Dit zijn cle geslaagden Grote ravage door brand Diploma's uitgereikt Schriftelijke kursus eerste caissière moet eenheid in eisen brengen Schriftelijke ver- koopsterskursus In filiaal Utrecht (Damstraat) Ik kreeg er een kleur van Kah-flitsen 7 Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van de enorme ravage tijdens de brand in filiaal Damstraat te Utrecht. Rechtsboven enkele van de verkoopsters. Een van de caissières in aktie tijdens het examen. Met enige feestelijkheid zijn op woensdag 8 mei j.l. in Breda de eerste twee getuigschriften van I de kursus le caissière uitgereikt. Twee medewerksters uit filiaal Lange Brugstraat, de dames C. van Onzenoort en A. M. Rijvers kregen als eerste loon naar (stu die) arbeid. j De heren A. H. Pilger (Oplei- I dingscentrum) en J. J. M. v. d. i Meer (Personeelszaken Filia len) waren vanuit Zaandam naar de Prinsenstad gereisd. De dames van bedrijfsleider J. 1 G. Huis in 't Veld waren wij mogen dit wel zeggen niet gekozen, omdat zij met de bes te cijfers geslaagd waren. Om nummer 1 te bereiken, zou 5 het reisdoel Sneek zijn geweest. Mej. A. Westerhof uit ons filiaal aldaar slaagde n.l. als nummer 1, waarmee zij haar overwinning op de laatste caissière-van-het-jaar wedstrijd overtuigend bevestigde. Oudste deelneemster Breda werd gekozen, omdat mej. Onzenoort de oudste geslaagde deelneemster van de vier examen cursussen was. Zelf is zij inmid dels werkzaam in de kaas- en vleeswarenafdeling, met als ne ventaak de kassa. Haar eveneens geslaagde collega mej. Rijvers is wel als le caissière werkzaam. Twee diploma's dus in één filiaal, ook dat is een bijzonderheid. In de gezellige woonkamer van de bedrijfsleider lichtte de heer Van der Meer de keuze van het filiaal toe, waarna de heer Pilger in het kort nog even op het belang van de kursus inging. Groot enthousiasme „Goed getrainde caissières, technisch zowel als algemeen theoretisch, zijn het ideaal van iedere bedrijfsleider. Voor de meisjes is het plezierig wanneer ze alles goed beheer sen, wat met het werk te ma ken heeft. Het was dan ook bijzonder verheugend, dat zo veel meisjes met groot en thousiasme aan de schrifte lijke kursus en daarna aan de examens deelnamen". Vervolgens overhandigde hij de dames de begeerde getuigschrif ten. Het was duidelijk te zien. dat zij er trots op waren en dit met recht. Doel en inhoud Reeds enkele jaren lopen er in Zaandam aan de opleidingsschool praktijkkursussen voor caissiè res. Deze kursussen werden nood zakelijk, toen verscheidene bedie ningszaken werden omgebouwd tot zelfbediening. Eerst werden de verkoopsters uit deze zaken tot caissières omge schoold op de opleidingsschool in Amsterdam bij „Nationaal Kas". De kursus duurde vier dagen waarbij de meisjes overdag les hadden, tegelijk met meerdere meisjes uit diverse andere kruide- niersbedrijven, zoals Spar, VéGé, Simon de Wit. Na de les was er verder geen bin ding en werden de meisjes aan hun lot overgelaten. Wanneer zij nog konden thuiskomen dan was dit niet zo erg, maar bij ons kwam het veel voor dat zij ondergebracht moesten worden in hotels. Er wa ren dus allerlei dringende redenen waarom de direktie besloot de kursussen te doen plaats vinden op onze eigen opleidingsschool. Honderden In de loop der jaren hebben nu reeds vele honderden caissières in Zaandam hun scholing tot cais sière meegemaakt. De lestijd is echter veel te kort om hier van een verkoopster, die nog nooit achter een elektrische optelkassa gestaan heeft, een volleerd cais sière, die blind kan aanslaan, te maken in een Z.B. Zij komen in hun opleiding heel wat te kort. De volgende dames hebben met goed succes deelgenomen aan het examen voor het diploma le caissière: 5521 R. v. d. Berg; 5501 G. de Koning; 5539 G. Westra; 5542 A. Westerhof; 5519 W. Uffing; 5554 I. Meijer; 5641 T. Koenen; 7161 M. Herben: 5641 T. Dorscheidt; 5625 W. de Bas; 5565 G. Bouwhuis; 5612 C. Verhagen; 5579 van Meer; 5508 A. Annink; 5652 T. Appel; 5562 E. A. van Wijngaarden; 1007 E. Kamp; 5605 E. Hoek; 1018 D. Neelen; 5570 T. Molenaar; 5526 G. W. Ista; 5608 N. D. Vos; 5516 C. van Onzenoort; 5537 C. Wassen; 5659 C. Leenders; 5576 A. Floor; 5535 M. Peters; 5609 R. Haussmann; 5516 A. M. Rijvers; 5577 G. Stempler; 5660 K. Bouwsema; 5551 C. F. M. Derks; 5601 M. Rijs; 5513 A. Rademakers. V._ Naast de onontbeerlijke praktijk ook veel theorie. Om de opleiding suksesvoller te maken werd er aan gedacht ieder die naar Zaan dam kwam reeds schriftelijke in- strukties te geven, zodat de da mes die op de kursus kwamen een gelijke theoretische kennis had den. Dit plan stuitte in de praktijk op be' zwaren en zo groeide de kursus, die tot taak heeft de caissière, die reeds in de praktijk bewezen heeft een goe~ de caissière te zijn, met een schrifte lijke kursus behulpzaam te zijn bij haar promotie tot lste caissière. De nu in werking zijnde kursus heeft dus tot doel een zekere één heid te geven in de eisen die wij stellen aan lste caissière. Het examen dat in maart is af genomen is hiertoe een eerste stap. Op de duur hopen wij dat de praktijk-ervaring, die deze cais sières in hun eigen filiaal behoren op te doen meer gelijk is dan nu het geval is en dat ook het blind aanslaan volledig als eis in het examen kan worden opgenomen. Dit was bij dit examen nog niet het geval. Over de inhoud van het examen het volgende: Praktisch gedeelte Er werden vier kassatesten afgenomen waarbij gekeken werd op: 1. Accuratesse, 2. Snelheid, 3. Aanslag. Zoals wij reeds vertelden: in de toe komst verwachten wij van alle kandidaten als aanslag: BLIND AANSLAAN. Nu kan men nog een voldoende cijfer behalen ook wanneer men de ze techniek niet meester is. Verder moest men voldoende technische kennis bezitten van de kassa, o.m.: opzetten bon- rol datum verzetten slingeren uitslaan eind stand. Theoretisch gedeelte Het theoretische gedeelte omvat o.a.: ontstaan en groei van het bedrijf Door allerlei omstandigheden is de kursus lste verkoopster, die gelijk met de kursus lste caissière gestart is, nog altijd niet afgemaakt. Dit is erg jammer. Wij hopen echter zo spoedig mogelijk de kursus te kunnen afmaken, zodat wij aan het I eind van het jaar ook onze eerste i examens voor eerste verkoopsters kunnen afnemen. uit het eenmanszaakje in Oost- zaan, waar de heer Albert Heijn met zijn vrouw de zaak dreef, tot de hedendaagse situatie met be dieningszaken, zelfbediening en SuperMarts. Speciaal waren er vragen over wat nu de methode van verkopen is in de zelfbediening, en hoe men daar op een andere manier dan in de bedieningszaak tracht te be reiken, dat de klant gezellig win kelt en alles vindt wat zij nodig heeft, tegen een zo laag mogelijke prijs. Vragen Enkele vragen uit de vier pittige vragenlijsten zijn: 1. Langs welke weg komen de artike len van de meeste fabri kanten bij de winkeliers En hoe ge schiedt dit bij Albert Heijn? Kostenbespa rend distribu tiesysteem). 2. Wat verstaan wij onder een Super Mart? 3. Waarom ho pen wij altijd, dat de klant „alles" koopt wat zij nodig heeft en niet alleen de arti kelen, die zij in de reclameaanbie dingen gezien heeft? 4. Welke middelen staan ons in een Z.B. ten dienste om deze grote om zet per klant te bereiken? 5. Wat verstaan wij onder de letters P.M.C. en hoe werkt de P.M.C.? Kennis van het werk 1. Wat verstaan wij onder een kodering 2. Wat zegt U als U de telefoon opneemt 3. Wat verstaan wij onder „effi ciënter" werken? 4. Op een zegelrol staan op de nu af te scheuren zegel als laatste cijfers 143. A. Hoeveel zegels zijn er van de ze rol verkocht? B. Hoeveel zegels zijn er nog op deze rol? 5. Afrekenen met de bedrijfslei der. Dit waren enkele van de 40 vra gen. Van de 46 deelnemers aan het examen heeft één een her examen en 11 een taak (afreke nen met de bedrijfsleider). Al met al geen slecht resultaat en wij ho pen dat wij na de zomervakantie weer een toevloed krijgen van nieuwe kursisten. Spreek er met uw bedryfsleider eens over. Zorg vooral, dat u ook praktisch goed voorbereid bent. Dit geldt vooral voor de dames, die momenteel nog maar voor een deel achter de kassa staan. Vergezeld van zijn gelukwensen reikt de heer A. H. Pilger het Getuigschrift uit aan mej. T. C. van Onzenoort. Haar collega, mej. Rijvers (die daarna eveneens het getuigschrift ontving) en de be drijfsleider J. G. Huis in 't Veld kijken glimlachend toe. Donderdag 16 mei 1963 zal onze bedrijfsleider, F. R. van Zeelst, van filiaal Utrecht, Damstraat, nog lang heugen. Op die dag ontstond n.l. 's avonds om 17.30 uur brand in één van de magazijnen achter zijn winkel. Het werd een korte, felle brand, die een enorme ravage teweeg bracht. De brandweer was zeer snel ter plaatse. Zij zag zich genoodzaakt een groot aantal goederen, die juist binnengekomen waren, zon der meer op straat te deponeren omdat de brandhaard anders on bereikbaar was. Met spuitende slangen trokken de brandweer mannen door de winkel, waardoor ook hier grote schade ontstond. Het vuur was vrij snel bedwon gen, maar daarmee was het werk nog niet gedaan. Het personeel stelde zich direct vrijwillig ter be schikking om nog diezelfde avond over te gaan tot een grote schoon maak van de winkel. Laat op de avond kon ook een schoonmaak bedrijf worden ingezet, waardoor bereikt werd dat 's morgens om 8 uur de klanten weer ontvangen konden worden. Waardering De divisieleider, de heer L. M. de Haas, had grote waardering voor de inspanningen van het perso neel. De bedrijfsleider en één van zijn medewerkers hebben de ge hele nacht doorgewerkt, het ove rige personeel keerde 's avonds om 12 uur huiswaarts. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Gelukkig bleef de brand beperkt tot het magazijn en werd het woonhuis niet aangetast. Dit was toch weer een waarschuwing dat vuur een gevaarlijke vijand is. Zij die bij het lezen van deze aanhef een lekker pikant stukje verwachten, moet ik helaas teleurstellen. Die titel slaat namelijk nergens op, maar ik vond het wel een leuke blikvanger. Nee ik wilde het dit keer eens hebben over de naderende Pinkste ren. Hebt u al plannen gemaakt? Wij wel me gane met se alle naar Madurodam. Wat zegt u Met de auto Welnee, gewoon met de trein en krentenbollen mee. Het enige ver velende van zo'n treinreis vind ik, dat ik voortdurend in de zenuwen zit of de jongste zoon geen opmer king maakt, die op slag de hele wa gon doet verstijven. Overal achter omkijkende mensen met het begrij pende lachje als mombakkes, maar je ziet ze duidelijk denken: wat zal dat voor vader zijn, die z'n kinderen zo opvoedt Ik probeer dan terug te kijken als een toevallige bijzitter, maar dat is stom, want die jongen zal zijn leven lang hetzelfde koppie meesjouwen als ik. Kort geleden nog zaten we tegenover een bejaard echtpaar, dat elkaar dui delijk niks meer te vertellen had. Hij in een groen geworden blauwe regen jas met een hoed, die schijnbaar 12 jaar in een plas had gelegen en traan- ogies, die alleen maar even oplichten als er een aardig vrouwtje passeerde. Zij droeg duidelijk de sporen van min stens zes kinderen, vijf en twintig kleinkinderen, een moeilijk echtgenoot en een permanent kastekort. Zij zwegen en verdeelden hun aan dacht tussen grazende koeien en medepassagiers. Mijn zoontje zat het paar al enige tijd met open mond aan te kijken. Ik hoorde hem denken en vreesde weer een ramp. Een laatste poging zijn aandacht naar de scha pen te switchen, mislukte jammerlijk en zoals een veroordeelde zijn vonnis afwacht, zo verwachtte ik z'n com mentaar, dat dan ook prompt hardop fluisterend kwam en mij als een mes door de ziel gleed. „Pappa als ik naar de grote school moet, zijn die meneer en mevrouw dan allang dood?" Het mannetje, dat duidelijk bezig was zijn roodharige knappe overbuur vrouw in zijn dagdroom te vlechten, zat als door de bliksem getroffen. Gelukkig was het vrouwtje blijkbaar zelfs niet meer door een atoombom in haar achtertuintje te schokken, maar ikzegt u nou zelf; zou u er ook geen kleur van gekregen heb ben? Ziet u, dat mijn titel achteraf nog niet eens zo gek is. P.S. Ik neem naar Madurodam naast de krentebollen ook maar een spelletje mee voor onderweg en prettige Pinksteren alle maal.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 7