. Wijkt de Stichting om bepaalde redenen af van het regeringsbeleid en keurt zij een CAO goed, waarin b.v. de loonsverhogingen het door de re gering toegestane percentage overschrijden, dan heeft de Minis ter van Sociale Zaken nog een soort veto-i-echt. Deze kan n.l. be slissen dat een CAO geen rechts kracht heeft en niet mag worden doorgevoerd. De CAO wordt dan „onverbindend verklaard". Voor het eerst in de geschiedenis is dit onlangs gebeurd met de CAO's voor het Horeca-bedrijf en voor de Wasserij-bedrijven. Onze CAO was dit droeve lot niet be schoren en is dus vanaf 1 juni j.l. in werking getreden. In onderlinge samenwerking van iets scherpere karakter van de C.F., S.B. en het Laboratorium, zijn twee nieuwe artikelen ont wikkeld, die in september in de filialen geïntroduceerd zullen worden. Het betreft hier de „mintpastille" en de „ltoffie-eog- nac-pastille". Mintpastille De eerste is een pastille van bit tere chocolade met een zachte fondantvulling, waaraan een pe permuntsmaak is gegeven. Het smaakeffect is hierbij dat eerst de chocoladesmaak zal overheersen, waai na langzamerhand de peper muntsmaak naar voren komt. De volle smaak van de chocolade is hierbij gecombineerd met het pepermunt. In Engeland is deze combinatie reeds lang zeer in trek. Nieuwe smaak Een geheel nieuwe smaak is ech ter die v. d. „koffiecognacpastille" hoewel deze op hezelfde smaak effect berust. Men proeft eerst de volle smaak van de bekende A.H.- moccamelkchocola, direct daarop gevolgd door de iets pittiger smaak van de cognac, waarmee de zachte fondantvulling gearomati seerd is. De pastilles zijn ongeveer zo groot als een rijksdaalder. Ze zijn gewikkeld in aluminiumfolie van een passende kleur en verpakt in de bekende pastille- koker. Het geheel vormt een zeer aantrekkelijk artikel.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 3