Pensioenfonds moet alle pensioenen voor de toekomst (22 miljoen gulden) zéker stellen Samenstelling beleggingen Toekomst Idee over weglating van schutblad bestellijst beloond met f 110.- Zelfstandig Racid van Bestuur Pensioen fonds Optrekking Open oog Hard werken J AH-FLITSEN van S.M. Daalseweg, Nijmegen. Geheel rechts bedrijfs leider H. M. Driessen met echtgenote. ,,U moet mij eigenlijk zien als direkteur van een soort levensver zekeringsmaatschappij", verklaarde de heer C. Kraaij, die al van af 1945 administrateur van de N.V. Pensioenfonds Albert Heijn is en sinds sinds enkele jaren direkteur. „Het bedrijf, ongeacht of dit Albert Heijn, Sterovita of Formosa heet, be stelt bij ons een bepaald pensioen en wij vragen daarvoor de koopsom, die nodig is om later dit bestelde pen sioenbedrag te kunnen uitkeren." Het gesprek ging over de taak van het pensioenfonds. Meer in het bij zonder over de vraag: wie bepaalt nu, hoeveel pensioen iemand uit eindelijk zal krijgen. De heer Kraaij is er duidelijk over: „niet het pensioenfonds, doch het bedrijf bepaalt dit". Het pensioenfonds De heer C. Kraaij. stelt dan vast, hoeveel er jaarlijks door het bedrijf moet worden ge stort, en zorgt voor de rest. De „rest", ja, dat betekent dat er op dit moment een bedrag van ruim 25 miljoen gulden beheerd moet worden. Wij keken de kamer van de heer Kraaij eens rond, maar zagen geen losse miljoentjes rond- j slingeren, zelfs geen losse centen. Waar zou het zijn, vroegen we ons af en waarom is er nu zóveel geld nodig? Er werd in 1962 ruim 1 367.000 uitgekeerd aan de ge pensioneerden, zo lazen wij in het jaarverslag. Moet er dan ruim 68 x zoveel geld zijn? „Dat zit zo", vertelde onze pensioen- fondsdirekteur „Het is niet voldoende om alleen over dat geld te beschikken dat jaarlijks nodig is voor de uit keringen. Het vermogen moet min stens zo groot zijn, dat het fonds daar uit alle pensioenen, ook die welke voor de toekomst door de bedrijven zijn besteld, kan uitbetalen. Wiskundigen, in de verzekerings sector „actuarissen" genaamd, re kenen uit hoe groot dit vermogen moet zijn. Per 31 december j.l. moest dit voor Albert Heijn N.V. bijna 22 miljoen gulden bedragen. De zaak klopt dus, indien we er nu maar voor zorgen dat dit ka pitaal per jaar minstens 3^4% rente opbrengt. Immers, daarvan zijn de wiskundigen bij hun bere keningen uitgegaan." „Waar hebt u deze 25 miljoen nu liggen?" „Ik zei u al," vei-volgt de heer Kraaij, „dat wij per jaar minstens 3%% rente moeten ha len. Dat is niet te bereiken, als we het hier zouden oppotten. Kijkt u dus verder maar niet meer rond, want u zult inderdaad geen cent vinden." Al het geld wordt in enigerlei vorm belegd. Het grootste aan deel hebben de effecten, me rendeels zijn dat obligaties; een klein per centage vormen de aandelen van grote, oer- ondernemingen. Een deel van het vermogen is in onroeren de goederen be legd, dus wo- De heer R. H. ningen en an- Boersma uit Kat- dere panden. wijk. EXTRAATJE VOOR DE HEER EREERICKS Het is vrij rustig geweest wat het aantal ingezonden ideeën betreft. De vakantiemaanden zijn nu zo stilletjes aan achter de rug en wij zijn er van overtuigd, dat van vele frisse ideeën in deze zomerperiode opgedaan de ideeënbus haar deel krijgt. Tot 1 juni j.l. waren er 125 ideeën binnengekomen, waarvan er 12 be loond zijn. De hoogste beloning be droeg f 110,De inzender van dit idee (F 133) was de heer J. J. Free- ricks, Julianalaan 1 te Bilthoven. Hij stelde voor het kartonnen schutblad van de bestellijst achterwege te laten, hetgeen een niet geringe jaarlijkse be sparing aan portokosten oplevert. De heer P. Samuel, Voorbaan 4 te Huizen stelde voor in de camping folder filialenadressen in vakantie centra te vermelden (E26). Deze inzending dateert van mei 1961. Om bepaalde redenen kon destijds dit idee niet uitgevoerd worden. Met ingang van dit jaar is echter zulks wel geschied, hetgeen de heer P. Samuel alsnog 30,op leverde. Een aanmoedigingspremie van 7,50 werd nog toegekend aan de heer S. A. van der Hurk, Geuzen- weg 2 te Hilversum voor zijn idee G 115. Hij stelde voor een slijpsteen te monteren op de Hobart gehaktmo len 32. Met dit apparaat heeft men allereerst geen ruimteverlies, ter wijl de slijpkosten, die nu eenmaal in de slagerij van een SuperMart voorkomen, aanmerkelijk lager zullen zijn. Na deskundig advies achtte men deze montage niet wenselijk, om dat het prijsverschil tussen een originele slijpmachine en de voor gestelde methode niet ver uiteen ligt. Aangezien idee G 115 van oor spronkelijkheid getuigt en naar aanleiding daarvan berekeningen zijn gemaakt is hiervoor een aan moedigingspremie vastgesteld. In verband met vakantiedata zullen ingezonden ideeën van de maanden juni, juli en augustus op 4 september a.s. aan de orde komen. Verder worden hypotheken ver strekt, waarvan ook veelvuldig gebruik gemaakt is en wordt door onze personeelsleden. Tenslotte neemt het fonds deel aan grote leningen. Dit betreft ook buiten landse leningen onder staatsgai*an- tie. Deze beleggin gen maakten het mogelijk, dat in '62 zelfs 4,6% werd be haald, aanmer kelijk meer dus dan de vereiste 3,25%. Het jaarverslag vermeldt, dat in De h(,er T Huis_ 1962 een bedrag man uit Den van 3,5 miljoen Haag. gulden moest worden belegd, geen kleinigheid dus! Wat ons ook interesseerde was, in hoeverre het Pensioenfonds zelf standig is. Het blijkt, dat hiervoor stringente regels bestaan, die zijn vastgelegd in de Pensioen- en Spaarfondswet, die ca. 10 jaar ge leden in werking trad. Deze wet schrijft niet voor dat er een pen sioenfonds moet zijn, maar stelt wel voorwaarden, indien er een pensioenfonds bestaat. De voorschzïf- ten hebben o.m. betrekking op de bestuurs vorm en de wij ze van vermo gensbelegging. Zo moet er b.v. een Raad van Bestuur zijn, die tenminste voor de helft door de deelne mers moet zijn gekozen. De heer B. H. van Tiel uit Oos terbeek. ,Het verheugt mij altijd weer," vertelt de heer Kraaij, „zo serieus als de leden van de Raad zich met de zaken van het fonds bezig hou den. Vrijwel allen zijn bij hun ver kiezing leek op dit toch wel sterk specialistisch terrein. Maar zij ver diepen zich zodanig in deze mate- Eén van de panden, die in 1963 in 't bezit kwamen van het Pensioenfonds. rie, dat het voor het Dagelijks Be stuur en dus ook voor mij, al tijd weer een genoegen is met de Raad van gedachten te wisselen. De leden zijn er zich sterk van bewust, dat hun taak als toezichthouders op het beheer van het fonds, voor dui zenden anderen van groot belang is." Volgens de wet moeten de gelden solide belegd worden en het is uit drukkelijk verboden dit te doen in eigen onderneming. Op één en an der wordt toezicht uitgeoefend door de Verzekeringskamer, een Overheidslichaam, dat de controle heeft op Levensverzekeringsmaat schappijen en Pensioenfondsen. V_ De Raad van Bestuur van het Pensioenfonds bestaat thans uit 14 leden, waarvan er 9 gekozen zijn door de deelnemers aan het Pensioenfonds en 5 benoemd door de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. (X achter hun naam). DE RAAD VAN BESTUUR Het dagelijks bestuur is Dr. P. E. J. Bomli, Voorzitter (X) G. Hermanides, Secretaris (X) C. Kraaij. Direkteur (X) De leden: J. Berghege, Produktiebedrijven Albert Heijn. R. H. Boersma, Fil. Albert Heijn. J. van Dijk, Hoofdk. Albert Heijn. G. Dompeling, Sterovita, A'dam. M. J. van der Heijden, Formosa. P. Hoogendoorn, Sterovita, R'dam T. Huisman, Filialen Albert Heijn. J. W. Mijnarends, Patria (X) (voor het nog lopende jaar). F. Röttger, Hoofdk. Sterovita. B. H. van Tiel, Fil. Albert Heijn. H. V/eima, Hoofdk. Sterovita. Er was tenslotte nog één punt, De totaal beleggingen geven de groei van het Pensioenfonds duidelijk weer. waarover wij wilden spreken: de optrekking van reeds toegeken de pensioenbedragen. Dit is be langrijk door de voortdurende waardedaling van het geld, als gevolg waarvan de pensioenen achter dreigen te raken bij de (voortdurend stijgende) kosten van levensonderhoud. Wij vernamen dat de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. voor dit punt open oog heeft en regelmatig voor dit doel extra bedragen in het Pensioenfonds stort. Tesamen met de winst, die het fonds zelf maakt en die niet uitge keerd behoeft te worden, zijn de extra stortingen al enkele malen gebruikt voor belang rijke verhogingen. Voor de laatste maal is dit gebeurd in 1962. Bovendien beschikte het Pensioenfonds eind 1962 nog over een extra door het bedrijf gestort bedrag van 1,5 miljoen gulden, dat voor ver dere verhogingen in de toe komst bestemd is. En zo eindigden wy ons gesprek met de conclusie, dat de Raad van Bestuur van het Pensioenfonds en wel de heer Kraaij in het bijzon der, dan niet in eerste aanleg de taak hebben de hoogte van de pen sioenuitkeringen vast te stellen, maar dat zy er indirect toch hard voor werken, om de uitkeringen zo hoog mogelyk te maken. Op 31 december 1962 beliepen de beleggingen van het Pensioenfonds een bedrag van 22.749.200. De samenstelling was als volgt: onroerende goederen: ruim 4,5 miljoen; hypotheken: ruim 4 miljoen; leningen: ruim 3% miljoen; effecten ruim 10,5 miljoen. Ter vergelijking de cijfers per 31 december 1961: onroerende goederen: ruim 4,5 miljoen; hypotheken: ruim 3,5 miljoen; leningen: bijna 3 miljoen; effecten: ruim 9% miljoen. Verlate OPW Filiaal Leiden, Haarlemmerstraat had nog iets te verteren van de OPW. Lang was er gedebatteerd over: waar zouden we gaan eten, tot de bedrijfsleider het idee opperde om naar de nieuwe Albert's Corner in eigen stad te gaan. Dit is een prima gedachte ge bleken, het diner was uitstekend. Omdat men nu eenmaal bij familie op bezoek was, mocht men ook de ultra-moderne keuken bekijken. De Leidenaars raden dan ook iedereen aan eens te gast te gaan bij een der Albert's Corners.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 5