Moskou winkelt graag en liefst op zondagmiddag w i\* mm Ten geleide Geen supermarket, geen warenhuis: GOEM f f GEHUWD Enquête P.V. Programma P.V. AH-FLI TSEN 7 Moskovieten in de drukke Gorkistcaat. Een cassière aan haar telraam. in Goem. Een journalist bracht deze zomer zijn vakantie door in Rusland, „uit pure nieuwsgierigheidzoals hij zelf zei. Bij zijn vertrek hebben wij hem gevraagd eens speciaal te 1 letten op het winkelen in Moskou. Hierbij gaan zijn ervaringen. Het is overigens een onderwerp, dat ook elders de belangstelling j heeft, want nog maar enkele wc- I ken geleden liet de Nederlandse televisie beelden van Russische „supermarkets" zien. Zo moet het ongeveer gaan, op zondagmorgen. Gaan we vanmiddag naar de GOEM, moedertje? vraagt de kleine Pjotr Iwanowitch. Ja, als je gehoorzaam bent Gehoorzaam of niet, Pjotr zit een paar uur later met moeder, de zusjes èn met vader in de metro. Vader óók, want inkopen doen is in Moskou een feest voor heel het gezin. Een feest dat begint in de Gorkistraat. Schuin tegenover het grote Intourist- hotel Nationaal is de halte van de ondergrondse. Elke anderhalve minuut vertrekt er een metro in de verschil lende richtingen, elke anderhalve mi nuut komt er een aan. Honderden en honderden Moskovieten laten zich van 50 meter diep door de roltrappen omhoogstuwen. Rechts ligt de drukke Gorkistraat, links het Rode Plein met het Kremlin, de duiven en de parade- pas-plechtige wacht bij het Lenin- monument. Maar op zondag tonen de bewoners van de Russische hoofdstad weinig belangstelling voor het Rode Plein. Dan zijn het hoofdzakelijk de toeristen, die met camera's en filmtoestellen het hart van Moskou vastleggen, en plattelanders, voor een weekend in de hoofdstad, die zwijgend naar de torens van het Kremlin komen staren. Goem De grote massa van de hoofd stedelingen houdt het bij de Goem. Goem is een afkorting, Staatswarenhuis betekent het. Toch is het geen warenhuis zonder meer. Door de grote hoeveelheid levensmiddelen heeft het iets van een super market. Maar eigenlijk is Goem zonder meerGoem, een uniek verkoopcentrum in de Russische hoofdstad, waar de buitenlander al spoedig vermoeid tegen een balustra de gaat leunen, maar waar het doorsnee Russische gezin met klaarblijkelijk plezier ge zellig gaat winkelen. Goem is altijd druk, maar nooit is het er drukker dan op zondag middag. Heel de hoofdstad lijkt uitgelopen te zijn om juist nu in kopen te doen. Een soldaat van het Rode Leger, wei nig soldatesk met een plastic bood- schappenmandje aan de arm. koopt parfum. De verkoopster, de haren hoogopgewerkt als in de Westerse hoofdsteden, heeft het makkelijk. Par fum, zegt de soldaat. De keuze is be perkt; zelf begon het verkoopstertje haar dag ook met hetzelfde merk aan te brengen. En twee Moskouse teen agers, die zich voor de toonbank ver dringen, verspreiden dezelfde geur. Maar de soldaat is tevreden. Parfum, heeft zijn verloofde gezegd, en hij heeft het Luchtbruggen Over de „luchtbruggen", die de straten van het enorme Goem- complex onderling verbinden, schuifelen de kooplustigen. „Is het hier altijd zo druk?" vraag ik een verkoopstertje. „Ja," zegt ze in correct Engels, „zondags wel. We zijn ook van avond open". Winkelen in Goem is flaneren langs de ruisende fontijnen, limo nade drinken uit de felgekleurde automaten langs de wanden. Al leen de buitenlander valt het op dat hij het glas van te voren zélf moet omspoelen Winkelen in Goem is ook op de hoogte blijven. Vrouwen en meis jes kijken naar de uitgestalde toiletjes. Slechts weinigen kunnen zich de weelde veroorloven de Engelse en Franse japonnetjes aan te schaffen, maar belangstel ling is er wel voor. In de afdeling fototoestellen is de drukte niet minder. Een speciale stand souvenirs, kitsche rig als overal ter wereld, trekt de buitenlanders. Russen zelf lopen er zonder meer aan voorbij, alleen een enkeling koopt voor buitenlandse vrienden een Matruschka, het merk waardige houten poppetje, dat de toe rist als typisch Russisch" wordt aan bevolen. Het popje bevat een kleiner popje, dat op haar beurt weer een popje bevat, dat weer een popje be vat Er zijn Matruschka's, die men zo een keer of zeven kan „ontmantelen" Met een wat verveeld gezicht reiken de meisjes achter de toonbank dc houten poppen aan de klanten. Soms duurt het nogal even eer de ver koopster begrijpt, dat het veeltalig „meer" van de toeristen niet inhoudt, dat er meer op tafel moeten komen. maar popjes met groter „inhoud". De souvenir-afdeling is een sector apart in Goem. Het eigenlijk koop festijn speelt zich af in de stands, waar de huisvrouw, trouw geas sisteerd door echtgenoot en kinde ren, dingen voor alle dag koopt. Van de miljoenen Moskouse huis vrouwen werkt een groot percen tage overdag buiten de deur. De zondagmiddag wordt dan de in koopmiddag bij uitstek, waarop het gezin gaat fourageren in de binnenstad. Gebeurtenis moet over een paar jaar nog dienst doen en het pakje in de etalage, dat wat stijfjes als blikvanger optreedt, ook. Mo dieuze uitschieters kan de kle- I dingindustrie zich niet veroor loven terwijl de schoenenmo de -weinig elegante schoen tjes, heel weinig hoge hakken -ook een zeer bescheiden rol i speelt. Maar de buitenlander, die zonder enige haast met dichte drommen Moskovieten een luchtbrug van Goem wil oversteken naar de „af deling cultuur" wacht dan toch wel een verrassing. Kostbare pla- Het doen van waardevolle en duurzame inko pen is in het Russische gezin ook een gebeur tenis. Veel min der dan in het westen zal men er toe komen goederen van mindere kwali teit te kopen met „ergens in 't achterhoofd" de gedachte: als het op is zie ik wel... De mees te goederen zijn zeer solide en worden kenne lijk gemaakt en gekocht om ja ren mee te gaan. Dat geeft vooral aan de kleding een ze ker tijdloos ka rakter. De keu rige zomerman tel in Goem van goede kwaliteit en tegen een vrij hoge prijs) Moskou is rijk aan fonteinen. ten met prachtige Russische mu ziek, volksmuziek, volkszang, we reldberoemde Russische dansen, waarvoor men thuis diep in de portemonnaie moet tasten, gaan hier voor even één roebel over de toonbank. En er wordt gekocht, want de be volking van de Russische hoofd stad legt een grote belangstelling aan de dag voor kunst en cultuur. Kunstvoorwerpen in Goem worden even gemakkelijk aan de man ge bracht als moderne schilderijen van de jonge Russische meesters. Moskou kóópt. Dat is wel de hoofdindruk van een bezoek aan het unieke warenhuis van de staat, waar wekelijks mil joenenomzetten gemaakt moeten worden. De prijzen liggen niet hoog, maar gezien de lonen ook zeker niet laag. Vooral door het dubbelinko- men van man en vrouw slaagt het doorsnee gezin er in er behoorlijk van „rond te komen". Zondagmiddag in Goem, Moskou, heeft iets van de sfeer van de laatste week voor pakjesavond in een Nederlandse stad. Verkoop sters, die handen te kort komen, kinderen met opgewonden ge zichtjes, die speelgoed Spoetniks „moeten", behulpzame echtgeno ten, die miniatuur-treinen bewon deren en huismoeders in zondagse kleding, die zware pakken torsen. Nog een laatste glas uit de (lau we) limonade-automaat en dan de run naar de Metro als sluitstuk van het wekelijkse inkoopfestijn, dat Amerikanen in de Russische hoofdstad laconiek „doing Goem" noemen. 10-10: de heer P. de Jong (B.A.) met mej. L. Bellaart. 11-10: Mej. A. Marijnissen (arb.- st.) met de heer J. J. Menge. 19-10: mej. G. Tromp (K.B.) met de heer A. K. Zoet. 19-10: Mej. P. A. Prinsze (recl.- afd.) met de heer F. Mul der. 24-10: Mej. H. S. M. Cobelens met de heer P. C. H. Jon kergouw (afd. P.Z.). 24-10: Mej. E. J. v. d. Weij (can- tine) met de heer C. Win ter. 31-10: Mej. Th. van Hensbergen (Marktonderzoek) met de heer R. Quarré. 1-11: Mej. L. Zwaaneveld (se cretaresse) met de heer H. Bollemeijer. 7-11: Mej. Th. Spelbos (cantine) met de heer H. Klous. Tot aan de jaarvergadering in december heeft U nog de kans om uw wensen en verlangens kenbaar te maken aan het bestuur van de P.V. Wij verwachten op huispost 379 (heer Slob) en 240 (Mej. Buntsma) de formulieren, die U allen enkele weken geleden hebt ontvangen. Doet U ook mee! 24-11: Toneelavond met de Flie refluiters. 11-12: Jaarvergadering. 19-12: Kienavond.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 7