'Ik hield me aan mijn woord en dat was mijn redding' Eerste personeelsavond in 1963 werd een groot succes Peuren 'Aanranding' op klaarlichte dag 'Een ander helpen is geweldig' De lieer P. Hengst (40 jaar in dienst): Laren pakt zaken grondig aan zegt zwemlerares mevrouw Kunz AH-FLITSEN Al ruim 37 jaar, om precies te zyn vanaf 5 juni 1925, is de heer P. I Hengst, die op 5 maart a.s. 40 jaar in onze dienst is, bedrijfsleider I in Weesp. Geen wonder dat hy er volledig ingeburgerd is, ook al is j hij geboren en getogen in het Friese Workum. In Nunspeet, de parel van de Velu- we, werd onlangs geschiedenis ge maakt met een waar gebeurd verhaal. De omgeving is er prachtig en een smal paadje voert dwars door de bossen naar een klant in Vierhouten. Bediende Bob ziet er met zijn 16 jaren niet tegenop om met losse handen te rijden en zo trapte hij op een dag vro lijk fluitend richting Vierhouten. Op een kruispunt van bospaadjes stond een guur uitziend persoon, die hem wenkte te stoppen. Bob kreeg de griebels, dacht aan aanranding op klaarlichte dag en door zijn hoofd flitste: „O, was ik maar bij moeder thuis gebleven". Bij het onheil aan gekomen nam hij een korte draai en vloog er met een supersonische snel heid langsheen. De beste sprinter kon hem niet bijhouden. In de winkel kwam Bob terug met een hoogrode kleur en de tong uit z'n mond. Slechts stamelend kon hij ver tellen wat er gebeurd was en de be drijfsleider belde de politie op. Een uur later werd aan de zijdeur van het filiaal gebeld en toen Bob de deur opende stond daar niemand minder dan de „aanrander"!! „Zo jongetje, wat heb jij tegen de baas gezegd? Aanranding, hè? Maar je vergat te vertellen dat je in over treding was door met losse handen te rijden en daar wilde ik als politieman je op wijzen!!" Daarmede kwam er meteen een op lossing voor dit spannende avontuur en er werd nog eens smakelijk ge lachen. Onlangs hadden wij in Laren onze eerste Personeelsavond in 1963. De bedrijfsleider, de heer Bakhuizen, heette ieder welkom en dankte voor de spontaniteit en het enthousiasme waarmede in december is gewerkt. Na het welkomstwoord bood de heer Zwijgers namens het hele team mevrouw Bakhuizen bloemen aan voor de heerlijke soep en kof fie, die wij tijdens de drukke en koude dagen mochten ontvangen. Verder werd er gesproken over sa menwerking in het algemeen en legde de heer Bakhuizen de plan nen óp tafel om een all-round ploeg te maken, zodat de 5-daagse werkweek en eventueel ziektes kunnen worden opgevangen en de mensen zodanig kunnen worden opgeleid, dat iedereen elke plaats kan waarnemen. Dit plan werd di rect accoord bevonden. Verkoop Ook werden de mogelijkheden be sproken om meer de verkoop van middenprijs en duurdere artikelen op te voeren, en o.a. de f rui taf de ling in verkoop te doen stijgen, daar dit een afdeling is om vaste fruitklanten te kweken. Inmiddels was het ca. 9 uur en werd na de koffie aan het gezellig samenzijn begonnen. De heer Bak huizen liet ons ook zien hoe met behulp van o.a. toasty crackers hartige hapjes opgediend kunnen worden. Zo werd deze gezellige en leerzame avond besloten met een dansje op de maat van platen uit de A.H.-disco. De jubilaris kan uit zijn lange loop baan veel vertellen, meer dan wij hier kunnen weergeven. Verhalen over zijn eerste baas, waar hij per week f 2,50 -f- 5 sigaren verdiende met dagelijkse werktijden van 's morgens 7 uur tot 's avonds 8 uur. Of over zijn sollicitatie bij A.H. in Zaandam, waar hij een proeve van bekwaamheid moest afleggen (zakken vouwen, wegen e.d.) en vertellen moest welke vleeswaren er lagen, terwijl het er op een kaartje bij stond. Of over het slechte pand, waar hij als bedrijfs leider begon en waaruit hij direct wel weer had willen weglopen, maar dat tot zijn opluchting na twee jaar gemoderniseerd werd. Of over de keer, dat hij van een van zijn Friese bazen op koningin nedag een lange rit moest gaan maken om bij een groot aantal klanten gist te gaan afleveren, wat hij weigerde, waarna de baas er een auto voor huurde en toen tot zijn stomme verbazing de weigerachtige bediende met de chauffeur zag meerijden. Of overmaar neen, het zou teveel worden. Ware kruideniershart Liever tenslotte nog een verhaal, waaruit het ware kruideniershart spreekt en waaruit tevens blijkt, dat de ware plichtsbetrachting vaak ook anders dan met geld be loond wordt. De heer Hengst heeft als vaste stelregel: wanneer ik iets beloof, kom ik het na, hoe dan ook. Dit deed hij ook toen hij tijdens de oor log eens met zijn vrouw op weg was naar het station vanwaar hij moest vertrekken naar Eindhoven. Hij dacht er toen opeens aan, dat hij een klant beloofd had een ban ketletter te brengen. Dit was niet gebeurd en dus ging hij terug, we tende dat hij zijn reis die dag niet meer zou kunnen maken. De bedrijfsleiders P. Hengst (Weesp) en J. B. Koppen (Am sterdam. Stadionweg) zijn behalve kolleg a's ook gezworen peur vrien den. Wat peuren is, vertellen zij u zelf in dit stukje. Zij bevelen deze hobby iedereen aan vanwege de lichamelijke oefening (roeien), de frisse lucht en de weldadige rust. „Maar", zo zeggen zij, „he laas kan niet iedereen de speciale peurvergunning krijgen". Zo ge lukkig zijn zij echter wel. Voorjaar en zomer zijn nog verre van ons wanneer dit geschreven wordt en wij moeten echt nog wel even geduld hebben, vóórdat wij na een volbrachte dag- of weektaak weer genieten kunnen van wat leeft in poelen, sloten en plassen. Ieder zal dit doen op zijn manier. Maar wij, behalve kollega-be- drijfsleiders ook gezworen peur- vrienden, zien nu al uit naar eind maart/begin april om weer te kun nen gaan peuren. Velen van u zullen zich afvragen: wat is dat nu? Welnu, het gaat ons om het „vangen" en liefst veel. Als AH-kruideniers zit ons het „vangen" al in het bloed, maar nu doelen wij niet op centen of guldens, maar op paling. Vóórdat wij aan het water zitten, hebben wij nog wel een en ander te doen, o.m. het zoeken van wor men. Men kan ze opgraven of ze na een regendag 's avonds met een zaklantaarn zoeken. Ze liggen dan nl. voor het oprapen. Vervolgens worden de wormen aan een 3 me ter lange ijzerdraad geregen, de uiteinden van de draad worden samengebonden en om de hand wordt dit dan weer tot een bol letje (de peur) gewonden. Dit ge heel wordt aan de hengel beves tigd en kan de paling gaan ver lokken. Later vernam hij, dat die bewuste dag het Eindhovense station was ge bombardeerd en dat een projectiel te recht was gekomen op de plaats waar hij heengegaan zou zijn. Later gaat er dan wel iets in je om", zegt hij. Slechts met fel blitzlicht kan de peurder in de duisternis gevonden worden. De paling werd zonder licht gevonden. De heer P. Hengst. Liefdewerk Eenvoudig liefdewerk" zoals zij het noemde, doch door deze hobby zullen veel jongeren (en ook oude ren) haar later erg dankbaar zijn, zo maar Mevrouw Kunz praat daar verder niet over, „want", vertrouwde zij ons toe, „de kinderen kennen in de meeste gevallen mijn naam niet eens en noemen mij maar gewoon „Juf!'. Vanaf deze plaats wensen wij haar dan ook met de voortzetting van dit mooie werk van hai'te succes. Deze week waren wy in Hillegersberg op bezoek bij mevrouw Kunz, de echtgenote van onze bedryfsleider in filiaal Hillegersberg. Van te voren hadden wij ons al afgevraagd welk costuum bij deze gelegenheid wel het meest zou passen en de keuze was tussen bad en wandelcostuum, waarvan wij de laatste mogelijkheid maar namen. Na een echte sneeuwrit door Rot terdam troffen wij mevrouw Kunz, druk bezig in de vleeswarenafde- ling van het filiaal en terstond was zij bereid ons in de kleine kantine iets te vertellen over haar „Hobby- beroep", n.l. het geven van zwem les. 22 jaar Geeft u al lang zwemles?" vroe gen wij, waarop mevrouw Kunz bevestigend antwoordde: „Oh ja, dat deed ik 22 jaar geleden al, maar toen was ik nog niet gedi plomeerd. Ik vond het altijd al aar dig, maar vlak na mijn huwelijk deed ik het lange tijd niet meer." In 1946 trad zrj in het huwe lijk en vele jaren was haar man bedrijfsleider in diverse filialen in den Haag. Daarna volgde de benoeming te Hille gersberg en toen kwam de oude hobby weer op de prop pen. Zij is in hart en nieren 'n zwemster en in de zwembaden is er altijd wel personeel te kort. Er waren dan ook al gauw vrienden, die haar aanraad den om het officiële diploma voor zweminstructrice te gaan halen. Dat is niet zo eenvou- Mevrouw Kunz instrueert haar jeugdige pupillen in het water. dig, want de eisen voor dit diploma zijn vrij zwaar. Over leg met de echtgenoot was dan ook wel nodig, doch deze zei: „Dat moet je vast doen" en kort daarop ging mevrouw Kunz in training. Voor het officiële diploma zwemin structrice wordt de opleiding on derscheiden in twee gedeelten n.l. een medisch gedeelte en dan het eigenlijke werk in het zwembad. Voor het eerste onderdeel wordt onderricht gegeven in vier vakken n.l. E.H.B.O., de bouw van het menselijk lichaam, de theorie van het lesgeven en het hoofdvak met onderscheiding van diverse onge vallen, verdrinking, zuiveringsme thoden van water, enz. De praktische eisen zijn: gekleed zwemmen, 75 meter op tijd, duiken van de hoge springplank, pop op duiken en waterpolo, terwijl men blijk moet geven zich op minstens drie manieren door het water te kunnen voortbewegen behalve de eenvoudige rugslag. Mevrouw Kunz koos hiervoor de schoolslag, borstcrawl en de sa mengestelde rugslag en deed met goed gevolg examen in Schiedam. Geweldig Nu is zij iedere woensdagmid dag in het Sportfondsenbad werkzaam. „Ik vind het ge weldig," zegt zij, „want je helpt een ander. Het is net of je iets van jezelf geeft. Het is toch treurig als je uit de officiële cijfers van het jaar verslag nu weer leest, dat er in 1962 opnieuw 500 mensen zijn verdronkendat is waarlijk te erg. Zo hoop ik anderen op mijn manier te kunnen helpen, en het is allemaal liefdewerk mijnheer, bedenkt u dat goed!" Ja, dat is zo, want al dit werk gaat uit van de Red dingsbrigade. Zo leerden wij mevrouw Kunz kennen, een frisse enthousias te vrouw, die in hart en nieren A.H. medewerkster is. Naast haar gezin (met 3 kinderen) en haar werk in het filiaal waar zij geregeld helpt, iemand, die door zichzelf in te zetten ook nog tijd vindt om voor anderen iets te doen.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 8