Charles Babbage, grootvader van de moderne computer De heer M. Reijnhout na 40 jaar dienst met pensioen Telraani, oorspronkelijk geen speelgoed Knelpunten Ik heb altijd plezier in mijn werk geluid' Prins Klerk GEHUWD 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 20e Jaargang - No. 2 Februari 1963 Verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef produktiebedrijven Redakteur: L. J. A. S. KLOOS (toestel 415) Aan dit nummer werkten mee: Mej. C. Buntsma, de heren J. Ph. Bartelson, J. Bus, P. Groe- nescheij. J. Hatog, G. Hartsuiker, Th. Hupkens, R. Koerse, J. Lindelauf. P. Schipper, B. Steegenga. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Charles Babbage werd in 1792 geboren in Teignmouth, Enge land. Het was zijn grote droom om een rekenmachine te bou wen, die in enkele minuten berekeningen mogelijk zou maken, die een eeuw geleden nog een mensenleeftijd zou hebben ge vergd. Hij slaagde er niet in, omdat hem nog slechts mechanische hulpmiddelen en de materialen van zijn tijd ter beschikking stonden. Op vrijdag 1 februari j.l. vierde de heer M. Reijnhout zijn 65e verjaardag en is gelijk die dag met pensioen gegaan 's Morgens werd de heer Reijnhout en echtgenote in de kantine van het hoofdkantoor ontvangen en werd er afscheid van hem genomen. Tevens werd hij gehuldigd i.v.m. zijn bijna 40-jarig jubileum. Bij aankomst van het echtpaar bood mej. H. Scheep bouwer namens de kantoorcommissie mevrouw Reijnhout een vrolijke bos tulpen aan; in zijn dankwoord bedankte de heer Reijnhout o.a. mej. H. Scheepbouwer nog heel hartelijk voor de fijna attenties, verzorgd door haar, tijdens zijn ziek-zijn. De heer H. Koerse heette de aan wezigen welkom en gaf het woord aan de heer J. Mijnders, die als chef en namens de naaste colle ga's sprak en speciaal er de aan dacht op vestigde, dat de heer Reijnhout, ondanks zijn handicap, altijd voor iedereen klaar stond en vaak van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, dikwijls onder on aangename omstandigheden, ge ploeterd heeft. Hiervoor zwaaide hij de heer Reijnhout veel lof toe en dankte hem namens allen, die met hem samengewerkt hebben, hartelijk. Nieuwe lamp Omdat de gepensioneerde bijna 40 jaar aan de firma verbonden was, ontving hij een enveleoppe met inhoud. De heer Mijnders zei: „we heb ben gehoord, dat u uw huiskamer gaat opknappen en dat u het geld voor 'n nieuwe lamp besteed hebt Als dan alles in uw huis achter de rug is en u zit gezellig onder de nieuwe lamp te lezen, denk dan ook nog eens aan uw oude colle ga's. De heer J. van Leuverden sloot zich volkomen bij de woorden van de heer Mijnders aan. De heer C. Kraay sprak als tweede de heer Reijnhout toe en zei o.a. in zijn toespraak, dat het hem altijd verbaasd heeft, dat de heer Reijnhout, altijd nog een gaatje in het overvolle archief Deze Charles Babbage was een veelzijdig, begaafd man met een sprankelende inventieve geest. Hij had niet alleen rekenmachines ontworpen en getracht deze ook te bouwen, maar hij had zich ook beziggehouden met het berekenen van logarithmen en de uitgave van logarithmentafels. Wetenschappelijk onderzoek In 1830 schreef hij een boek, waarin hij een lans brak voor overheidssubsidiëring van het we tenschappelijk onderzoek en hij heeft zich zeer ingespannen voor het opvoeren van het wetenschap pelijk peil van zijn land. Hij heeft ook een systeem be dacht voor het voorkomen van spoorwegongelukken en een me thode ontworpen voor de identi- ficering van vuurtorens. Verder pleitte hij voor een uniform post- tarief. Zijn vader was een vermo gend bankier en de jonge Charles kon zich dientengevolge vrij aan de wetenschap, vooral wiskunde, gaan wijden. Niet onbekend Rekenmachines waren in zijn tijd niet onbekend. Genieën als Pas cal en Leibnitz hadden er hun krachten op beproefd, maar wat zij hadden bedacht, waren betrek kelijk eenvoudige apparaten. Wat Babbage voor de geest zweefde was een opgave van veel groter formaat. In 1822 richtte hij zich in een brief tot de president van de Royal Society en wijst hierin op het grote belang voor het gouvernement van zijn ideeën voor een machine voor de De heer M. Reijnhout in zijn jonge jaren als chef van\ ons filiaal te Uitgeest. wist te vinden, dat toen gevestigd was, waar nu de reclamestudio is. Verder zei de heer Kraay: „Ik heb lang met je samengewerkt, bijna 27 jaar en we hebben heel wat sa men meegemaakt, zowel in blijde, als in droevige dagen." „Ik wens je nog vele jaren in gezondheid en 'n gezegende levensavond toe." Als derde spreker trad de heer C. Pieters, namens het kantoorfonds naar voren en bood, vergezeld van een paar welgemeende woorden, 'n enveloppe met inhoud aan, beho- ïende bij een 40-jarig jubileum. Voor deze huldiging en afscheid was de heer I). ter Wee speciaal gekomen en sprak o.a. „de heer Mijnders heeft je toegesproken als je laatste baas, maar ik was je eerste baas, en wel toen je chef in ons fi liaal te Uit geest was, dit is nu alweer 27 jaar geleden. Wegens je ge zondheid werd je overgeplaatst naar het hoofd kantoor en hoe wel je heel graag chef ge bleven was, ging dit helaas niet meer. Trj- dens je filiaal- tijd hebben we Als middelste op de foto is de heer M. Reijnhout bezig met de verzending van de (iliaalpost. goed en prettig samengewerkt, en ik geloof dat je de afgelopen 27 jaar een passende werkkring had en met het nodige plezier hebt gewerkt." De toespraak van de heer Ter Wee werd besloten met: „nog vele gelukkige jaren en dat je maar heel veel van je pensioen mag genieten". Plezier De heer Reijnhout sprak in zijn dankwoord o.a. de uit het hart gesproken woorden: „Heel veel dank voor al uw woorden; ik heb altijd niyn best voor de firma ge daan, zowel in Uitgeest als op het H.K., ondanks mijn niet zo goede gezondheid. Ik heb altijd plezier in mijn werk gehad." Verder dankte de heer Reijnhout zijn col lega's, die hem altijd bijgestaan en met hem meegeleefd hebben. Tenslotte zei hij: „Ik zal niet licht vergeten, wat er vandaag tegen mij gezegd is en ik dank u daar nogmaals hartelyk voor, daar kunt u staat op maken en vanaf deze plaats groet ik u dan hierbij voor het laatst." De heer Koerse besloot de bijeen komst. berekening en vervaardiging van zeevaartkundige en as tronomische tafels en doet het voorstel zulk een machi ne voor de regering te bou wen. Wanneer het voorstel is aan genomen, gaat hij aan de slag. Naar zijn schatting zal het drie jaar vergen. Het worden er vier en zelfs dan is er nog geen kijk op, dat de machine gereed is. Want als een fontein spuit Babbage telkens weer nieuwe ideeën. Het moet een machine wor den, die elke mathematische opgave zal aankunnen. Men treft er de elementen aan, die men ook bij de moderne rekenmachines terugvindt: de programmering, een reken eenheid en een geheugen. Het is een grootse conceptie. Veranderingen Door de voortdurende verande ringen, die hij aanbrengt, blijft er van de oorspronkelijke ideeën niet veel over en hij wendt zich tot de regeling met het voorstel een ge heel nieuwe machine te construe ren. Het gouvernement, dat even als Babbage zelf, al handen vol geld aan het project had ten koste elegd, houdt hem aan „het lijn tje", pas acht jaar later valt de be slissing en krijgt hij te horen, dat de overheid er mee wil stoppen. Verbitterd en zich in de steek ge laten voelend, zet hij zijn machine de „Difference Engine" aan de kant en gaat op eigen kosten wer ken aan de „Analytical Engine". Deze machine voltooit hij niet, maar gaat werken aan plannen voor de tweede verbeterde „Dif ference Engine" en biedt deze we derom het gouvernement aan, maar ook nu weer tevergeefs. Een belangrijk stuk levenswerk naar alle schijn, een misluk king geworden. Zo ik had de gave van het woord, ik trad voor de massa en eiste van haar in woorden die geen tegenspraak dulden en waaraan geen ontkomen was, respekt voor de klerk aldus zou ik spreken zo ik had de gave van het woord. Zo ik schrijven kon als geen, ik schreef duizenden vlugschriften tegen allen, die de roem onthouden aan de klerk, ik vernietigde ze stuk voor stuk. of beter nog, zocht ze te bekeren aldus schreef ik zo ik kon schrijven als geen. Prins Klerk, mijn tijd, uw tijd zal komen als ik mij neerzet om te schrijven, als ik mij opricht om te spreken, als ik het voetstuk zal gaan bouwen waarop men u neerzet, eens heb ik de gave van het woord, eens zal ik schrijven kunnen als geen. Babbage, zo vertelt een biogra fie, had eens gezegd, dat hij met vreugde de rest van zijn levens dagen ervoor zou willen opoffer ren, om over vijf eeuwen, gedu rende slechts een drietal dagen in het leven te mogen terugko men, vergezeld van een weten schappelijke gids, die hem de na zijn dood gedane ontdekkingen zou uitleggen. In 1965 zal het echter by Albert Heijn N.V. reeds mogelijk zijn, om Charles Babbage wel niet in levende lyve te zien, maar wel één van zyn geesteskinderen in de vorm van de „I.B.M. 1401". (Vrij naar een artikel in de Phiiips-koerier van 12 jan. j.l.) Rekenen is voor vele mensen een moeilijke bezigheid. Al dui zenden jaren geleden heeft men getracht hulpmiddelen te vinden die het mogelijk zouden maken om langs mechanische weg te reke nen. Een van deze hulpmiddelen, misschien wel het eerste, was het telraam. dat al bekend was aan de oude Chinezen en Egyptenaren. Voor ons is het alleen nog maar een stukje speelgoed, maar in het verre Oosten bedienen de handela ren zich er nog steeds van. Ook de oude Romeinen hadden een hulpmiddel voor het rekenen bedacht, dat zij abacus noemden. Alleen een vakkundig rekenaar mocht met een abacus werken, maar voor hem was het ook nog lang geen kinderspel, getuige de uitdrukking „zweten als een aba- cist". In onze tijd zijn er de geperfec tioneerde winkelkassa's, die onze kassières van ontzettend veel re kenwerk bevrijden. Stelt u het zich eens voor dat al het rekenwerk met potlood, papier en het „blote" hoofd gedaan moest worden. Misschien begrijpt u al, waar deze vooi beelden voor het snel-re- kenen op doelen. Ja, inderdaad, dit zijn computers „in de dop" en zo n computer neemt Albert Heijn N.V. in 1965 in gebruik. Ook spelen computers een grote rol bij de luchtverkeersregeling op vliegvelden en bij de automatise ring van industriële processen. 6-2: de heer W. G. J. Koopmei- ners met mej. G. C. Boon (adm. emb. afd.) 6-2: de heer J. C. Nijdam (Hol lerith) met mej. A. Glan- dorf (VRIO). De goedmoedige spot-tekeninge tjes die u in deze „Flitsen" vindt en welke betrekking hebben op „knelpunten" van het H.K. zijn van de hand van de heer J. Linde lauf, die sedert juni 1962 werk zaam is op de afdeling Algemene Boekhouding van het H.K. „Hij zegt, dat dit de enige manier is om z'n telmachine i te houden zichzelf

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 2