A H -brandweerploeg bij wedstrijden inWormer SPREEKT DUIDELIJK VERSTAANBARE TAAL Gesprek met maker van wandreliëfs WERK VAN BEELDHOUWER DANNENBURG Lunch bij brandende kachel Uitstapje naar Kennemerduinen viel, ondanks regen, niet in het water bedrijven Distributie centrum Hoofdkantoor W ij heten welkom Nieuw personeel produktie- 4 AH-FLITSEN 26-4 Nancy, dochter v. M. Meijer, Reel. Afd. 2-5: Lex, zoon van P. de Jong, opzichter. 3-5:Antje, dochter v. N. Algera, Grootverbr. 4-5: Sjoerd, zoon van H. Talsma, rayonleider. 8-5: Rob, zoon van J. Kuiper (Techn. bur.) 8-5: Johanna Geertruida Maria, dochter van P. Stam (KB). Verstaanbare taal Hiermede zijn wij beland bij het werk van Dannenburg. Want wat in zijn atelier het eerst opvalt is, dat de heer Dannenburg een voor ons allen ver staanbare taal spreekt. Ook wanneer hij „vrij' werk schept. Geheel vrij is dit beeldhouwwerk nooit, er zit altijd een gebondenheid in, gebondenheid aan een door de opdrachtgever ge geven onderwerp. Van dit vrije werk waren enkele voorbeelden in het atelier te zien, de voorstudies en het uitein- Leden van de P.V. Albert Heijn vertrokken 11 mei j.l. met de bus naar de Kennemerduinen. 't Weer was niet best en enkele leden hadden verstek laten gaan, maar het is toch een gezellige dag geworden. Hieronder volgt het reisverslag van één van de deelneemsters. We vertrokken om 9.15 uur van de Kamperstraat. De meisjes ach ter in de bus hadden goede hoop op het weer. Zij hadden zonnehoe den meegenomen en begonnen vrolijk te zingen. Maar de gehele dag is er geen opklaring geweest. De chaufeur bracht ons door de Velsertunnel langs Haarlem naar het café restaurant „de Kolk", bij het Kopje van Bloemendaal. Daar werd ons een consumptie aange boden door de P.V. Duinwandeling Ongeveer elf uur v.m. vertrokken wij voor een duin-wandeling, maar het werd maar niet droog. En kelen gaven er de voorkeur aan om met de bus naar het einddoel gebracht te worden. Anderhalf uur hebben wij gewan deld en naar nesten gezocht. Prachtig is het daar in de Kenne merduinen; velen van ons zeiden: „bij mooi weer gaan we deze tocht nog eens overdoen". Vredig staat daar op een duintop het herdenkingskruis van Hannie Schaft, de vrijheidsstrijdster, die wij kortgeleden herdacht hebben. Prachtig Prachtige paden zijn er in de dui nen, maar ook toppen die wij on der grote hilariteit „namen". Het weer werd er niet beter op en wij bereikten wel wat al te vochtig Café-restaurant „Pai'nassia". Daar brandde de kachel, wjj ont deden ons van de natte jassen en begonnen onze botterhammen op te eten, met nog een consumptie naar eigen keuze, van het bestuur van de P.V. Geen strandwandeling Om twee uur stapten wij weer op. Het reisschema was wat ver anderd. Het weer liet helaas geen wandeling langs het strand toe! Zo stapten wij de heerlijk verwarmde bus in; wij moesten even wachten op enkele jongelui die niet kon den nalaten om een kijkje bij zee te nemen. Het was ook prachtig om de onstuimige golven zo te zien komen aanrollen. Bollenvelden Toen wij allen weer veilig in de bus zaten bracht de chauffeur ons naar de N.-H.-bollenvelden, naar het plaatsje Limmen; daar zagen wij mooie mozaïeken van bloe men, o.a. Het Dorp, een portret van Mies Bouman (sprekend!), 85,schoon, geheelonthouding, herten en nog vele andere figu ren. De fotografen onder ons kre gen het druk. Toch voldaan Vervolgens reden wij terug naar Zaandam. Ondanks het slechte weer toch voldaan; veel dank aan het bestuur en tot het volgen de uitstapje. Een medepassagiere. delijk concept van een beelden groep voor het Grotius-college te Heerlen. Een jongens- en een meisjesfiguur gaven het symbool van de Coëducatie zoals dit in het Protestants Grotiuscollege in het zuiden wordt toegepast. Gelijkenis Het „portret" vraagt nóg meer deze „verstaanbare taal". De op drachtgever wil wat wij noemen een „gelijkenis", of dit nu los staande koppen zijn, (zoals op de foto zichtbaar) of medaillons, zij geven een gelijkenis zonder direkt een „foto" te zijn. Een foto geeft het tijdelijk beeld van het moment weer. De kunstenaar probeert iets vast te leggen van wat het wezen is van de mens die hier gemodel leerd wordt. Hij tracht boven het tijdelijke uit te komen. Er moet een wisselwerking zijn tussen de mens onderling, zodat de persoon lijkheid tot haar recht komt. Beperkingen Het medaillon legt de kunstenaar zeer veel beperkingen op. Het re liëf komt maar heel even uit bo ven het oppervlak. Diepte en ron dingen worden bijna tot een plat vlak teruggebracht. Het is anders dan wanneer een figuur of een kop los in de ruimte staat en waarbij de afmetingen overeen komen met de waarneembare werkelijkheid. Geen experiment Het werk van Dannenburg laat geen ruimte voor het „experi ment" met neergegooide klompen klei of een vernuftig spel met lij nen en vlakken. Een moderne wij ze van kunst, waarmee wij de laatste jaren zo dikwijls gecon fronteerd worden, en waarbij het vaak maar een zeer kleine groep mensen is, die in dit werk iets kunnen beleven. De kunstenaar staat hierbij vaak op een grote af stand van de doorsnee toeschou-. wer. Het is dan voor de leek moei lijk, werkelijke kunst te onder scheiden van „maniërisme". Afwijkend U kent wel het werk van de beeldhouwer Zadkine, dat in Rot terdam geplaatst, de „verwoeste stad" symboliseert. Dit beeld wekt nog wel vele gewaarwordingen op, die de toeschouwer een bevredi ging geven. Maar wat hier in ge zien wordt is vaak geheel afwij kend van wat de kunstenaar er mee bedoeld heeft. Sommige beeldhouwers laten nóg verder iedere „verstaanbare" vormgeving los. Zij drukken zich uitsluitend uit in een aantal op eengestapelde blokken, of in wat aaneengelaste stangen en stukken plaatijzer. Binding Het werk van Dannenburg houdt, wat dit betreft, een veel sterkere bin ding met de door de natuur gegeven vormen. Iedere vorm is als het ware een spiegel van een geestelijke inhoud en daaraan ontleent het zijn schoon heid. Reeds een half jaar werkt Dan nenburg aan het modelleren in klei van de afbeeldingen van de heren G. en J. Heijn en J. W. de Vries. Dat wil niet zeggen dat er aan één stuk door gewerkt wordt. Er zijn rustperioden nodig om weer fris tegenover je eigen werk te komen te staan. Als je te lang aan een bepaald werk ook een schilderij door blijft werken, dan werk je het, zoals de vakman dit noemt „dood". Wij spraken tijdens ons bezoek aan het atelier de heer J. Heijn, die nu voor de zesde keer twee uur achter elkaar kwam poseren. Het was de laatste keer en ik ge loof dat de „modellen" blij zullen zijn wanneer dit twee-uur-achter- elkaar stil zitten voorbij is. Als het modelleren in klei klaar is, wordt er een gipsafgietsel van gemaakt. Dan gaat het gips naar de bronsgieterij. Brons kan meerdere tinten krijgen als ge volg van vooruit te bepalen oxy- dering. De kunstenaar zelf geeft hier weer zijn aanwijzing, zodat het kleurengamma van het klare brons geheel overeenkomt met de wens van de beeldhouwer. Vorm en kleur vormen een eenheid. Levensblijheid In de heer Dannenburg hebben wij kennis gemaakt met een kunstenaar, die ondanks het feit dat hij de laatste jaren door reuma sterk in zijn be wegingen gehandicapt is, in zijn ge sprek én in zijn werk getuigt van een verfrissende levensblijheid. Vele maanden lang kon de bedrijfsbrandweerploeg van A.H., door drukke werkzaamheden niet deelnemen aan wedstryden. Zater dag 18 mei waren onze brandweermannen echter weer van de party om, met nog 14 andere ploegen, te kampen in de landelijke wedstryden op het terrein van Van Gelder's papierfabrieken te Wormer. Enkele weken van tevoren was de A.H.-ploeg in de avonduren begonnen met de oefeningen, die nodig zijn om aan dergelijke wedstrijden te kunnen deelnemen. „Lekker" Nadat onze ploeg, als vierde in de lange rij, van start ging om een denkbeeldige bz-and te blussen in een timmerwerkplaats, waarin zich ook nog een slachtoffer zou bevinden, bleek al dii'ect dat het „lekker" liep. Alle slangen werden zeer snel uit gerold en ook het slachtoffer was spoedig aan de E.H.B.O. afgele verd; toen het sein „Brand mees ter" kon woi'den gegeven en de ploeg zich had afgemeld, kon al meteen worden vastgesteld dat er een behoorlijke tijd gemaakt was. Daar de uitslag en de prijsuitrei king niet vóór 7 uur 's avonds kon worden verwacht, ging de ploeg, na nog een kopje koffie te hebben gedronken, om 1 uur naar huis met de plezierige gedachte dat er goed en snel was gewerkt. Zesde Pas 's maandags konden de mees te deelnemers kennis nemen van de uitslag en het bleek dat de A.H.-ploeg de snelste tijd had ge maakt, maar dat er door enkele kleine foutjes toch wat puntjes vei'loren waren gegaan en dat de ploeg als no. 6 geëindigd was. Men gaat naar wedstrijden om te trachten als nummer één te eindigen, maar zoiets is voor één ploeg wegge legd en als men dan als 6e van de 14 deelnemers uit de bus komt, is er toch een eervolle plaats bereikt en kunnen de volgende wedstrijden met vertrou wen tegemoet worden gezien. Dhr. F. Kramer PZ—PB Mej. M. C. v. d. Laan CF Dhr. W. A. Way TA Mevr. J. Schurink-Karten KB Mej. J. C. Napjus SB Mevr. H. Nilissen- Brakenhoff VA Mej. de Vries VA Mevr. M. de Boer-van Ooyen. KB S. Kleefman Emb. R. G. Buitendorp KA J. P. v. d. Werff Ontv. B. de Boer Verv. W. Spanjaard KA Mej. A. Mulder Controle-afd. Mej. J. Wiebeding, Grootverbruik Dhr. N. J. v. d. Made P.M.C. Dhr. H. P. Legerstee Org.-afd. Mej. P. M. Roeloefs Kantine Mej. G. Mulder Fil.bureau Dhr. J. Leeuwerink Fil.adm. Dhr. C. H. van Beek. Bestellingen Dhr. P. B. Klaver Res. fil.contr. Mej. J. Kriek Factuur-afd. Dhr. R. Postma Reclame-Studio Dhr. E. A. Ypma Credit-afd. Hoewel het nog wel enkele maanden zal duren voordat de drie bronzen wandreliëfs van de vorig jaar afgetreden leden van de Raad van Bestuur de hal van het hoofdkantoor zullen sieren, hebben wij ge meend U al vast iets te moeten laten zien van het hieraan vooraf gaande werk. Wij hebben voor u een bezoek ge bracht aan het atelier van de beeld houwer Dannenburg, waar de laatsti hand gelegd wordt aan de meer dat levensgrote reliëfs. De heer Dannenburg is van huis uit een rasechte steenhouwer, dit komende uit de steenhouwerij var zijn vader, een tijdlang als assis tent werkte op het atelier var Hildo Krop. Destijds één van dt vooraanstaande, toonaangevende beeldhouwers. Daarna voltooide hij z'n studie op de academie te Amsterdam bij Prof. J. Bronner Prof. Bronner deed enige jaren ge leden veel van zich spreken als schepper van een beeldengroep voorstellende de hoofd„typen" uil de „Camera Obscura" van Hilde- brand. Van Hildo Krop wordt ge zegd, dat hij niet tevreden was wanneer een kunstwerk uitslui tend de uiting was van de per soonlijkheid van de kunstenaar, maar dat hij óók wilde, dat de velen, die het werk aanschouw den er in zouden herkennen wat hem het meest bewoog. Hij sprak een voor de toeschouwers VER STAANBARE TAAL. Op onderstaande foto ziet u de heer J. Heijn poseren voor de beeld houwer, de heer Dannenburg. Op de achtergrond het kleimodel van de wandreliëfs van de heren G. Heijn en W. de Vries. De kleimodellen zijn inmiddels gereed, zodat nu de bronzen afgietsels vervaardigd kunnen worden.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 4