Meuw personeelsarchief gereed en in gebruik genomen Nieuwe artikelen Derde installatie in vier jaar Drie BL's bezitten nu alle negen trofeeën „Jaffa blunder" Sneller en accurciter werken thans mogelijk PRODUCTIECAPACITEIT KOFFIEBRANDERIJ OPNIEUW AANMERKELIJK UITGEBREID Koffiekoeken in een nieuwe verpakking „Ons plan' is 10e jaar ingegaan Koekdegen Topdrop r AH-FLITSEN 5 Een zeer aandachtig Flitsen-Iezer uit Limburg leverde een snedig commentaartje op ons enthousiaste verslag in de laatst verschenen Flitsen. In het artikel over de Jaffa"-dag en dezelver feestelijk einde, ver galoppeerden wij ons door enige malen woorden te wijden aan het voortreffelijk georganiseerde ver voer, waar, zo snoefden wij, 600 bussen 5000 feestgangers vervoer den. Onze commentator merkte op, dat dit gemiddeld neerkwam op een capaciteit per bus van 8G33333 enz. mensen., zodat we wel van enige onderbezetting mogen spre ken. Hij sprak daarbij nog de hoop uit, dat Albert Heijn zich nooit zou overgeven aan een dergelijke verspilling Hierbij komen wij dus bedremmeld op onze uitspraak terug. Het aan tal van 5000 blijven wij koppig prolongeren, het aantal bussen zal wel, gerekend dat diverse mensen met auto's kwamen, 60 hebben be dragen. De belangrijkste gegevens worden met een stansapparaat in de kaart geponst door mej. J. Riet. Het nieuwe artikel uit de K.B.- sector, de koffiekoek, die enige tijd geleden gebracht is in een transparante verpakking, zal bin nenkort worden afgeleverd in een doosje van dezelfde verpakking als de Zaanse Koeken. Het uiterlijk is hiermee belangrijk verbeterd waardoor tevens het aanzicht van de koffiekoeken be langrijk verfraaid zal worden. I De heer M. C. Hut, belast met het opzetten van het nieuwe registra tiesysteem, met de dames M. C. Kooiman (l.) en Mooy (r.), niet op de foto mevr. M. C. Hagema, die hem assisteerden. Opnieuw heeft de steeds stijgende verkoop van pakken en bussen A.H.-koffie het noodzakelijk gemaakt een geheel automatische koffie- produktielijn toe te voegen aan de reeds bestaande. Dit is in een tijdsbestek van nauwelijks 4 jaar al de derde installatie die ge plaatst is. Drie produktielijnen Nieuwe opslagruimte Rekening houdend met de lange levertijd werd reeds 1V2 jaar ge leden bij een fabriek, die als spe cialist op het gebied van deze ma chines een wereldreputatie heeft verworven, opdracht tot plaatsing gegeven. Nu staan er dus drie produktielijnen opgesteld; wonde ren van vernuft en accuratesse, die elke dag duizenden kilo's ge brande koffie afleveren van een kwaliteit en gelijkmatige kleur, welke met de z.g. ouderwetse 'handbrander' niet te bereiken was. Zwaardere eisen Werden de balen koffie tot op he den voor opslag naar de derde verdieping gehesen, thans is de gelijkvloerse opslagruimte in ge- bruikgenomen (de voormalige cir cuit-ruimte) Hierdoor heeft men de beschik king gekregen over een groter opslagoppervlak en is het tijdro vende hijsen geheel vervallen. De balen koffie komen nu direct van het schip via een transportband en z.g. 'steekwagentjes' in het ma gazijn terecht. De modernisering en uitbreiding heeft steeds zwaardere eisen gesteld aan de bediening, welke hoofdzakelijk in han den is van twee specialisten, de men ger en de brander. De koffiebrander heeft hierbij een zeer verantwoorde lijke plaats. Hij behoort over een ge degen vakkennis te beschikken, de machines te kunnen instellen en hij moet het gehele produktieproces be waken en kontroleren. Bij storingen is hij de man, die zeer snel en doel matig zal moeten ingrijpen. Van hieruit wordt de koffie d.m.v. ons pneumatisch-transportsys- teem naar de 5e verdieping ge bracht, waar de feitelijke verwer king aanvangt. Boven: De heer H. van Gog be dient het nieuwe mechanisme. De afdeling personeelszaken-filialen van het hoofdkantoor heeft een nieuwe archief voor de registratie van alle persoonlijke gegevens in gebruik genomen. De sterke groei van het aantal personeelsleden maakte dit noodzakelijk. Als in het oude archief nagegaan moest wor den, wie er in een bepaalde maand 5 jaar in dienst waren, moesten alle kaarten worden nagezien. Om deze tijdrovende methode kwijt te raken, was een zekere mate van mechanisatie noodzakelijk. Er was nog een tweede reden tot verandering. Divisieleiders en per- soneelsspecialisten hadden her haaldelijk gevraagd om een goed registratie-systeem op hun kan toor. Het systeem, voor de grote aantallen op het hoofdkantoor ver ouderd, was voor de kleinere divi sie-eenheden uitstekend geschikt. Voor het hoofdkantoor is nu ge kozen voor een kaart-systeem met mechanische sorteermogelijkheid. Alle persoonsgegevens worden in normaal leesbaar schrift op de raat worden verwijderd, ontstaat er een verticale gleuf ten teken dat de betreffende persoon het di ploma heeft. Snel sorteren Nu wordt op een gegeven mo ment de vraag gesteld: wie is er in het bezit van het krui deniersdiploma De kaarten van alle personeelsleden wor den dan in een selecteerappa- raat geplaatst en op de plaats van het bovenste van de twee gaatjes wordt dan een naald gestoken. Vervolgens wordt het selecteer-apparaat een halve slag gedraaid. De kaar ten met een gleuf zakken naar beneden en dat zijn dan dus de kaarten van iedereen met het diploma. Behalve diploma's worden nog ve le andere gegevens gecodeerd zo als o.m. de datum van indiensttre ding, geboortedatum, funktie, ge slacht. Daardoor zou het ook mo gelijk zijn om met behulp van meerdere naalden na te gaan wel ke dames van 22 jaar met een dienstverband van 2 jaar het mid denstandsdiploma bezitten. I Zó ziet de nieuwe personeelskaart I er uit. Aan de onderzijde de sorteergleuven. J kaart vermeld, hetgeen b.v. op hollerith-kaarten niet mogelijk is. Daarnaast worden een aantal van de belangrijkste gegevens door middel van ponsgaatjes nog weer in code vastgelegd. Grote tijdwinst Er moeten in Zaandam om allerlei redenen regelmatig cijfermatige gegevens worden verzameld. Dit kan nu dus veel sneller en aecura- ter geschieden dan voorheen het geval was. De personeelsafdeling is er dan ook erg blij mee, maar is er zich van bewust dat er nooit méér uit kan komen dan er in zit. Zij hoopt dan ook, dat iedereen Meer gegevens Het opzetten van een geheel nieuw systeem is een zeer om vangrijk werk, vertelde ons de heer M. C. HUT, die hiermee be last is. Drie personen, waarvan er twee tijdelijk zijn aangetrokken, hebben er ongeveer vier maanden de handen vol aan gehad. Het werk begon met het verzen den van vragenformulieren. Ieder personeelslid moest er een invul len, omdat een aantal gegevens verwerkt gaat worden, dat in het oude archief ontbrak. Maar tege lijk wilde men ook de oude gege vens graag eens helemaal contro leren. Coderen Vervolgens werden de nieuwe kaarten getypt, gecontroleerd en geponst in codes. Dit coderen geschiedt op de vol gende wijze. Iemand is in het be zit van het kruideniersvakdiplo- ma. Onder aan de kaart bevinden zich een aantal rijen ponsgaatjes. Nu zijn er twee gaatjes onder el kaar, die betrekking hebben op het kruideniersdiploma. Wanneer nu de verbinding tussen de twee code-gaatjes met een stansappa- Met behulp van naalden kunnen de kaarten snel gesorteerd worden. Mej. G. Hoorn laat zien hoe dit gaat. zijn bedrijfsleider steeds in ken nis stelt van wijzigingen in de ge gevens, die eerder werden opgege ven. Wij denken hierbij aan adres wijzigingen, diploma's e.d. De bedrijfsleider zorgt er dan voor, dat deze gegevens via het divisiekantoor uw kaart op het hoofdkantoor bereiken. U werkt er dan aan mee dat het belang rijke personeelsarchief bij de tijd blijft. Bij het beoordelen van de resultaten over 1962 bleek een record aantal bedrijfsleiders het gestelde plan te hebben gehaald. De symbolische beloning hiervoor bestond dit keer uit een prachtig verzilverd miniatuur van de Eerste Nederlandse Stoomlocomotief, de Ahrend. De geestelijke vader van „Ons Plan", de heer H. Valk, die deze Onlangs is een begin gemaakt met hei in de handel brengen van roomboter- zanddeeg. Inmiddels zijn in de proef- bakkerij nieuwe soorten ontwikkeld, nl. roomboteramandelkoeldeeg, room- boterkokoskoeldeeg en weespermop- penkoeldeeg. Deze produkten zijn eveneens in een zeer aantrekkelijke verpak king gebracht. Ze horen thuis in de serie „kant en klaar"-artikelen. De huisvrouw behoeft niet anders te doen dan plakjes te snijden van de deegrol en deze tot heerlijke banketbakkerskoekjes te bakken. Binnenkort verschijnt een nieuwe rol drop, waarvan het kenmerk is, dat zij wat groter van stuk is en van een zeer bijzondere kwaliteit. Wij ver wachten dan ook, dat deze rol onze dropomzet opnieuw zal vergroten. miniaturen persoonlijk aan de be- bedrijfsleiders overhandigde, ver telde ons een en ander over de nog jonge geschiedenis van „Ons Plan". Wandborden In 1954, het eerste jaar van deze aktie werd als beloning een bij zonder fraai Delfts blauw wand bord uitgeloofd. Deze borden ble ken zo in de smaak te vallen dat de heer Valk besloot een serie van zes te laten maken. Om een be drijfsleider, die in een bepaald jaar het plan niet behaalde, toch de kans te geven de gehele serie borden te bemachtigen, werd ge steld dat zij er 7 jaren over moch ten doen. Tien In totaal bleken 10 bedrijfsleiders de buitengewone prestatie te heb ben geleverd door 6 achtereenvol gende jaren het plan te halen. Het jaar daarop, behaalden zes van deze tien bedrijfsleiders we derom het plan. Zij ontvingen toen een fraaie kristallen vaas met in scriptie. In 1961 ging men over op een an dere serie, namelijk de miniatu ren. Als eerste was dit een post koets. Na enig rekenen vertelde de heer Valk ons dat tot nu toe drie bedrijfsleiders er in geslaagd zijn nog ieder jaar, het plan te ha len. Deze kampioenen zijn: 1. De heer G. v. d. Eng, Rand- wijcklaan, Amstelveen. 2. De heer G. de Pundert, Mid delburg. 3. De heer G. C. W. Haleber, Hoofdstraat, Santpoort. Ongetwijfeld zullen zij alles in het werk stellen ook in 1963 weer in de eerste gelederen te eindigen, zodat zij voor de 10e maal het plan bereiken.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 5