Het „waarom" van ons assortiment 'Beter Seven' is geen holie frase zegt pres.-direkteur A. Heijn Uitslag kerstprijsvraag Herindeling produktiebedrijven krijgt dit jaar zijn beslag DANK Nieuwjaarstoespraak Ir. Eggers D lepvries- maaltijden AH-FLITSEN 3 ,,De gemiddelde Amerikaan heeft een goedkoper en daardoor vaak beter leven dan de gemiddelde Nederlander," zegt de j president-directeur, de heer A Heijn, als we hem vragen naar de achtergrond van de AH-leuze: .Beter leven". „De Amerikaanse burger kan bij voorbeeld voor een dollar ongeveer drie maal meer kopen dan wij in ons land voor onze gulden. Die wetenschap is er dan ook de oor zaak van, dat wij lange tijd heb ben gezceht naar een mogelijkheid om onze klanten een werkelijk beter leven" te kunnen bezorgen, of op z'n minst te proberen er een gunstig klimaat voor te scheppen. Massa distributie Dè manier om dit alles te berei ken" zo vervolgt de heer Heijn, „is natuurlijk tegen zo laag mogelijke prijs te leveren. Door massapro ductie wordt alles goedkoper, maar om die lage prijs ook bij de consument te brengen is ook een rationele distributie nodig en dus massadistributie. Dat geldt niet alleen voor le vensmiddelen, de artikelen uit de kruidenierswinkel van vroeger, maar ook voor al die andere verbruiksartikelen die we vroeger ook al verkochten zoals het bekende zakje blauwsel, borstels, dweilen, enz. enz. Van deze ,non-foods' zoals men ze in vakkringen noemt, naar andere als pock ets, gramofoonplaten en dro- gisterij-aitikelen in de nieuw ste SuperMarts is dan ook weer een nieuwe stap naar dat „Beter Leven". Probleemloze artikelen ..11 kunt al de produkten, die wij ver kopen of gaan verkopen, ver bruiks- goederen noemen, maar u kunt ze ook rang .chikken onder het hoofdstuk probleemloze artikelen. Daarmee be doelen we al die aankopen voor het gezin, waar geen familieraad voor nodig is, maar die zo maar, zonder er veel problemen van te maken, wor den gekocht. Al die artikelen moeten binnen het bereik komen van de ge middelde Nederlandse huishoudbeurs. Maar ja, daarvoor moeten de prijzen in Nederland eigenlijk nog wat om laag. P.M.C. Dat streven om tot nog toe vrij kostbare verbruiksgoederen onder een groter publiek te brengen, vindt u ook terug in de Piemie van de Maand Club. En dat er be hoefte bestaat in deze richting wordt weerspiegeld in het sukses van de PMC. Do volgens onze be- gi'ippen luxe artikelen als koel kast, wasmachine, centrifuge of mixer vindt de Amerikaanse heel normale attributen voor het huis houden. Dankzij de PMC zijn vorig jaar ook heel wat Nederlandse gezin nen met een koelkast verrijkt. On- Van de gelegenheid om uit de kerstprijsvraag een aardige prijs in de wacht te slepen, hebben maarweinigen gebruik gemaakt. Zoals men zich zal herinneren ging het er om, in ons bedrijf gangbare afkortingen te ver klaren. De afkortingen waren in 6 rubrieken ondergebracht naar gelang de moeilijkheid Hoe het ook zij. de rubrieken 1. en 3 ondervonden weinig belangstel ling. En voorzover er inzendingen voor warenwerden er fouten in ont dekt. Bijgevolg is er alleen enig gedrang geweest voor de laatste 3 rubrie ken. Na loting kwamen als win naressen en winnaar uit de bus: groep 4 - prijs 15, mej. Gré Hoorn (P.Z.) groep 5 - prijs 10. de heer G. v. Dongen (Holl.) groep 6 - prijs 5,- mej. A. Glandorf (VRIO) Gelukgewenst ze premies hebben een dermate lage aanschaffingsprijs, dat vele gezinnen zich nu artikelen kunnen permitteren die vroeger nooit bin nen hun bereik zouden hebben ge legen. Kupermartboii w Maar om terug te komen op onze assortimentsuitbreiding: alle arti kelen die wij verkopen moeten worden uitgestald. Waar mogelijk wordt immers het zelfbedienings systeem toegepast en dat vraagt .uimte, veel ruimte. Daarom wor den de nieuwe zaken die wij ope nen, voortdurend omvangrijker. Met name de non-foods gaan een steeds groter gedeelte van de za ken in beslag nemen. Toekomst Of wij doorgaan met het ope nen van SuperMarts? Jaze ker, want dit winkeltype heeft beslist de toekomst. In de V.S. De heer A. Heijn: ..Aan het eind van dit jaar zullen we ongeveer 27 Supermarts hebben." is er één op elke vijfduizend inwoners. In ons land onge veer 190 SM's op een bevol king van meer dan 11 miljoen zielen! In de laatste maanden van het vorige jaar hebben we alleen al a.ht r.ieuwe SuperMarts geopend. En als het enigszins kan zullen we in hetzelfde tempo voortgaan. Het zal u duidelijk zijn. dat deze opening van Super Marts nauw verband houdt met ons streven om ons parool ..Beter Leven" tot werkelijkheid te brengen. Van velen uit het bedrijf ontving ik iond de jaarwisseling nog te kenen van belangstelling. Langs deze weg wil ik mijn hartelijke dank uitspreken en wederkerig een ieder een gelukkig nieuwjaar toe wensen. J. W. DE VRIES (Vervolg van pag. 1) Van enkele punten volgt hieronder een samenvatting. Supermarts Het aantal Supermarts nam in het afgelopen jaar toe met zeven. Bijzondere ver melding verdient de nieuwe supermart in de Helmholtz- straat in Amsterdam die met 3000 m'- de giootste is van ons bedrijf en van Nederland. Kenmerkend voor de grote SM s is de assortimentsver breding met textiel, huishou delijke goederen en andere af delingen. De ontwikkeling van de omzet is voor een belangrijk deel afhanke lijk van de nieuwe vestigingen. Zij wordt helaas nog te veel afgeremd door de beperking in de bouwak- tiviteiten door de overheid. Voor een ander deel is de omzet beïnvloed vooral in de eerste maanden van het jaar door de wijziging in het klantenspaar systeem. Het ziet er gelukkig naar uit dat de PMC-actie de achterstand in het tweede jaar grotendeels zal opheffen. Nieuwe aktiviteiten kunnen echter slechts op gang worden gebracht ten koste van hoge investeringen, terwijl zij in de beginperiode ..kosten door kinderziekten" geven. Dit is de re den. dat de resultaten over 1962. die in absolute zin niet veel afwijken van 1961, in relatieve zin minder gunstig zijn. Immers, een hogere omzet zou een grotere absolute winst moeten gevenwij zijn er slechts in geslaagd de kostenstijging door de hogere om zet op te vangen. In 1963 en de komende jar en zal de kostenstijging bestreden moe ten worden en zullen de vroeger gemaakte kosten hun vruchten moeten gaan afwerpen. Het is aan te nemen dat dit zal lukken. Kwaliteit Om bij de verkoop van nieu we assortimenten en nieuwe produkten de gewenste kwali teit te kunnen garanderen en ook om de kwaliteitsbeheer sing van het huidige assorti ment verder te verbeteren, zal in 1963 het directoraat Technologische Research en Ontwikkeling (TRO) aan de voorbereiding van haar taak beginnen. Daarnaast zal steun worden gebo den aan alle produktiebedrijven bij de ontwikkeling van produkten, bij de verbetering van de installaties en bij de beheersing van de pro- i duktieprocessen. Voor de opzet van het nieuwe di rectoraat is een rustige en gron dige voorbereiding noodzakelijk. Dit gekoppeld aan de vele zaken die in PB en DC nog geregeld moeten worden, zal ir. Eggers in 1963 zijn werkzaamheden voort zetten met dien verstande, dat de heren P. C. Vink en J. G. Krijt met de dagelijkse leiding van de PB, resp. de magazijnen worden belast. Assortimentsbeleid Het uitgangspunt van wat wij moeten produceren moet zijn: het assortimentsbeleid van de ver koop. M.a.w. de vraag: welke ar tikelen in welke hoeveelheid en hoe vei pakt met welke prijs, moe ten wij gaan verkopen. In 1963 zal het assortimentsbe leid voor de toekomst duidelijk geformuleerd zijn, zodat het als ba.sis kan dienen voor de in de toekomst te realiseren produktie. In verband hiermee komt de vraag aan de orde in hoeverre het assor timent onder het eigen merk ver kocht moet woiden en in hoeverre het uit merkartikelen (van der den) zal bestaan. Maatgevend is in alle gevallen, dat de produktiebedrijven produkten leve ren van een goede kwaliteit en die ook in andere opzichten aan de wen sen van de verkoop voldoen. De om schrijving van de gewenste kwaliteit zal in de komende jaren in overleg met verkoop door TRO moeten wor den aangepakt. Daarnaast is vooral een planning van de nieuwe artikelen nodig. In 1962 zijn een groot aantal nieuwe artikelen uit het produktiebedrijf gekomen (een massale uitstalling in het OG illustreerde de woorden van de heer Eggers). De ervaring leert dat de omzet sterk gestimuleerd wordt door het op de markt brengen van nieuwe produkten. Het aantal artikelen dat langer dan vijf jaar deel uit maakt van het assortiment is be trekkelijk gering. Aan de produkt- ontwikkeling is daarom het afge lopen jaar hard gewerkt; op de verschillende produktieafdelingen is hieraan daadwerkelijk meege werkt. Dit is overigens een eis die gesteld moet worden wil men er zeker van zijn dat het produkt in al z'n facetten gemaakt kan .vorden. Optimisme Hoewel er nog geen volledig over zicht is van de financiële resulta ten, kan gezegd worden dat de kosten in het afgelopen jaar zijn gestegen. In 1962 was de omzet stijging in de PB niet voldoende om de toegenomen kosten op te vangen, maar er zijn redenen om bij een noodzakelijke gezonde in spanning het jaar 1963 voor de PB en door de opening van het DC voor de magazijnen, opti mistisch tegemoet te zien. Magazijnen Mede door de genomen maat regelen zijn de prestaties in de magazijnen, die in 1963 los ko men te staan van de produk tiebedrijven, in het afgelopen jaar gestegen, ondanks alle moeilijkheden. Hopelijk zal de ze lijn in het DC is een op timale efficiency mogelijk zich in dezelfde richting blij ven voortbewegen. Het DC is thans al gedeeltelijk in ge bruik. Tegen het midden van 1963 zal de officiële opening plaatsvinden. De bouw is in 1962 naar wens verlopen. In dit jaar zal de herindeling van de produktiebedrijven zijn beslag krijgen. Enkele punten daaruit zijn de volgende: 1. Pand '38 - 1 hoog (boven lab.) Hier komt de CF pakkamer, waar een band zal worden ge ïnstalleerd voor het inpakken van chocolade in kleinverpak- king. 2. Expeditie pand SB (parterre) Deze ruimte wordt gebruikt voor: a. het opstellen van wijn tanks. b. de opslag van ruwe koffie (thans in vemen). 3. Pand '55 (1 hoog). Te reserveren voor uitbreiding met bandovens; in de tussentijd zullen er verpakkingsmateria len worden opgeslagen (thans in vemen). 4. Kaaspakhuis. Naar alle waarschijnlijkheid zal het kaaspakhuis gedeeltelijk worden gehandhaafd; de ove rige ruimte te benutten voor opslag van papier en lege pot ten en flessen. Het afgelopen jaar is voor een groot bedrag aan machines in het PB geinstalleerd. Op de ver schillende afdelingen (CF., KB., VA., WK., VF„ TD) zijn nieuwe technische installaties gemonteerd. De telefooncentrale kreeg er een derde post bij. Bouwplannen In 1963 zijn het niet meer zo zeer nieuwe machines, maar bouwplannen die de aandacht vragen. Allereerst pand '55. waarop 2 nieuwe verdiepingen komen. Hier worden het la boratorium en de kantoren van de p.oduktiebedrijven on dergebracht. Er bestaan plan nen om hier ook enkele afde lingen van het hoofdkantoor te huisvesten. Hopelijk krijgen we dit jaar ver gunning om de chocoladefabriek uit te breiden. Daarvoor zullen de afd. PZ, de medische dienst en het bedrijfsbureau verplaatst worden. Ten aanzien van enkele afdelingen bestaan concrete plannen: uitbreiding van het koelrek van de ontbijtkoek afdeling. droogstoof voor drop op SB IV. nieuwe brander en koffiemolen op VA. De onderhoudsdienst zal het ko mende jaar meer aandacht kunnen en moeten besteden aan preven tief onderhoud, nu er minder mon tagewerk van nieuwe installaties te wachten staat. In 1963 zal de administratie en. als onderdeel daarvan, de planning geheel worden opgenomen in de PB, zodat er een hechtere samen werking kan ontstaan tussen de administratie, hoofdchefs, arbeids- tudie, laboratorium, onderhouds dienst enz. In 1963 zal drs. L. H. Caarls, sa men met de heer A. A. Koopman en de aan te trekken chef van de boekhouding, deze taak gaan ver vullen. Bij het begin van zijn toespraak wijd de de heer Eggers enkele woorden aan het verscheiden van de heer P. Kop op 20 augustus 1962. Ook de pensionering van S medewerkers, waarvan enkelen het bedrijf om en nabij de 40 jaar hadden gediend, werd gememoreerd. (Vervolg van pagina 1) Er is een diepvrieskast gearri veerd en een bereidingsoven. De ijskast - met een temperatuur van 25° C kan ca. 200 maal tijden bevatten. De kast hoeft ech ter nooit vol te liggen. De bevoor rading heeft nl. vier keer per week plaats. In de bereidingsoven worden de complete diepgevroren maaltijden voltooid in ca. 20 mi nuten. met liefst 72 stuks tegelijk. Deze moderne methode om maal tijden te vei zorgen, die reeds bij enkele grote bedrijven in Neder land wordt toegepast, verlicht de werkzaamheden van het personeel in het OG in hoge mate. Het laat zich begrijpen dat een volledige hygiëne wordt verzekerd. De af was behoort praktisch tot de ver leden tijd. Het eten wordt genut tigd direct uit plateaus die in sta- niol zijn geponst en die na gebruik zonder afwassen! - kunnen worden weggedaan.

Personeelsbladen | 1963 | | pagina 3