in Amsterdam (0.) geopend Ook 'Albinet' en iexiiel Grootste supermart van het land Nieuwe machines op de V.A. Nieuwe wijntap-installatie vol technisch vernuft In memoriam G. K. Romkes Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 19e Jaargang No. 11 - November 1962 het wachten enigszins te bekorten, een zitje eu automaten om met een frisse dronk tijdens de was Woensdagmorgen 7 november j.l. opende ons bedrijf in de Helmholtzstraat in Amsterdam-Oost de grootste supermart welke ooit in ons land werd gebouwd. Deze dertiende supermart van Albert Heijn is er een met werkelijk gigantische afmetingen. De voorgevel van de SM met een belendende zelfwasserij beslaat bijna een hele straat, zodat een ieder bij het aanschouwen van dit zoveelste „albert heijncomplex" waarlijk even de adem in houdt. En met recht, want niet alleen de buitenkant van de ge bouwen zijn fantastisch van aanblik, ook de binnenzijden zijn qua indeling en inrichting van grootse allure. Veertien winkels onder één dak Het assortiment van alle andere supermarts (uitgezonderd Hoog vliet) bestond altijd uit een krui denierswaren-, groente-, vlees-, vleeswaren-, drogisterij- en co- mestiblesafdeling. Dit keer is echter een enorme ruimte uit getrokken voor de verkoop van textiel en huishoudelijke artike len. Voor het wegpakken Van de laatste groep zijn er niet minder dan 2200 zo maar voor het wegpakken keurig in de grote su- permartstellingen uitgestald. Trouwens, ook de textielafdeling voor zowel dames-, heren en kin deren is groots opgezet. Over hemden, sokken, dassen, dames lingerie en lakens, slopen en de kens zijn overzichtelijk in een rui me afdeling ondergebracht. Schoenenbar Maar SM-Helmholtzstraat heeft meer winkels of afdelingen onder zijn dak. Er is een prachtige prachtige delica- tessenafdeling met heerlijke salades en lekkere hapjes. Een schoenenbar waar de klant het schoeisel tijdens het dage lijkse boodschappen doen even kan afgeven en de volgende dag weer kan ophalen. Een banketafdeling met een assortiment van zandgebak tot de heerlijkste slagroomtaarten. En tot slot niet te vergeten een snelstomerij. Di- rekt bij de ingang treft koning klant deze Albert Heijn-service aan. Prak tischer kan het gewoonweg niet. Ook een „Albinet" Het bijzondere van de installatie is, dat we de wijn steriel op fles kunnen brengen. De duitse wijnen zijn over het al gemeen erg gevoelig voor nagis- ting. Ook enkele andere soorten zijn in dit opzicht niet te vertrou wen. Nagisting wil zeggen, dat indien de wijn niet steriel in de fles gaat, ze weer begint te gisten. Dit kan tot gevolg hebben dat de kurk van de fles springt. Met de nieuwe installatie kan dit voorkomen worden. Wijnen die we voorheen zelf niet De pudding-pakmachine is gedeel telijk vernieuwd. Er is een nieu we vulmachine bijgeplaatst, welke de Flan pudding, waarover we de vorige maand schreven, in alumi nium verpakking vult. Ook worden op het nieuwe vul- gedeelte de gewone puddingsoor ten verwerkt, welke door het be staande gedeelte worden overge nomen en normaal verpakt. Een grote verbetering dus voor de pud- ding-pakkerij. Onze oude bloem-inpakmachïne is vervangen door een veel moderner type. (zie foto op pag. 6). Werden op de oude machine voor gevormde zakken gebruikt, de nieuwe machine maakt zelf de zakken en vult ze bovendien. De halve en hele kilo's worden thans in veel sneller tempo verpakt. De theebuiltjesmachine is ver- Naast de Supermart in de „Al- I lengd met een cellophaanmachine, bert Heijn-straat" is onze eerste welke de doosjes Mac Queen thee- „Albinet" gevestigd. Een /.elfwas- builtjes nu cellophaneert. Voorheen gebeurde dit op een ma- senj waar de huisvrouw m een (.hil](, elders in de 1)roduktiebedrij- wip de wekelijkse was kan ver- ven. Dit gaf veel transport, het- zorgen. Een gezellige ruimte met geen nu is komen te vervallen. Begin oktober is ons machinepark uitgebreid met een volauto matische wijntapinstallatie. De enorm gestegen, en nog steeds stijgende, wijnomzetten maakten deze aanschaf noodzakelijk en verantwoord. konden bottelen vanwege de kans op nagisting, en die we duur op j fles moesten importeren kunnen we nu zelf bottelen en voor lage prijzen introduceren. De bottelarij is. om zo weinig moge lijk risico te lopen, in een aparte ruim te ondergebracht, de z.g. steriele ruim te. Enkele van onze mensen zijn een poosje in het buitenland geweest om ervaring op te doen met de nieuwe methode. Het zou hier te ver voeren al de zorgen die de wijn behoeft, het z.g. kelderwerk, te beschrijven. De wijn ondergaat nl. nog ver- i schillende behandelingen vóór ze j gereed is om gebotteld te worden. Dit gebeurt in nauwe samenwer king met het laboratorium, waar men het gehalte aan eiwitten, ijzer, SOo, looistof, wijnsteenzuur e.d. controleert. Als dit allemaal akkoord is, dan mag de wijn afgevuld worden. Hiertoe wordt eerst de gehele in stallatie gesteriliseerd. Dan kan de produktie starten. De gereinigde flessen komen nu langs een trans- portband naar de vulinrichting, vervolgens marcheren ze netjes achter elkaar door de kurkmachi- ne en krijgen in de volgende ma- j chine de capsule op. Ais laatste handeling worden ze netjes aangekleed door de etiket-1 teermachine die er in één arbeids-1 gang 3 etiketten opplakt. Het is een grandioos gezicht zo'n hele trein van flessen over de band te zien schuiven. Met een variatie op het gezegde: „Wijntje en Trijntje" kan men hier spreken over een „Wijntreintje". Zo groot is het vertrouwen van verschillende leveranciers in onze voor Nederland unieke installatie en in de bekwaamheid van ons I personeel, dat wij hier onder de j naam van het desbetreffende cha- teau of Weingut mogen bottelen. Mej. R. Cornelisse biedt de echtge note van de heer D. Voogd, die laatst zijn 40-jarig jubileum vierde, bloemen aan. De foto werd gemaakt toen de familie Voogd voor de hul diging bij het ontspanningsgebouw aankwam. Voor een verslag zie men pag. 5. Aan Rietje Cornelisse en de heer C. Baars is de nieuwe pudding machine toevertrouwd. I De heer J. Mulder bij het vulge- I deelte van de nieuwe wijntap installatie. Op vrijdag 26 oktober bereikte ons het droeve bericht, dat onze collega, de heer Gerrit K. Rom kes na een ziekbed van nauwe lijks 24 uur was overleden. Na herstel van een aanval van i die hem al vele jaren plaagde, had hij zijn iES&Wfl werkzaamheden ,als altijd opge- jfv wekt, weer ter hand genomen, niet wetende, dat hij getrof- ™885a W&EËm fen zou worden door een ziekte, die reeds meer dan vijftig jaar niet in Neder land was voorgekomen. Onze vriend en collega bleek enige dagen later het slachtoffer te zijn geworden van hondsdol heid. Gerrit Romkes trad in 1943 op 19-jarige leeftijd in dienst van ons bedrijf. Zijn werkzaamhe den omvatten eerst assistentie op het toen nog wel zeer kleine kantoor van de jongste loot van A.H., „Sterovita Melkpro ducten". Via de reklame-afdeling werd hij geplaatst op de afdeling statistiek, bij de heer P. G. Zwarts. Hier werd hij reeds in gewijd en voorbereid op de taak, die hij tot zijn verschei den zou vervullen: het behan delen van de verzekeringstech nische kant van het pensioen fonds. In deze funktie heeft de heer Romkes op rustige, prettige en bijzonder deskundige wijze zijn taak vervuld, 'n Ieder, die wel eens problemen had in verband met zijn pensioenrechten, vond bij hem immer gehoor en met groot geduld en veel tact wist hij hen, die met problemen worstelden, tevreden te stelen. Wij verliezen in hem een fijne collega, altijd tot helpen be reid, zelden uitbundig vrolijk, nooit gedeprimeerd. Zijn vrouw, zoontje en doch tertje verliezen in hem een man en vader, die altijd bij hen te vinden was. Wij wensen hen de sterkte en de kracht toe dit verlies te dragen. Het moge haar eT,,Jf kinderen tot troo-«f dat "aar man eP i.un vader in de harten van hen, die met hem in contact zijn geweest, een blijvende plaats heeft veroverd. completeren het geheel. Een bezoekje waard Ja, onze grootste en nieuwste su permart in Amsterdam is waard om met een bezoekje vereerd te worden. De grootsheid van het ge heel verdient het.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 1