Pensioenfonds moet alle pensioenen voor de Raad van toekomst (22 miljoen gulden) zéker stellen Ideeënbus keerde f175.- uit miljoen Toekomst Zelfstandig Optrekking Open oog Bestu ur Pensioen fonds Ingangscontrole verpakking AH-FLITSEN 3 beloningen vastgesteld. ,,U moet mij eigenlijk zien als direkteur van een soort levensver zekeringsmaatschappij verklaarde de heer C. Kraaij, die al van af 1945 administrateur van de N V Pensioenfonds Albert Heijn is en sinds sinds enkele jaren direkteur. ..Het bedrijf, ongeacht of dit Albert Heijn. Sterovita of Formosa heet, be stelt bij ons een bepaald pensioen en wij vragen daarvoor de koopsom, die nodig is om later dit bestelde pen sioenbedrag te kunnen uitkeren." Het gespiek ging over de taak van het pensioenfonds. Meer in het bij zonder over de vraag: wie bepaalt nu, hoeveel pensioen iemand uit eindelijk zal krijgen. De heer Kraaij is er duidelijk over: „niet het pensioenfonds, doch het bedrijf bepaalt dit". Het pensioenfonds De heer C. Kraaij. stelt dan vast, hoeveel er jaarlijks door het bedrijf moet worden ge stort, en zorgt voor de rest. De „rest", ja, dat betekent dat er op dit moment een bedrag van ruim 25 miljoen gulden beheerd moet worden. Wij keken de kamer van de heer Kraaij eens rond, maar- zagen geen losse miljoentjes rond slingeren, zelfs geen losse centen. Waar zou het zijn, vroegen we ons af en waarom is er nu zóveel geld nodig? - Er werd in 1962 ruim 367.000 uitgekeerd aan de ge pensioneerden, zo lazen wij in het jaarverslag. Moet er dan ruim 68 x zoveel geld zijn? ..Dat zit zo"vertelde onze pensioen- fondsdirekteur ..Het is niet voldoende om alleen over dat geld te beschikken dat jaarlijks nodig is voor de uit keringen. Het vermogen moet min stens zo groot zijn, dat het fonds daar uit alle pensioenen, ook die welke voor de toekomst door de bedrijven zijn besteld, kan uitbetalen. Wiskundigen, in de verzekerings sector „actuarissen" genaamd, re kenen uit hoe groot dit vermogen moet zijn. Per 31 december j.l. moest dit voor Albert Heijn N.V. bijna 22 miljoen gulden bedragen. De zaak klopt dus, indien we er nu maar voor zorgen dat dit ka pitaal per jaar minstens 3^4% rente opbrengt. Immers, daarvan zijn de wiskundigen bij hun bere keningen uitgegaan." „Waar hebt u deze 25 miljoen nu liggen?" „Ik zei u al," vervolgt de heer Kraaij, „dat wij per jaar- minstens 3&% rente moeten ha len. Dat is niet te bereiken, als we het hier zouden oppotten. Kijkt u dus verder maar niet meer rond, want u zult inderdaad geen cent vinden." Al het geld wordt in enigerlei vorm belegd. Het grootste aan deel hebben de effecten, meren deels zijn dat obligaties; een klein percentage vormen de aan delen van grote, oer-solide onder nemingen. Een deel van het vermogen is in onroerende goederen belegd, dus woningen en andere panden. Verder worden hypotheken ver strekt, waarvan ook veelvuldig gebruik gemaakt is en wordt door onze personeelsleden. Tenslotte neemt het fonds deel aan grote leningen. Dit betreft ook buiten landse leningen onder staatsgaran tie. Deze beleggin- J}, maakten m het mogelijk, dat in '62 zelfs 4,6% werd be- 4 haald, aanmer- f kelijk meer dus --JE* 1 dan de vereiste l 3,25%. 1 v Het jaarver slag \^hKI vermeldt, dat in De heer J. v. Dijk 1962 een bedrag vertegenwoordigt van 3,5 miljoen het hoofdkantoor. gulden moest worden belegd, geen kleinigheid dus! Wat ons ook interesseerde was, in hoeverre het Pensioenfonds zelf standig is. Het blijkt, dat hiervoor stringente regels bestaan, die zijn vastgelegd in de Pensioen- en Spaarfondswet, die ca. 10 jaar ge leden in werking trad. Deze wet /-=n De heer J. Berg- hege namens de P.B. schrijft niet voor dat er een pen sioenfonds moet zijn, maar stelt wel voorwaarden, indien er een pensioenfonds bestaat. De voorschrif ten hebben o.m. betrekking op de bestuurs vorm en de wij ze van vermo gensbelegging. Zo moet er b.v. een Raad van Bestuur zijn, die tenminste voor de helft door de deelne mers moet zijn gekozen. „Het verheugt mij altijd weer," vertelt de heer Kraaij, „zo serieus als de leden van de Raad zich met de zaken van het fonds bezig hou den. Vrijwel allen zijn bij hun ver kiezing leek op dit toch wel sterk specialistisch terrein. Maar zij ver diepen zich zodanig in deze mate rie, dat het voor het Dagelijks Be stuur en dus ook voor mij. altijd weer een genoegen is met de Raad van gedachten te wisselen. De leden zijn er zich sterk van bewust, dat hun taak als toezichthouders op het beheer van het fonds, voor dui zenden anderen van groot belang is." Volgens de wet moeten de gelden solide belegd worden en het is uit drukkelijk verboden dit te doen in eigen onderneming. Op één en an der wordt toezicht uitgeoefend door de Verzekeringskamei-, een Oveiheidslichaam, dat de controle heeft op Levensverzekeringsmaat schappijen en Pensioenfondsen. Er was tenslotte nog één punt, Eén van de panden, die in 1963 in 't bezit kwamen van het Pensioenfonds. waarover wij wilden spreken: de optrekking van reeds toegeken de pensioenbedragen. Dit is be langrijk door de voortdurende waardedaling van het geld, als gevolg waarvan de pensioenen achter dreigen te raken bij de voortdurend stijgendekosten van levensonderhoud. Wij vernamen dat de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. voor dit punt open oog heeft en regelmatig voor dit doel extra bedragen in het Pensioenfonds stort. Tesamen met de winst, die het fonds zelf maakt en die niet uitge keerd behoeft te worden, zijn de extra stortingen al enkele malen gebruikt voor belang rijke verhogingen. Voor de laatste maal is dit gebeurd De Raad van Bestuur van het Pensioenfonds bestaat thans uit 14 leden, waarvan er 9 gekozen zijn door de deelnemers aan het Pensioenfonds en 5 benoemd door I de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. (X achter hun naam). DE RAAD VAN BESTUUR Het dagelijks bestuur is: Dr. P. E. J. Bomli. Voorzitter (X) G. J. Hermanides. Secretaris (X) C. Kraaij. Direkteur (X) De leden: J. Berghege. Produktiebedrijven Albert Heijn. R. H. Boersma, Fil. Albert Heijn. J. van Dijk, Hoofdk. Albert Heijn. G. Dompeling. Sterovita, A'dam. M. J. van der Heijden, Formosa. P. Hoogendoorn. Sterovita. R'dam T. Huisman, Filialen Albert Heijn. J. W. Mijnacends, Patria (X) voor het nog lopende jaar). F. Röttger, Hoofdk. Sterovita. B. H. van Tiel, Fil. Albert Heijn. H. Wcima. Hoofdk. Sterovita. De totaal beleggingen geven de groei van het Pensioenfonds duidelijk weer. in 1962. Bovendien beschikte het Pensioenfonds eind 1962 nog over een extra door het bedrijf gestort bedrag van 1,5 miljoen gulden, dat voor ver dere verhogingen in de toe komst bestemd is. En zo eindigden wij ons gesprek met de conclusie, dat de Raad van Bestuur van het Pensioenfonds en wel de heer Kraajj in het bijzon der, dan niet in eerste aanleg de taak hebben de hoogte van de pen sioenuitkeringen vast te stellen, maar dat zy er indirect toch hard voor werken, om de uitkeringen zo hoog mogelyk te maken. Woensdag 10 juli heeft de Ideeën- buseommissie wederom een aantal Onze nieuwste SuperMart aan de Daalseweg te Nijmegen. Nu diverse apparaten voor het on derzoek van verpakkingsmateria len in het voorlopige laboratorium van de heer L. A. Kamminga ge arriveerd zyn, ligt het in de be doeling om met de c.nntröle van de binnenkomende verpakkings materialen te starten. Hiermede hopen wij in de toekomst tc bereiken dat er duidelijker spe cificaties komen voor de leveran ciers. Bovendien hopen wij op den i duur tot normen te komen, waar- mee voorkomen kan worden dat afwijkende partijen door de P.B. gebruikt zullen worden. Daar de ruimte en de bezetting van het voorlopige verpakkings laboratorium nog niet voldoende zijn, zal deze ingangscontrole voorlopig een oriënterend karak ter hebben. In de toekomst hopen wij tot een systematische aanpak te kunnen komen. Deze ingangs- I controle zal in nauwe samenwer king met het Papiermagazijn, In- I koop en het Bedrijfs Bureau geschieden. Een verpakkingswijziging voor smeerkaas-cups, voorgesteld door de heer D. Bakker (kaas), lever de hem 55,- - op. De wijziging der constructie van de pallets, voorgesteld door de heer D. Zwuup, (exp.) werd beloond met 50, Door een verandering aan de kaas- poetsmachine kan deze efficiënter worden gebruikt. Het idee hiervoor betekende voor de heer G. Hiem- stra (kaas) een beloning van 45,Een idee betreffende af scherming van de ventilator in de L.F.. ingezonden door de heer J. Daub, werd beloond met 10, Hetzelfde bedrag werd uitgekeerd aan de heer W. Zaal (V.A.i voor een tip betreffende het reinigen van het meelkaar. Tevens ontving laatstgenoemde een aanmoedi gingspremie van 5,voor een idee, dat. zoals hij het voorstelde, niet uitgevoerd zal worden, temeer daar door de V.A.-leiding reeds een andere wijziging omtrent dit idee voorgesteld was. Zes ideeën moesten wegens onuit voerbaarheid helaas worden afge wezen. Er zijn nog verscheidene ideeën in behandeling, welke om technische redenen niet afgehan deld konden worden. Doch er wordt aan gewerkt en binnen kor te tijd hopen wij de inzenders van de resultaten op de hoogte te kun nen stellen.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 5