40-jarig jubilaris Blanksma „Ik had nooit gedacht dat ik zo lang bij dezelfde baas zou blijven" Verantwoordelijkheid en werklust Koninklijk zilver voor Mej. E. van de Water kwart eeuw bij A.H. AH-FLITSEN belangstelling er een veld- Jhr. Quacles van Ufford feliciteert de heer Blanksma nadat hij hem de ridderorde had opgespeld. Het was op 5 november j.l. precies 40 jaren geleden dat de heer Blanksma bij AH in dienst trad. Natuurlijk werd aan dit feit niet stilzwijgend voorbijgegaan. De heren G. Heijn en D. A. ter Wee, namens de Raad van Bestuur en Direktie kwamen o.a. hun geluk wensen aanbieden. Na de koffie en het gebak memo reerde Jlir. Quarles van Ufford dat de verrichtingen van de heer Blanksma niet alleen binnen het bedrijf, doch ook buiten het be drijf in de maatschappij over de afgelopen 40 jaar niet onopge merkt waren gebleven. Hij bracht dan ook namens de burge meester der gemeente Utrecht de ge lukwensen over, zowel aan de jubi laris alswel aan de direktie van Al- bert Heijn N.V. Hij releveerde de dienstperiode van de heer Blanksma en uitte in aansluiting daarop de waardering van de Overheid voor hetgeen aan trouw, aan verantwoor delijkheid en aan werklust door de jubilaris in deze 40 jaar waren ge toond. Het deed hem dan ook genoegen te kunnen mededelen dat het Hare Majesteit de Koningin had be haagd aan de heer Blanksma de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. In aansluiting hierop bracht de heer Heijn zijn dank over aan Jhr. Quarles van Ufford voor zijn woorden, gericht tot de Direktie. Zich wendende tot de heer Blanks ma wenste hij deze geluk met dit jubileum en bracht vervolgens enige kwaliteiten naar voren van de jubilaris. Namens de Raad van Bestuur en de Direktie overhandigde hij vervolgens als jubileum cadeau een enveloppe met in houd en een schriftelijke fe licitatie. Tevens deed hij de jubilaris toekomen een draag- medaille ter vervanging van het grote ere-metaal. Zich tot mevrouw Blanksma wenden de, belichtte hij haar aandeel in deze 40-jarige dienstperio de, waarna hij uit dank daar voor haar een bijouteriekistje uitreikte. Moderne stijl De heer ter Wee overhandigde vervolgens de heer Blanksma het getuigschrift van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid en me moreerde daarbij dat bij het 25- jarig jubileum eveneens een ge tuigschrift werd overhandigd doch dat dit bewijs van erkenning in modernere stijl en andere kleur was uitgevoerd. Op een rustig ogenblik enkele da gen na de jubileumviering waren wij in de gelegenheid een kort ge sprek- met de heer Blanksma te voeren. In 1899 werd ik in Makkum. in Friesland geboren en een twaalf a dertien jaren later had een plaatselijk kruidenier er een aankomende be diende bij. Ik weet me nog heel goed te herinneren, dat we daar regelma tig zelf pinda's moesten branden; dat was de specialiteit van die zaak. Ik merkte wel dat indien ik ver der wilde komen in het vak, ik mijn vleugels zou moeten uitslaan. Mijn eerste kennismaking met Al- bert Heijn dateert van 1916 toen ik in de Kinkerstraat te Amster dam kwam werken. Met paard en wagen In 1917 werd ik tegen de verwach ting in toch nog opgeroepen voor de militaire dienst en na het af zwaaien in 1918 kwam ik in 1922 opnieuw bij Albert Heijn werken. Nu in filiaal Weesp. Daar herin ner ik mij bijvoorbeeld zeer goed dat de boodschappen nog met paard en wagen werden besteld. Het was geen uitzondering als we 's avonds om 6 uur nog met een volle wagen op pad gingen. Van Weesp ging ik naar Bussum. Havenstraat, waar de heer Smit be drijfsleider was. Het werken in dit filiaal werd altijd beschouwd als een soort proeftijd. Als je deze tijd goed doorstond waren er reële kansen om bedrijfsleider te worden. We waren daar dan met ongeveer 5 bedienden intern en als we 's morgens om half zes niet snel genoeg wakker werden, hielp de heer Smit ons wel door met een stuk hout tegen de zolder te gaan stampen. Toch heb ik daar enorm veel ge leerd. Zo veel dat ik op een gege ven ogenblik meende, dat de heer A. Heijn, die toen in Bussum woonde, best een filiaal aan mij kon toevertrouwen. Op een gege ven moment trok ik de stoute I schoenen aan en ging naar zijn huis. Ik trof het, dat hij thuis was. Hij heeft rustig met mij gespro ken en zijn slotwoord was: i ..Blanksma, ik heb een pand ge- I kocht in Harderwijk en daar kom jij in." Hij heeft woord gehouden, want toen in februari 1924 het 90ste filiaal van ons be drijf in Harderwijk werd ge opend, stond ik als trotse chef achter de toonbank. Die eer ste dag was de zo groot, dat wachter aan te pas moest ko men om de zaak te regelen. Gedurende de bezettingsjaren heb ik van allerlei werkzaamheden voor het bedrijf mogen verrichten, o.a. ook het opnemen van balan sen. Na de bevrijding in 1945 heb ik me nagenoeg alleen met dit werk bezig gehouden. Al met al denk ik, dat ik er toch wel 2500 balansen op heb zitten." Nog slechts anderhalf jaar scheiden de heer Blanksma van zijn pensioen en hoewel hij altijd weinig tijd heeft gehad om met bepaalde hobbies te beginnen, menen wij, dat zijn vrouw zich op dit punt niet ongerust behoeft 1 te maken. Ue heer U. Blanksma en echtgenote, gefotografeerd met de heren G. Heijn, T. K. Gruys, F. Brandsma en D. A. ter Wee op de dag van zijn 40-jarig zaken jubileum. „Ik had zelf nooit gedacht dat ik het zolang uit zou houden. Niet dat het me in die beginperiode slecht beviel, integendeel, maar als je een betrekking aanneemt dan denk je toch niet meteen dat je 25 jaar lang bij diezelfde baas zal blijven." Dat zegt Mej. E. van de Water, die 1 november j.l. het feit herdacht dat ze een kwart eeuw geleden voor het eerst plaatsnam achter de I toonbank van een AH-winkel. Dat was in het filiaal Valkenbosplein in Den Haag. „In het begin kon ik mijn draai zeker niet zo goed vinden", zegt ze, want I ik ben het eerste jaar wel een keer of j zes verhuisd van het ene filiaal naar het andere. Maar ik bleef steeds in Den Haag. Trouwens, ik zou ook nooit anders gewild hebben. Honk-vaster Pas in het filiaal aan de Prins Mauritslaan werd ik wat „honk vaster", daar bleef ik bijna vier jaar tot februari 1942. Toen ging I ik naar de Goeverneurlaan en daar ben ik nog steeds, gelukkig, nu al ruim 20 jaar. Er is in die jaren natuurlijk heel wat veranderd. Ik denk daarbij alleen maar aan de I omschakeling van bediening- naar zelfbedieningszaak. Dit had ook voor mij konsekwen- ties: ik heb me a.h.w. ook om J moeten schakelen van ver- Mej. E. van de Water ontvangt uit handen van de heer F. Brandsma het direktiegeschenk bij haar 25- 1 jarig zakenjubileumeen zig-zag naaimachine. Mej. Klerken feliciteert mej. Van de Water. koopster tot caissière. Een leuk vak, waarbij je met heel veel mensen in aanraking komt. Er zijn klanten bij die al net zo lang in de winkel komen als ik bij AH ben." Er was bij die huldiging iemand, die over deze dingen kon meepraten. Mej. N. Klerken (in Venlo gewoon „Juffrouw Nelly"), die zelf al bijna 41 jaar aan AH verbonden is en in januari van dit jaar in de bloe metjes werd gezet, was speciaal voor deze gelegenheid uit Limburg naar Den Haag gekomen om bij het jubi leum van haar collega aanwezig te kunnen zijn. „Ik heb zoveel plezie rige herinneringen aan mijn eigen ju bileum", zegt ze „dat ik wel graag nog eens zoiets mee wilde maken, al is het dan van een ander." Huldiging Het officiële gedeelte van de hul diging vond 's morgens om elf uur plaats in de knusse, met bloemstukken versierde huiska mer van mej. Van de Water, aan één van de schaarse Haagse grachten. Hierbij waren aanwezig de heren F. Brandsma, personeelschef filia len, P. Kooymans, districtsleider west, G. J. van Alphen, rayonlei der Den Haag e.o., en J. de Voogd bedrijfsleider van het filiaal Goe verneurlaan. De heer Brandsma die mede namens de Raad van Bestuur en de Direktie zijn gelukwen sen aanbood, memoreerde de AH-loopbaan van mej. Van de Water. „Er is in de loop dei- jaren een hechte band ge groeid tussen u en het AH- bedrijf," zei hij, „een band die men het best zou kunnen ver gelijken met die tussen twee mensen in een huwelijk. U bent a.h.w. met AH ge trouwd. Ik hoop dat deze hechte band en de daarmee samengaande prettige samen werking nog jaren mag blij ven voortbestaan". Vervolgens overhandigde hij mej. Van de Water namens de Raad van Bestuur en de Directie een elec- trische zig-zag naaimachine, die vergezeld ging van de felicitatie brief. Daarop viel mej. Klerken de eer te beurt mej. Van de Water het Gouden Kruis van verdienste uit te reiken, (Vervolg zie pag. 8)

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 4