Jubileumjaar bracht tal van veranderingen A Vele plannen wachten volgend jaar op verwezenlijking D Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 19e Jaargang No. 11 - December 1962 CEN VEELBEWOGEN JAAR HEEFT ONS BEDRIJF ACHTER DE RUG. Dat blijkt duidelijk uit het- geen een drietal leden van de directie ons te vertellen hadden tijdens gesprekken die wij met hen voerden over het afgelopen jaar en over 1963. Het volgende jaar belooft niet minder bewogen te worden, want aan plannen en doelstellingen met de daaraan verbonden werkzaamheden ontbreekt het niet. ,IT JAAR WAS EIGENLIJK DE GENERALE RE PETITIE VOOR 1963, zegt de president-directeur, 5 de heer A. Heijn. Daar- S c 1 mee bedoel ik, dat we volgend jaar de kracht toer van 1962 moeten evenaren, zo mogelijk overtreffen, wat betreft het openen van nieuwe Super-Marts en zelfbedie ningszaken. Ik ben mij ervan bewust, dat de eer voor de geweldige pres tatie die dit jaar is ver richt, niet alleen toe komt aan degenen in het voorste gelid, maar dat de problemen die een dergelijke revolutionaire uitbouw met zich mee brachten, door het hele bedrijf zijn opgelost. Daarvoor wil ik allen namens de directie hartelijk dank zeggen. Als men dit jaar achteraf bekijkt, is het een zeer be wogen jaar geweest. In de eerste plaats was daar ons 75-jarig jubileum. Ik hoop, dat ieder aan de daaraan verbonden festiviteiten net zulke prettige herinnerin gen heeft als ik. Direct na het jubileum vond het af scheid plaats van drie leden van de Raad van Bestuur. Zij hebben een groot gedeelte van het grote bouwwerk, dat onze onderneming vormt, opgetrokken en daarvoor zijn wij hen veel dank verschuldigd. Als commissarissen blijven zij ons met raad en daad bijstaan. Hoe enerverend dit jaar voo.r ons is geweest met betrek king tot de Premie van de Maand Club behoef ik u niet te vertellen. Bij het noemen van het woord „koel kast" alleen a.1 stormen de herinneringen op ons aan. Feit is echter, dat deze PMC met veel enthousiasme door onze klanten is ontvangen, getuige de stijging der om zetten en getuige de bestellingen van Premie-artikelen. Het ontzettend vele, dat door de PMC-mensen hiervoor is verricht, is symptomatisch voor het vele werk, dat over de hele linie in 1962 is verzet. A 1 deze gevoelens van tevredenheid mogen ons echter niet zelfvoldaan maken. We moeten vooraan blijven gaan in de ontwikkeling die op het ogenblik bezig is zich te voltrekken in onze detailhandel. Er zijn tal van nieuwe mensen aangetrokken in functies die vroeger bij ons ondenkbaar waren. De vele nieuwe artikelen die in ons assortiment zijn opgenomen en de vaak nieuwe we relden die daardoor voor velen van ons zijn opengegaan, vragen van ons allen de grootste inspanning. Daarom moeten wij ons uiterste best blijven doen om de uitdaging van de nieuwe tijd het hoofd te bieden. VOORAL DEZE LAATSTE MAAND VAN HET JAAR, zegt de heer J. Legerstee, directeur verkoop, heb ik de grootste bewondering voor onze mensen, die zo enorm hard moeten werken om aan de wensen van de klanten voor de feestdagen te kunnen voldoen. Wij zijn ons er ook in Zaandam van bewust, dat er in de decem bermaand geweldig hard wordt gewerkt in onze winkels en op alle daarbij betrokken afdelingen, zoals trouwens in de gehele detailhandel. Daarvoor wil ik graag ook langs deze weg mijn waardering nog eens uitspreken. Het doet me ook een groot genoegen, dat wij er dit jaar- weer in zijn gesaagd de stormachtige ontwikkeling welke ons verkoopapparaat op het ogenblik doormaakt, ook in de personeelssector in goede banen te leiden. Ik doel hier op de personeelsmutaties welke het gevolg wa ren van de overgang naar zb of sm, overal in het land. In alle gevallen zijn de overplaatsingen tot tevredenheid van de betrokkenen tot stand gekomen. Ik ga daarbij ze ker niet voorbij aan de onprettige gevolgen van over plaatsing voor de huisvrouw in het bijzonder en het ge zin in het algemeen. XTatuurlijk was het in vele gevallen voor de betrokke- nen prettiger geweest te kunnen blijven waar men was. Maar wil ons levensmiddelenbedrijf zijn partij goed mee kunnen blijven blazen in de huidige maat schappij, dan moeten we voorop blijven lopen, en de consequentie daarvan is: vernieuwing, verbouwing, overplaatsing, omscholing, enz. enz. Als het ons bedrijf goed gaat, gaat het zijn personeelsleden ook goed. Dat moet ieder zich voor ogen blijven houden, voor welke aanpassingsproblemen men ook komt te staan. Vandaar dus mijn blijdschap over het bereikte resul taat in het afgelopen jaar, waarin ook weer is ge bleken, dat er in ons bedrijf altgd gezorgd wordt voor de goede en hard werkende personeelsleden. In dit ver band wil ik er graag nog eens de aandacht op vestigen, dat in onze bedieningszaken een groot gedeelte van ons personeel werkzaam is, die met elkaar voor een zeer behoorlijk deel van de totale omzet zorgen. De om bouw tot. zb is lang niet altijd mogelijk, zodat ik het bz-winkeltype hier nog eens in aller belangstelling aan beveel. Tenslotte een woord voor het nieuwe jaar: de concur rentie wordt steeds zwaarder, de winstmarges zul len dus zeker niet verhoogd kunnen worden, terwijl de onkosten steeds blijven stijgen. Bij dat punt „onkosten" denk ik nu niet aan de stijging der lonen, maar aan de bestrijding van kosten door werkmethodeverbetering en hei voorkomen van ver spilling van materiaal en tijd. Tk kan er niet genoeg op wijzen, dat, nu de industrie -1 en dus ook de levensmiddelenindustrie door verbeterde werkmethoden meer produceert met minder kosten, ook de levensmiddelendistributie efficiënter moet gaan verlopen, willen wij de tijd bijhouden. Hoe dat moet, kan ik hier niet uiteenzetten. Er is in het afgelopen jaar het een en ander aan gedaan, maar ik wil hier slechts wijzen op de vereiste, mentaliteit daarvoor: denk na over wat je doet, denk erover of het niet eenvoudiger kan, met minder moeite en met gebruik van minder ma teriaal. Denk bijvoorbeeld eens hiex-aan: als ieder personeelslid dagelijks één zak a 5 cent verknoeit, geeft dit voor het bedrijf een verlies van ongeveer 50.000 per jaar! En aangezien het bedrijfsbelang ook uw belang is, moet het in uw eigen voordeel zijn op der-gelijke dingen te letten. Maar vier voor alles eerst een paar, naar ik u allen toewens, goede feestdagen. U hebt het verdiend. Het afgelopen jaar heeft in de pro- DUKTIEBEDRIJVEN, zo zegt ir. W. A. Eggers, directeur produktiebedrijven, gestaan in het teken van het x-uimtegebrek. Het onmogelijke werd mogelijk, maar vraag niet welke moeilijkheden dit intern gaf. Allen die hieraan hebben meegewerkt, van hoog tot laag, wil ik dank zeggen voor hun extra-moeite. Volgende maand zullen we het nieuwe Distributie Centrum grotendeels in gebruik genomen hebben en dan kan de noodzake lijke herindeling in de produktiebedrijven beginnen. Een ander onderwerp dat in 1962 onze aandacht had, was de opbouw van de organisatie die erop gericht is iedereen in het bedrijf voorzover dat mogelijk is, de zo grootst mogelijke verantwoordelijkheid te laten dx-agen. Niet alleen uit menselijke overwegingen maar mede om tot betex-e prestaties te komen; elk personeelslid, op welke plaats hij of zij ook werkt zal tot betere presta ties in staat zijn wanneer hij met plezier werkt en vol doening in zijn werk heeft. Het is een misvatting te veronderstellen dat de direktie het bedrijf goed kan besturen zonder de volledige en loyale steun van het gehele personeel. Met deze steun en medewerking kunnen betere resul taten voor het bedrijf en daax-mee voor alle daarin wer kende mensen, in de toekomst wox-den bereikt. Naar mijn mening staan wij hier aan het begin van een nieuwe ontwikkeling. Het door het personeel, t.g.v. het 75-jarig jubileum van het bedrijf, aangeboden geschenk krijgt gestalte. Beeld houwer Theo Mulder heeft, blijkens de foto, het kleimodel gereed. Pagina 3 geeft u méér nieuws. Ons sti-even naar „omschreven verantwoordelijkheden" is dit jaar tot en met het kader voltooid en zal het komende jaar verder worden voortgezet. Zonder een omschreven verantwoordelijkheid komen we immers niet verder in ons pogen de taak en bevoegdheden over te dragen aan de man die het desbetreffende werk ver richt. Wat de personeelsvoorziening betreft vleien wij ons met de hoop, dat het nieuwe werk-klimaat dat door dit alles is geschapen, niet heeft nagelaten gunstig te werken op het werven van nieuw personeel. Ondanks de schaarste op de arbeidsmarkt zijn we er in geslaagd de 100 vacatures, ontstaan door verloop en uitbreiding, te vervullen. Het streven naar ïnedewerking aan de gehele bedx-ijfs- voering heeft zich in het afgelopen jaar ook gema nifesteerd in de vele inzendingen aan de ideeënbus. Daardoor is het mogelijk gebleken dat bepaalde afde lingen efficiënter gingen wei-ken, hetgeen van bijzonder groot belang is geweest zowel voor de onderneming als voor de mensen die op deze afdelingen wei'ken. Ïjlen eigen produktiebedrijf is voor AH slechts van be- J lang, als dit bedrijf de beste kwaliteit tegen de laag-ste prijs kan produ ceren. Dat is trouwens al 75 jaar het uitgangspunt van het beleid. De eis om de hoogste kwaliteit te produceren kunnen wij echter slechts aan alle medewerkers stellen, als wij de hier voor noodzakelijke voor waarden scheppen. Het is niet voldoende als grondstoffen, machines, verpakking e.d. aan de strengste eisen voldoen ook de normen voor de kwaliteitsbeheersing moeten nauwkeurig zijn vastgesteld en duidelijk bekend zijn bij de produk- tiemensen. Gelukkig is de basis hiervoor reeds gelegd en maken we snelle vorderingen. Dat alles is de taak van de kwaliteitsorganisatie, welke dit jaar verder wordt uitgebouwd. De ingebruikneming van het nieuwe D.C. maakt een herindeling van de produktiebedrijven mogelijk, ter wijl bovendien de nieuwbouw voor kantoor en labox-ato- rium-afdeling het komende jaar klaar komt. Plannen ge noeg dus, mogelijkheden te over als wij met elkaar door blijven werken aan verdere verbeteringen in een nog betere sfeer en nog hechtere samenwerking dan in het afgelopen jaar reeds het geval was.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 1