Extra rente spaarfonds zonder belasting Zon, ziekengeld, vakantie!! Wijn-wetenswaardigheden opgetekend uit de mond van erkende wijnkenners Onder bepaalde voorwaarden: F R reinigerschoonmaakmiddel voor grotere oppervlakken RECTIFICATIE 6 AH-FLITSEN In ons vorig nummer vermeldden wij ten onrechte dat de heer Prak ken, Commissaris van Politie te Zaandam, de prijzen na afloop van onze Paasschietwedstrijden uit reikte. In feite was het onze directeur de heer G. J. Heijn die deze trofeeën aan de winnaars overhandigde. Wij maken u er op attent, dat iemand, die tengevolge van ver branding door de zon ziek wordt, geen recht heeft op: 1. Uitkering van ziekengeld: 2. Vergoeding van vakantiedagen. De heer A. Kruithof keurt de wijn vakkundig met behulp van het onmis bare schijnsel van een kaarsvlam. Een maaltijd zonder wyn, is een dag zonder zonneschijn. Dat is natuurlijk een .sterke' bewering, maar het is toch wel een feit, dat als er bij een maal tijd wijn geschonken wordt, dit beslist stijl en gezelligheid te weeg brengt. Maar wat is wijn ei genlijk Wijn is vol gens de franse wetge ving, het produkt, dat verkregen wordt uit de gisting van zuivere druivenmost. Deze strenge definitie sluit feitelijk uit, dat vruch tenwijnen, vermouth en zelfs champagne tot wijn gerekend mogen worden. Waar wijn doorgaans vandaan komt weet u wel, maar wist u ook, dat Australië, Afrika, Noord- en Zuid-Ameri- ka wijn voortbrengen? Het juiste klimaat en de grondsoort zijn de be langrijkste voorwaar den voor een wijncul tuur en juist de armste gronden met kiezels en keien zijn geschikt voor de soms drie me ter lange penwortel van de wijnstok. De druiven worden half september, begin okto ber geplukt, verzameld en geperst en de dan ontstane most laat men gisten. Wil men een witte wijn verkrijgen, dan worden de schillen eerst verwijderd, of men gaat van witte druiven uit. Bij rode wijn zijn alle suikers omgezet in al cohol en koolzuur, die laat men ontwijken; er wordt nu een droge niet zoete) rode wijn verkregen. Bij een dro ge witte wijn heeft men alle schillen verwijderd; een half-zoete wijn ont staat door het gis tingsproces halverwege stop te zetten. Rose wijnen (rosé) verkrijgt men door de schillen van de witte en rode druif mede te laten gisten of slechts een gedeelte van de rode schillen. Bij de uitgesproken zoete rode wijnen zoals Muskaat, Spaanse en Kaapse wijn, vindt he lemaal geen gisting plaats, alle suiker blijft dus in de wijn, door toegevoegde alcohol worden de gistkiemen onmiddellijk gedood. Bij port, sherry en ma deira vindt de normale gistingsreactie plaats, naderhand wordt nog extra alcohol toege voegd. Vermouth is een droge of zoete wijn, die be halve alcohol, ook een kruidenextract bevat. Onze merken „Lamati" en „Cavelli" zijn in te genstelling tot „Saran- to" echte Italiaanse druivenvermouths. Champagne en Deut- scher Sekt zijn mous serende wijnen, die worden verkregen door aan een witte wijn kristalsuiker en likeur toe te voegen, waarna een moussering laistine optreedt en gelijk het vuil in de wijn naar de hals van de fles geleid wordt, door deze an dersom te zetten. Is de Champagne of Sekt klaar, dan be vriest men het propje met het vuil, opent de fles en door de kracht van het natuurlijke koolzuur vliegt het klontje vuil ijs uit de fles. die daarna met een kurk met draad versteviging gesloten wordt. Mosel Perlé en Cider zijn witte wijnen, waar kunstmatig kool zuur in is aangebracht. Bij welk gerecht schenkt men een be paalde wijn? In vroeger jaren is de fout gemaakt, om hier voor vaste regels te ven; men heeft als ware de wijn een hoge hoed opgezet en hand schoenen aangetrok ken, waardoor de wijn veel te exclusief geacht werd. De meeste men sen dachten dan ook, dat wijn niets voor hen zou zijn. Er werd gauw gezegd: „ik weet toch niet bij welk gerecht ik die en die wijn moet drinken, geef mij maar een biertje". Na de 2de wereldoorlog is men meer en meer het franse voorbeeld gaan volgen, n.l. deze: drink precies die wijn bij uw maaltijd die u lekker vindt. Een eenvoudige stelre gel is echter deze: „rood bij rood" en „wit bij wit", wat wil zeg gen, bij rood vlees door gaans een rode wijn en bij wit vlees en vis doorgaans een witte wijn. Een Bordeaux bij licht rood vlees en een Bour- Onze chef van de wijnkelder, de heer J. C. M. de Groot en de heer B. Knol beraden zich over de champagne. gogne of Cötes du Rho ne bij gebraden wild. Als u wijn hebt leren waarderen is het ook heel geschikt voor een gezellig avondje en laat hij zich heel goed met de klassieke har tige hapjes combine ren. Ons voorraadje wijn bewaren we liggend, koel, vorstvrij en don ker. Rode wijnen kun nen na een lange tijd aan kwaliteit winnen, witte wijn dient daar entegen meestal jong gedronken te worden. Alle wijn gaat door het bewaren depót neerslag) vertonen; zet dus nooit een rode wijn op zijn kop, zoals een beginnend ober eens met een beroemde bor deaux van 25 jaar oud deed, zodat de „som- melier" (wijnober) riep „je hebt de wijn ver moord!" Al deze interessante wetenswaardigheden vertelde de heer G. Hermanides, bijgestaan door de heren G. IJs- kes en A. G. ter Schuu- re onlangs op een wijn avond, georganiseerd door de P.V. Er werden 6 soorten wijn geproefd en speciaal de proeverij om het onderscheid tussen echte Cham pagne en Deutsclier Sekt vast te stellen was zeer interessant en lekker. De heer D. Broek van de afd. 358, raadde de Champagne en Sekt goed. Veel dames ga ven aan Champagne de naam Sekt en omge keerd; de winnaars gingen met een koste lijke fles Sekt naar huis. Onze „vrienden van de goede wijn" hebben een zeer ruime keuze. Enige tyd geleden bracht de duitse firma Otto Albishausen een schoon maakmiddel op de markt, dat zich verschool achter de mysterieuze naam FR reiniger. Het was een schoonmaakmiddel in een spuitbus, dat voor de meest uiteenlopende schoonmaakkarweitjes gebruikt kon worden en zich vooral goed leende voor reiniging van grote vlakken. Dit produkt werd door deze firma eerst terdege uitgetest en in deze beginfase blijkt nu, de op het eerste gezicht merkwaardige naam te zijn ontstaan. De reiniger werd namelijk in FRiedrichsdorf voor het eerst beproefd, nadien kwam FReiburg aan de beurt, en tenslotte FRankfuit. Tot nu toe werd dit schoonmaak middel alleen door grote organisa- dukt, is exclusief voor Albert Heijn op de nederlandse markt gebracht. Grote oppervlakken De FR reiniger is een ideaal schoonmaakmiddel voor wat gro tere oppervlakten als bijv. vloeren, tapijten, wanden, meubels en auto interieurs. Hier komt nog het grote voordeel bij, dat de FR-reiniger niet schuimt, zodat men kan zien wat men reinigt en men zich niet, al schoonmakend, behoeft ties toegepast, onder meer door de af te wagen of het. door de schuim- Nederlandse Spoorwegen. Dit, voor massa onzichtbare oppervlak, nu in- het publiek, volkomen nieuwe pro- derdaad schoon geworden is. fle deelnemers aan het Spaarfonds die in de maand juli de extra rentebijschrijving op hun tegoed over het jaar 1962 verwachten, krijgen de gelegenheid om deze extra uitkering vrij te houden van loonbelasting en premies sociale wetten. Zij moeten deze rentebijschrijving dan storten op een bijzondere op hun naam gestelde spaarrekening bij de Stichting Spaarfonds Albert Heijn, terwijl ze het geld of een deel daarvan, evenals de dito uitkeringen over 1963-1964-1965 en 1966 gedurende 5 jaar, behoudens enkele uitzonderingen, niet mogen gebruiken. Zoals bekend, wordt jaarlijks op de ingelegde gelden boven de vas te rente van 3-9% een uil de be drijfswinst afkomstige extra rente gegeven. De vaste rente wordt aan het eind van ieder jaar bijgeschre ven; de extra rente, waarvan de hoogte afhankelijk is van het divi dend op de gewone aandelen, wordt in de maand juli van het volgend jaar uitbetaald. De laatste jaren bedroeg de extra rente ca. 3 Twee dingen Sinds 1962 kunt U met de extra rente twee dingen doen: 0 Laten bijschrijven bij uw spaartegoed, zoals voor heen. 0 Laten storten op een bij zondere geblokkeerde reke ning die op uw naam staat. Dit laatste heeft het voor deel dat u over dit extra rente-bedrag loonbelasting nóch premies sociale wetten betaalt, die naar gelang de belastinggroep, variëren van ca. 10 tot ca. 25 De naam geblokkeerde re kening wil zeggen, dat het geld daarop gedurende een periode van 5 jaar moet blijven staan. b. aflossing van een hypothe caire lening; c. verbetering of onderhoud van een eigen huis, indien de kosten daarvan tenmin ste 500,bedragen; d. premies van levensverzeke ring; e. uitgaven, gedaan in een pe riode van drie maanden na het sluiten van een huwe lijk. Geen loonbelasting Bij deze tussentijdse opname moet worden aangetekend, dat achteraf geen loonbelasting of premies so ciale verzekering verschuldigd zijn. Als men AH verlaat kan toch niet eerder over het geld beschikt worden dan dat de blokkeringstermijn is ver streken. Uitzonderingen Op deze laatste regel zijn enkele uitzonderingen. Het geld is name lijk wèl tussentijds opneembaar in de volgende gevallen: 1. bij overlijden of emigratie. 2. als het geld wordt besteed voor a. verwerving onroerende goe deren; Aanmelding Ieder die bij het Spaarfonds een rekening heeft, kan zich voor deze winstdelings-spaarregeling opge ven door een formulier in te vul len dat verkrijgbaar is bij de afd. personeelszaken, voor de produk- tiebedrijven, of bij de afd. Spaar fonds nr. 379 op het hoofdkantoor.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 6