Personeelsgeschenk krijgt gestalte Vergadering aandeelhouders Premie van de Maand Club bracht verbetering in levensmiddelenbedrijf Distributiecentrum nadert snel zijn voltooiing Divisie Haarlem geformeerd Medewerking gevraagd Jubileumbeeld in klei gereed In januari in gebruik AH-FLITSEN 3 Het bijzonder fraaie pand van de nieuwe zelfbediening in t Deventerstraat te Apeldoorn. Geopend op 6 december j.l. T IJDENS DE OP 29 NOVEMBER j.l. gehouden buitengewone ledenvergadering van aandeelhouders van Albert Heijn N.V. deelde de president-commissaris, Prol. Mr. Dr. G. M. Verrijn Stuart, mee, dat de totale nettowinst over de eerste 10 maanden van het boekjaar 1962 van Albert Heijn N.V. tezamen met haar dochterondernemingen ongeveer gelijk gebleven is aan de netto winst in de overeenkomstige periode van 1961. Hierbij moet echter in aanmerking genomen worden, dat vorig jaar in de resultaten verwerkt was een verlies van Vami-IJs, welk bedrijf begin 1962 werd verkocht. Het kruideniersbedrijf boekte tot dusver iets lagere resultaten dan vorig jaar. In het jaarverslag over 1961 werd opgemerkt, dat reke ning gehouden moest worden met een enigszins vertraagde omzet groei, waardoor het moeilijk zou zijn de stijgende kosten geheel te compenseren. Over de eerste 10 maanden van 1962 was dit ook het geval. Verbetering Na de introductie van de Premie van de Maand Club, waardoor de afnemers met het reeds jaren be staande spaarsysteem nu tegen aantrekkelijke prijzen gebruiksar tikelen kunnen kopen, trad een aanzienlijke verbetering in. Door de gestegen omzetten werd de daling van de netto marge, ver oorzaakt door de gestegen kosten, nagenoeg gecompenseerd. In de loop van 1962 werd een 8-tal „su- permarts" geopend, terwijl ook dit jaar weer een aantal zaken tot zelfbedieningszaken werd ver bouwd. Het Distributie-Centrum te Zaandam, waarvan de bouw vertraging heeft ondervonden, zal Een dezer dagen waren wij in Haarlem, waar op 26 november 1962 de „Vierde Divisie" haar werkzaamheden begon. Naast de Divisie Supermarts en de Divisies Amsterdam en Utrecht, die reeds geruime tijd zelfstandig werken, kennen wij dus nu ook de Divisie Haarlem. Hieronder vallen de B.Z. en Z.B.- filialen in geheel Noord-Holland, uitgezonderd Amsterdam en het Gooi, alsmede de Bollenstreek tot aan Wassenaar. Tot Divisieleider is benoemd de heer J. Rozema, die voorheen ra yonleider was in Noord-Holland en enige tijd ter kennismaking, als verkoopleider verbonden was aan de Divisie Amsterdam. l>e staf De staf die de heer Rozema in zijn taak als Divisieleider zal bijstaan wordt gevormd door de heer H. de Roode als verkoopleider, en de heer L. N. Didden, personeelsspe- cialist. De heer H. v. d. Loo, or ganisatiespecialist te Amsterdam, zal zich ook hier met de organi satorische problemen bezig hou den. Controleurs zijn de heren J. C. Le on, J. Jacobs en H. Spaargaren, terwijl mejuffrouw D. Knibbe de administratie en telefoon zal ver zorgen op het kantoor. De voormalige rayonleider van Noord-Holland, de heer B. J. F. Talsma, is in opleiding voor een funktie in de Supermart-organisa- tie. in januari 1963 in gebruik geno men worden. De normale resultaten van het consumptiemelkbedrijf verschillen niet veel met die van vorig jaar. Hoewel in de loop van 1962 de ver werkingsmarge enigszins ver hoogd werd, was deze verbetering maar nauwelijks voldoende om de stijgende kosten te compenseren. Evenals vorig jaar is de marge te krap om een redelijk rendement over het geinvesteerde vermogen te maken. De resultaten van het restaurant bedrijf zijn lager dan vorig jaar. Enerzijds wordt dit veroorzaakt doordat in de bestaande zaken de gestegen kosten niet worden goed gemaakt door eigenlijk noodzake lijke prijsverhogingen. Anderzijds zijn er in verband met de voorge nomen uitbreiding van het aan tal vestigingen in deze sector be langrijke voorbereidings- en aan loopkosten ten laste van het re sultaat gebracht. Uquiditeitspositie zeer ruim De liquiditeitspositie is momenteel nog zeer ruim. De uitbreiding van het aantal vestigingen, zowel in het filiaalbedrijf als het restau rantbedrijf, alsmede de noodzake lijke uitbreiding van de produktie- bedrijven, vragen echter grote be dragen. Onvoorziene omstandigheden voor behouden wordt verwacht, dat de resultaten over de resterende pe riode niet al te veel zullen afwijken van die van vorig jaar, zodat de totale nettowinst over 1962 onge veer gelijk zal zyn aan de winst over 1961. Als gevolg van de vorming van de divisies en de daaruit voort vloeiende veranderingen in de werkzaamheden wordt op de af deling personeelszaken van het hoofdkantoor een geheel nieuw personeelsarchief ingericht. In dit archief zullen een aantal gegevens worden opgenomen, die in het oude archief niet voorkwa men. Hierdoor is het nodig, dat alle personeelsleden in de komen de maanden een vragenformulier voorgelegd krijgen. De afdeling personeelszaken doet op ieder nu reeds een beroep om dit zeer nauwkeurig te doen, om dat deze gegevens gedurende een reeks van jaren de basis moeten gaan vormen van velerlei aktivi- teiten, die U direct of indirect zul len aangaan. Over enige tijd zullen wij U in woord en beeld een reportage brengen over dit archief, dat ge heel afgestemd is op de sterke groei die het bedrijf nu en in de komende jaren doormaakt. De afdeling textiel komt in de nieuwe Supermart te Roosendaal goed tot zijn recht. In de afgelopen maanden heeft beeldhouwer Theo Mulder hard gewerkt om het beeld, door ons allen tijdens de jubileumviering in mei j.l. de directie aangeboden, gereed te krijgen. Destijds werd van dit beeld reeds het kleine model in brons aangeboden. Het definitieve beeld wordt eveneens in brons gegoten en wordt van top tot teen gemeten 1.75 m hoog. In het atelier aan de Bronstee- weg te Heemstede hebben wij enkele weken geleden kunnen zien, dat het beeld zijn defini tieve vorm in klei practisch heeft gekregen. Het beheerst vanaf de hoge werktafel het gehele atelier. Vergeleken met het kleine model merkten wij enkele wijzigingen op, die naar onze mening het beeld aan vaart en energie doen winnen. Deze verandering ontdekten wij direct in de stand van de vogels. De richting waarin deze wegflad- deren is iets veranderd en wij me nen dat zij iets losser van de han den zijn (zie foto op pag. 1). Geen vergroting Verder is het beeld door de gro tere afmetingen wat slanker ge worden, dan het kleine model deed vermoeden. De heer Mulder ver telde ons, dat het normaal is, dat bij het scheppen van zo'n groot beeld veranderingen ontstaan. Technisch is er wel een heel groot verschil tussen een groot en een klein beeld. De klei, waarmee ge modelleerd wordt, moet in beide gevallen steun vinden op een ge raamte. Bij een klein beeldje kan volstaan worden met stukjes ijzer- draad, die gemakkelijk in de ge wenste vorm gebogen kunnen worden. Ruim twee jaar geleden, namelijk op 8 oktober 1960, heeft de heer A. Heijn de eerste paal van het Distributiecentrum te Zaan dam in de grond geslagen. Nadat er medio 1961 een ernstige stagnatie is geweest, heeft men het werk toch nog in een vlot tempo weten te voltooien zodat eind januari 1963 de ingebruik name kan worden verwacht. Indrukwekkend is het gebouwencomplex, dat ligt langs de kronkelige dijk weg van Zaandam naar Amsterdam-Noord. Over enkele jaren ligt het aan het wegennet naar de Coentunnel, waaraan ook reeds hard gewerkt wordt. Enkele afdelingen zijn inmid dels reeds naar het D.C. over gegaan, nl. de afdeling Groot verbruikers en de emballage afdeling. De grote verhuizing gaat echter gebeuren van 21 tot en met 26 januari 1963. Zoals begrijpelijk is het dan niet mogelijk zaangoed te verzenden, zodat de bedrijfsleiders voor de be voorrading van de derde week in januari dubbel moeten bestellen. In deze week zal tevens de mecha nische administratie waar de be stellingen worden verwerkt omge schakeld worden naar het gecen traliseerde systeem van het D.C. Ook de voorraadcontrole zal in het vervolg machinaal geschieden. Rekening houdend met diverse fa cetten, die aan een wijziging in een expeditieschema verbonden zijn, zal een aantal filialen op een an der tijdstip bevoorraad worden. In ons januari- of februari-num mer komen wij uitvoerig op de opening van het D.C. terug. Wij laten nu in vogelvlucht nog en kele bijzonderheden volgen, die ons inziens duidelijk de grootte van het gebouw illustreren. Sterk geraamte Voor een groot beeld, waarvoor enkele honderden kilo's klei ge bruikt moeten worden, is een sterk geraamte een voorwaarde om te kunnen werken. Met wat ijzer- draad is dit niet meer te verwe zenlijken, hiervoor moet zwaar der materiaal aangevoerd wor den. Betonijzer, stalen buizen, hout en ook nog ijzerdraad zijn de mate rialen, die een voldoende sterk „beenderengestel" kunnen gaan vormen. Met zaag en hamer, tan gen en lasapparatuur wordt dit skelet opgebouwd, en het geheel krijgt een „vel" van kippengaas. De dunnere, uitstekende delen (neus, vingers e.d.) worden ge vormd van stevig ijzerdraad. „Hoewel dit op het eerste oog misschien een weinig" artistiek karwei is, hangt er toch het wel slagen van het beeld van af. Het werk is wel vrij grof, maar je bent Grote getallen ioch al echt helemaal het beeld aan het maken. Ik ben met dit Ongeveer 1900 palen van 22 werk ongeveer drie weken bezig meter lang moesten de grond geweest," vertelt de heer Mulder, ingedreven worden. De totale oppervlakte van het Klei smijten gebouwencomplex bedraagt Toen het skelet gereed was, brak 34.000 m'2 met een mogelijk- het moment aan, waarop de heer Mulder enkele dagen „lekker met klei kon gaan smijten", zoals hij het zelf uitdrukt. De klei hecht zich vast op het kippengaas en wordt daarna verder met een stuk hout in de juiste vorm gebeukt of met een slagersmes „afgevild". Zo ontstaat langzaam het beeld. Begin januari zal het klei-model geheel klaar zijn en dan komt een nieuwe fase: het maken van een gipsafgietsel, in negatief. Daarna wordt hiervan weer een positief gipsbeeld gemaakt, dat dan naai de bronsgieter gaat. Doch hier over hopen wij U in een volgend artikel meer te vertellen en te la ten zien. heid om dit met nog 20.000 m2 uit te breiden. Het kaaspakhuis met rijdende liften en 51 km planken kan ruim 1.300.000 kg. kaas bevat ten. Voor het bijna 200 leden tellen de personeel is er een cantine met dakterras. Vervoer van goederen ge schiedt in treintjes, vooi-tge- trokken door elektrische trek kers. De kelder heeft een oppervlak te van 50 x 70 meter en is 3.20 m. hoog.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 3