Verzet van redding huisgenoten was van de „„Flitsen' de Albert Heijn brengt een nieuw' soort ei I Gouden Pluspluim uitgereikt Uit 20-jarige historie van personeelsblad: Landelijke primeur Voorstel dividend van 12 °/o DE EERSTE BESTELLING Landolijit Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 20e Jaargang No. 3 Maart 1963 Op 6 maart j.l. werd de gouden pluspluim uitgereikt aan het winnende team van filiaal Arn hem Ketelstraat. De uitreiking vond plaats in paviljoen „Braassemermeer" te Oude Wetering. Op de onderstaande foto felici teert de heer P. G. Zwarts, de bedrijfsleider T. A. Edelijn. r\ it jaar bestaat de personeelskrant 20 jaar. Al is het dan geen mijlpaal om feestelijk te vieren, toch is het wel de moeite waard om eens even terug te blikken in de geschiedenis Twintig jaar personeelskrant. Het begin ligt dus in de moeilijke oor logsjaren. In 1943 verscheen het eerste nummer onder de naam In een aantal filialen in 't Gooi en omgeving is sedert kort een „nieuw" soort ei verkrijgbaar dat de symbolische naam „Welgelegen" draagt. Nieuw zijn deze eieren in zoverre dat de versheid en de constante kwa liteit meer dan ooit tevoren kan worden gegarandeerd. Bovendien worden deze eieren ook op een speciale en zeer kleurige wijze verpakt in materiaal, dat afwijkt van het tot nu toe gebruikte. Men is gestart in 't Gooi en omstreken. Geleidelijk aan zal het distributiesy steem worden uitgebreid over het gehele land. Probleem De distributie van het verse ei is lange tijd een probleem geweest. Het spreekt vanzelf dat ook AH zich met dit probleem ging bezig houden. In de afgelopen maanden heeft AH toen een zgn. „ring" opgezet waarvan de leden, de pluimvee- Het welgelegen ei. houders, zich hebben verbonden om volgens de regels van het AH- systeem hun bedrijf te voeren. Zo'n ring begint bij de pluimvee houders die de eieren moeten af leveren. De eieren worden binnen de 48 uur afgeleverd van pluimveebedrijf naar onze winkels, waar zij niet langer dan één week blijven. „Welgelegen" Wat de eigenlijke leverancier be treft, de kippen, hierbij is de keus gevallen op een kip, die veel legt en betrekkelijk weinig voer nodig heeft. De eieren zijn bovendien van constant goede kwaliteit. De introductie van deze eieren, heeft zo hier en daar nog al wat misverstanden doen ontstaan. In bepaalde kringen meende men zelfs dat Albert Heijn zelf zou gaan ..boeren", maar dat is beslist niet het geval. Farm Wel zal als service aan de pluimvee houders en om te demonstreren hoe het ook kan, AH in de toekomst een model-pluimveefarm openen, waarin een uitgezocht soort kippen onderdak zullen vinden. De opfok van dit soort kippen is een zeer belangrijke aangelegenheid en daaraan zal dan ook de grootst mogelijke aandacht worden besteed. Waarschijnlijk zal ook deze farm de naam „Welgelegen" krijgen. AH-Cocktail". De juiste verschij ningsdatum onbekend, ook de naam is niet meer te achterhalen. Alleen weten we dat het een ge stencild blaadje was met vooral nieuws over activiteiten onder en voor het personeel. Veel tijd om uit te groeien kreeg het blad niet. Toen de hongerwin ter 1944 /45 over Nederland kwam weid de verschijning gestaakt. Pas in 1946 volgde de heropstan ding onder de naam A.H. Flitsen, waarvan het eerste nummer op 26 oktober 1946 verscheen. De wens van de directie om weer tot een bedrijfskrant te komen, speelde hierbij een belangrijke rol. Twintig jaar is niet zo vreselijk lang, maar desondanks voldoende om een personeelsblad vele veran deringen te doen ondergaan. We denken alleen maar aan de naam. Aanvankelijk was er het vakblad „Pit" voor de filialen en de Flitsen voor het Zaandamse personeel. In 1954 werd overgeschakeld van klein formaat naar de huidige Flitsen voor het gehele bedrijf. Inhoud Ook de inhoud onderging geleide lijk verandering. Er zijn tijden ge weest waarin vooral nieuws van personeelsvereniging en afdelingen overheerste, ook perioden waarin men vrijwel alleen met bedrijfs nieuws genoegen moest nemen. En dan hebben we het maar niet over de tijd waarin de redactie zoveel moeite had weer een blad te vul len, dat iedere bijdrage welkom was. Na 1956 kreeg een jongere gene ratie de redactie in handen, met medewerking overigens van de oude garde in het bedrijf. Sinds dien is er bewust naar gestx-eefd van Flitsen een onderdeel te ma ken van de voorlichting aan het gehele personeel. Voorlichting bedrijfsgebeuren. Jaarverslag, uit breidingen, nieuwe vestigingen, machines en artikelen worden toe- I gelicht, zonodig door middel van een gesprek met een van de top figuren uit het bedrijf. Een derge lijke voorlichting is uiteraard al leen mogelijk doordat de leiding grote betekenis toekent aan Flit sen. Eenzijdigheid zou echter het eind betekenen voor het personeelsor gaan. De redactie van beide edi ties is zich hiervan terdege be wust. Vandaar het maandelijks streven naar een veelzijdige in- In de op 15 maart j.l. gehouden vergadering van commissarissen en bestuur van Albert Heijn N.V. De geregelde lezer (dat is blijkens is besloten te zijner tijd aan de al- een enquete 92% van de ontvan- gemene vergadering van aandeel - gers) weet dat de laatste jaren houders voor te stellen een dïvi- zeer grote aandacht wordt ge- dend van 12% uit te keren over schonken aan voorlichting over het het boekjaar 1962. De eerste bestelling gaat door! Deze foto werd gemaakt toen de eerste bestelling in het nieuwe D.C. van start ging. De heer J. G- Krijt, bedrijfsleider van het Distributie Centrum, overhandigde de bestellijst aan één van zijn medewerkers. Op de foto ziet u enkele van de I „gezichten" die ons personeelsblad j in de afgelopen 20 jaar heeft gehad. j houd, onder meer door publikaties over sociale ontwikkeling (o.a. verslagen van het personeelsover- leg), jubilea, ideeënbus, hobbies van werknemers, nieuws van per soneelsverenigingen en haar afde lingen. Andere aard Deze opzet van Flitsen is wel van geheel andere aard dan 10,15 jaar geleden. Er is nog een verande ring in stijl te signaleren. Het blad wordt wat zakelijker geredigeerd, de artikelen zijn wat strakker ge schreven. Flitsen groeit als het ware mee met het bedrijf, waar bij het groter worden ook het genoeg lijke „onder ons" naar de achter grond verdwijnt. De groei van het formaat stipten we reeds aan. Aanvankelijk had ons personeelsorgaan het uiterlijk van een clubblad, de pagina's wa ren ongeveer één-kwart van die van de huidige Flitsen. Bovendien was het stencilwerlc. Geen wonder dat men in 1954 trots was op het krantenformaat, dat toen voor het eerst van de pers kwam. Sindsdien zijn vele nummers ge volgd, allengs dikker. Dat hebben Drukkerij Ramshorst te Wormer- veer (vooral de heer Den Beer als opmaker) en clichémakerij Hooij- schuur en Jaspers te Zaandam er varen. Was hun werk aanvanke lijk beperkt tot vier pagina's per maand, de toeloop van nieuws van bloedarmoede is geen sprake meer maakte uitbreiding van het aantal pagina's onvermijdelijk. Vorig jaar kon de redactie van de Zaan-editie slechts vier maal met een nummer van vier pagina's vol staan, de andere maanden waren er zes of acht pagina's nodig om alle wetenswaardigheden te spui en. De filiaal-editie toont eenzelf de beeld. Twintig jaar groei Men kan dus zonder overdrijving schrijven dat er sprake is geweest van 20 jaren groei bij Flitsen. Dat geldt ook voor de oplaag. Voor de filiaal-editie nam die toe van 2000 tot 4000 exemplaren per maand, bij de Zaan-editie was de stijging van 500 tot 1500. Aangezien slechts een klein deel van de oplaag naar relaties buiten ons bedrijf gaat, Zie verder pagina 4

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 1