Afdeling Grootverbruikers nam als eerste haar intrek in distributiecentrum Stroom van nieuwe artikelen uit produktiebedrijven Gesprekken over arbeidsstudie Dansavond Hoge eisen aan kwaliieif Organisatie lab. werd aan nieuwe ontwikkeling aangepast AH-FLITSEN 3 lNNIES In de afgelopen maanden is er in het D.C. veel tot stand gekomen. De afdeling Grootverbruikers is inmiddels vanuit het Centraal Magazijn Gezicht vanuit de uitzetruimte op naar het D.C. verhuisd; met auto's vol zyn artikelen, welke de afdeling het perron en de autoboxen. in haar assortiment heeft, overgebracht. Een hele week lang is men tot 's avonds laat bezig geweest om de stroom van goederen te ontvangen en ze in de daarvoor bestemde stellingen te plaatsen. Maandag 21 oktober was men zo ver, dat de afd. Grootverbruikers als eerste afdeling in het grote D.C. officieel kon starten; 's mor gens hadden alle medewerkers zich met hun chef, de heer L. W. Bergkamp in en rond het kantoor tje verzameld en na een korte plechtigheid werd door de heer J. G.Krijt, bedrijfsleider van het D.C., de eerste order officieel overhan digd. Er was dus geen champagne om dit heugelijke feit luister bij te zetten, toch was er gro te voldoening te bespeuren onder de werkers die nu, na een week van rommelen en improviseren, blij zijn in een zo ruime afdeling aan de slag te kunnen. Verzorging Nu dus een 10 man sterke AH- ploeg het D.C. is komen bevolken is het ook nodig dat deze mensen goed worden verzorgd en een be langrijk punt is dan het kopje koffie 's morgens en in schafttijd, terwijl 's middags het kopje thee ook niet mag ontbreken. Deze goede gewoonte wordt ook hier voortgezet. Om dit te kunnen bereiken is in het was- en kleed lokaal van het D.C. een tijdelijke kantine ingericht waar door de heer W. Kleij de koffie wordt ge zet. Langzaam maar zeker Zo groeit dus langzaam maar ze ker het D.C. en het tijdstip van de algehele ingebruikname nadert meer en meer. De stratenmakers hebben reeds vele duizenden ste nen gelegd maar vóór het totaal van 500.000 is aangebracht, zijn we nog wel een maandje verder, tenminste als het weer een beetje meewerkt. Expeditie Over enige dagen zal ook de uit- het ogenblik dat het geproduceerd en verzonden kan worden maar liefst 11 fasen te onderscheiden. Stap voor stap wordt het nieuwe artikel op zijn ontwikkelingsgang begeleid. De totale groeiperiode kan 6 maanden zijn maar soms zijn er ook 3 jaren mee gemoeid. De praktijk houdt ergens het mid den. Gedurende de 11 fasen moet het artikel een spervuur ondergaan van op de kop af 100 vragen die schriftelijk zijn vastgelegd. Hier door is het praktisch ondenkbaar dat bepaalde problemen over het De afgelopen wekenVerschenen er vele nieuwe'artikelen uit de produktiebedrijven in onze winkels. De foto laat ze zien. Met de regelmaat van een klok wordt het publiek vergast op nieuwig heden die door de produktiebedrijven zijn ontwikkeld en ge maakt. Het .nieuwe' kan hierin bestaan dat een bestaand A.H.- artikel een andere vorm, smaak of verpakking krijgt of dat een origineel artikel op de markt wordt gebracht De ontwikkeling van een nieuw artikel, dus de weg van de wieg naar de volwassenheid, is zeker geen geplaveid pad. Er zijn veel problemen te overwinnen voor dat het sein tot de produktie kan worden gegeven. Er zijn drie commissies ingesteld, die zich speciaal bezighouden met de ontwikkeling van nieuwe pro jecten. Daar is allereerst de produkten- vergadering. Deze is samengesteld uit direktieleden en hun naastehoofd worden gezien (met alle medewerkers van produktie, in- nare gevolgen van dien), koop, verkoop en administratie. Niets mag aan het toeval worden Vervolgens de projectenvergade- overgelaten. De meest uiteenlo- ring die bestaat uit leidinggeven- pencje zaken komen aan de orde: de..personen vande produk^l^ cisen dc warenwet_ drijven, e J welke machines zij'n nodig en hoe- commissie de assort,meats eon,- de ,ever,id wselke yer. missie door 4 leden van de pro- duktenvergadering wordt ge- pakking en welk ontwerp, hoe is 5 6 de prijsontwikkeling, hoe zijn de vormd. opslagmogelijkheden? Een wille- De assortimentscommissie krijgt keurige greep uit 10o vragen, opdrachten van de produktenver- gadering. De opdrachten bestaan Pas wanneer alles zorgvuldig is be- hierin dat telkens een bepaalde studeerd en in een planmatige aan- groep van artikelen onder de loep pa£ de 11 fasen zijn gepasseerd, kan wordt genomen. Hiermede wordt jie^ meuM,e artikel in produktie wor- bereikt dat na verloop van tijd alle me„. Er dan ved water artikelen die door de produktiebe- y drijven worden geproduceerd, kri- door de Zaarï 9estroomd- tisch zijn onderzocht op verschil lende aspecten. Zo worden bijvoor beeld alle ontbijtkoeken die wij in het assortiment voeren bekeken op prijs, verpakking, smaak, for maat enz. enz. Op deze wijze wor den al onze artikelen stelstelma- tig en van tijd tot tijd „doorge licht". De assortimentscommissie rap porteert haar bevindingen aan de produktenvergadering in de vorm van een advies en aanbeveling. De produktenvergadering neemt de rapporten vervolgens in behan deling, neemt aan de hand van het resultaat een beslissing en geeft aan de projectenvergadering (die een interne fabriekscommissie is, o.l.v.de bedrijfsdirekteurï opdracht het project te bekijken. Deze com missie gaat dan verschillende on derzoekingen doen. Hoewel dus meestal de suggesties voor een nieuw artikel door de assortimentscommissie worden gedaan, komt het ook voor dat iemand uit de produktie, verkoop of inkoop sektor met een idee komt. Dit voorstel volgt dan ook de gewone weg namelijk van pro duktenvergadering naar de pro jectenvergadering. Elf fasen Er zijn vanaf het moment dat het produkt op papier ontstaat tot op zetruimte van de toekomstige ex peditie in gebruik worden geno men, nog wel niet voor het doel waarvoor het bestemd is, maar voor het inpakken van Sinter- klaas- en Kerstpakketten van on- ze relaties. Een ploeg van een l looninpakkerij zal deze ruimte tij delijk gaan bevolken. Op dinsdag 16 oktober 1962 startte in de filmzaal van het O.G. een serie bijeenkomsten die samengevat zijn onder de algemene titel „Arbeidsstudie". Aan deze bijeenkomsten wordt deelgenomen door 65 perso nen, leidinggevend personeel uit ons productiebedrijf, gesplitst in een vijftal groepen. De algehele leiding van deze bij eenkomsten berust bij de afdeling opleiding van P.Z. Als docent treedt in eerste in stantie op het hoofd van de af- I deling organisatie, de heer W. Haeser. Nu een drietal bijeenkomsten voor elke groep zijn gehouden, kan nu j reeds gezegd worden dat, ook ge zien de naar voren komende vra- I gen, in een behoefte wordt voor zien. Dit is ook niet zo verwonder- lijk, daar in de kaderconferenties i die in maart en april van dit jaar I in Zandvoort zijn gehouden, en waar uit gesprekken met leiding gevenden duidelijk naar voren kwam, dat er omtrent het begrip Arbeidsstudie en alles wat hier mede samenhangt onduidelijkhe den en misverstanden voorkomen. Zo is dan „Arbeidsstudie" de eer ste poging om te komen tot een serie doelgerichte opleidingsakti- viteiten, waarmede naar wij ver wachten bedrijf en cursisten ge baat zullen zijn. 20 oktober hadden wij in ons O.G. de Ad-ri-jo's en een volle zaal, die van het spel van deze „artisten" mogen wij wel zeggen, genoten hebben. Ruim 200 personen en echt niet alleen de allerjongsten kwamen een dansje maken, alhoewel de twist nu niet bepaald voor de grote groep was, doch vast wel goed voor de lijn! Neen, alle soorten dansliefhebbers kwamen aan bod. Wij kunnen daarom terugzien op een prima geslaagde avond. Een greep uit de nieuwe artikelen die onlangs de produktiebedrijven verlieten. Het laboratorium zal het grootste deel van de nieuwe ruimte toe gewezen krijgen waarmee het ,pand 55' in het eerste kwartaal van 1963 wordt uitgebreid. Deze afdeling namelijk, die thans eng behuisd is, krijgt de beschikking over een van de twee nieuwe verdiepingen van de nieuwbouw. In vierkante meters uitgedrukt betekent dit een oppervlakte van 1100 m2. Hier ligt dus een zeer grote verbetering in het verschiet. Deze was nodig omdat het labo- onderwerp verpakking zoveel kan- ratorium allang uit z'n jasje was ten heeft dat het gewenst werd gegroeid. De huidige ruimte was hiervoor op het laboratorium een indertijd gepland voor ca. 12 per- aparte sektor in het leven te roe- sonen. Thans telt het lab 26 men- pen. Met het oog hierop, trad de sen, terwijl de apparatuur flink in heer L. A. Kamminga bij ons in omvang is toegenomen. dienst. In 1954 zette in de verkoopsektor Globaal aangeduid houdt diens een ontwikkeling in die aan het taak in het verstrekken aan pa- laboratorium niet onopgemerktpierleveranciers van normen, voorbijging. Het begin van de waaraan het te leveren papier overschakeling op het zelfbedie- moet voldoen. Het vaststellen van ningssysteem. Een belangrijk ge- de normen is een samenspel tus- volg was dat de produktiebedrij- sen verschillende sektoren van het ven voor de opgave stonden arti- bedrijf, zoals produktie, inkoop, kelen die tot dan toe in blikken dienst, e.d. werden verpakt, voortaan in arbeidsstudie, klein-verpakking aan de filialen te calculatie, om moeten afleveren. tot een resul taat te komen Vragen <jat in alle op- Sinds de invoering van het ZB- zichten eeono- systeem verschenen er vele nieu- misch én kwa- we verpakkingsmachines in de litatief, het i PB. Er rezen vragen ten aanzien meest bevre- j van de verpakkingsmaterialen, digt. 1 Deze moesten aan hoge eisen vol- Geheel in de stijl p t j-joouveid doen van houdbaarheid en vers-|van de heer A. heid, problemen die men voorheen Heijn Sr., die als uitgangspunt nauwelijks bad gekend. Daar voor zijn beleid koos: „De beste kwam bij dat de verwerking van kwaliteit voor de laagste prijs", de materialen op de verpakkings- staat de zorg voor de kwaliteit machines niet steeds naar wens van de artikelen hoog genoteerd. verliep. Het laboratori um nu heeft se dert die aan loop-periode veel onderzoek werk verricht, waardoor reeds inzicht is gekre gen in de eisen waaraan b .v. papier moet voldoen. Het is gebleken dat 't L. A. Kamminga Onze artikelen moeten voldoen aan de hoogste eisen. In de toe komst zal het kwaliteitsniveau, naar te verwachten valt, gelijke tred houden met het wetenschap pelijk onderzoek en steeds hoger komen te liggen. Kwaliteitszorg In de lijn van deze ontwikkeling is de organisatievorm van de sek tor KWALITEITSZORG van het laboratorium herzien. De heer F. J. Hooyveld, die kortgeleden in dienst is getreden, krijgt er de leiding over. Binnen deze sektor vindt men de volgende onderdelen: de grondstoffencontrole (G.C.); de Systematische Bedrijfscontrole (S.B.C.). die chemisch physische onderzoekingen doet; de Statistische Kwaliteits Beheer sing (S.K.B.), zich bezighoudend met het z.g. organoleptisch onder zoek, d.w.z. het onderzoek naar smaak, uiterlijk en geur. Schematisch gezien, kan het labo ratorium onder leiding van de heer G. Hartsuiker, aan wie als direkte assistent de heer Bracco Gartner is toegevoegd, in de vol gende onderdelen worden ge splitst: G.C. Kwaliteitszorg S.B.C. S.K.B. Research Smaakpanel Research Oplossen van produktie- problemen Proefbakkerij Verpakkingsonderzoek

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 3