Jaarverslag over lyóZ: bevredigend,In*;inonzebTstak' OMZET DETAILBEDRIJF STEEG MET 12 ll2 °/0 NEGENTIENDE SIPERMART TE IJMEIDEN; nmimiiifliio Bouwplannen Zonder kolommen en met ver plaatsbare wanden Netto-winst nagenoeg gelijk door kostenstijging Spaarfonds DE EERSTE! SAH002000111 Flitsen Fabr/Zaan juli 1963 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 20e Jaargang No. 7 Juli 1963 „De man van het eerste idee in het D.C.", de heer C. Vethaak, experimenterend met zijn nieuwste constructie. ~M~ ~M f t t t del, anderzijds over de loop van de v rj 7 Elders in dit nummer is het vol- Er zijn in het gehele concern vele plannen tot uitbreiding en nieuw bouw, zo blijkt uit het jaarverslag over 1962. Helaas, zo verzucht de directie meermalen, worden de ak- tiviteiten sterk geremd door het uitblijven van vergunningen. Met het gemeentebestuur van Zaandam zijn onderhandelingen gaande over aankoop van terrei nen voor de bouw van een nieuw hoofdkantoor. Verwacht wordt dat deze onderhandelingen spoedig afgerond zullen zijn. De verwe zenlijking van de bouw zal nog een aantal jaren op zich laten wach ten. Voor het nijpende ruimtege brek worden tijdelijke voorzienin gen voorbereid. Voor vergroting van de produktie- ruimten in Zaandam en in de broodfabriek te Zwanenburg zijn voorbereidingen getroffen. Het distributiecentrum, hoewel nog niet geheel voltooid, werd inmid dels in gebruik genomen. In de winkelsector blijft het stre ven gericht op ombouw van be- dienings- in zelfbedieningszaken en waar mogelijk supermarts te vestigen. Formosa hoopt dit jaar een weg restaurant in Zevenaar te openen en twee restaurants in Amsterdam van een nieuw type, de z.g. Wim- py's. Maandag 17 juni j.l. vierde de heer H. Valk zijn 40-jarig jubi- j leum en nam tegelijkertijd afscheid van A.H. zie pag. 4). Op boven staande foto overhandigt de heer J. Legerstee de gouden penning van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. De negentiende supermart van ons bedrijf, die op 19 juni in IJmuiden werd geopend, verenigt een aantal eigenschappen in zich, waardoor deze zaak het ideaal van de meeste SM- en ZB- bedrijfsleiders zou kunnen worden. Deze eigenschappen zijn te danken aan het feit, dat het gebouw is opgezet zonder dat het aan de woningbouw aangepast behoefde te worden Reeds herhaalde malen is" door woordvoerders van ons bedrijf, in het bijzonder door onze president directeur, betoogd, dat de bouwer van een winkel eisen moet stel- zenlijkt. len, die zich slecht laten vereni gen met die, welke de woning- Geen kolommen bouw stelt. Deze eisen zijn nu pri- Allereerst valt op, dat in dit ge- mair gesteld en door architect Groosman in samenwerking met ons directoraat Onderzoek, Bouw en Ontwikkeling (O.B.O.) verwe- bouw met zijn frontbreedte van 21,5 meter geen enkele kolom te vinden is. Dit heeft het belangrijke voordeel, dat schappen en gondo la's op velerlei wijzen opgesteld kunnen worden, zonder dat hier aan hoge kosten zijn verbonden. Dit in tegenstelling tot b.v. onze supermart in Amstelveen, waar de vele kolommen slechts één lay-out mogelijk maken. Gewijzigde ideeën over winkelindeling krijgen hier dus geen kans, in IJmuiden is elke opstelling mogelijk. Verplaatsbaar De wanden zijn geheel demontabel en verplaatsbaar. Maken de om standigheden bepaalde afgeschei den ruimten noodzakelijk, dan zijn ze gemakkelijk aan te brengen. Is een dergelijke ruimte te groot of overbodig geworden, de wand laat zich weer naar believen verplaat sen of verwijderen. Wat wij ook reeds in enkele an dere zaken aantroffen, vonden wij hier ook terug. Dat betrof de apar te bevoorradingsingangen voor groente, vlees en overige arti kelen. Daardoor blijven de in terne transportafstanden zo klein mogelijk. Er is in IJmuiden wel heel geraf fineerd met de ruimte gewoekerd. Zo bevindt zich de gehele verwar mingsinstallatie met inbegrip van de ketel in de loze ruimte tussen plafond en dak. Geen ruimteverlies Een bijzondere oplossing is gevon den voor de vele koelmotoren. Hiervoor is een ruimte gemaakt tegen de achterzijde van het ge bouw. Deze ruimte is alleen van de straatzijde te bereiken. Ruimte- verlies binnen is hiermee voorko men. Het gebouw, zoals dit thans is ont worpen, zou ook voor diverse an dere doeleinden geschikt zijn. Het zou b.v. ook een fabriekshal of atelier kunnen worden. Maar des ondanks is hier een aantrekkelijke winkel ontstaan, die door de aan kleding en inrichting een grote intimiteit heeft. rvE OMZET van het detailbedrijf is in 1962 vergeleken met 1961 gestegen met 12^ Toch is de netto winst nage noeg gelijk gebleven door stijging van de kosten. In de meeste gevallen mag n.l. de kostenstijging b.v. van de loonpost niet in de marges worden doorberekend. Wij ontlenen deze gegevens aan De vergadering van aandeelhou ders werd voorgesteld over 1962 wederom een dividend van 12% op de gewone aandelen uit te ke ren. Daar dit werd goedgekeurd, zal de toeslag over de spaarfonds rente 1962 7/5 ofwel 140% bedra gen. Hierdoor zal de totale rente voor het vijfde achtereenvolgende jaar 9,36% bedragen. (Zie ook pagina 6). het zojuist verschenen jaarverslag 1962. In cijfers en woorden, gra fieken en foto's wordt daarin een beeld gegeven van de aktiviteiten van Albert Heijn en van bepaalde problemen waarmee wij te kam pen hebben. De omzetstijging schrijft de directie voor een belangrijk deel toe aan het succes van de Premie-v an-de-Maand- Club, nadat de relatieve omzetstijging aanvankelijk o.m. onder invloed van de stopzetting van het obligatie systeem was achtergebleven. De kostenstijging, waarover wij hierboven reeds schreven, kan slechts opgevangen worden door hogere omzetten per filiaal en per man. Twee omstandigheden ver hinderen doorberekening in de marges: de regeringspolitiek en de scherpe concurrentie. De producti viteitsverhoging die in 1962 ver eist was, is, zo schrijft de directie, vrijwel bereikt. Melkbedrijven De uitkomsten bij Sterovita waren hoger dan in 1961, maar het netto rendement blijft laag. De verbete ring is voornamelijk te danken aan het feit dat de aanloopmoeilijkhe den, waarmede de grote nieuwe fa briek in Rotterdam in 1961 te kampen had, geen nadelige invloed meer hadden op de resultaten van 1962. Het jaarverslag merkt op dat als gevolg van het overheidsbeleid in deze sector nog altijd geen bevre digend rendement op het ge ïnvesteerd vermogen behaald kan worden. Restaurants In de Formosa-restaurants bleven de omzetten door het slechte weer in 1962 iets achter bij 1961. In de moderne typen (American Corner en Albert's Corners) kon een om zetstijging geboekt worden. Deze was echter onvoldoende om de te ruggang in de Formosa's geheel te compenseren. Het zal in deze laat ste zaken op den duur noodzakelijk zijn prijsverhogingen door te voe ren, om een redelijk rendement te handhaven. Hartekreet Sinds een aantal jaren besluit het verslag met een artikel over een onderwerp, dat de leiding na aan het hart ligt. Dit jaar geschiedt dit onder de titel „Het Wiel". Het handelt enerzijds over het transportprobleem in de detaillian-

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 1