Vijf ideeën werden beloond met een totaalbedrag van f 122,50 wat niet deert" "Wat niet weet, k.'L Nieuwe machines op de VA Woordenspel Nieuwe wijntap-installatie vol technisch vernuft Onder ons gezegd AH-FLITSEN 3 Albert Heifr yééT- Steriele ruimte De bottelarij is, om zo weinig moge lijk risico te lopen, in een aparte ruim te ondergebracht, de z.g. steriele ruim te. Enkele van onze mensen zijn een poosje in het buitenland geweest om ervaring op te doen met de nieuwe methode. Het zou hier te ver voeren al de zorgen die de wijn behoeft, het z.g. kelderwerk, te beschrijven. De wijn ondergaat nl. nog ver schillende behandelingen vóór ze gereed is om gebotteld te worden. Samenwerking Dit gebeurt in nauwe samenwer- AIs laatsle handeling worden ze netjes aangekleed door de etiket teermachine die er in één arbeids- gang 3 etiketten opplakt. Het is een grandioos gezicht zo'n hele trein van flessen over de band te zien schuiven. Met een variatie op het gezegde: „Wijntje en Trijntje" kan men hier spreken over een „Wijntreintje". Zo groot is het vertrouwen van verschillende leveranciers in onze voor Nederland unieke installatie en in de bekwaamheid van ons personeel, dat wij hier onder de naam van het desbetreffende cha teau of Weingut mogen bottelen. In de vorige editie van A.II.-Flitsen is melding gemaakt van het feit dat nog negen ideeën in behandeling waren. Inmiddels is de uitslag hiervan bekend. De ideeënkornmissie had het genoegen hiervan vijf inzendingen te belonen tot een totaalbedrag van 122,50. De inzen dingen van de maand augustus lieten geen uitvoering en beloning toe. Idee E 152 werd beloond met een aanmoedigingspremie van 7,50. De inzender, de heer M. J. de Bont res. bedrijfsleider in rayon 8901 (Noord Holland ten noorden van het Noordzeekanaal) stelde het volgende voor: De kartonnen rol waarop zich de zelfklevende etiketten (z.g. plakkertjes) bevinden, dezelf de diameter geven als die van de cello-tapehouder. Men kan dan veel sneller de etiketten afscheuren dan met de tot nu toe gevoerde methode. Nu is uit een onderzoek gebleken, dat de bedrijfsleiders de suiker- zakken niet meer met een plak- kertje sluiten, maar door vouwen of een strookje cello-tape. Niette min heeft de heer M. J. de Bont goed doorgedacht in de richting van de produktiviteitsverhoging. Vandaar de aanmoedigingspremie. Boterkast De heer J. J'. F. Snepvangers, be drijfsleider van filiaal Molenstraat 36 te Roosendaal zond een idee (F 79) in dat betrekking had op het vullen van de „boterkast". Hij stelde voor de grondpla- ten daarin verrijdbaar te ma ken. De margarine en room boter moet nu, wil een klant er zonder veel moeite bij kun nen, naar voren getrokken worden. Als er twee verrijd bare grondplaten geplaatst worden, verloopt het naar vo ren trekken van de voorraad als volgt: Men vult de kast normaal bij. Als de voorraad op het eerste grondplaatje verbruikt is, neemt men deze plaat weg en trekt de tweede naar voren. Het idee is eigenlijk heel simpel- maar de uitvoering daarentegen vrij kostbaar. Uit een langdurig on derzoek is gebleken, dat per kast een bedrag van plm. 600.uitgetrok ken zou moeien worden om dit idee te realiseren. Daar komt nog bij, dat wij gewaarschuwd werden voor de onderhoudskosten aan de wieltjes, die van een speciaal soort metaal ver vaardigd moeten worden. De kommissie was daarom van mening, dat dit idee te grote kos ten met zich meebrengt, die niet opwegen aan de ongetwijfeld er aan verbonden voordelen. Gezien het vele werk dat aan de ze inzending is besteed en de goe de kanten die aan dit voorstel verbonden zijn, hoewel op de aan gegeven wijze niet realiseerbaar, heeft de kommissie hiervoor toch een be'oning van 25,toege kend. Wel werd er de motivering aan toegevoegd dat bij nieuwbouw van deze koeling misschien een oplossing gevonden kan worden die niet zulke hoge kosten met zich meebrengt. Opbellen Idee F 94 werd ingezonden door de lieer C. S. Floris, Rijksstraat weg 4 te Haarlem. Wekelijks Aan Rietje Cornelisse en de heer C. Baars is de nieuwe pudding machine toevertrouwd. wordt veel geld besteed aan het opbellen naar de A.F.C. filialen voor het opnemen van de fruit- bestellingen. Er wordt voorgesteld om zaterdags bij het A.F.C. bericht een bestelkaai't toe te voegen, die door de bedrijfsleiders direct moet worden ingevuld en opgezonden naar de Groothandel te Rotter dam. Deze bestaan reeds 6 jaar. Ze worden door een aantal filia len ook gebruikt. Er zijn ech ter zaken, die gezien hun lig ging in bepaalde routes niet van deze kaarten gebruik kunnen maken. Voor deze fi lialen accepteren wij de hoge re kosten die aan het telefo nisch opnemen verbonden zijn. De kommissie is van mening dat dit idee dus gedeeltelijk al in o rak tijk wordt gebracht, doch al jaren voor inzender het inzond. Wel is blijk gegeven, dat hier is nagedacht over het probleem „kos ten". De kommissie stelt daarom een aanmoedigingspremie voor ad 7,50. Vulwagen Ervan uitgaande, dat hef bijvullen van de winkel vanaf de vulwagen het meest doelmatig is, zou men deze wagentjes kunnen voorzien van een eenvoudig afklapbaar plateau van licht materiaal. Het vergemakkelijkt het vullen van de drie bovenste schappen niet onbelangrijk. Inzender van dit idee is de heer J. Akkermans, bedrijfsleider van fi liaal Hoofdstraat 7 te Kerkrade. Dit idee wordt nog steeds in een van onze filialen in de praktijk ge toetst. Er zijn van andere zijden reeds aanvullingen op voorgesteld o.a. door het bovenste plateau te laten doorlopen over de gehele 'engte van de wagen. De pudding-pakmachine is gedeel telijk vernieuwd. Er is een nieu we vulmachine bijgeplaatst, welke de Flan pudding, waarover we de vorige maand schreven, in alumi nium verpakking vult. Ook worden op het nieuwe vul- gedeelte de gewone puddingsoor ten verwerkt, welke door het be staande gedeelte worden overge nomen en normaal verpakt. Een grote verbetering dus voor de pud- ding-pakkerij. Onze oude bloem-inpakmachine is vervangen door een veel moderner type. Werden op de oude machine voor gevormde zakken gebruikt, de nieuwe machine maakt zelf de zakken en vult ze bovendien. De halve en hele kilo's worden thans in veel sneller tempo verpakt. De theebmltjesmachine is ver lengd met een cellophaanmachine, welke de doosjes Mac Queen thee builtjes nu cellophaneert. Voorheen gebeurde dit op een ma chine elders in de produktiebedrij- ven. Dit gaf veel transport, het geen nu is komen te vervallen. De arbeidsbesparing is nog niet definitief in een percen tage uit te drukken. De heer J. Akkermans noemt 20 doch er gaan stemmen op die 8 tot 15 noemen. Hoe het ook zij, dit idee is aanleiding geweest tot een begin van ex perimenteren met de wagen en een afwegen van de kos- ten-faktoren. De kommissie kwam daarom tot het eensluidend oordeel dat de heer J. Akkermans een premie van 75,toekomt. De heer E. de Rond, Hoogstraat 39 te Vlaardingen en werkzaam in filiaal Liesveld 8 te Vlaardingen stelde voor, de huidige blikopeners van 0,60 geschikt te maken om er sardineblikjes mee te openen. In het ronde handvat zou dan een verticale gleuf moeten worden aangebracht. Alhoewel onze blikopeners hiervoor ongeschikt zijn, blijven de sleuteltjes een probleem vormen. Een afdoende oplossing is met deze inzending nog niet bereikt, doch de Ideeënkornmissie vond een aanmoedigingspremie van f 7,50 wel op zijn plaats. De heer M. P. Kuyer vierde op 1 november j.l. zijn 25-jarig zaken- jubileum. Op de foto ziet u de jubilaris en zijn familie met de heren D. A. ter Wee, P. G. Zwarts en T. K. Gruys. LUIS OP EEN FIETS Hoge Piet ST. NICOLAAS MET EEN ZAKLANTAARN Schijnheilige Begin oktober is ons machinepark uitgebreid met een volauto matische wijntapinstallatie. De enorm gestegen, en nog steeds stijgende, wijnomzetten maakten deze aanschaf noodzakelijk en verantwoord. I-Iet bijzondere van de installatie is, dat we de wijn steriel op fles kunnen brengen. De duitse wijnen zijn over het al gemeen erg gevoelig voor nagis- ting. Ook enkele andere soorten zijn in dit opzicht niet te vertrou wen. Nagisting Nagisting wil zeggen, dat indien de wijn niet steriel in de fles gaat, ze weer begint te gisten. Dit kan tot gevolg hebben dat de kurk van de fles springt. Met de nieuwe installatie kan dit voorkomen worden. Wijnen die we voorheen zelf niet konden bottelen vanwege de kans op nagisting, en die we duur op fles moesten importeren kunnen we nu zelf bottelen en voor lage prijzen introduceren. De heer J. Mulder bij het vulge- deelte van de nieuwe wijntap- installatie. king met het laboratorium, waar men het gehalte aan eiwitten, ijzer, SOo, looistof, wijnsteenzuur e.d. controleert. Als dit allemaal akkoord is, dan mag de wijn afgevuld worden. Hiertoe wordt eerst de gehele in stallatie gesteriliseerd. Dan kan de produktie starten. De gereinigde flessen komen nu langs een trans portband naar de vulinrichting, vervolgens marcheren ze netjes achter elkaar door de kurkmachi- ne en krijgen in de volgende ma chine de capsule op. Wijntrijntje Op een vrijdagmiddag was het ge zellig druk in de winkel. Doortje Suiker was bezig met het bijvullen van de vakken. Ze deed dit al bijna twee uur en eerlijk gezegd begon het haar wel een beetje te vervelen. Het leek wel of de bedrijfsleider dit gevoeld had, want plotseling stond hij naast haar en zei: ..Zeg Door. als je met dit vak klaar bent. wil je dan Gerda gaan aflossen bij de kassa". „Graag, mijnheer". Tsjonge, is dat even een bofferfje, snel deze dozen leeg maken, ach dat beetje stof blaas ik wel weg, ziet toch niemand. Lege dozen wegbrengen en nu naar Gerda. Hé hé, heerlijk als je op zo'n stoeltje zit. Tjonge, wat doen m'n voeten pijn van al dat geloop. Uit met die dingen, ziet toch nie mand. „Spaart u zegels, mevrouw? Dat wordt zeven gulden acht en negentig. Als 't u belieft." Hé, m'n appeltje van tussen de mid dag zit nog in m'n zak, kan ik nu mooi tussen door opeten. Enfin, van het één kwam het ander, na hel appeltje kwamen snoepjes met papiertjes. Hup, op de grond, ziet toch niemand. Na de papiertjes een kapotte zak Van de vloer was na verloop van tijd weinig meer te zien. Wat er ech ter wel te zien waseen enorm verbouwereerd gezicht van een klant, die altijd tegen haar vriendin had gezegd, dat de winkel er zo netjes uitzag. Nu werd er wel wat anders verteld. Zoiets is jammer, hè. Laten wij er in ieder geval voor zorgen, dat dergelijke Doortje-Suiker-manieren achterwege blijven. -N

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 3