Verwerking van de in alle fasen grote koffie vereist: deskundigheid Ideeënbus Een aanvullende premie van 50.- Splitsing afdeling VRIO maakt vlotte bediening filialen mogelijk Ed Holstvoogd DENNIS HEIJN Vierde bij Ned. dam kampioenschap Overweldigende belangstelt 'mg Gevarieerde cabaretavond vormde ";oed sluitstuk van het seizoen 4 AH- FLITSEN karakter. Hef is nu de vakman. ronde boon, de z. De koffiebessen en de witte geurende bloesem. De laatste phase van de verwer king van de koffie, de blikken met het vers gebrande en gemalen produkt worden in dozen verpakt door mej. S. J. Veen-Harkema. Woensdag 10 april j.l. kwam de Ideeëncommissie bijeen om de be loningen voor de bekroonde ideeën uit te reiken. Het waren twee aanmoedigingspremies van 5, een premie van 15,voor de heer Jb. Kerkhoven (L.F.) en een premie van 50,voor de heer li. Knijt (K.B.). I)it laatste idee was reeds eerder beloond met 75,doch bleek in de praktijk meer waarde te hebben, zodoende is er 50,gesuppleerd. Twee ideeën konden, hoewel de in zenders het goed bedoelden, toch niet beloond worden. Er zijn mo menteel nog verscheidene ideeën in behandeling, waaronder enkele zijn waarvan de technische uit voering nog wel enige tijd zal ver gen. Wij hopen de inzenders zo spoedig mogelijk te berichten wel ke beloningen hiervoor gegeven zal kunnen worden. Dus nog even geduld. I)e hoge vlucht welke het filialenbedrijf in de afgelopen jaren heeft stond in Verpakking en Reclame genomen, zowel naar aantal als naar assortiment, heeft er toe geleid, enerzijds en Inventaris en Ondei- de werkzaamheden en de omstandigheden waaronder bij de Vrio (Ver- rp,!n ^hmsvesi pakking. Reclame. Inventaris en Onderhoud) gewerkt moest worden, aan te passen. Reeds geruime tijd moest deze af deling zich met een ruimte behelpen. De Verpakkings- en Reclame-arti- welke ontoereikend was om zijn taak kolen zijn nu ondergebracht in het D.C., en maken deel uit van het houd anderzijds, resp gehuisvest in pand Vrio en mag. Bouwafd. met de schilderswerkplaats, is mo menteel doorgevoerd. naar behoren te kunnen vervullen. Ook het systeem, waarmee gewerkt werd. bleek moeilijk meer te passen in de snelle vooruitgang. Toekomst Om in de toekomst aan de eisen, die aan de enorme uitbreiding en verbouwing van de filialen worden gesteld, te kunnen voldoen is het noodzakelijk gebleken hiervoor maatregelen te treffen. Teneinde de Vrio zijn taak in deze voort schrijdende ontwikkeling zo doel matig mogelijk te laten verrich ten, bleken dus zowel de beschik bare ruimte als de organisatie vorm een knelpunt te zijn. Splitsing doorgevoerd De splitsing, die in feite reeds be- Het is opmerkelijk dat aan het bekend worden van vele voedings- en genotmiddelen een vaak rijke voorgeschiedenis is voorafgegaan. Zo ook bij koffie, waarvan de opwekkende eigenschappen bij toeval zou den zijn ontdekt door een schaapherder uit Abbessinië in het begin van de 14e eeuw. Hij merkte namelijk dat zijn scha pen erg levendig werden na het eten van bepaalde bessen. Hij vond dit vreemd, nam zelf de proef op de som en ervoer even eens de opwekkende invloed van de rode bes, waarvan de pit werd gevormd door de ons nu zo be kende koffieboon. Er zijn meer verhalen hieromtrent in omloop, o.a. dat men wijn van de koffiebes maakte. Ofschoon Abbessinië de bakermat van de koffie is, zijn 't de Arabie ren geweest die de koffie tot volksdrank hebben gemaakt. Maar wat is nu een koffieboon? Koffiebonen zijn de zaden van een vrucht, de 'koffiebes', ook wel kof- fiekers genoemd, omdat ze veel op een kers lijkt. Ze groeien aan bo men die van nature 8-10 meter hoog kunnen worden. Op de plan tages worden ze echter sterk ge snoeid, gewoonlijk tot 2V» 3 me ter, in de vorm van een struik, zo dat men gewoon is van een koffie- struik te spreken. Tijdens de bloei zijn de struiken getooid met klei ne witte als jasmijn bloesem. De bes bevat doorgaans twee bo nen 'platbonen', welke een ovale vorm hebben en met de platte kant tegen elkaar liggen. Soms ontwikkelt zich maar één zaadje en ontstaat er een langwerpige De versgebrande koffie wordt in de vacuumverpakkingsmachine on der het wakend oog van de heer E. de Fezprombrol verpakt. divers circuit, terwijl de Inven taris- en Onderhoudsartikelen on derdak hebben gevonden in pand Keg aan de Hogedijk en volledig ressorteren onder O.B. O. Meer lijn Door het beschikbaar komen van ruimte werd de mogelijkheid ge schapen om meer lijn te brengen in de afhandeling van Vrio-artike- len bestemd voor de filialen. In de kelder van het voormalig Centraal Magazijn, waar thans de Inventaris opgeslagen ligt, zijn stellingen aangebracht waarin de goederen groepsgewijs keurig op nummer liggen. Deze codering en nummering wordt doorgevoerd op de aan- vraaglijsten van het filiaal en eveneens op de verzendlijsten naar dat betreffende filiaal, ter wijl dit op de artikelen wordt bij geschreven. Geen stagnatie Bij aankomst aan het filiaal kun nen de goederen nu ook direkt op de daarvoor bestemde plaats wor den neergezet, waardoor stagna tie bij de inrichting van het filiaal zoveel mogelijk wordt voorkomen. Door het aanbrengen van deze wijzi gingen is het nu mogelijk geworden om in een prettiger sfeer te werken, terwijl de filialen van een vlotte be diening zijn verzekerd. De bonen zitten omgeven door een zilvervlies in een harde hoornschil, en daaromheen zit het z.g. vruchtvlees. Als de vruchten rijp zijn hebben ze een rode tot violette kleur en kan de 'koffie- pluk' beginnen. De geoogste bes- sen worden vervolgens zodanig geu ene t bewerkt dat alleen de koffiebonen overblijven. Deze hebben nog geen smaak en de kleur variëert naar gelang de soort van geelgroen, vaalgroen tot grijs. De bewerking noemt men de 'kof- fiebereiding', waarvoor verschil lende methoden bestaan. die de kunst moet verstaan om door meileren van bepaalde soorten een koffie van een konstante en voor de merken zo karakteristieke smaak te verkrijgen. Er is dan ook een uitge breide kennis van Braziliaanse, Cen traal Amerikaanse, Afrikaanse en In donesische koffie nodig om hieruit de voor ons geschikte soorten te kunnen kiezen. Op het lijf geproefd Dagelijks worden vele koppen kof fie in de monsterkamer 'op het lijf geproefd', d.w.z. zonder melk en suiker. Zo zoekt men telkens weer met de grootst mogelijke zorg de 'vervangers' uit, dit is de koffie die in de plaats moet ko men voor de verwerkte partijen. 14-2: Marco, zoon van H. J. Jan sen (Org. afd.) 4-3: Frank, zoon van S. Wijn gaard (S.K.B.D.C.) 2-4: Judith, dochter van J*. Maes (bouwbureau) 4-4: Maneo, zoon van C. Bonke- laar (TA) 5-4: Thea, dochter van J. Spoel- stra (reclame afd.) 9-4: Paulina, dochter van J. Latina (DC) 24-4: Geertruida, dochter van G. W. Veenman (KB). Door de geboorte van hun zoon Den nis is op 17 april jl. het gezin var de heer en mevrouw Heijn-Engel met een derde telg uitgebreid. Namens het Zaanse personeel wensen wij de fa milie Heijn van harte geluk. De heer E. Holstvoogd, 20 jaar oud en sedert een half jaar werkzaam op het filialenbureau. heeft deelgenomen aan het senioren-damkampioenschap van Nederland en met succes, want in de eindrangschikking bezette hij de vierde plaats. Aan dit sterk bezette toernooi, dat 10 dagen duurde, namen 14 dammers uit het gehele land deel. De heer Holst- 'oogd was voor de tweede maal van de „partij". Zijn laatste partij in dit toernooi was die tegen de internationale grootmees ter P. Roozenburg, welke na 4]^ uur in een voor Roozenburg moeilijke re mise eindigde. Een partij duurt gemiddeld 5 uur, de kortste partij die hij gespeeld heeft duurde een half uur, de langste 8 uur. De start was ditmaal wat zwak. de eerste twee partijen werden verloren, maar hij eindigde op een gedeelde vierde plaats met de heren J. Bom en J. Beeke. Behalve dammen heeft de heer Holst voogd z'n hoofd en handen vol aan zijn studie in de economie, waarmee hij nu drie jaar bezig is. Ook trapt hij graag een balletje en dit in het eerste of tweede elftal van Z.V.V. Gevraagd naar een eventuele samen hang van zijn studie en dammen, zei hij. dat volgens hem de eigenschap pen om scherp te denken en het ana lyseren door het dammen toenemen. Psychologie is ook een belangrijke faktor. nl. om van de tegenstander te weten te komen, wat zijn volgende zet zal zijn. Het damkampioenschap werd gewonnen door de heer P. Roozen burg. die doctorandus in de economie is. Tweede werd de heer P. Bcrgsma, die tot nationaal meester benoemd werd. en als derde eindigde Ir. G. E. van Dijk. De heer Holstvoogd is lid van de K.N.D.B. en van de damclub „Zaan dam", een toonaangevende club in N oord-Holland. n Voor de cabaretavond van 10 april j.l. de laatste van het seizoen, bestond zo'n overweldigende belangstelling dat de zaal geheel gevuld was. Het gezelschap met als conferencier Tonny Leerink bracht ons Jip Vogel, aan de piano voor de begeleiding, maar tevens als accor deonist. Hij wist de hele zaal, door de vlotte en populaire wijsjes, mee Van hieruit worden de te mengen te krijgen. Wij hadden alle bewondering voor Joop de Knegt vertolkte zijn be de enige vrouw in dit programma kende 'High Noon" en zijn nog be- 'The Red Girl'. Wat dit meisje kendere soldatenliedjes met elan. wist te presteren, grensde haast Met de Wasborders hebben wij ons aan het ongelooflijke. Zou zij wel ook kostelijk kunnen amuseren, een ruggegraat hebben, vroe; men zich wel eens af! Als deze in onze fabriek zijn aan gekomen worden ze in de voorma lige circuitruimte magazijn op de begane grond) opgeslagen. soorten d.m.v. pneumatisch trans port in een vijf verdiepingen hoger opgestelde 'schoonmachine' gebla zen. Na te zijn gereinigd komen de koffiebonen in de 'menger' te recht. Het duurt enige tijd voor de menging voltooid is, waarna de 'melange' gelost wordt in een voorraadsilo, die één etage lager, boven de brander is geplaatst. U begrijpt het natuurlijk reeds, de brander tapt, ook al weer geheel automatisch, bepaalde hoeveelhe den af en stuurt het vers gebrande produkt naar de inpakmachines. Dick Engelbracht wist zijn aardige imitaties Wat een kolder show, met als sluitstuk het vertolken van het kermisrumoer en een aubade aan de 'sterren', dat viel er prima in. ons met geweldig aan het lachen te brengen. Dat hij Ook de muzikale clown ontbrak bij het gehele publiek een prima niet in dit programma. Al met al indruk gemaakt had, bleek wel menen wij te kunnen zeggen, dat toen hij na de pauze terugkwam j deze avond een en met een donderend applaus vormde van de werd ontvangen. sluitstuk avondprogram- van het seizoen 1962-1963,

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 4