Koffieland Columbia komt steeds meer naar voren Charles Babbage, grootvader van de moderne computer Telraam, oorspronkelijk geen speelgoed Kanttekeningen bij Perla de Colombia' Rectificatie jubilea Doet de bedrijfsleider het ooit goed? J 2 AH-PLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. 20e Jaargang - No. 2 Februari 1963 Verantwoordelijk eindredacteur: F. BRANDSMA Redacteuren: J. J. M. van der Meer, A. Oosterkamp en J. C. Voskamp. Aan dit nummer werkten mee: L. N. Didden, M. C. Hut, K. Romp, N. Hupkens, J. Kuyl, A. Zwijgers, D. A. Meeuse, W. J. Appel, J Groenescheij, W. Busch, R. Koerse, J. Hartog, N. v. d. Brink, P. Schipper. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Public RelationsBureau G. J. van Hulzen, Scheveningen. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. In Allerhande en in de speciale aanschrijving hebt u uitvoerig kun nen lezen over onze nieuwe magnifieke koffie met zijn zeer aparte volle koffie-smaak. Is iedere „kleurenkoffie" samengesteld uit bo nen van diverse origine, zoals Guatemala, Brazilië, Kenya, Salvador en Columbia, deze koffie bestaat uit inderdaad 100 pure Columbia bonen. De diverse soorten worden in het land zelf gemengd. Voorproevers, zoals u er een op bijgaande foto vindt afgebeeld, proeven iedere partij, zodat een hoogwaardige en constante kwaliteit gegaran deerd wordt. Uiteraard vindt na aankomst van de koffie opnieuw een keuring plaats door de A.H.- inkopers. Colombia-Gerald De heer Hermanides van Albert Heijn, heeft tezamen met de plan ters in Columbia de mélange sa mengesteld. Als blijvende en per soonlijke herinnering hieraan, be sloot men in Columbia de partij en te voorzien van het merk „Co- lombia-Gerald", afgeleid van het Spaanse Geraldo of Gerard, de voornaam van de heer Hermani des. Naar voren Columbia is een koffieland, dat de laatste tijd sterk naar voren treedt. Het woeste, door uitlopers van het Andesgebergte doorsneden land, heeft een zeer zacht klimaat, waarin tussen zomer en winter nauwelijks verschil te bespeuren valt. Zo doet het frappante feit zich voor, dat aan een koffie- struik gelijktijdig voorkomen de bloesem, de onrijpe en de rijpe vrucht. De vruchten moeten inder daad geselecteerd worden, de rijpe vruchten moeten van de struik uit gekozen worden, stuk voor stuk, met de hand. Het is duidelijk dat van „rissen" van de stelen geen sprake kan zijn, omdat immers de bloesem en de onrijpe vrucht later pas aan de beurt komen. De plantages liggen tegen de hel lingen op, hetgeen de pluk nog vermoeiender en omslachtiger maakt. Uw kostelijk kopje „Perla de Colombia" wordt, zoals u ziet, met veel moeite en lange werk dagen verkregen. In ons decembernummer publiceerden wij de jubilea, die dit jaar gevierd gaan worden. Helaas blijken er on danks de betrachte nauwkeurigheid enkele vergissingen in de opgave te zijn ingeslopen, die wij hierbij willen corrigeren. De gepensioneerde heer S. W. Ver sprille is niet op 14 maart a.s. 40 jaar gehuwd, doch vierde dit feest reeds op 14 februari. Het zilveren huwelijksfeest van de heer J. Lemmers lieten wij vallen op 13 februari. Dit had echter 15 februari moeten zijn. De heer J. van Dijk tenslotte is op 22 juli 25 jaar getrouwd en niet op 22 augustus. Columbia is verder een land dat zoals meerdere Zuidamerikaanse staten, politiek nog zeer oneven wichtig is. Momenteel heeft de re gering grote moeite met de effec tieve bestrijding van georganiseer de groepen bandieten en vinden tussen laatstgenoemden en het le ger nog voortdurend schermutse lingen plaats. Het land is dun be volkt, voorzien van weinige en dan nog zeer slechte wegen. Naast de ze moeilijke omstandigheden is echter het grote pluspunt van dit land wel zijn enorme kofieproduk- tie. Van de kwaliteit ervan bent u, zoals zeer vele gebrujikers van „Perla de Colombia" ongetwijfeld ten volle overtuigd. Charles Babbage werd in 1792 geboren in Teignmouth, Enge land. Het was zijn grote droom om een rekenmachine te bou wen, die in enkele minuten berekeningen mogelijk zou maken, die een eeuw geleden nog een mensenleeftijd zou hebben ge vergd. Hij slaagde er niet in, omdat hem nog slechts mechanische hulpmiddelen en de materialen van zijn tijd ter beschikking stonden. Deze Charles Babbage was een I veelzijdig, begaafd man met een sprankelende inventieve geest. Hij had niet alleen rekenmachines ontworpen en getracht deze ook te bouwen, maar hij had zich ook beziggehouden met het berekenen van logarithmen en de uitgave van logarithmentafels. Wetenschappelijk onderzoek In 1830 schreef hij een boek, waarin hij een lans brak voor overheidssubsidiëring van het we tenschappelijk onderzoek en hij heeft zich zeer ingespannen voor het opvoeren van het wetenschap pelijk peil van zijn land. Hij heeft ook een systeem be dacht voor het voorkomen van spoorwegongelukken en een me thode ontworpen voor de identi- ficering van vuurtorens. Verder pleitte hij voor een uniform post- tarief. Zijn vader was een vermo gend bankier en de jonge Charles kon zich dientengevolge vrij aan de wetenschap, vooral wiskunde, gaan wijden. Niet onbekend Rekenmachines waren in zijn tijd niet onbekend. Genieën als Pas cal en Leibnitz hadden er hun krachten op beproefd, maar wat zij hadden bedacht, waren betrek kelijk eenvoudige apparaten. Wat Babbage voor de geest zweefde was een opgave van veel groter formaat. In 1822 richtte hij zich in een brief tot de president van de Royal Society en wijst hierin De door Albert Heijn bestelde IBM 1401 computer beschikt over een geheel nieuw type verwissel baar schijvengeheugen. In één zo'n schijvenpakket, dat nog geen 5 kg weegt, kunnen 2.000.000 gegevens worden opgeborgen (dit staat ge lijk aan 45.000 ponskaarten). In enkele sekonden kan een schijf met op het grote belang voor het gouvernement van zijn ideeën voor een machine voor de berekening en vervaardiging van zeevaartkundige en as tronomische tafels en doet het voorstel zulk een machi ne voor de regering te bou wen. Wanneer het voorstel is aan genomen, gaat hij aan de slag. Naar zijn schatting zal het drie jaar vergen. Het worden er vier en zelfs dan is er nog geen kijk op, dat de machine gereed is. Want als een fontein spuit Babbage telkens weer nieuwe ideeën. Het moet een machine wor den, die elke mathematische opgave zal aankunnen. Men treft er de elementen aan, die men ook bij de moderne rekenmachines terugvindt: de programmering, een reken eenheid en een geheugen. Het is een grootse conceptie. Veranderingen Door de voortdurende verande ringen, die hij aanbrengt, blijft er van de oorspronkelijke ideeën niet veel over en hij wendt zich tot de regeling met het voorstel een ge heel nieuwe machine te construe ren. Het gouvernement, dat even als Babbage zelf, al handen vol geld aan het project had ten koste gelegd, houdt hem aan „het lijn tje", pas acht jaar later valt de be slissing en krijgt hij te horen, dat de overheid er mee wil stoppen. Verbitterd en zich in de steek ge laten voelend, zet hij zijn machine de „Difference Engine" aan de kant en gaat op eigen kosten wer ken aan de „Analytical Engine". Deze machine voltooit hij niet, maar gaat werken aan plannen de gegevens voor bijv. de Loon administratie vervangen worden door een met die van de Magazijn administratie. voor de tweede verbeterde „Dif ference Engine" en biedt deze we derom het gouvernement aan, maar ook nu weer tevergeefs. Een belangrijk stuk levenswerk is, naar alle schijn, een misluk king geworden. Babbage, zo vertelt een biogra fie, had eens gezegd, dat hij met vreugde de rest van zijn levens dagen ervoor zou willen opoffe ren, om over vijf eeuwen, gedu rende slechts een drietal dagen in het leven te mogen terugko men, vergezeld van een weten schappelijke gids, die hem de na zijn dood gedane ontdekkingen zou uitleggen. fn 1965 zal het echter bij Albert Heijn N.V. reeds mogelijk zijn, om Charles Babbage wel niet in levende lijve te zien, maar wel één van zijn geesteskinderen in do vorm van de „I.B.M. 1401". (Vrij naar een artikel in de Phiiips-koerier van 12 jan. j.l.) Iedere partij van de „Perla de Colom bia" wordt vóór de verscheping zorg vuldig geproefd. 23-1-63: A. Th. Boerdijk—M. Plak, verkoper 5634 24-1-63: B. WighertC. Schellevis, verkoopster fil. 7209 1-2-63: D. M. ter MorsD. Breu- kink, verk.ster fil. 55556 14-2-63: N. A. v. Bragt—F. J. C. Steffens, verk. fil. 1003 14-2-63: B. KuitersC. P. Kool, chauffeur fil. 5630 16-2-63: R. v. d. LiemptJ. Dek ker, verk.ster fil. 1011 21-2-63: H. W. MolenaarA. G. Paap, verk.ster fil. 5538 23-2-63: J. HöppenerN. Hendrix, ass.chef fil. 5594 en ver koopster 5520 23-2-63: F. Brassé—I. Houben, sla ger 1019 Onderstaand artikel over de taak van de bedrijfsleider lazen wij voor u in onze uitgave van mei 1953. ...als hij grappig is, is hij te familiair; ...als hij ernstig is, is hij een zuurpruim; ...als hij jong is, dan weet hij niets; .als hij oud is, dan is hij een ouwe sok; ...als hij niet drinkt, is hij een dooie piet; ...als hij met iedereen praat, is hij een kletsmeier: ...als hij het niet doet, dan voelt hij zich te hoog; ...als hij mensen op grond van prestaties en bekwaamheden promotie laat maken, kent hij zijn mensen niet; ...als hij zijn mensen kent, dan kiest hij zijn vriendjes; ...als hij erop staat, dat men zich aan de voorschriften houdt, dan is hij te lastig; ...als hij het niet doet, dan is hij een slappe vent; ...als hij van zijn mensen verlangt, dat zij hun plicht doen, dan is hij een uitslover; .als hij zijn ogen de kost geeft, is hij een spion; ...als hij het niet doet, dan maakt hij het zich te gemakkelijk. Wil hij alle klachten voorkomen, dan moet hij bezitten: de wijsheid van Salomo, het geduld van Job. de huid van een olifant, de slimheid van een vos en de moed van een leeuw. Als hij er over piekert, wordt hij gek. Hoe bestaat het! Slaat hij dan altijd de plank mis? Zeer zeker niet. Er zijn heel veel bedrijfsleiders die de juiste koers weten te vinden, maar het lijkt ons voor de Personeelsafdeling zo'n onmogelijke opgave om goed te selec teren Rekenen is voor vele mensen een moeilijke bezigheid. Al dui zenden jaren geleden heeft men getracht hulpmiddelen te vinden die het mogelijk zouden maken om langs mechanische weg te reke nen. Een van deze hulpmiddelen, misschien wel het eerste, was het telraam, dat al bekend was aan de oude Chinezen en Egyptenaren. Voor ons is het alleen nog maar een stukje speelgoed, maar in het verre Oosten bedienen de handela ren zich er nog steeds van. Ook de oude Romeinen hadden een hulpmiddel voor het rekenen bedacht, dat zij abacus noemden. Alleen een vakkundig rekenaar mocht met een abacus werken, maar voor hem was het ook nog lang geen kinderspel, getuige de uitdrukking „zweten als een aba- cist". In onze tijd zijn er de geperfec tioneerde winkelkassa's, die onze kassières van ontzettend veel re kenwerk bevrijden. Stelt u het zich eens voor dat al het rekenwerk met potlood, papier en het „blote" hoofd gedaan moest worden. Misschien begrijpt u al, waar deze voorbeelden voor het snel-re- kenen op doelen. Ja, inderdaad, dit zijn computers „in de dop" en zo'n computer neemt Albert Heijn N.V. in 1965 in gebruik. Ook spelen computers een grote rol bij de luchtverkeersregeling op vliegvelden en bij de automatise ring van industriële processen.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 2