Sa«i^"!ss Op zoek naar antiquiteiten voorhet AH-niuseum aan de Zaanse Schans 6 AH-FLITSEN de meesten van ons al met vakan tie geweest. En kunnen wij ge rust zeggen, dat wij een mooie vakantie achter ons hebben. Wat een heerlijk weer en dan ook nog vrij te zijn, dat was natuurlijk dubbel plezierig. v elen van ons zijn in het bui tenland geweest om daar van het vele moois te genieten. Maar wat oiecit ons eigen mooie land; zyn velen van ons wel eens in Fries land of Zeeland geweest? Neem onze mooie Veluwe nu eens, wat vindt u daar toch een mooi natuur schoon, of Drente, dat is toch ook zo prachtig. Ik spreek uit onder vinding, omdat wij elke vakantie met ae brommer van de mooie Nederlandse natuur genieten. Zo gingen wij dit jaar eerst naar Muiden, vandaar richting Baarn, toen naar Putten en verder door op Nijlterk af, daarna zagen wy in de verte Harderwijk liggen, een heel mooi plaatsje met zijn haven, strand en verdere bezienswaardig heden. We trokken verder in de richting Nunspeet, met zyn fraaie bossen; wat een natuurschoon, daar wordt een mens stil van! In dat mooie Nunspeet, in de Ko renlaan, hebben wij een week mo gen doorbrengen zoals vele Albert Heyners. De firma huurt er een huis en daar kunnen wij dan om beurten ons bivak opslaan. Tot grote tevredenheid van allen, die er ook dit jaar weer van profiteer den. Wat een fijne vakantie en dat in ons eigen land! Dit was dan een overpeinzing be treffende de vakantie. Maar men moet ook weer met plezier naar zijn werk gaan. Gelukkig kunnen wij zeggen, dat er ook aan onze zieke medemens gedacht wordt. Als een ieder daartoe meewerkt, kan men veel bereiken. U weet toch wat er op het monument op de Afsluitdijk staat: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe komst". Ook in ons bedrijf zijn weer heel wat blijde dingen gebeurd, en gaan nog gebeuren. Wij zullen eens in de feestagenda kijken. De heer en mevrouw Neijzing zijn 1214 jaar getrouwd geweest. Bij V. d. Velde werd een dochter ge boren. Mej. Huisman van het D.C., mej. M. van Prooijen (CF) en mej. J. de Bruyn (KB) zijn in sen hen veel geluk. De fam. Bar- teling was op 8 augustus 121/4 jaar getrouwd, en de fam. Schaft op 10 augustus 40 jaar. De heer A. Vos vierde op 13 augustus zijn 40-jarig zakenjubileum. Dit zijn ze nog niet allemaal. De heer en mevrouw Sie- bers zijn ook 25 jaar getrouwd, de heer en mevrouw G. Baars zijn 1214 jaar getrouwd geweest, en bij de fam. Verhoeven (B.A.) werd een zoon geboren. De heer De Jager van de O.D. is op 29 juli getrouwd. Op 31 juli was er een feestelijke bijeenkomst in de werkplaats. Mej. Van Vuuren is op 29 juli in ondertrouw gegaan, wij hopen dat ook dit huwelijk goed mag worden. Onze felicitaties voor al deze gebeurtenissen. Zo wordt deze augustus-agenda weer geslo ten. Nu nog een blij bericht: bij de fam. Westerlaken (C.F.) werd een doch ter geboren die de mooie naam Simone kreeg. Onze felicitatie en u, mevrouw, een spoedig en alge heel herstel toegewenst; er was groot feest in de Delftlaan 34 (As sendelft). Onze ziekenlijst is wat in de war geraakt door de vakantie. Maar de zieken zijn niet vergeten: mej. T. Grootheus Huiskamp loopt nog steeds met een zeker arm, door een aanrijding veroorzaakt, maar werkt wel weer, dus hopen wij dat In het Noorden van Zaandam ligt een in de 80-jarige oorlog fel omstreden stukje grond, dat in handen van de „Prinsgezin- den" is gebleven ondanks hef tige aanvallen van de Spanjaar den. Dit stukje grond heet daar om nog altijd de „Zaanse Schans". Dit reeds door zijn geschiedenis bekend geworden stukje grond zal over enkele jaren gaan wedijveren met het Openluchtmuseum te Arnhem. Het is in Zaandam geen zeld zaamheid meer, wanneer U in één van de straten een rijdend huis tegenkomt. Het huis is dan onder weg van een plaats waar het een paar eeuwen gestaan heeft naar de „Zaanse Schans", om daar ge heel verjongd een levende herin nering te blijven aan een tijd toen I de Zaanstreek bekend stond om zijn typische groen-met-witte hui- zen en, niet te vergeten, om zijn honderden molens. De moderne ontwikkeling in de industrie èn de stedenbouw heeft het grootste gedeelte van deze pittoreske schoonheid doen ver dwijnen. In Zaandam is nog maar weinig over van de oude glorie. Maar wat er nog van over is tracht men bij een te brengen op de Zaanse Schans. Dit plan tot reconstruktie van een Zaans dorp, gaat samen met de plannen, die er reeds jaren in de gelederen van de direktie van Al beit Heijn bestaan, om het oude winkeltje, waarin ons bedrijf ten doop gehouden werd, terug te zien in een waardige omgeving. J De kruidenmolen „De Huisman VJ Naast onze commissaris de heer J. Heijn, is het vooral de heer D. A. Ter Wee geweest, die heel wat tijd en energie besteed heeft om van heinde en ver materiaal aan te slepen, dat straks een beeld zal vormen van het „twee-mans zaakje" dat de bakermat werd van het meest moderne kruide- niersbedrijf in Nederland. Hier een oude koperen weeg schaal, daar een handkoffiemolen, oude maten en gewichten, inven tarisstukken, een „kaaskop" en boterkop". Er ligt al heel wat zorgvuldig opgeslagen in Zaan dam, klaar voor het „Albert Heijn-museum". Alleen de boterkop is nog niet achterhaald, misschien weet één van de lezers er aan te komen. Truus spoedig weer geheel beter De heer Ter Wee zou er erg blij mee zijn. De heer J. Popping voelt dat hij Q0k de verzameling van de heer wat vooruit gaat, zo blijven door gaan. Jan! Zo even er tussen door, bij de fam. W. van 't Veer is een zoon Wilco geboren, onze felici taties! Mevr. Clerc-Ofman is weer thuis uit het ziekenhuis en we hopen dat alles goed mag blyven gaan. De heer J. Meijer moet na de ope ratie nog wat aansterken en dan is ook dit leed weer voorbij. De heer Streefkerk is nog niet van zijn ziekte genezen; is wel thuis, dus hopen wij op een spoedig her stel. Mevrouw De Bruin is nu al enige weken wegens ziekte thuis. De heer P. de Vries gaat gelukkig goed vooruit, een vreugde voor zijn vrouw, zijn kinderen en voor H. Valk zal in het museum een plaats vinden. Zijn verzameling hemzelf. Mevrouw Van Wijngaar den kan haar werk nog niet her vatten, dus nog wat geduld. De heer Groen in „Zonnestraal" heeft goede berichten, nu hij weer op een ander bed komt is dat een teken van vooruitgang. De heer Bergh is nog steeds wegens ziekte thuis. De heer Roolker is nu al enige we ken wegens ziekte thuis, het aller beste toegewenst. Ik wil dan be sluiten met al onze zieken het al lerbeste toe te wensen en voor hen die nog met vakantie gaan, veel genoegen en mooi weer!!! omvat een overzicht van wat er in de loop van de ontwikkeling aan reklamemiddelen verschenen is. Oude folders, strooibiljetten, raambiljetten en het ook „histo risch" geworden „Boffie"-archief. Om een beeld te krijgen hoe ver de plannen nu gevorderd zijn, hebben wij voor U een bezoek ge bracht aan de heer J. Kortenoe- ver, sekretaris van Gemeente werken. Deze vertelde ons o.a. het volgende: Het plan tot het bouwen van een Zaans stadje met een zo zuiver mogelijk beeld van de Zaan streek van vroeger, dateert bij de Gemeente reeds van vóór 1950. De „Zaanse Schans" ligt te genover de nog bijna geheel in- takt gebleven en nu onder monu mentenzorg geplaatste „Gorters hoek", de Zaanbocht bij Zaandijk, met o.m. het bezienswaardige, maar te weinig bezochte streek museum. Het plan leek in het begin nogal fantastisch, vooral daar de fi nanciële basis ontbrak. Al spoedig echter begreep Zaandam dat het het plan niet alleen kon uitvoeren. Zij zocht medewerking van de omliggende gemeenten en van het Rijk. Het geheel gaat een slordige 4 miljoen kosten. Hiervan dragen de Zaangemeenten nu 1 miljoen by, het Rijk 8yz ton en de Pro vincie 4 ton. Zodat er nog een tekort is van 1miljoen. Hiervan zegden de Zaanse industrieën (waaronder Albert Heijn) reeds een 800.000 gulden toe. De rest hoopt men te dekken door bijdragen van particuleren. Hier toe is een vereniging opgericht: „Vrienden van de Zaanse Schans". Sekretaris B. IJskes, Blekerstraat 34, Zaandam. De contributie be draagt 3,00 per jaar. Behalve het verwerven van finan ciën voor de Stichting geeft de Stichting nog een blad uit, waarin de plannen en de stand van ont wikkeling worden besproken. Boven: De zakken hangen boven de toonbank. Links: Maten en gewichten. Onder: Zo groeit het dorp aan de Zaan. De architect, die als geestelijk va der van dit gehele plan gezien 1 moet worden, is de heer Schippers. Hij verwierf voor zijn plan zelfs heen hoge internationale onder scheiding, in de vorm van de Prix de Rome. Het geheel is een 10-ja- renplan. Ieder jaar komen er vijf huizen bij, die in tegenstelling met het Openluchtmuseum in Arnhem, normaal bewoond zullen worden. Er komt, naast de volledig vol- gens oude gegevens ingerichte j winkel van Albert Heijn, een hotel met aanlegsteiger voor boten. Hiertoe is het voormalige weeshuis uit Westzaan bestemd. De vijf molens, die op of bij het terrein herbouwd worden, en waarvan reeds een paar geplaatst zijn door de stichting „de Zaanse Molens" zijn o.m.: de kruidenmolen, „de Huisman". Een typisch molentje dat U vooraan op de foto ziet en gemonteerd is op het dak van een huis. De in aanbouw zijnde molen is een „paltrok"molen, die moest wijken voor de flatbouw in het Westzijderveld. Dan komt er nog een verfmolen „de Kat", een hout zaagmolen „de Gekroonde Poelen burg", een malerij „de Dood" (nog altijd in vol bedrijf), en een olie molen „de Ooievaar". Al deze molens leggen getuigenis af van de rijk-bloeiende industrie, die de voorloper is geweest van de huidige industrie in de Zaan streek. Nog altijd is deze Zaanstreek voor Nederland een centrum van de houtindustrie. Boten uit Rusland en Finland zoeken dagelijks de Zaanse havens op. Naast de levensmiddelenin dustrie vormen de olie- en verf- fabrieken de basis van een che mische industrie en van de meel fabrieken behoeven wij alleen de „Wessanen" of „Lassie" te noe men, om U te bewijzen, dat de vorige eeuw een welvarend na komelingschap heeft opgeleverd. Als U over een aantal jaren de „Zaanse Schans" bezoekt, hopen wij U welkom te kunnen heten in het winkeltje van Albert Heijn. Vandaag zijn wij zo ver nog niet, hoogstens ontmoet U onderweg een vrachtwagen met een huisje er op; met een bouwsteen dus voor de herrijzende Zaanse Schans. Een „paltrok"-molen die hier wordt herbouwd. Typisch Zaanse geveltjes.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 8