Verwerking van de koffie vereist: in alle fasen grote deskundigheid Flitsen-tekenaar G. van Wanrooy: In de goot liggen is de beste leerschool ah-flitse: Het is opmerkelijk dat aan het bekend worden van vele voedings- en genotmiddelen een vaak rijke voorgeschiedenis is voorafgegaan. Zo ook bij koffie, waarvan de opwekkende eigenschappen bij toeval zou den zijn ontdekt door een schaapherder uit Abbessinïë in het begin van de 14e eeuw. hoornschil, en daaromheen zit het z.g. vruchtvlees. Als de vruchten rijp zijn hebben ze een rode tot violette kleur en kan de 'koffie- pluk' beginnen. De geoogste bes sen worden vervolgens zodanig bewerkt dat alleen de koffiebonen overblijven. Deze hebben nog geen smaak en de kleur varieert naar gelang de soort van geelgroen, vaalgroen tot grijs. Hé, wie 's dat nu, zult u zich stellig afvragen bij het bekijken van nevenstaand karikatuurtje. Of heeft u hem aan bepaalde karakte ristieke trekjes al herkend? Zo neen, mogen wij hem dan even voor stellen De heer G. van Wanrooy, ontwerper en tekenaar van ons maandelijks karikatuur, waarop verkoper X in de een of andere grappige situatie is afgebeeld. Geert van Wanrooy, de naam waar onder hij beter bekend is, woont in een riant huis aan de rand van As- send elft, is 47 jaar, gehuwd en heeft twee zoontjes, die zij het bescheiden, ook al schuchtere schreden doen op het pad van vaders beroep. De heer Van Wanrooy, geboren in Den Bosch, vertrok op jeugdige leeftijd naar Dordrecht en zocht kontakt met een kunstschilder. Immers, dit was het vak dat hem trok. Aanleg had hij zeker, doch zoals zovele goede kunstschilders, bezat hij geen voldoende koop- mansschap hetgeen betekende dat hij zo'n tien jaar bittere armoede heeft geleden. Commerciëler Na deze jaren werd hij echter com merciëler ingesteld en tekende voor een aantal dagbladen, zoals het Leidsch Dagblad. Tubantia en de Dordtenaar, strips en dergelij ke. Van de krant naar de boeken was niet zo'n grote stap en tal van school- en kinderboeken werden door hem van illustraties voor zien. Ook in meer wetenschappe lijke boeken zoals o.a. „Walvissen" van prof. dr. E. J. Slijper vindt men veel tekenwerk van zijn hand terug. Tot zijn 40ste jaar heeft de heer Van Wanrooy voor zich zelf ge werkt. De enorme inspanning en werktijden, die dat met zich mee brachten, dwongen hem, na me disch advies, uit te zien naar een werkgever. „Dollywood" Alhoewel hij nu sinds een aantal jaren bij Joop Geesink's „Dolly wood' werkt, blijkt echter, dat in zijn beroep de tijd niet afgeba kend is. Immers de goede zaken man weet dat reklame het bloed van het zakenleven is. Maar on danks de overstelpende drukte heeft Geert van Wanrooy geen spijt van de hem gekozen levens weg. Een levendig beroep met veel afwisseling en wat belangrijk voor hem is, het is scheppend werk. Voor vele teken- en reklamefilms maakt hij de tekeningen en als u dan weet dat bijv. één stap van zo'n poppetje uit 24 tekeningen be staat, namelijk 12 fases omhoog en idem 12 omlaag, zult u begrijpen hoeveel werk er in zit, om zo'n film te maken, die voor ons in slechts enkele minuten wordt af gedraaid. Op onze vraag hoeveel tijd het vroeg iedere maal een prent je te ontwerpen en te teke nen voor onze Flitsen, ver telde hrj ons dat dit binnec een kwartier bekeken was Het is een kwestie van inspi ratie. Het was geen bluf, want tijdens ons gesprek hebben wi de heer Van Wanrooy leren kennen als iemand, die echi niet popelend zit te wachten op mensen die zijn naam tot in de verste hoeken van onze wereld proberen te brengen. „In de goot" Dit bleek ook wel, wanneer we teruggaan naar zijn jeugdtijd. Na de gebruikelijke schoolopleiding was hij een van die kleine groep kunstenaars in wording, die het niet zochten op een kunstnijver heidsschool of de Academie voor Kunsten en Wetenschappen. Heel populair schetste hij ons, dat 10 jaar „in de goot" liggen, de beste leerschool is. Immers wanneer je van de Aca demie komt dan heb je inderdaad veel theorie opgedaan. Je hebt veel dingen zonder meer overgenomen, hetgeen betekent dat je geheel op nieuw moet beginnen, namelijk het brengen van je eigen stijl. Naast een druk bezet leven vindt Geert van Wanrooy ook nog, zij het op bescheiden schaal, gelegen heid voor hobby's. Deze liggen bij na vanzelfsprekend ook op het ar tistieke terrein, namelijk het ont werpen van zijn meubilair, schil deren, modelleren en miniatuur spoortreinen. Deze laatsten koopt hij echter niet kant en klaar, maar als bouwpakket. Ook hier komt weer het zelf creëren, het zelf doen naar voren. En zo lieten wij de heer Van Wan rooy, na een gezellige babbel, al leen achter in zijn wereld van te keningen, poppen, ontwerpen, films en alles wat er deze kunstzinnige wereld te beleven valt. De bewerking noemt men de 'kof- fiebereiding', waarvoor verschil lende methoden bestaan. Elke koffie heeft, net zoals wijn, een eigen karakter. Het is nu de vakman, die de kunst moet verstaan om door meileren van bepaalde soorten een koffie van een konstante en voor de merken zo karakteristieke smaak te verkrijgen. Er is dan ook een uitge breide kennis van Braziliaanse, Cen- Vrijdag 7 juni j.l. was het dubbel feest in Gennep. Bedrijfsleider J. C Edelijn was 25 jaar aan het bedrijf verbonden èn vierde die dag met zij echtgenote het koperen huwelijksfeest. Namens de directie waren aar, wezig de heren J. Legerstee, D. A. ter Wee, F. Brandsma, M. den Ambtma en M. de Rijke. traal Amerikaanse, Afrikaanse en In donesische koffie nodig om hieruit de voor ons geschikte soorten te kunnen kiezen. Koffiebonen zijn de zaden van een vrucht, de 'koffiebes', ook wel kof- fiekers genoemd, omdat ze veel op een kers lijkt. Ze groeien aan bo men die van nature 8-10 meter hoog kunnen worden. Op de plan tages worden ze echter sterk ge snoeid, gewoonlijk tot 2y2 3 me ter, in de vorm van een struik, zo dat men gewoon is van een koffie- struik te spreken. Tijdens de bloei zijn de struiken getooid met klei ne witte als jasmijn geurende bloesem. De bes bevat doorgaans twee bo nen 'platbonen', welke een ovale vorm hebben en met de platte kant tegen elkaar liggen. Soms ontwikkelt zich maar één zaadje en ontstaat er een langwerpige Vandaag stunten we met aardappelmeel. De koffiebessen en de witte i geurende bloesem. Hij merkte namelijk dat zijn scha pen erg levendig werden na het eten van bepaalde bessen. Hij vond dit vreemd, nam zelf de proef op de som en ervoer even eens de opwekkende invloed van de rode bes, waarvan de pit werd gevormd door de ons nu zo be kende koffieboon. ronde boon, de z.g. 'parelkoffie'. De bonen zitten omgeven door een zilvervlies in een harde De versgebrande koffie wordt in I de vacuumverpakkingsmachine on- der het wakend oog van de heer E. de Fezprombrol verpakt. Er zijn meer verhalen hieromtrent in omloop, o.a. dat men wijn van de koffiebes maakte. Ofschoon Abbessinië de bakermat van de koffie is, zijn 't de Arabie ren geweest die de koffie tot volksdrank hebben gemaakt. Maar wat is nu een koffieboon? Op het lijf geproefd Dagelijks worden vele koppen kof fie in de monsterkamer 'op het lijf geproefd', d.w.z. zonder melk en suiker. Zo zoekt men telkens weer met de grootst mogelijke zorg de 'vervangers' uit, dit is de koffie die in de plaats moet ko men voor de verwerkte partijen. Als deze in onze fabriek zijn aan gekomen worden ze in de voorma lige circuitruimte (magazijn op de begane grond) opgeslagen. Van hieruit worden de te mengen soorten d.m.v. pneumatisch trans port in een vijf verdiepingen hoger opgestelde 'schoonmachine' gebla zen. Na te zijn gereinigd komen de koffiebonen in de 'menger' te recht. Het duurt enige tijd voor de menging voltooid is, waarna de 'melange' gelost wordt in een voorraadsilo, die één etage lager, boven de brander is geplaatst. U begrijpt het natuurlijk reeds, de brander tapt, ook al weer geheel automatisch, bepaalde hoeveelhe den af en stuurt het vers gebrande produkt naar de inpakmaehines. I Hoe goed het nestelen is tussen de A.H.-limonadeflessen op het dak van de limonadefabriek heeft een merel paar bewezen. De jonge mereltjes maken het uit stekend.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 6