W H T E R aan c^e Zaan Voorraadadministratie wordt uitgebreid met modernste apparatuur: I.B.M.-1401 Uitgaven personeelsfonds over 1962 27 december 1963 Rekenwonder met extra geheugen Behandeling loonvragen SAH002000106 Flitsen Fabr/Zaan februari 1963 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Zaan-editie 20e Jaargang No. 2 Februari 1963 Voorstudie In samenwerking met adviseurs van Raadgevend Bureau Berenschot N.V. werd de huidige gang van zaken op papier vastgelegd. Vervolgens werden de plannen ontworpen voor de aan passing van de administratie in ver band met het D.C. Hierbij werd uitgegaan van het principe van voor-facturering, ter wijl de voorraad-administratie te gelijkertijd zou moeten worden bij gewerkt. Bovendien moest het mo gelijk zijn de bestellingen filiaal voor filiaal te verwerken. Een moeilijkheid hierbij was dat de volgorde van de artikelen op de bestellijst volkomen anders zijn, dan de nummervolgorde, waarmee men in het D.C. gaat werken; er moet dus een omsortering plaats vinden. Behalve de bovenstaande eisen be staat er nog behoefte aan allerlei statistische overzichten, liefst in gecomprimeerde vorm. De verwachting is. dat de werkzaam heden in de komende jaren nog sterk in omvang zullen toenemen. De op lossing voor al deze problemen zou een zeer snelle apparatuur moeten zijn. die alle werkzaamheden kan uitvoe ren. Deze oplossing is gevonden in de IBM-1401. die zeer snel kan lezen, rekenen, onthouden, schrijven en sor teren. Toepassing Met behulp van deze computer zullen vele werkzaamheden in één arbeidsgang kunnen worden ge combineerd. De bestellingen van een filiaal worden in de vorm van ponskaarten in de computer ge voerd; deze zorgt dan voor een factuur, waarop de posten in zo danige volgorde staan, dat men in het D.C. de goederen gemakkelijk kan ophalen; tegelijkertijd wordt de voorraad-administratie bijge werkt. Artikelen waarvan geen of onvol doende voorraad is, worden niet op de factuur afgedrukt; bovendien signaleert de informatie-eenheid (schrijfmachine), of de aanvulling van de voorraden in het DC nodig is. De snelheid van dit alles? Vijf honderd artikelen per minuut! Niets uit zichzelf Een computer doet echter niets uit zichzelf. Om te kunnen werken moet hij opdrachten krijgen. Deze opdrach ten worden instrukties genoemd. Een reeks instrukties. nodig voor één ver werkingsgang, heet een programma. Hierin moet dus staan, wat de compu ter met de toegevoegde gegevens moet doen en waar hij de benodigde ge gevens (b.v. de voorraden van een 1 bepaald artikelin zijn geheugen kan vinden. Het jaar 1962 heeft voor het per soneelsfonds produktiebedryven hoge uitgaven te zien gegeven. Onderstaand treft u een overzicht aan van de verschillende posten waarvoor uw fonds diep in de beurs getast heeft: zieken2782,44 De drie programmeurs bezig aan het samenstellen van een programma voor de computer. V.l.n.r. de heren P. Groeneschey, Bus en R. Koerse. Centrale eenheid Bovendien moet worden vastge steld in welke vorm de resultaten van de bewerking te voorschijn moeten komen. Wanneer de pro grammeurs gereed zijn met het sa menstellen van het programma, moet dit worden omgezet in een voor de machine leesbare vorm; meestal zal dit gebeuren door overbrenging in ponskaarten. De ponskaartenlezer kan de gege- In de vergadering van de direktie- kontaktkommissie werd besloten de 27ste december 1963 als een ver plichte snipperdag te aanvaarden. De problemen t.a.v. de fietsenstal ling op het bedrijfsterrein zullen bekeken worden na de ingebruik neming van het D.C. vens van de ponskaarten met een snelheid van 800 kaarten per mi nuut overbrengen naar het hart van de computer, de centrale een heid. Deze centrale bevat behalve het programma nog rekenkundige cir cuits, organen voor het nemen van logische beslissingen en bestu ringseenheden voor het drukwerk, kaartponser, schijvengeheugen en informatie-eenheid. De verwerkingssnelheid van deze centrale eenheid is zeer groot. Het optellen van twee getallen b.v. duurt driehon derdmiljoenste sec. (0.000300 sec.) en 't vermenigvuldiging tweeduizendste sec. (0.002000 sec.). Om de gegevens in voor ons bruik bare vorm ter beschikking te krij gen, beschikt de computer over een drukwerk met een maximum ca paciteit van 600 regels per minuut. Extra geheugen Als extra geheugen zal de bestelde computer beschikken over de eerst in oktober 1962 aangekondigde ontwikkeling van de I.B.M., na melijk drie eenheden schijvenge- heugens met verwisselbare schij- venpakketten. De capaciteit van elk schijvenpakket is twee miljoen letters of cijfers. Voor het bijhouden van b.v. een voorraad-administratie is altijd een grote hoeveelheid gegevens nodig. Voor het verwerken van mutaties en het opzoeken van de voorraad is het nodig, dat de ge gevens van een artikel direct be reikbaar zijn. Bij een handmethode is een geschikt hulpmiddel hier voor een kaartenbestand met per artikel een kaart. In de computer worden deze kaar tenbakken vervangen door het schijvengeheugen. Een schijven- pakket kan worden vergeleken met een stapeltje grammofoonpla ten. Tussen deze platen bewegen zich vijf armen met voor elke plaatzijde een lees/schrijfkop. Om de gegevens van een artikel op te zoeken moet dus een leeskop op de juiste plaats worden ingesteld. De besturing hiervan geschiedt door middel van het programma; de opzoektijd bedraagt 0.150 seconde per artikel. Met behulp van deze apparatuur zal het in de toekomst mogelijk zijn, de bestellingen van de filialen in de kortst mogelijke tijd admini stratief te verwerken tot facturen, gelijktijdig de voorraadadministra tie bij te werken en statistische ge gevens te verzamelen. Er bestaan plannen, deze gegevens onder meer te gebruiken voor het automatisch bevoorraden van de filialen en het op peil houden van de voorraden in het Distributie Centrum. Het IBM 1401 computersysteem dat Albert Heijn zal gaan toepas sen voor de bestel- en orderadmi nistratie. V.l.n.r.: afdrukmachine. drukt per minuut 600 regels van 132 tekens, de produktie van 100 kampioen typistes; lees- en pons eenheid; verwisselbaar schijvenge heugen. daarachter ten dele zicht baar) IBM 1401 centrale verwer kingseenheid. Op de voorgrond het informatiestation. De toenemende omvang van de administratieve werkzaamheden in ons groeiend bedrijf hebben het noodzakelijk gemaakt, uit te zien naar een hulpmiddel, dat aan moderne eisen voldoet. Na een grondige studie van enkele jaren is dit hulpmiddel gevonden in een I.B.M.-computer 1401. Deze installatie zal ongeveer begin 1965 in gebruik genomen worden. Op 22 januari j.l. fotografeerde de heer Ilartog vanaf het midden van de dichtgevroren Zaan het hoofdkantoor (l.) en de produktiebedrijven (r.) jubilarissen917,25 I huwelijken1755,40 i geboortes502.95 gezinshulp1911,64 i diversen2963.96 Totaalf 10.833,64 j Onder diversen verstaat men: aardappels voor gepensioneerden, afscheid resp. uitstapjes gepensio neerden, 2 graftakken, onkosten bromfiets, reisgeld ziekenbezoek, papier en postzegels. Op verzoek van de contactcommis sie is het spreekuur van de heer A. J. Bicker verschoven. Met ingang van maandag 4 febru ari j.l. houdt de heer Bicker, op de bekende plaats naast de medische dienst, spreekuur van 13.00—14.00 uur vooral in verband met eventuele vragen van ploegenwerkers.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 1